Hirdetés

Onyx Boox Note Air 3 C - olvasnak-e az androidok színes oldalakat?

Azt nem tudjuk, de az Onyx hosszú nevű táblagépe Android 12-t futtat és E Ink Kaleido 3 kijelzőjével színesben jelenít meg nekünk szinte bármit.

Hirdetés

Bevezető, kijelző, külső

Szinte pontosan egy éve, hogy e-ink kijelzővel szerelt és Android rendszert futtató táblagép járt nálunk, az az akkor 175 ezer forintért kínált Lenovo Smart Paper volt. Most egy tudásában és hardverében is komolyabb modellt volt szerencsénk kipróbálni, az Onyx Boox Note Air 3 C-t, ami ahhoz képest, hogy mennyivel nyújt többet a Lenovo ajánlatánál nem nagyságrendekkel drágább. A gyártói weboldal 499 amerikai dolláros nettó áron listázza, magyar boltok közül például az OázisComputer 208 399 forintért árulja.


[+]

Kezdjünk a legfontosabbal, a kijelzővel. Az Onyx az E Ink fejlesztette és gyártotta Kaleido 3-as panelt használja, így képes színek megjelenítésére. A Kaleido kijelzők 3-as verziója 2022-ben mutatkozott be, tizenhat fokozatú szürkeárnyalattal és 4096 színnel. Az E Ink három méretben kínálja ezt a panelt, az Onyx a középső ajánlatot választotta, ez 10,3 hüvelyket jelent. A tablet ezen a méreten dolgozik 2480 x 1860 vagy 1240 x 930 pixelnek megfelelő felbontással, 300 vagy 150 ppi-vel (ami itt valójában dpi). A felbontást és a kép élességét befolyásolja, hogy színes vagy fekete-fehér módban használjuk a gépet.


[+]

A Kaleido kijelzők ugyanis a hagyományos fekete-fehér e-ink panel fölé egy RGB (vörös, zöld, kék) szűrőtömböt kaptak, ez egy gumiszerű, szinte átlátszó réteg. Alatta az E Ink Carta kijelzőknél megszokott mikrokapszulákban a pozitív fehér és negatív töltésű fekete pigmentek ugyanúgy elektroforézis segítségével mozognak, mint egy monokróm e-ink panelben. A képernyővezérlő szoftver képes az adott feszültség segítségével akár a mikrokapszula közepén is megállítani a pigmenteket, így éri el a tizenhat szintű szürkeárnyalatot. A monokróm panelek esetén közvetlenül a kijelzőben található tintarétegről verődik vissza a fény, a Kaleido színes e-ink panel esetén a fekete-fehér tintarétegre helyezett négyzetes kialakítású színszűrőn is átmegy, így keveri ki a vörös, zöld és kék szűrő segítségével a kívánt színt a rendszer. Ez a megközelítés logikus, hisz az RGB színek segítségével kikeverhető minden, amit az emberi szem érzékelni képes.

Így működik a Kaleido 3 kijelző
Így működik a Kaleido 3 kijelző is (forrás: IEEE Spectrum) [+]

Árnyoldala viszont a Kaleido technológiának, hogy minden egyes réteg — így az RGB szűrő, az Onyx táblagépében felette található védőüveg és az afelett található texturizált, papírszerű felület — elnyel valamennyit a fényből, szóval jelentősen tompább lesz a panel még közvetlen napfény alatt is, mint monokróm társa. Ezt az Onyx az eszközében állítható fényhőmérsékletű és fényerősségű megvilágítással oldja meg. Másik probléma még a Kaleido 3-mal, hogy egy-egy adott szín kikeveréséhez jellemzően szükség van a fekete és fehér pigmentekre is, melyeket az olajjal töltött, hajszál vastagságú mikrokapszulákban így szét kell szórnia a rendszernek, ez magyarázza azt, miért feleződik a felbontás, ha színes módban használjuk az eszközt. A váltás a monokróm és a színes módok között pillanatokat vesz igénybe egyébként a tableten, hisz külön vezérlőgomb van erre a feladatra. De szemmel láthatóan lágyabbak lesznek a vonalak a színes módban.


