Oukitel K10000 - a falu bikája

Bevezető, tartozékok

Napjainkban az okostelefonok legnagyobb problémáját jelenti az üzemidő. A kijelzők már évek óta gyönyörűek, a mobilos kamerák egyre inkább képesek kiváltani a kompakt fényképezőgépeket, a hardverek egyre erősebbek, az adatkommunikáció terén sem lehet komoly panaszunk, egy dolog viszont nem fejlődik: még mindig naponta kell töltenünk a mobilt. Sajnos el kell fogadnunk, hogy a lítiumos technológiának komoly korlátai vannak, ha egy kecses mobilba tesszük ezeket. Ezen a téren tehát egy teljesen új technológia kellene az áttöréshez, viszont amíg az elektromos autókban is lítiumos az akkumulátor, és még kísérleti szinten sem hallunk sokat új technológiákról, addig bizony jó eséllyel minden este vagy minden második nap elő kell vennünk a hálózati töltőt.

Az LG G3 nem kimondottan vastag telefon, de az Oukitel mellett szinte bármi pengevékonynak tűnik.
Az LG G3 nem kimondottan vastag telefon, de az Oukitel mellett szinte bármi pengevékonynak tűnik. [+]

Az akkumulátorok kapacitását persze lehet növelni, a lítium-polimer telepek formájával pedig tudnak trükközni a gyártók, de a fizika sajnos makacs dolog, egy két-három nap stabil üzemidővel bíró mobil már csak túlméretezett készülékház és gyenge hardver kombinációjával érhető el. Ezt nyilvánvalóan az Oukitel is tudta, amikor nekiállt a valaha volt legnagyobb akksival felszerelt mobil előállításának, de ez valószínűleg nem igazán érdekelte őket, hiszen a K10000-rel valami olyat értek el, amire nagyon rég volt példa: olyan készüléket hoztak létre, amit még a harmadik, etetés nélküli nap után sem dugtam töltőre, közben pedig teljesen biztos voltam abban, hogy a következő 24 órát még gond nélkül kihúzza a telep.

Egyszerű, de jól felszerelt a doboz, a headseten kívül semmit nem hiányolhatunk.
Egyszerű, de jól felszerelt a doboz, a headseten kívül semmit nem hiányolhatunk. [+]

A fekete színű dobozban viszonylag sok tartozék ücsörög a telefon környékén, kapunk hálózati töltőt, microUSB kábelt, SIM tűt, a gyári, gond nélkül használható fólián kívül egy tartalék fényes kijelzővédőt, használati utasítást, illetve egy USB OTG-átalakítót. Az OTG segítségével nem csak perifériákat csatlakoztathatunk, hanem más mobilokat is feltölthetünk, de még azt is kinézném belőle, hogy egy lemerült akkumulátorú kocsit is képes lenne bebikázni, bár a hátlapján lévő bikafejjel gondolom nem erre akartak utalni.

Külső

Ha csak a magasságot és a szélességet nézzük, akkor tulajdonképpen egy tök átlagos, 5,5 hüvelykes phabletről beszélünk, de kézbe véve azonban teljesen megváltozik a benyomásunk: brutálisan vastag (13,8 milliméter) és brutálisan nehéz (330 gramm) a kütyü, képzeljük el, hogy két átlagos, vagy három könnyű és vékony eszközt ragasztunk egymásra, és ezzel próbálunk telefonálni. Néhány perc erejéig nem vészes, de ha minimum 20-30 percig beszélünk így, azt már kimondottan megérezzük, de a teljesen hagyományos használat közben is nagyon gyakran tudnak zavaróak lenni a méretek. A formaterve alapján nagyon kínai a kütyü, viszont az anyaghasználat és az összeszerelési minőség rendben van, elképesztő masszivitást lehet érezni rajta, recsegésről vagy ropogásról természetesen szó sem lehet, első ránézésre nagyon sokan hitték azt, hogy strapatelefont mutatok nekik.

