Hirdetés

Raon Digital Everun - nem semmi!

A Raon Digital új UMPC-jével telefonálni ugyan nem lehet, de HSDPA-n netezni igen.

Bevezető, csomagolás

Ez mi ez? - ezt vagy ehhez hasonló kérdést tett fel minden ismerősöm, akinek megmutattam tesztünk tárgyát, a Raon Digital Everun nevű UMPC-jét. A kérdés megválaszolásakor viszont csak pár ismerősömnek mertem utóbbi szót kimondani, a legtöbb embernek ugyanis fogalma sincs, hogy mi fán terem az ultra-mobil PC, épp ezért erre már most megpróbálok választ adni. Igazság szerint nincs is pontosan specifikálva a dolog, a 2006-os CeBIT-en azt mondták, hogy a UMPC egy x86-os processzort használó, Windows-t futtató, legalább 7 hüvelykes érintőkijelzővel rendelkező, 900 grammnál kisebb tömegű személyi számítógép. Ezek alapján mondjuk az Everun nem is UMPC - hiszen kisebb a kijelzője -, úgyhogy inkább közelítsük meg máshonnan a témát.

Még a szakemberek közül is sokan azt gondolják, hogy a UMPC-k nagyjából a PDA-kkal esnek egy kategóriába, kicsit nagyobbak és kicsit okosabbak annál. Ebben az esetben viszont nem a méret a lényeg, hanem a platform: a UMPC-k nem Windows CE alapú rendszert futtatnak (ld. Cowon Q5), hanem rendes, asztali operációs rendszert, leginkább Windows XP-t. Ebből már látni, hogy sokkal nagyobb potenciál rejlik bennük.

A MobilX által biztosított tesztpéldány Bogon keresztül jutott el hozzám, aki már előttem kiszedte a dobozából. Mikor mentem érte, épp átszellemülten nyomkorászta és forgatgatta, miközben mondogatta, hogy XP fut rajta, meg van benne giroszkóp, mint az iPhone-ban, meg Need for Speed 3, de durva. Tényleg nem semmi, hazafelé menet némi forgatgatás után neki is álltam autókázni, nem kis feltűnést keltve vele a kiváló Combino villamoson. A pakkot csak otthon néztem meg: semmi díszdoboz, szürke karton, a tetején az olvasható, hogy ez egy valódi második generációs UMPC - ezek szerint vannak hamisítványok is. Tartozékokkal nincs elhalmozva, a töltő mellett mindössze egy D-Sub kábel és egy pót ceruza jár hozzá, de elvileg kellett volna kapnom textil tokot és csuklópántot is. Én inkább a dokkolót hiányoltam, de ez sajnos csak külön vásárolható meg.

Hirdetés

Külső

Az Everun egy furcsa jószág, nem lehet összekeverni sem egy PDA-val, sem egy Tablet PC-vel, mobiltelefonnal meg pláne. Szép nagy, majdnem fél kilós (490 gramm), az előlap mindkét oldalán gombok sorakoznak, az oldalsó részeken pedig csatlakozók, LED-ek és egyéb cuccok figyelgetnek.

Középen terpeszkedik a 4,8 hüvelyk átlójú WVGA (800 x 480 pixel) felbontású érintőkijelző. A felbontástól a Toshiba G900 után nem voltam elájulva (mivel az 3 hüvelyken tudja ugyanezt), de csalódott sem voltam, hiszen gyönyörű, kontrasztos képet ad, a színek élénkek, a maximális fényerő 280cd / m2, úgyhogy ezzel sincs gond. Mindkét oldalról gombok fogják közre, baloldalról a d-pad, a 12 darab F gomb, a hangerőszabályzók, valamint az egér jobb és bal gombját helyettesítő billentyűk. Mindegyik jól használható, a legendás Need for Speed tudásom viszont nem tudtam előhozni az aprócska navigációs padon.

Jobb oldalt kapott helyet a QWERTY rész, valamint az "optikai érintőegér". Utóbbi egy aprócska ezüstszínű téglalap, megdöbbentően kényelmesen kezelhető, meg is lehet nyomni, ami a bal kattintást helyettesíti. Fölötte négy LED figyelget, a LAN feliratú akkor is villog, ha nincs aktív hálózati kapcsolat - ha viszont letiltjuk a Bluetooth és a WLAN-t is, akkor jó. A QWERTY sor 57 tagot számlál, ide került pár alapvető funkciógomb is, mint az Esc vagy a Tab. Mókás, hogy a felső, numerikus sorban a 9-es gombra is egy 0-t nyomtak. A gépelés nem megy élményszámba, de a célnak megfelel - mindenesetre ne ezen akarjunk regényt írni.