(forrás: IEEE Spectrum) [+]

Az Onyx eszközében állítható a színmód és a frissítési mód is. Az IPS LCD és OLED kijelzőkhöz szokott szemnek a Vivid lesz talán a legkényelmesebb (ez lenne magyarul az Élénk, de valamiért egy-két menüpont angol maradt a rendszerben). Az Optimal (Optimális) fakóbb, gyengébb a kontraszt, cserébe kevésbé terheli a hardvert, így gyorsabb a képfrissítés. A Custom (Egyéni) beállítások között pedig lehetőségünk van egy skálán 0 és 100 között állítani az élénkséget, a kontrasztot és a világos színek erősségét. Itt én úgy találtam, hogy a 30-30-0 érték a legideálisabb szememnek, illetve ezzel könnyen láthatók és olvashatók voltak az olyan képregények is, melyek sok sötét részletet tartalmaznak (pl. Aliens Omnibus).


[+]

A panel hajlamos szellemképesedni, ezt a frissítési mód állításával elkerülhetjük. A HD opció adja a legtisztább képet, de ilyenkor tart a legtovább egy új oldal vagy menüpont betöltése is, számolhatunk fél másodperces átlaggal. Ez szöveg- vagy képregényolvasáshoz a legideálisabb mód, de ha mondjuk interneten akarunk cikket olvasni a böngészőben, akkor opció a Kiegyensúlyozott, a Gyors, az Ultragyors vagy androidos alkalmazásokban a Regal módok bekapcsolása is. Ezek nevük szerint jóval gyorsabb képfrissítést tesznek lehetővé (a max 38 Hz-es értéknek megfelelő), viszont látványos a szellemképesedés. A Regal mód ezt azzal próbálja kiküszöbölni, hogy folyamatosan frissíti a panelt, de ez azzal is jár, hogy a statikus fekete részeknél villódzást láthatunk.

Szellemkép a böngészőben a Regal módban
Szellemkép a böngészőben a Regal módban [+]

Mivel egy főként jegyzetelésre és olvasásra szánt eszközről van szó, így nincsenek kamerák, az előlapi 10,3”-es panelt nem töri meg semmi. A tablet 226 x 193 x 5,8 milliméteres és 430 grammot nyom, az alumíniumötvözet ház sötétszürke színű narancssárga antennakivezetésekkel. A kijelző körül 9 milliméteres fekete képernyőszegély, az egyik oldalt pedig 29 mm-re kinövő fém fogó. A Boox Note Air 3 C rendelkezik beépített giroszkóppal, így annak megfelelően állítja be a megjelenített tartalmat, amerre fordítjuk az eszközt, szóval jobb és balkezeseknek egyaránt jó lehet, az olvasó ügyesen tördeli megfelelő méretre az oldalakat. A Boox logó magasságában van egyetlen gomb, ami egyben ujjlenyomat-leolvasó is, ezzel tudjuk életre kelteni vagy zárolni az eszközt.

Ujjlenyomat-leolvasóval egybeépített gomb
Ujjlenyomat-leolvasóval egybeépített gomb [+]

A vezérlés érintésalapú, ujjunkkal vagy a dobozban mellékelt, EMR technológiát használó tollal lehet a táblán dolgozni. A toll mágnesekkel odatapad a Boox Note Air 3 C-hez, ahogy a könyvszerűen nyitható védőtok is mágnesekkel tapad a fém testre. A tablet házán találunk még egy USB-C csatlakozót, ez OTG-képes USB 2.0-s egység. Van egy SIM-tálca, de ez csak microSD-t fogad, illetve van mikrofon és beépített hangszóró is hangos könyvek lejátszásához. A rendszer natív lejátszója az MP3 és a WAV fájlok lejátszásra képes, de a Play Áruházból telepíthető akár a Spotify is, ehhez Wi-Fi 5-ös (802.11b/g/n/ac) modem áll rendelkezésre.