Elölről semmi érdekességet nem mutat a kütyü, az összhatás viszont mégis különc egy kicsit.
Elölről semmi érdekességet nem mutat a kütyü, az összhatás viszont mégis különc egy kicsit. [+]

Kijelző-teszt
Mérés Oukitel K10000 Meizu m2 note Xiaomi Redmi Note Alcatel Pop Up 5.0
Fehér fényerő (max.) 491 nit 448 nit 428 nit 455 nit
Fehér fényerő (min.) 21 nit ? nit ? nit 11,6 nit
Fekete fényerő 0,45 nit 0,40 nit 0,45 nit 0,46 nit
Kontrasztarány 1091:1 1151:1 941:1 990:1
Színhőmérséklet 11056 K 7647 K 7344 K 7196 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Hirdetés

Az előlapot jellemzően az 5,5 hüvelykes képátlójú, 720 x 1280 pixel felbontású kijelző uralja, a 267 ppi nem nevezhető túl combosnak, viszont van ennél sokkal zavaróbb dolog is: borzasztóan félrekalibrálták a megjelenítőt, a fehérek kimondottan kékesek. Legalább az érintésérzékelés és a maximális fényerő rendben van, de szerencsére minimálisra véve nem égeti ki a retinánkat. Nem lehet tudni, hogy pontosan milyen üveg védi az előlapot, de az biztos, hogy az értesítési led kimaradt, ami sokaknak fájó pont lehet.

Átverősek az érintőgombok, a bal oldali nem alkalmazásváltóként funkcionál.
Átverősek az érintőgombok, a bal oldali nem alkalmazásváltóként funkcionál. [+]

A fény-és távolságérzékelő szenzorok viszont nem maradtak ki, illetve természetesen kapacitív érintőgombok is kaptak helyet az előlapon, érzékenységük jó, de háttérvilágítással sajnos nem büszkélkedhetnek. Jobb oldalt, a felső részen pihen a bekapcsológomb, alatta pedig a hangerőszabályzó billentyűk terpeszkednek, valóban elég nagyok, így viszonylag nehéz félrenyomni.

Jobb oldalt található a bekapcsológomb, illetve ide kerültek a hangerőszabályzó billentyűk is.
Jobb oldalt található a bekapcsológomb, illetve ide kerültek a hangerőszabályzó billentyűk is. [+]

A telefon kerete fémből készült, igazán hűvös és minőségi érzetet ad, ugyanebből az anyagból áll a hátlap nagyobbik fele is. Ez viszont tömegnövelő hatású, lehet, hogy ezúttal a plasztik szerencsésebb választás lett volna, hogy legalább pár grammot spóroljanak. Alulra került a microUSB 2.0 csatlakozó, a mikrofon, illetve a hangszóró, ami átlagos minőségű, de brutálisan hangos. Fent a 3,5 milliméteres, CTIA lábkiosztású jack csatlakozó üldögél.

Vajon mire gondolt a művész, amikor egy bikafejet tervezett a hátlapra?
Vajon mire gondolt a művész, amikor egy bikafejet tervezett a hátlapra? [+]

A hátoldalon lévő bikafej minden bizonnyal az erős akkumulátorra akar utalni, ezen kívül viszont minden szokványos: találunk egy 13 megapixeles kamerát, egy dupla ledes villanót és egy gyártói feliratot, ezzel gyakorlatilag a felhozatal végére éreztünk. Hiába is keresik a kedves olvasók, nem lesz fotó az akkumulátorról, hiszen a készülékház célszerszám nélkül nem bontható meg, a két darab microSIM vagy microSIM + microSD kártyát a telefon bal oldalán látható fiókba helyezhetjük be a mellékelt tű közreműködésével.

Hardver, szoftverezettség

Az Oukitel is bevásárolt egy nagy adag MT6735P-t a MediaTektől, a K10000-be sem jutott más, a rendszerchipben 64-bites, 1,0 GHz-re skálázott, négymagos Cortex-A53 processzor, Mali-T720 MP2 grafikai egység és 2 gigabájt RAM dolgozik, a belső tárolóegység pedig 16 gigabájtos, ebből 12 érhető el gyárilag, ha ez nem elegendő, akkor a microSD-nket hívhatjuk segítségül, mi egy tisztességesen telepakolt 32 gigabájtos kártyával próbálkoztunk, sikeresen. A hőelvezetési adottságai kimondottan jól sikerültek, melegedésről aligha számolhatunk be, ha előfordult valamikor, akkor a hátlap felső részén lehetett érezni.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Oukitel K10000 BlackView BV5000 Doogee Titans 2 Cat S50
Rendszerchip MediaTek MT6735P MediaTek MT6735P MediaTek MT6582 Snapdragon 400
AnTuTu 6.x Benchmark 23543 pont 24055 pont n/a n/a
Vellamo Browser 2090 pont 2055 pont 1573 pont 1718 pont
Vellamo Metal 705 pont 769 pont 762 pont 640 pont
Geekbench 3 (single) 492 pont 483 pont 351 pont 330 pont
Geekbench 3 (multi) 1387 pont 1347 pont 1145 pont 1084 pont
GFXBench Manhattan onscreen 1,9 fps 1,9 fps nem indult el 4,1 fps
Manhattan offscreen 1080p 0,9 fps 0,9 fps nem indult el 1,8 fps
GFXBench T-Rex onscreen 4,8 fps 4,8 fps 9,4 fps 10,7 fps
T-Rex offscreen 1080p 2,8 fps 2,8 fps 4,2 fps 5,8 fps

A benchmark eredmények nem leptek meg bennünket, ez a hardver, ezen a felbontáson szinte mindig ilyen számokat szül, az alapfunkciók problémamentes ellátásához tökéletes ekkora teljesítmény, ha viszont komolyabb játékokkal szeretnénk próbálkozni, vagy teljesen akadásmentes felületet várunk, akkor a K10000 nem ideális választás. A rendszer általában nem döcög, nincsenek kiugróan hosszú várakozási idők sem, viszont néha igen alaposan el lehet gondolkodtatni a telefont egy-egy műveleten, egy komolyabb megjelenést nyújtó autós játék közben pedig előfordulnak feltűnő laggolások.

Oukitel K10000 Screen Shot Oukitel K10000 Screen Shot

A gyártó nem erőltette meg magát különösebben, amikor a rendszerfelület kialakításán munkálkodott, szinte teljesen gyári Android 5.1 verzió fogad minket, az ikonkészletet viszont lecserélték egy letisztult stílusúra, a főmenüt pedig eltüntették, minden alkalmazás a kezdőképernyőre kerül, egy oldalon 4x4 parancsikon fér meg egymás mellett. A fenti értesítési felületet lehúzva mindig a háttérképünket látjuk visszaköszönni, az előtérben lévő alkalmazás képét eltünteti a kijelzőről, amikor a gyorsbeállításokat piszkáljuk. A jól megszokott zseblámpa helyére került a HotKnot, azaz a mediatekes, érintés-alapú adatátviteli szabvány ki- és bekapcsológombja, a hátlapi vakut csak akkor használhatjuk világításra, ha letöltjük a szükséges alkalmazást az áruházból. A billentyűzet a gyári Google-féle, ekkora megjelenítőn bőven kényelmes rajta a pötyögés, a magyar szótárán viszont még lehetne mit fejleszteni.

Oukitel K10000 Screen Shot Oukitel K10000 Screen Shot

A gyári felhozatal részét képezi a Google-appok közül néhány, illetve egy-két egyéb szoftver is: akad egy AOSP-s fájlkezelő, ami sajnos nem rendez elemtípusonként, de mappánként gond nélkül használható. A Clean Master nevű rendszerkarbantartó alkalmazás szerény véleményünk szerint nem túl hasznos, de egyébként fel tudja szabadítani a RAM és a tároló egy részét a felesleges dolgok törlésével, ugyanakkor van benne vírusirtó, és egy alkalmazáskezelő is. Gesztusvezérlés van, Smart somatosensory a szép magyar neve (nem mellesleg elég sok helyen lehet ilyen kifejezésekkel találkozni a menüben), a galériában, a zenelejátszóban, a fényképezőben és a kezdőképernyőn vehetjük hasznát elméletileg, de működhetne sokkal jobban és pontosabban is, nem igazán találja el, hogy mikor akarok lapozgatni.

Oukitel K10000 Screen Shot Oukitel K10000 Screen Shot

Még egy érdekes funkció maradt, amiről nem tettünk említést, ez pedig a Float gesture, ami nem új dolog, de a kínai mobilokba nem mindig kerül bele. A képernyőfotókon néhol látható egy halványszürke kör, ezt megnyomva hívhatunk elő villámgyorsan funkciókat, kis ablakos zenelejátszót, a kijelző állandó ébren tartását olvasáshoz, illetve az eszköz lezárását, ha jobban kézre esik, mint a jobb oldali, kör alakú gomb.