Fent nagy a tumultus, balról jobbra haladva hangszórót, infra portot, 3,5 mm-es jack kimenetet, mikrofon bemenetet, töltő csatlakozót és a hozzá tartozó LED-et, miniUSB és USB-host réseket, két szellőző lyukat, újabb hangszórót, négy funkciógombot (köuzük a felbontásállítót és a némitót) találunk. Jobb oldalra került a bekapcsológomb, ami három LED és egy másik hangerőszabályzó társaságát élvezi.

Az alsó fertály megtekintésekor déja vu érzés kerít minket hatalmába, hiszen újabb 4 funkciógombra bukkanunk, hasznos, hogy egymás mellé tették a Ctrl-t és az Alt-ot, legalább egy ujjal meg lehet őket nyomni. Itt leljük továbbá a nem létező dokkoló csatlakozóját (ide kell bedugni a VGA-kimenetes kábelt), valamint a PCI Express Mini Card bővítőhelyet. Balra is került 4 funkcióbillentyű, melyek történetesen ugyanazok, mint a lentiek, ennyi Ctrl + Alt kombóról álmodni sem mertem.

A hátlap maga az akkumulátor. Kicsit nehéz leszedni, de megéri, mert megcsodálhatjuk az 1,8 hüvelykes Toshiba merevlemezt, valamint üres helyeket, melyek a legjobb felszereltségű modellben bizonyára meg vannak töltve valamivel, mondjuk egy SSD meghajtóval. A vinyó egyébként cserélhető, én nem nagyon próbálkoztam vele, egyrészt mert nem tudtam volna mást berakni helyette, másrészt mert az akksit is alig tudtam kiszedni, úgyhogy féltem, hogy széttöröm szegényt.

Hardver, operációs rendszer

Nézzük a hardveres részt. A gép szíve egy AMD Geode processzor, a sebesség modellfüggő, az enyémben egy 600 MHz-en ketyegő LX900 volt, a gyengébb modellekbe az 500 MHz-es LX800 jut. Az L1 gyorsítótár mérete 2 x 64 KB, az L2-é pedig 128 KB, támogatja az MMX-et és a 3DNow!-ot, a nagyon kíváncsiak ebben a PDF fájlban minden részletet megtalálnak. A RAM 400 MHz-es DDR, a nálam járt modellben 512 MB volt, ebből kap a videóvezérlő chip is, minimum 8, legfeljebb 128 MB adható neki. Melegedést nem tapasztaltam, ahogy zajt sem, néma csöndben csak a merevlemez halk duruzsolását hallottam, pedig elvileg egy ventillátor is van bent valahol.

A grafikai megjelenítésért az alaplapi chip felel, hardveres 3D gyorsítást nem tud. A Toshiba gyártmányú merevlemez 1,8 hüvelykes, felszereltségtől függően 30 és 60 GB-os lehet, a legizmosabb modellbe pedig egy 6 GB-os SSD meghajtó is van. A fent lévő USB-host 2.0-ás, gond nélkül kezelte a kártyaolvasómat és a digitális fényképezőgépem is. Asztali PC-re kötve képes mass storage módban működni, tehát adathordozásra is alkalmas. Bővíteni a PCI Express Mini Card slot segítségével lehet, amit azért furcsálok, ert az alaplapi chipset elvileg nem támogatja a PCI-E-t. Az viszont biztos, hogy ide lehet berakni a HSDPA modemet, amit én ugye nem kaptam.

Az operációs rendszer Windows XP Home. Ezt ugye Bog is közölte velem az elején, úgyhogy nagyot néztem, amikor a bekapcsolás után a Vistával találtam szemben magam. Gyorsan meg is lestem, hogy mi a helyzet, és rájöttem, hogy csúnyán átvert a gép: XP SP2 fut rajta Vista skincsomaggal. Nem tudom, hogy ez gyárilag így van-e, de gyanítom, hogy az egyik MobilX-es kolléga követte el a dolgot, mivel rengeteg nem gyári program volt a gépen.

Sebesség, szoftverek, multimédia

Akik most mindenféle sebességteszteket várnak, azokat ki kell, hogy ábrándítsam: nem futtattam ilyeneket, erről tehát csak szubjektív vélemény alapján tudok írni. A gép a mindössze 600 MHz-es proci ellenére meglehetősen jól pörög, néha van, hogy egy-egy alkalmazás megnyitására várni kell, egyébként nincs vele semmi gond. A bootolás körülbelül fél percig tart, de ezután is kell egy kis idő, amíg a Windows tényleg talpra áll. Hibernált állapotból nagyjából 20 másodperc alatt térhetünk vissza. A felbontást az egyik gyorsgombbal lehet állítani, natívokból kettő van (640 x 480 és 800 x 480), mellettük négy másik választható (800 x 600, 1024 x 576, 1024 x 612 és 1024 x 786). ClearType használatával ezek is jól néznek ki, bár a szemekre nincs valami jó hatással. A giroszkópnak köszönhetően a kép mindig úgy felénk fordul, akárhogy tartjuk a készüléket (ld. iPhone), erre gépeléskor szükség is van, mivel azt csak akkor lehet, ha a QWERTY lefelé van.