USB-C csatlakozó és a microSD kártya helye
USB-C csatlakozó és a microSD kártya helye [+]

Méretéből adódóan az Onyx terméke nehezebb egy átlagos könyvolvasónál, de a súlyelosztás jó, így a fogantyúnál akár egy kézzel tartva is használható. Számomra hiányzott róla legalább két gomb, hogy könnyebben (fogásváltás nélkül) tudjak lapozni egy kézzel használva a gépet, a márka más eszközeiben van ilyen is. A tükröződésmentes bevonat gyakorlatilag egy fólia a kijelzőn, de a tollal ezen írva olyan érzést kelt, mintha tényleges papíron írnánk, és jó pont, hogy az ujjlenyomatok sem gyűlnek meg rajta zavaró mennyiségben. A gyári tok egyébként puha belsővel rendelkezik, a Note Air 3 C-ben pedig mágneses közelségérzékelő is van, így a könyvszerűen nyitódó és záródó tok képes ébreszteni és altatni az eszközt. Hasonlóan ahhoz, ahogy az iPad vagy a Galaxy Tab működik.


[+]

Doboz tartalma, hardver, rendszer

A gyári csomagolásban a táblagép mellett megtalálni az érintőceruzát, ahhoz póthegyeket, illetve egy USB-C töltőkábelt. Fali adapter nincsen, és a védőtokot sem a gyári csomagban adja a gyártó, de a weboldaluk szerint jelenleg ajándékba jár a rendelés mellé.


[+]

A hardver agya egy Qualcomm Snapdragon 680-as SoC, ez nyolc maggal (4 x 2,4 GHz + 4 x 1,9 GHz) és 4 GB LPDDR4x memóriával dolgozik együtt. A TSMC 6 nanométeres eljárásával készül a lapka, így a fogyasztás meglehetősen jól alakul, az alapvető funkciók ellátására pedig bőven elég az eszközbe. A tárhely UFS típusú, a gyártó nem pontosítja típusát, de sebessége alapján UFS 2-es tárolóról van szó. 64 GB-nyi a beépített tároló kapacitása, de a microSD kártyával ez bővíthető. Adott a rendes androidos fájlkezelő és a felhőtárhelyek használatának lehetősége is. Az Onyx biztosít 10 GB-nyi tárhelyet a saját szolgáltatásában, de az olvasóprogramjukba integrálható a Dropbox, a OneDrive, a Google Drive, az Evernote, a OneNote, a Youdao Cloud, a Readwise, a Zotero, az AliYun és a Baidu is. Ezek mellett pedig van beépített könyváruház, aminek régiója állítható (alapértelmezetten az európai van), és van az Onyx által biztosított webes felület arra, hogy számítógépről kábel nélkül lehessen fájlokat küldeni a tabletre.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Onyx Boox Note Air 3 C Lenovo Smart Paper Xiaomi Pad 6 Honor Pad X9 Realme Pad
Rendszerchip Snapdragon 680 Rockchip RK3566 Snapdragon 870 Snapdragon 685 MediaTek Helio G80
Geekbench 5 (single/multi) 307 / 1196 pont 147 / 442 pont 1002 / 3223 pont 434 / 1764 pont 347 / 1319 pont
GFXBench Car Chase onscreen 1080p 3,7 fps 3 fps 24 fps 7,3 fps 8,3 fps
GFXBench Car Chase offscreen 7,2 fps 3,7 fps 58 fps 8,3 fps 9,2 fps
GFXBench Manhattan onscreen 9,6 fps 7,8 fps 67 fps 20 fps 21 fps
GFXBench Manhattan offscreen 1080p nem futott le 10 fps 137 fps 22 fps 24 fps
AndroBench Sequential Read 733,47 MB/s 167,23 MB/s 1627,01 MB/s 842,59 MB/s 307,91 MB/s
AndroBench Sequential Write 464,38 MB/s 133,51 MB/s 764,73 MB/s 669,86 MB/s 199,11 MB/s
AndroBench Random Read 172,12 MB/s 26,22 MB/s 279,58 MB/s 188,11 MB/s 94,35 MB/s
AndroBench Random Write 162,82 MB/s 9,64 MB/s 302,62 MB/s 188,57 MB/s 143,38 MB/s

A Geekbench 6 CPU-tesztjén 294 pontot kapott egyszálas és 1134 pontot többszálas teljesítményére a Note Air 3 C.