Kamera, video, audio

A hátlapi kamera 13 megapixeles, természetesen autofókuszos mellette egy dupla ledes, de szimpla tónusú, átlagos fényerejű villanót találunk. Szoftveresen az átlagos szintet hozza az eszköz, a gyári AOSP-kamerával találkozunk ezúttal, a főbb beállítási lehetőségek adottak, kapcsolgathatjuk a geotagginget, babrálhatjuk az expozíciót, a színhatást, a fehéregyensúlyt, a képmódot, a villódzásgátlót, a szoftveres képstabilizálást, az arcfelismerést, a felbontást, az önkioldót és számos egyéb tulajdonságot, kézi záridő és hasonló dolgok természetesen továbbra sincsenek. A fókuszálás általában nem vesz sok időt igénybe, viszont gyakran pontatlan az eredmény.

Oukitel K10000 Screen Shot

Az időjárás ennek a mobilnak sem kedvezett, de azért igyekeztünk minél több képet csinálni, a végeredmény pedig nappal egyáltalán nem elkeserítő. A dinamikatartomány nagyon gyenge ugyan, de a fehéregyensúlyt általában pontosan belövi az automatika, és a részletesség a képzaj ellenére is helytálló, noha a vonalélességnek lenne hova fejlődnie. Éjszaka elég rossz a helyzet, a képek általában vagy nagyon sötétek, vagy rettenetesen kiégnek, a zajszint pedig eléggé felerősödik. Videózás terén 720p a maximális felbontás, amit elérhetünk 29 fps sebesség mellett, a képminőségre lehet panaszunk bőven, a felvett hang minősége viszont nem rossz, tesztvideó ide kattintva érhető el!

Oukitel K10000 Screen Shot Oukitel K10000 Screen Shot

FM-rádió van, fülhallgató csatlakoztatása után nyílik lehetőségünk csatornákat keresni, természetesen RDS-információkat is megjelenít az eszköz, az elhangzó műsorokat pedig rögzíthetjük a későbbi visszahallgatáshoz. Az AOSP-zenelejátszó szoftveresen nem kecsegtet túl sok érdekességgel, képes előadók, albumok, dalok és lejátszási listák szerint megjeleníteni a zenéinket, természetesen megjeleníti az albumborítókat, van benne kézi hangszínszabályzó és keverési mód is. A zenei minőség hozza az átlagos szintet, nyilvánvalóan nem a legjobb minőségű DAC és erősítő párossal dolgozik együtt, de utcai zenehallgatásra alkalmas, korántsem vállalhatatlan.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Ha nem használunk microSD-t, akkor a kütyü két microSIM-et fogad be, a mobilinterneten elérhető legnagyobb adatsebesség 4G hálózatokon (800/1800/2600 MHz) 150 Mbps, de természetesen a HSPA sem maradt ki. A 802.11b/g/n szabványú WiFi modem érzékenységével már akadtak gondok, inkább közepes, mint erős az egyébként Direct és hotspot képes modul. Bluetoothból 4.0 szabványú egység jár A2DP-vel és LE-vel, microUSB-ből 2.0 MTP-vel és OTG-vel (a gyári fájlkezelő gond nélkül tudja kezelni a külső USB-tárolókat), a navigáláshoz pedig GPS és GLONASS műholdak segítségét lehet igénybe venni, korrekt pontossággal, de nem elég nagy sebességgel. Az NFC és az infra nem része a repertoárnak, előbbi helyett a HotKnot teljesíthet szolgálatot. A két kártya kezelése dual standby technológiájú, azaz két telefonszám is aktív a hálózaton, de csak addig, amíg az egyikről hívás nem folyik, akkor ugyanis a másik kártya lejön a hálózatról. A beszélgetési hangminőséggel nem volt problémánk, elég erős a maximum hangerő, a mikrofon minőségére sem panaszkodhatunk, egyedül a telefon tömege lehet zavaró, amikor többórás beszélgetéseket szeretnénk egymás után intézni.

Oukitel K10000 Screen Shot Oukitel K10000 Screen Shot

A böngésző is AOSP-örökség, a beépített 2 gigabájt RAM bőven elég arra, hogy ha más nem fut a háttérben, akkor a szoftver által 8 oldalban maximált többlapos böngészést úgy tudja abszolválni, hogy ne töltögesse újra a weboldalakat. Flash támogatás természetesen nincs, de sebesség szempontjából gond nélkül hozza az átlagot, sőt, kimondottan pörgősen lehet vele falni a weboldalakat. Zoomalapú tördelés nincs, viszont a kétujjas nagyítás alapvetőnek mondható.

