Előzmények
Legnagyobb örömömre egyre több Windows Mobile operációs rendszerrel ellátott mobil jelenik meg kicsi hazánkban is. Ez a jele a biztos fejlődésnek, valamint annak, hogy itthon is kezd kialakulni az a réteg, aki igényli az extrafunkciókat, és azt, hogy a folyamatos telefonos elérhetőség mellett képes legyen menet közben is dolgozni, fontosabb anyagokat böngészni, és ne legyen elszakítva a világhálótól, valamint az e-mailjeitől.
Mi természetesen a fentieknek örülünk. Én legalábbis személy szerint úgy érzem, hogy a jövő ezekben a hibrid, ám kényelmes méretű eszközökben rejlik, hiszen manapság már nem csak az üzleti felhasználók érzik létszükségletnek, hogy a telefonja remek képeket tudjon készíteni, alkalmas legyen netezésre, tudjon rajta zenét hallgatni. Az ideális modell ezek mellett természetesen MMS, E-mail, és akár MSN kompatibilis is legyen, és igenis igény van arra, hogy a számítógépen elkészített dokumentumokat, táblázatokat tárolni, és hordozni tudja a készülékén. A Wi-Fi támogatás ugyan még nem elvárás, azonban Bluetooth nélkül eladni ilyen kategóriájú készüléket szinte már lehetetlen. Igaz, hogy a felhasználók egy még mindig jelentős hányada úgy érzi, hogy a telefonjának mindössze telefonálásra, és SMS-ezésre kell alkalmasnak lennie, azonban nagy részük (az igazán idős korosztályt kivéve), fogékony a technikai eszközökre, és ezért néhány esetben egy-egy komolyabb mobil kipróbálása után könnyen váltanak okostelefonra.
Jelen tesztünk alanya a Qtek S200 a gyártó harmadik készüléke, amely szerkesztőségünk asztalait koptatja, és a korábbi modellekhez hasonlóan ezúttal sem volt okunk a teszt végén komolyabb panaszra. Alaposan összerakott, jól működő darabokról van szó, szinte minden esetben.
Külső
A modellre ránézve a fekete, és az ezüst színek dominálnak, e miatt akár azonnal rásüthetnénk az „üzleti és férfias” jelzőket, azonban, ahogy a D600 esetében, itt is szóba jöhetnek a női felhasználók, hála a lekerekített formáknak és a finom anyagnak. Sőt, talán ez az egyetlen olyan Windows Mobile készülék, ahol valóban esetleges felhasználóként a hölgyek is szóba jöhetnek, ha csak a külsőt tekintjük mérvadónak.
A készülék elejét a hatalmas, 320x240 pixel felbontású, 65 ezer színű kijelző uralja, amely az operációs rendszernek hála érintőképernyős, a hozzá tartozó ceruzából egyet a jobb oldalon a szokott helyen találunk, egyet pedig a dobozban pótlásképpen. A kijelző alatt helyezkedik el a kezelőfelület, amely összesen hét gombból, valamint egy navigációs gyűrűből áll. Nyoma sincs a billentyűzetnek, hiába taszigáljuk a készülék alját, sehonnan nem fog előkúszni, ugyanis nincs ilyen, meg kell elégednünk a szoftveres beviteli eszközökkel. Szerintem a képernyő alatti készségek bőségesen elegendőek a rendszer a kezeléshez, nincs szükség gombsorra, egyedül a tömegközlekedésben kényelmetlen ennek hiánya, ugyanis nehéz két kézzel üzenetet írni, és közben kapaszkodni, ráadásul a 47-es villamos hullámvasúthoz hasonló útja során a billentyűket sem könnyű eltalálni a kijelzőn. Szerencsére a virtuális billentyűzet gombjainak mérete állítható, valamint választhatunk kézírásfelismerést is.
A készülék bal oldalán a Communication Manager gyorsgombját találjuk (egyébként van ikonja az asztalon is), valamint a kamera gyorsgombját és a hangerőszabályzót helyettesítő csúszkát. A jobb oldalon kapott helyet a képernyő kikapcsoló gombja, valamint alul az IrDa port, illetve itt található a stylus is. A hátlap letisztultságát a két megapixeles kamera és a hozzá tartozó tükör bontja meg, amelyek egy ezüst „2.0 megapixel” felirat felett helyezkednek el.
A készülék alján a miniUSB csatlakozó, valamint a Whiskygyárosról elnevezett Jack dugó 2,5 mm-es bemenete figyel. A készülék tetején pedig az SDIO foglalat, amellyel akár WiFi képessé is tehetnénk az eszközünket, ha nem lenne gyárilag is az. Az összhatás egyébként tökéletes, érezhető, hogy egy kiforrott dizájnról van szó, hiszen az elődök esetében is ezt alkalmazta a gyártó.
Fontos megjegyezni, hogy a készülékkel összefuthatunk iMate JAMin és O2 XDA Neo néven is, ugyanis a HTC által gyártott Prophet nevű eszközt több márka is megvásárolta. Az egyes modellek színe, külső kialakítása, valamint az előre telepített programok eltérhetnek.
Kijelző, menü
Az S200 lelke a Windows Mobile 5.0 operációs rendszer, ez felelős a megjelenítésért is. A kijelző felbontása 320x240 pixel, színeit tekintve azonban csak 65 ezer szín megjelenítésére képes. Ennek ellenére nem találhatunk kifogást a megjelenítésben, megfelelően kontrasztos, pixelmentes a hatalmas, 2,8 inches képernyő. A kijelzőt egyébként szoftveresen forgathatjuk is, így nem muszáj a hagyományos álló megjelenítéshez ragaszkodnunk, ha nekünk a fektetett mód tetszik, a menüben átállíthatjuk. Én így használtam a képernyőt, ugyanis így jóval egyszerűbb internetezni, valamint üzenetet írni és olvasni rajta.
A fő Today menü nem hagy kívánnivalót maga után. Beállíthatjuk, hogy mely értesítések jelenjenek meg rajta. Ezen felül a start menüben alapból szereplő ikonok is testre szabhatóak, így tehát a menüben böngészés némi bíbelődés után mindenkinek kézre fog állni.
Három gyári beépített téma közül választhatunk, amelyek a teljes háttér, illetve a tálca színvilágát is meghatározzák, azonban számos ilyet tölthetünk még le a készülékre.
Üzenetek, telefonkönyv
Az üzenetek terén nem fog újdonságot tapasztalni az, aki használt már WM operációs rendszerrel szerelt eszközt. A készülék beépített levelezőkliense képes MMS, SMS, és e-mail üzenetek kezelésére. Mindezeket külön mappákba rendezi, az Outlookhoz hasonlóan, elküldött törölt, küldendő, és bejövő üzenetekre, valamint piszkozatokra.
Az üzenetek írásához a legegyszerűbb beviteli mód a képernyő-billentyűzet, igaz, néha elég nehezen alkalmazható. Ez mellett varázsolhatunk egy virtuális telefonbillentyűzetet is a kijelzőre, ha számunkra az kényelmesebb, illetve akár a kézírás-felismerő szoftvert is használhatjuk.
A Contacts névre keresztelt telefonkönyv (mily meglepő névválasztás) szintén jó ismerősként köszönt már minket korábbi WM készülékekből. Egy kontakthoz brutális mennyiségű adatot rendelhetünk, azonban arra vigyázzunk, hogy a telefonszámokat +36-al kezdve adjuk meg, ugyanis különben nem ismeri fel a bejövő hívások esetén a neveket a készülék.
A fenti hiba mellett mindössze egyetlen „apróságba” futottunk bele a teszt alatt. A hívások során a hangminőség a Qtek kütyüjén nem volt a legjobb. A beszélgetések visszhangzottak, a másik fél úgy hangzott, mintha egy barlang mélyéről beszélne. A hiba a másik félnél nem jelentkezett, nekünk pedig sikerült a két hét alatt megszoknunk, így komolyabb problémát nem okozott.
Multimédia
A készüléknek ugyan nem fő jellemzője multimédiás mívolta, azonban minden megtalálható benne, mi szem-szájnak ingere.
Legelsőként talán mindenkinek a 2 megapixeles kamerán akad meg a szeme. Az optika meglepően jó képeket készített, ahogyan a tesztképeken látható, még a Duna is feljött megnézni az S200-at. A kereső a teljes kijelző, azonban még így sem látszik a teljes fényképezési felület, ennek tudható be, hogy 10 képből 9-en ott figyel az ujjam. (Ezeket többé-kevésbé kiszortíroztam, így is 20 tesztkép közül csemegézhet a olvasó – Bog) A keresőben már nem látszott, de a képeken már igen. Ami a legjobban tetszett, az a sokféle keret. Több olyan keret is van a telefonban, amelyekbe két-három felvételt kell készíteni, és ebből áll össze a teljes kép. Például egy olyan képeslap, amelynél készíthetünk egy képet, ami egy szívecskébe kerül, és egy másikat, ami alá szövegként. Igazi okostelefonba illő funkció.
Videókból MPEG4, vagy AVI készíthető, azonban a felvételek mérete mindössze 176x144 pixel lehet, a hosszuk viszont korlátlan, illetve beállíthatunk saját előre fixált terjedelmet is. Mozgóképek lejátszásnál a nagyobb méretű videóknál kisebb akadozást vettem észre, azonban ezt leginkább a felbontásnak tudnám be, de a minőség még így is élvezhető maradt.
Játékok terén a hagyományos Windows Mobile játékokkal, a pasziánsszal, és a Bouble Brakerrel találkozhatunk. Számomra az utóbbi tűnik még mindig szórakoztatónak, azonban ez is leginkább az aknakereső kategória, azaz egyszer úgyis mindenki megunja örök életére.
A készülék rengeteg féle hangot képes lejátszani, és ezeket tűrhető, mobilokon megszokott minőségben hallgathatjuk is a gyári dobozban lévő sztereó fülesen, azonban kihangosítva már csökken a hangminőség. A kihangosított beszélgetésekben egyébként nem találtam problémát, a másik fél, általában észre sem vette, hogy ki van hangosítva, a szokásosnál jóval kevésbé visszhangzott ilyenkor a mobil.
Szervezőfunkciók, adatkommunikáció
Szervezőfunkciók terén a Windows Mobile készülékek hagyományosan híresek tökéletességükről. Mivel a mobil iroda az elsődleges szempont, ezért a készülék természetesen képes az összes Office fájlt megjeleníteni, sőt ezek szerkesztésére is alkalmas. Természetesen a PDF megjelenítés sem maradhat ki a sorból, így az e-mailben fogadott anyagokat gond nélkül böngészhetjük az S200-unkon.
A Calendar már ismerős lehet mindenkinek az Outlookból. Ugyanazt az elvet követi a készülékben lévő verzió is, amely alkalmas akár meetingek szervezésére is, hiszen a requesteket e-mailben azonnal továbbítja. A Tasks, és a Notes is az Outlookból származik, mindkettőbe jegyzetelhetünk, és az előbbihez akár figyelmeztetéseket is állíthatunk be.
A Wi-FI és a Bluetooth is remekelt a készülékben. Wi-Fi hálózaton keresztül jóval gyorsabban netezhetünk, érdemes inkább ezt használni, mint a hagyományos GPRS, vagy EDGE adatátvitelt, persze csak akkor, ha a környéket találunk WLAN hálót. A Bluetooth minden eszközt gond nélkül megtalált, kezdve a SE K700i-től, egészen a számítógépen át, egyszer sem tapasztaltunk problémát. Nagy hiba, de a 3G támogatás kimaradt a készülékből, talán ezt hoznám fel legnagyobb hiányosságának.
Ítélet
A készülék beváltotta a hozzá fűzött reményeket. Minden olyan funkciót képes volt ellátni, ami miatt PDA-t, vagy mobilt vásárol az ember. A vele készült képek minősége meglepően jó volt. A telefonfunkciók terén tapasztaltunk némi hiányosságot, a hangminőség furcsasága és a bejövő hívások azonosítása terén. Talán a kis kijelző lehet még a készülék hátránya, amennyiben kifejezetten filmnézésben, vagy GPS-ként való használatban gondolkozunk.
Érdekes, hogy az elődhöz, az S110-hez hasonlítva a modell kisebb processzort (195 Mhz) kapott. Előny azonban a kistestvérrel szemben a WLAN, az új operációs rendszer, valamin a meglepően hosszú üzemidő. Egy feltöltéssel 2,5 napot bírt egy szusszal a készülék, ami a tesztelés intenzitását tekintve nem kis idő.
Ezeket a pozitívumokat és az apró hibákat is beleszámítva a készüléket nyugodtan tudom ajánlani mindazoknak, akik egy hibrid eszközön törik a fejüket.
![]() |
Qtek S200 |
Polacheck
A telefont az LCP System biztosította a számunkra.
Specifikációk
Qtek S200 | ||
![]() |
Technológia | GSM 900/1800/1900 |
Méret | 108,8x59,3x18,4 mm | |
Súly | 150 g | |
Kijelzõ | 320x240 pixel, 65 ezer szín, TFT, érintőképernyő | |
Telefonkönyv | dinamikus | |
SMS/MMS memória | dinamikus | |
Egyéb memória | 64 MB RAM, 128 MB ROM (47,46 MB adattárolásra) | |
Java | van | |
Vibra funkció | van | |
Naptár | van | |
Ébresztés | van | |
Számológép | van | |
GPRS/EDGE | 4+2/van | |
Push To Talk | nincs | |
Infra/Bluetooth | van/van | |
Prediktív | nincs | |
Hangtárcsázás | van | |
Hangrögzítõ | van | |
Hangvezérlés | van | |
Valutakonverter | nincs | |
FM rádió | nincs | |
Kihangosítás | van | |
Alap akkumulátor | 1200 mAh Li-Ion | |
Készenléti idõ | 200 óra | |
Beszélgetési idõ | 300 perc | |
Fényképezõgép | 2.0 megapixel, fixfókusz | |
POP3 e-mail | van | |
WAP böngészõ | 2.0 | |
HTML böngészõ | van | |
Játékok | 2 | |
Csengõhangok | MIDI, MP3, WMA, AAC | |
Operációs rendszer | Windows Mobile 5.0 | |
MP3 lejátszás | van | |
Egyebek | kézírás felismerés, WLAN |