MIvel ott van a Play Áruház előre telepítve, így leszedhető akár az Amazon Kindle, akár más olvasóprogram, ami elérhető Android 12-es rendszerre. Telepíthető a Google Chrome vagy más böngésző is, és a tabletre lehet közvetlen a telepített böngészőből letölteni, így mondjuk kimenthetünk később elolvasandó cikkeket PDF-ben vagy vásárolhatunk közvetlen a tabletre e-könyvet a böngészőn át. Bekapcsolható akár osztott képernyős mód, akár képernyőfelvétel vagy gyerek mód is, viszont ezeket csak bizonyos alkalmazások támogatnak, a gyári olvasóprogram például kapásból nem.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Az Onyx rendszerének felépítése egyszerű, alul az Android navigációs gombjaival vagy gesztusaival tudunk lépkedni a menüben, felülről lefelé suhintva gyorskapcsolókat és értesítéseket nyithatunk meg. A tabletre vonatkozó beállítások a képernyő bal oldalán találhatók, itt van a gyorsjegyzethez, a könyvtárunkhoz, a fájlkezelőhöz és az alkalmazásokhoz való hozzáférést biztosító gomb is. A megnyitott appok teljes képernyőn futnak, egyedül a navigációs sáv marad látható, a memóriából pedig átlagosan 1,9 GB-ot használ a gép.

(forrás: Mobilaréna) [+]

A tollal opció a kézzel történő jegyzetelés, de van virtuális billentyűzet is. Van beépített szótár és segéd, ezek a magyar nyelvet nem támogatják a dobozból kivéve, de telepíthető magyar nyelvi csomag és szótár is letölthető például innen. Az ékezetes karakterek tördelése viszont működik tökéletesen. A Könyvtár menüpontban láthatjuk a gépen tárolt dokumentumainkat, azok olvasottságát és fájltípusát is jelzi nekünk a Note Air 3 C. Bőkezű a fájltámogatás: TXT, HTML, RTF, FB2, FB2.zip, DOC, DOCX, PRC, MOBI, CHM, EPUB, JPG, PNG, GIF, BMP, PDF, DjVu, CBR, CBZ azok, amiket megjeleníteni képes a gép. Lehetőségünk van akár ezekre is írni, illetve a jegyzettömb képes hangfelvételek rögzítésére is írás közben. A virtuális segéd a jegyzettömbben is megvan, tökéletesíti helyettünk a kézzel berajzolt jelöléseket, vagy akár átírja a kézzel bevitt szöveget TXT fájlba. Viszont utóbbi csak angol és kínai nyelvekkel működik, a magyarral nem.

(forrás: Mobilaréna) [+]

A rendszer használata pár perc megszokást igényel, de alapvetően aki ismeri az Androidot, annak nem fog gondot okozni az Onyx gépének logikája. Az ultragyors frissítésre kapcsolva akár weboldalak olvasása is kényelmes, de alapvetően ilyen feladatokra egy LCD-vel vagy OLED-del szerelt gép jobb választás. Viszont ha offline kell dokumentumokat olvasni, ha képregényeket szeretnénk olvasni, vagy ha jegyzetelésre, rajzolásra használnánk az eszközt főként, akkor tapasztalatunk alapján arra tökéletes. Az Onyx nem tesz ígéreteket a szoftveres támogatást illetően, de a szeptemberi tesztidőszak alatt érkezett biztonsági patch a tablethez, ez a 2024.06.01-es volt.

Adatkapcsolat, üzemidő, verdikt

Van beépített hangszóró és mikrofon, de emellett a Bluetooth 5.0-s kommunikációt is támogatja az eszköz, szóval csatlakoztatható rá vezeték nélküli fülhallgató vagy hangszóró. Az USB-C csatlakozó OTG-képes, hangot viszont nem tudtam átalakítóval kisajtolni belőle. NTFS külső tárhelyet viszont látott és tudtam róla fájlokat a belső memóriára másolni. A Wi-Fi modem Wi-Fi 5-os, de csak az 5 GHz-es sávon kommunikált a teszt alatt, mondjuk ott 433 Mbps letöltési sebességet és stabil kapcsolatot produkált. Mobilnetre kapcsolódni nem képes az eszköz, de telefont hotspotként használva tudunk internetezni vele.


[+]

A beépített akkumulátor 3700 mAh-s, ez egy lítium-ion telep, ami maximum 15 wattal tölthető. Az üzemidő meghatározása egy ilyen eszköznél nehézkes, hisz a standard PC Work 3.0-s teszt nem ad reális képet az üzemidőről, épp ezért jegyeztem, hogy mennyit olvasok rajta. Szeptember első és utolsó napja között 1370 oldalt olvastam el a Note Air 3 C-n, ebből körülbelül 900 oldal volt képregény, ebből nagyjából 200 oldal volt színes. Emellett végignyomkodtam a menüt, kipróbáltam több applikációt, böngésztem a tablettel, lefuttattam rajta a Geekbench és a CPDT, JazzDisk Bench teszteket is, és így kellett egyszer töltenem a hónapban, mert lemerült. Leginkább a böngészés és a tesztek futtatása nyelte az üzemidőt, 100 oldalnyi színes képregény alig vitt el 7%-ot az akkumulátorból. Az üzemidőt egyébként befolyásolhatjuk azzal, hogy a beállítások közt engedélyezzük a tablet minél hamarabbi automata kikapcsolását. Én két napra állítottam be ezt, ilyenkor a gomb megnyomása csak altatja a gépet (leválasztja a Wi-Fi hálózatról például), de ha nem nyúlunk a megadott ideig az eszközhöz, akkor teljesen kikapcsolja magát. Az alvási állapotból történő ébredése maximum három másodperc az ujjlenyomat-felismeréssel együtt, kikapcsolt állapotból 15-20 másodpercet kell várni minimum és olyankor nem opció az ujjlenyomatozás, be kell írnunk a jelkódot.


[+]

Összefoglaló

Ha csak androidos táblagépként tekintetnénk rá, akkor az Onyx ajánlata magasan túlárazott eszköz lenne. De mint elektronikus jegyzettömb, könyvolvasó és mellette androidos tablet más helyzetben van. Az üzemidő jó, a kijelző monokróm módban remek, színesben pedig kényelmes a szemnek úgy is, hogy az LCD vagy OLED élességét nem éri el. Az állítható erejű és színhőmérsékletű képernyőfény is jó, sötét környezetben is kényelmesen lehet rajta olvasni. A 10,3”-es mérettel viszont csak olvasónak túl nagy az eszköz, de ugye jár hozzá toll, így jegyzetelhetünk is. Van ezeken felül lehetőségünk Androidra készült alkalmazásokat is telepíteni, és megvan a Play Áruház a gépen, nem kell APK-fájlokkal foglalkoznunk, mint a Lenovo Smart Paper esetén.

Plusz pont az ujjlenyomat-leolvasó megléte, a mikrofon, a hangszórók és a sok fájltípus támogatása is. A fájlkezelő, az integrálható online felhőtárhelyek is mind-mind pirospontokat jelentenek, egyedül a magyar nyelvű fordítás csúszott félre itt-ott a rendszerben és maradtak benne angol szavak. Apropó angol, a virtuális segéd sajnos csak ezen vagy kínai nyelven ért alapból, magyarul egyelőre nem, így az integrált szótárhoz vagy a kézzel írt feljegyzések nyomtatottá alakításához le kell töltenünk külön egy nyelvi csomagot. Magyar billentyűzet mondjuk van alapból és a magyar karakterkészlet megjelenítése is hibátlan.

Állítható a háttérvilágítás színhőmérséklete, és állítható a fényerősség isÁllítható a háttérvilágítás színhőmérséklete, és állítható a fényerősség is Állítható a háttérvilágítás színhőmérséklete, és állítható a fényerősség is [+]

A színes panellel képregények, dokumentumok olvasására remek módon bevethető a Note Air 3 C, viszont a színes megjelenítés a Kaleido technológiából adódóan az egyébként remek monokróm felbontás és élesség vesztésével jár. A módok között flottul vált viszont a rendszer, ügyesen tördeli a támogatott formátumokat is a képernyőre, így csak pozitív tapasztalatról tudok beszámolni.


[+]

Mivel más ilyen eszköz még nem járt nálunk, csak a Smart Paper, így ahhoz tudjuk hasonlítani. Ár-tudás arányban az Onyx ajánlata a jobb, még ha valamivel drágább is. Viszont kétszázezer forintért egy potensebb és újabb rendszert, valamint egy sokoldalúbb eszközt kapunk. Főként könyvolvasóként és digitális jegyzettömbként számomra egy Tetszett minősítést ér az Onyx és méretét leszámítva minden hiányozni fog belőle, mikor visszacsomagolom és visszatérek a Kindle olvasómhoz.

Onyx Boox Note Air 3 C

Az Onyx Boox Note Air 3 C a hazai képviseleten keresztül jutott el hozzánk tesztre, köszönjük.

viragdani01

Specifikáció

Onyx Boox Note Air 3 C
Onyx Boox Note Air 3 C Külső
Méretek 226 x 193 x 5,8 milliméter
Tömeg 430 gramm
Készülékvédelem nincs, Onyx edzett üveg a kijelzőn, rajta papír hatású fólia
Színvariációk Sötétszürke
Kijelző képátlója 10,3 hüvelyk
Képaránya 1,33
Felbontása 2480 x 1860 pixel (300 dpi) monokróm módban, 1240 x 930 pixel (150 dpi) színes módban
Típusa, frekvenciája E Ink Kaleido 3 (38 Hz)
Értesítő LED nincs, mindig éber kijelző sincs
Biometrikus védelem bekapcsoló gombba épített ujjlenyomat-leolvasó
Hardver
SoC típusa, csíkszélessége Qualcomm Snapdragon 680, 6 nm
Processzor 4 x 2,4 GHz ARM Cortex-A75 + 4 x 1,9 GHz ARM Cortex-A53
Grafikus chip Adreno 610
RAM / tárhely 4 GB LPDDR4x / 64 GB UFS 2.2
Memória bővítése microSD-vel bővíthető a tárhely
Adatátvitel
Technológiák WiFi-only
SIM-foglalat nincs
eSIM támogatás nincs
Bluetooth 5.0 (A2DP, LE)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac (Direct)
USB Type-C USB 2.0
Navigáció nincs
NFC nincs
Infra nincs
Szoftver
Rendszer, felület Android 12
Multimédia
Hátlapi kamerarendszer nincs
Előlapi kamerarendszer nincs
Videófelvétel nincs
Jack kimenet nincs
FM-rádió nincs
Üzemidő
Akkumulátor 3700 mAh lítium-polymer
Vezetékes töltés 155 watt
Vezetékmentes töltés nincs
Egyebek
Gyorsulásmérő, Hall-szenzor, környezeti fényérzékelő, ceruza a dobozban, két mikrofon, két hangszóró beépítve. Google Play előre telepítve, TXT, HTML, RTF, FB2, FB2.zip, DOC, DOCX, PRC, MOBI, CHM, EPUB, JPG, PNG, GIF, BMP, PDF, DjVu, CBR, CBZ, MP3 és WAV formátumok támogatása.

Azóta történt

Előzmények