Hozzá vagyunk már szokva az óriástelefonokhoz, viszont egy félórás telefonbeszélgetésnél már lehet érezni, hogy súlyos egyéniséggel van dolgunk.
Egy félórás telefonbeszélgetésnél már lehet érezni, hogy súlyos egyéniséggel van dolgunk. [+]

Értékelés: Oukitel K10000
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 6 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 10 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Általában szeretünk két-három ciklust normál használat mellett beletenni az akkumulátorba, hogy pontos véleményt tudjunk alkotni az üzemidőről, ezúttal azonban erre nem nyílt lehetőségünk, de ez nem véletlen, a burkolat alatt található 10000 mAh teljesítménye remek lett. Az ember hétfő reggel leveszi a töltőről, használja aktívan, kedd este 70%-nál jár az akku 4 órás kijelzőhasználat és 1,5 óra telefonálás mellett, szerdán már 45%-nál tart, csütörtök este pedig úgy töltjük fel a mobilt, hogy aznap még félig feltöltöttük egy másik telefon akkumulátorát róla. A kijelzőidő nagyon erősen függ a használattól, de akár 25-30 óra is simán belemehet, szerencsére úgy tűnik, hogy nem hazugság az a brutális kapacitás, ami még egy hordozható vésztöltőnek is becsületére válik. Az élő MinDigTV stream nagyjából 1-2%-ot tud kivenni óránként a töltöttségből.

A fő kérdés persze nyilván az, hogy vállalható-e a mindennapokban egy ekkora készülék, vagy vegyünk inkább hasonló, vagy kicsit kevesebb pénzből egy hasonló tudású telefont meg egy külső akkumulátort hozzá. A választ erre nyilván a vásárlónak kell megadnia, az viszont biztos, hogy a K10000 ijesztőbb ránézésre és első kézbevételre, mint később. Furcsa kimondani, de a brutális vastagsága és a tömege megszokható, főleg annak tükrében, hogy tényleg napokig bírja töltés nélkül, mellette pedig egy használható, átlagos alsó-középkategóriás mobil szintjét nyújtja. A formáról lehet vitatkozni, de az biztos, hogy megosztó, akinek eddig mutattam, az vagy undort vagy határozott lelkesedést érzett, a masszívságot sugalló külső sok szempontból impresszív. A kamera nem rossz, de lehetne rajta mit csiszolni, a szoftver teljesen átlagos, a kijelző inkább fakó és félrekalibrált, mint gyönyörű, a faék egyszerűségű Android 5.1 és a hozzá társuló hardver viszont elég ahhoz, hogy ne legyen bosszúság az Oukitel használata. Az pedig biztos, hogy a 10000 mAh kapacitású akkumulátorral emlegetett telefont még többször említeni fogjuk, bár erősen rétegtermék, és itthon várhatóan nem is lesz filléres a külföldi webshopokból 55 000 forint + egyéb extra költségek ellenében megvásárolható K10000.

Oukitel K10000

szentkuti11

A tesztkészüléket az Ping Digital küldte el nekünk, ezúton is köszönjük!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Oukitel K10000
Oukitel K10000 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 157,5 x 76,5 x 13,8 milliméter
Tömeg 330 gramm
Színvariációk ezüst/fekete
SIM-foglalat 2 x microSIM (dual standby)
Kijelző
Kijelző átlója 5,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (267 ppi)
Kijelző típusa IPS kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6735P
Processzor típusa 64-bites, 1,0 GHz-es, négymagos Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-T720 MP2
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 16 GB (ebből 12 GB szabadon felhasználható)
Memória bővíthetősége microSD (az egyik SIM-foglalat helyén)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 900/1800/850/1900 MHz
UMTS 900/1900/2100 MHz
LTE 800/900/1800/2100/2800 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
LTE Cat. 4
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11 a/b/g/n, WiFi hotspot, WiFi direct
USB microUSB 2.0 (OTG)
USB OTG van
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS nincs
NFC nincs (helyette HotKnot)
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.1 (Lollipop)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek FM-rádió, Fájlkezelő, Clean Master
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, autofókusz, dupla ledes segédfény
Másodlagos kamera 2 megapixel
Videófelvétel 720p (30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 10000 mAh-s lítium-polimer
Készenléti idő (3G) ismeretlen
Beszélgetési idő ismeretlen
Zenelejátszási idő ismeretlen
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, gyorsulásmérő, fény- és távolságérzékelő szenzorok

Azóta történt

Előzmények