Az alkalmazásokról nem tudok mit írni, mivel fogalmam sincs, hogy az általam kipróbált példányon mi volt gyári és mi nem. A bővítés természetesen könnyedén lehetséges, Windows XP Home, minden elfutott rajta.

A multimédás képességek felmérését a filmlejátszással kezdtem, amivel teljesen elégedett voltam: simán vitte az asztali gépekre optimalizált DivX és XviD filmeket, öröm volt nézni. Az audio-kimenettel kapcsolatban viszont valami nem volt rendben, a hangok fülesben valamiért visszhangzottak, pedig többel is kipróbáltam. Kihangosítva kellemesen szóltak a 0,7 wattos hangszórók.

Adatkommunikáció, egyebek

Az adatkommunikációs repertoár minden igényt kielégítő. A 802.11b/g szabványú WiFi megbízhatóan működött, vételi erőssége meglepően nagy, olyan erős, mint egy jobb notiban. Van 2.0-s Bluetooth és infra port is. HSDPA-t opcionálisan lehet venni hozzá, a MobilX-nél 55.000 forintot kell érte perkálni, ami mondjuk nem kevés, de ha valakinek erre van szüksége, az vegye meg, mivel nagyon kellemesen lehet böngészni a géppel.

A gyári akkumulátor 2300 mAh-s, a gyártó szerint 6-7 óra üzemidő érhető el vele, ami nagyjából igaz is. Bekapcsolt WiFi-vel persze nem bírja ilyen sokáig, de ez nem gond. Vásárolható hozzá 4000 mAh-s áramforrás is, ez fizikailag is nagyobb méretű, elvileg 10 óránál tovább is meghajtja a masinát.

Az Everun ára felszereltségtől függően 150.000 és 250.000 forint között mozog. A legolcsóbb modellben 500 MHz-es proci, 256 MB RAM és egy 6 GB-os SSD meghajtó található, a csúcsmodell 600 MHz-es, központi memóriája 512 MB-os, az SSD mellett pedig van benne egy 60 GB-os winchester is. Jelen pillanatban tehát ez a legjobb ár/érték arányú UMPC, ráadásul az alacsony ár mellé korrekt szolgáltatáskínálat, kiváló minőség és hosszú üzemidő párosul, amit ráadásul a nagyobb akkuval tovább tudunk növelni (ennek ára egyébként 35.000 forint). A HSDPA támogatásért sajnos elég sokat kell fizetnünk, de ennek hiányában is jó alternatívája lehet akár egy notebooknak is, feltéve, ha nem akarunk sokat gépelni. Ajánlott.

Szerk.: a gépet a közeljövőben a HSDPA támogatás miatt újra meg fogjuk nézni. Ekkor már remélhetőleg gyári állapotban lesz a Windows, és lehetőségünk lesz bővebben írni a szoftveres részről, valamint lefuttatni pár sebességtesztet.

Raon Digital Everun

Bocha

A tesztkészüléket a MobilX biztosította, köszönjük!

Specifikáció

Raon Digital Everun
Operációs rendszer Windows XP Home Edition
Processzor AMD Geode LX800/LX900 (500/600 MHz)
Chipkészlet CS5536
Kijelző 4,8 hüvelyk átlójú WVGA (800 x 480 pixel)
érintőkijelző
Memória 256/512 MB DDR400
Merevlemez 1,8 hüvelykes, 30/60 GB
opcionális: 8 GB SSD
Videóvezérlő alaplapi, nincs hardveres 3D gyorsítás
Hang AC 97
Optikai meghajtó nincs
Kommunikáció 802.11b/g WiFi
Bluetooth 2.0
infra
opcionális: HSDPA/WiMAX
Csatlakozók 1 x 3,5 mm-es jack kimenet
1 x 3,5 mm-es mikrofon bemenet
1 x dokkoló csatlakozó (VGA-kimenet is)
1 x USB 2.0 (Host)
1 x miniUSB
Extrák giroszkóp
QWERTY billentyűzet
optikai érintőegér
hangszóró (0,7 W), mikrofon
Kamera opcionális: 2 megapixeles, fixfókuszos
Akkumulátor 2300 mAh-s, cserélhető
opcionális: nagyobb méretű, 4000 mAh-s
Méret 170 x 83 x 25 mm
Tömeg 490 gramm

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények