Nokia N800 - internet, na de kinek?

Bevezető

Első körben a Nokiáról mindenki azonnal egy egy újabb telefonra asszociál, pedig nem kellene ennek kötelezőnek lennie. A gyártó anno a ködös, sötét középkorban gumicsizmákkal kezdte az ipart és onnan váltott fokozatosan a mobilokra. Van azonban egy olyan ága is a termékeiknek, amelynek még talán a csizmáknál is kisebb az ismertsége, ez pedig az általuk Internet Tablet-nek nevezett készülékcsoport. Az első fecske a Nokia 770 volt, amely felett egy gyors kipróbálás után elsiklottunk, mivel értelmét abszolút nem láttuk. Az N800-at már hosszabb időre kaptuk meg a MobilX-től, így nem kerülhetik el olvasóink, hogy megosszuk velük azt, hogy hová fejlődött az előd. Nos az új modellnek pontosan annyi funkcióját láttuk, mint az előzőnek. A jó hír, hogy hamarosan érkezik az N810, amelyből pontosan ugyanaz hiányzik, ami a korábbi eszközökből: egy SIM kártya.

Pedig maga az elgondolás nem rossz. Adott egy eszköz, ami valóban az internetezésre van kihegyezve, ehhez megfelelő méretű kijelzővel, beszélgetésekhez webkamerával, mindez pedig egy PMP lejátszó tudásával megspékelve. Egyetlen dolgot felejt el a gyártó, mégpedig azt, hogy a legtöbb országban még nincs olyan szinten a WLAN lefedettség, hogy ez legyen az egyedüli mód az adatkommunikációra. Ha egy SIM fiókot beleraktak volna (telefonfunkciókra nem is lenne szükség), akkor én is örömmel fáradnék a pénztárhoz egy N800-ért, de így szinte biztosan kihagyom, mint sokan mások az országban.

Már a címben feltettem a kérdést, amely leginkább foglalkoztat: ez kinek készült? Nos, megígérem, hogy a cikk végére erre is sikerül nagyjából választ találnunk. Előszóban annyit, hogy az eszköz legnagyobb előnye a mobilitás melletti folyamatos internet elérés, amelyhez vagy WLAN hálókra van szükségünk (külföldön ez elérhető a legtöbb hotelben, étteremben) vagy egy telefonra, amelyet Bluetooth kapcsolaton keresztül modemként használunk. Sokan tehetnék fel a kérdést, hogy ez esetben minek a plusz eszköz, hiszen használhatnánk a mobilt is. Nos, erre is keresünk választ ebben az írásban.

Külső, kezelés

Igazán elegáns külsővel rendelkezik az N800. Színét tekintve ezüstös műanyag borítást kapott, amely minőségi érzést kelt tapintásra is, egyedül a hátlap színe lett fekete. Az előlapon egy hatalmas kijelző terpeszkedik. Pontosan 91x55 millimétert foglal el és a felbontása nagyon durva: 800x480 pixel. Az már első ránézésre látszik, hogy érintésérzékeny, hiszen hardveres billentyűzetnek nyoma sincsen, így a szoftveres változattal kell megelégednünk, amely ékezetes billentyűket is tartalmaz, azonban ezek előhozása egy kicsit nehézkes.

A billentyűzet ugyanis több részre osztott, mivel a hagyományos QWERTY billentyűk mellett négy fajta speciális karaktersorból is válogathatunk. Mindezeken felül kézírásra is reagál az eszköz, és elég pontosan teszi mindezt. Ha valamivel mégis gondunk lenne, akkor egyszerűen taníthatjuk, így szerintem elég könnyen kezelhető minden funkció.

Az előlapon található gombok a stylus nélküli kezelést szolgálják, de a kijelző méretéből adódóan én remekül boldogultam a képernyő taperolásával is. Stylusból egyébként kettő jár a gyári csomaghoz, amelynek része még egy szövet tok, egy töltő, egy elfogadható minőségű sztereó headset és egy USB adatkábel. Utóbbi csatlakozója trükkösen el lett rejtve a kihajtható fül alá, amellyel a telefont álló helyzetbe hozhatjuk. Szintén ide, csak a készülék aljára került a második SD kártya slotja. Igen, második, ugyanis van egy az akkumulátor mellett a hátlap alatt is, amelyet leginkább a programok tárolására érdemes használni, míg a cserélhetőn én a zenéket, videókat tartottam. A tökéleteshez közelítő stylus fiókja alatt kapott helyet a töltő és a jack csatlakozó, amelynek segítségével saját fülhallgatónkat is az N800-hoz csatolhatjuk.

Internet

Nos a legnagyobb hiánnyal kezdem. A készülékben nincs SIM fiók, így amennyiben internethez szeretnénk csatlakozni, az WLAN-on keresztül tehetjük, illetve Bluetooth képes telefonunkat használhatjuk erre. Egyikkel sem volt számomra egyszerű az élet, mivel a WLAN hálózatok közül rengeteget kipróbáltam, és mindössze néhánnyal működött problémamentesen az internet. Úgy vettem észre, hogy az otthoni wireless hálókat nem szereti valamiért a kütyü, a saját hálózatomat például 3 nap alatt sem sikerült vele összelőnöm, míg egy internetkávézóban az első alkalommal sikerrel jártam és az összes arany M betűs étteremben lévő hálón is rendben működött minden. A telefonoknál elsőként egy 6680-nal próbálkoztam, és miután nem jártam sikerrel megpróbáltam egy Motorola V3x segítségével is, amely azonnal működött modemként.

Mivel egy internet "tablettel" van dolgunk, első körben a böngészéssel kezdtem. A beépített böngésző az Opera 8. A weblapok mindegyike remekül megjelenik rajta, java támogatással sem akadt problémám, azonban nagyon lassúnak találtam a sebességét, legalább 2-3x annyi időbe telt, amíg egy weboldalt a készüléken jelenítettem meg, mintha ugyanezt a számítógépemen tettem volna (természetesen ott is a Motorola V3x-et használva modemként). Utánaolvastam a problémának, és kiderült, hogy a böngésző hibája a dolog, így azt egy ingyenes alkalmazással, a Minimoval kiváltottam. A böngészésnek egyébként továbbra is gyengesége, hogy a weblapok jóval nagyobb méretre vannak optimalizálva, így az ideális szörföléshez sajnos az N800 kijelzője sem elegendő, de az eddig általam látott mobil eszközöknél sokkal jobb. Az új böngésző keresgélése közben lepődtem meg, hogy mekkora baráti kör épült a készülék közé. 2-3 aktív közösséget is sikerült találnom, akik örömmel segítettek minden problémám megoldásában. Probléma ugyanis akad, az N800 nem az az eszköz, amit kiveszünk a dobozból és használunk. Küzdeni kell vele, hogy számunkra megfelelő legyen, de megéri.

A böngészésen kívül több online funkció is elérhető. Az alap szoftver része a gyártó által második legfontosabb funkciónak tekintett internet calls menüpont, amely Google Talk és Jabber accountokat képes kezelni. Mivel egyikkel sem rendelkeztem, utána néztem a neten a témának és pillanatok alatt találtam egy teljes értékű Skype klienst, amelyet ugyanilyen gyorsan működésre is bírtam. Mivel az MSN az, amit napi szinten használok, így nem nyugodtam bele, hogy ilyen kliens nem létezik az eszközre. Meg is találtam a megfelelőt a Gizmo kliens személyében, amely szintén pillanatok alatt használható volt az N800-on.

Alkalmazások

Az előző oldalak alapján is látszik, hogy igazából az N800 ugyanúgy bővíthető, mint az okostelefonok, de itt gyakorlatilag minden alkalmazás ingyenes, egyetlen fizetősbe sem futottam a tesztelés alatt, ami a normál WM eszközökre nem jellemző. Ez valószínűleg a Linux platformnak tudható be, ami a készülék operációs rendszerét képezi. Bármilyen igényem volt, pillanatok alatt találtam rá megfelelő alkalmazást. Példának a cikk megírásához szükséges képeket hoznám fel. Ha elérhető, szeretünk képlopót használni a screenshotokhoz, sokkal kellemesebb, mint ha fotóznánk a kijelzőt. Erre is találtunk megfelelő alkalmazást. A letöltésekhez és a programok közötti keresgéléshez egyébként a gyártó is biztosít egy listát, amelyből választhatunk, ezen felül tényleg tele van az internet kompatibilis szoftverekkell.

Alkalmazások terén futnék egy gyors kört az alapokkal és az általam feltelepítettekkel. A legtöbb programnak van egy kezelőfelülete is, amely a home screenre kipakolható, ott szabadon mozgatható, így a teljes alap képernyőt a nekünk tetsző formára állíthatjuk be, és azokat az alkalmazásokat pakolhatjuk ki, amelyekre valóban szükségünk van. Az alapok között található volt egy bemutató alkalmazás, amely a készülék funkcióin vitt végig. A fő kijelzőn érdemes kint hagyni a világórát, amely alapesetben a saját időzónánkat mutatja, de két kattintásra egy teljes világtérképet produkál, ahol bármelyik ország lokális idejét megtekinthetjük. Alap alkalmazás még a Goolge keresője, ami gyakorlatilag annyit csinál, hogy a beírt szóhoz kapcsolódó találatokat feldobja a böngészőben. Szórakozáshoz a legjobb a szintén alaptartozék internet rádió-alkalmazás, amellyel az interneten fellelhető adások között szörfözhetünk. Számomra érdekesség volt, hogy FM rádióadások fogására is képes a készülék, de ehhez egy külön alkalmazást kellett letöltenem, ugyanis enélkül nem volt elérhető ez a funkció.

Multimédia

Korábban már említettem, hogy segédprogramra volt szükségem az FM rádió elővarázsolásához. Nos, ugyanígy voltam a kamerával. Nem hagyott nyugodni, hogy az elvileg csak internetes beszélgetésekhez használható felvevő minőségét nem tudom megosztani, így kerítettem erre is egy alkalmazást. Mint kiderült, valóban nem fotózásra termett az apró beépített optika, de videóbeszélgetésekhez megfelelő.

A beépített médialejátszót szintén lecseréltem pillanatok alatt. A legnagyobb problémám ugyanis az volt vele, hogy az asztali PC-re optimalizált videókat nem szerette. Ennek áthidalására két megoldás mutatkozott, az első egy konvertáló program volt, a második pedig a lejátszóprogram cseréje. Eleinte az utóbbival próbálkoztam, azonban valahogy sem a Canola, sem az UKMP nem jött be igazán, így később inkább egy alkalmazás segítségével a készülékre optimalizáltam őket. Az alap lejátszó által támogatott fájlok listája elég hosszú, íme: AAC, AMR, AWB, M4A, MP2, MP3, RA (RealAudio), WAV, WMA, 3GP, AVI, H.263, MPEG-1, MPEG-4, RV (Real Video), M3U, PLS. Egyébként félelmetesen jó élmény egy ekkora kijelzőn a kádban vagy a WC-n, esetleg munka vagy utazás közben megnézni egy-egy részt a kedvenc sorozatunkból. Én egy 5 napos éjszakázás túlélését köszönhetem a telefonnak. (Telefonnak??? Nehéz elvonatkoztatni: készüléknek.)

Játékok terén sem lehet okunk panaszra. A már eleve telepítettek között szerepel a sakk, a tetris, a mahjong és a marbles is. Számomra egyedül utóbbi volt ismeretlen. A játék arról szól, hogy egy labirintusban lévő golyókat kell bizonyos sorrendben egymás mellé tenni. Érdekesnek érdekes, de egy pálya után meguntam. Amit sajnálok, hogy csak a teszt utolsó napján fedeztem fel, hogy elérhető a készülékre a Quake 1, így ezt már nem sikerült kipróbálnom.

A válasz

A korábbi oldalakra sehová sem sikerült bezsúfolni az akkumulátorral kapcsolatos tapasztalataimat. Gyakorlatilag egy film végignézésére biztosan elegendő a kapacitása, teljes hang és fényerő mellett is, de a Gyűrűk Ura bővített változata már necces lenne. Aktív használat mellett - ami alatt ezúttal filmnézést vagy folyamatos netezést értünk - körülbelül három órára elegendő kakaót lehet kisajtolni az N800-ból. Lightosabb használattal egy napig is kihúzhatja egy feltöltéssel, de erre már kevés az esély.

Nos, ígértem, hogy válaszolok a cikk címében feltett kérdésre és meg is teszem. A tesztidőszak végére letisztult bennem, hogy egy ilyen kütyü nem is annyira rossz, annak ellenére, hogy úgy indultam neki, hogy egy nagy hülyeség. Ha akár csak kicsivel is utaznék többet a mostaninál, vagy lenne egy SIM fiók a készülékben, akkor biztosan beruháznék egy N800-ra. Egyrészt ugyanis filmet nézni remek, tökéletesen kiváltja a PMP-ket, mindezek mellett pedig internetezésre is használható és rengeteg egyéb funkciója van, amelyek hosszú idő alatt az emberhez nőhetnek. Tehát, sokat utazóknak, illetve olyanoknak, akik PMP vásárláson törik a fejüket, mindenképpen érdekes alternatíva. Sajnos a SIM fiók hiányában nem ajánlott, csak tetszett, de nagyon élveztem a tesztidőszakot. Már várom az utódját, az N810-et.

Nokia N800

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés