Bevezető
Az okosórák és egyéb hordozható, viselhető kütyük piaca töretlenül fejlődik, és az okosjárművek és okosotthonok koncepciói előrevetítik azt a szép új világot, ahol minden kezünk ügyébe kerülő eszköz összekapcsolódik és kommunikál a többivel. Legalábbis ezt a jövőt szeretnék a piaci szereplők láttatni, de azért nem árt fenntartásokkal kezelni eszközeink és környezetünk megokosodását. Az Apple Watch például hiába tarolta le az okosóra piacot, a lendület alábbhagyni látszik, és friss jelentések szerint az érdeklődés drasztikusan csökken a drága kütyü iránt. Az Android Wear egyértelműen fejlődik, mégsem vált a Moto 360 vagy valamelyik G Watch tömegtermékké. Ott vannak aztán a tizenes Samsung Gearek, amelyek egész jól fogytak, mégsem lettek trendmeghatározók, az aktivitáskövetők pedig továbbra is rétegtermékek.
Az Oukitel A28 (jobbra) az Alcatel One Touch Watch mellett [+]
Nyilván az okoskiegészítők útjának elején vagyunk, mindenesetre egyelőre olyan technológiai korlátok közé vannak szorítva ezek az eszközök, mint a kis telepméret és a rövid üzemidő, vagy mondjuk az apró kezelőfelületek kényelmi problémái. Mindezek ellenére ontják magukból a gyártók ilyen portékáikat, és a rendszerchipjeiről híres MediaTek sem akar kimaradni a „jövőből”, éppen ezért tavaly bemutatta Aster-sorozatú MT2502A-es lapkakészletét egymagos ARM7EJ-S processzorral és integrált 2G modemmel. Többről van szó azonban egy kis fogyasztású SoC piacra dobásánál: a MediaTek platformot is szolgáltat a saját hardverrel felszerelt okoskütyüknek, a SmartDevice androidos és iOS-es alkalmazással pedig a szokásos kezelőfunkciókon túl alkalmazások is telepíthetők az órákra.
Az Oukitel A28 a „hátán” a töltésre használatos bölcsővel [+]
Az Oukitel is erre a platformra építette első, korlátozottan por- és cseppálló okosóráját, az A28-at, amely igen kedvező árcédulát kapott más mediatekes kütyükhöz hasonlóan. Az eszköz kétféle kerettel (arany és ezüstszínű), illetve többféle szíjjal és valódi bőr borítással vásárolható meg, a méretes óralap pedig színes, négyzetes megjelenítőt rejt. A felhozatal részét lépésszámláló és pulzusmérő is képezi, SIM-et ugyanakkor az eszköz nem fogad be, ahogyan a WiFi modem is kimaradt, úgyhogy más eszközzel Bluetooth LE technológiával kapcsolódik össze. Az alapkövetelmények: 4.4-es Android és 7.0-s iOS, illetve frissebb rendszerek.
Az Oukitel A28 az uleFone Be Touch 2-vel egy pakkban bukkant fel szerkesztőségünk ajtajában a PandaWill jóvoltából, és a kidobozolás után egy apróbb, kocka alakú csomagolás formájában bukkantunk rá a most tesztelt készülékre. A dobozka külső papírburkolatát eltávolítva és a fedelet leemelve szemeink elé tárult az A28, azt pedig szivacstokjából jó nehezen kiemelve némi angol/kínai nyelvű leírásra, egy USB kábelre és egy hátlapra pattintható, töltőfunkcióval bíró bölcsőre bukkantunk.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!