Hirdetés

Nokia 7390 - baltás Barbie

A Nokia L'Amour sorozatának legújabb darabja mindent megpróbált nyújtani, amire a finnek szerint egy divatmodell képes lehet.

Bevezető

A Nokia eddig egyszerre dobta piacra a divatos készülékhármasokat, a L'Amour kollekció triója viszont új taggal bővült, így már kvartettről beszélhetünk. Nem véletlen, hogy a 7390 érkezett legkésőbb, miképp az sem, hogy ez a modell kapta a legmagasabb számot. Ugyanis mindent megpróbáltak belezsúfolni, amire manapság egy nem operációs rendszeres telefon képessé tehető.

Ez azért üdvözlendő lépés, mert a divatos, vagy női készülékek sokszor csak egy átlagos, középkategóriás telefon átalakított változatai. A Samsung mellett a Nokia az a gyártó, amely valóban önállónak nevezhető készülékekkel örvendezteti meg az ilyesmire fogékony felhasználókat. Több külföldi fórumon a 7390-et a Samsung E500 riválisának állították be, holott a két telefon ég és föld. Míg a koreai üdvöske egy közepesen erős tudású, csilli-villi díszmodell, addig a 7390 egy felsőkategóriás doboz. Ezzel együtt biztos, hogy a célcsoportok tekintetében erős az átfedés.

Már a bejelentés napján találkoztam olyan leányzóval, aki kijelentette, hogy rögvest beruház egy ilyen telefonra, mihelyst megjelenik. Lelke rajta. Bár természetesen a formatervről nekem is van határozott véleményem, de még érdekesebb, hogy az elvileg megcélzott szegmens képviselői nagyon eltérően viszonyultak a készülékhez. A baltás Barbie kifejezést is innen kölcsönöztem, de vannak, akik odáig vannak a telefontól.

Bár nem szoktuk előre lelőni a poént, de a 7390 baromira átgondolt készülék. Tele csupa hasznos funkcióval, a kor követelményeinek megfelelő tudással (sőt!), időben piacra dobva, ráadásul nem akar mindenáron full női telefon lenni (thx to kávébarna verzió), nem is pakolta tele a gyártó sokszor feleslegesnek tűnő "női" alkalmazásokkal. Nem is tudom, hogy találkoztam-e már olyan leányzóval, aki a menstruációs naptárat, vagy a kalóriaszámlálót valóban használta volna egy erre képes telefonban. De mielőtt mélyebb pszichológia elemzésbe csapnánk át, helyezzük inkább a hangsúlyt a teszt főszereplőjére, tessék!

Külső

Nekünk a rózsaszín verzió jutott, pedig szinte könyörögtem a kávébarnáért. Egészen más a leányzó fekvése a sötétebb színben, abban az árnyalatban ugyanis még férfikézben sem kelt akkora megütközést a telefon, mint ez a Barbie Edition árnyalat, amelyet jóformán elő sem mertem venni.

A formavilágban nem sok kecsesség van. Egyszerű, összecsukható tégla ez, lekerekített sarkokkal. A "lámúrság" két összetevőből táplálkozik: a készülékház esetünkben rózsaszín betétjeinek mintázata, illetve a telefon oldalán fityegő textildarab, amely a széria eddigi összes modelljén megtalálható volt. Ezektől eltekintve a 7390 pont olyan, mint egy átlagos készülék.

Az anyaghasználat nem vonultat fel speciális matériákat, műanyag az egész cucc, olyan egy kicsit, mintha egybe lenne fröccsöntve, tudom, hogy ez divatos mostanság, de. Az egyetlen fémszerű alkotóelem a belső kijelző köré tervezett mintázat, illetve a 7390 oldalán végigfutó ezüst csík. Az összeszerelési minőség nem rossz, de a fedlap csukott állapotban elég könnyen mozgatható oldalra, ilyenkor nyiszog is kicsit az egész telefon. Nyitott állapotban viszont stabil, a fedlap mozgatását rugó segíti, de mégis vajpuhán működik. Olyan, mintha két, kissé használt szappant mozgatnék egymáson. (Ez most bók volt, ha nem lenne egyértelmű.)

Az összecsukott telefon rengeteg gombbal rendelkezik. A külső kijelző alatt van rögtön három, ezek sok-sok dologra alkalmasak, igyekszünk majd sorban kitérni rájuk. A készülék bal oldalára került a picinyke bekapcsoló és profilváltó billentyű, felette a töltőcsatlakozó, alatta az infra található. A telefon jobb felére a kamera gyorsgombja és a hangerőt szabályozó hosszúkás billentyű ugrott fel. A készülék alja sima, felül viszont örömteli dolgok vannak, ugyanis a headset csatlakozója mellett ide raktak a tervezők egy miniUSB bemenetet is.

A kinyitott telefon gombsora olyan, amilyen. Legalábbis formára, mert használati szempontból kifogástalan. Logikus elrendezés, jó nyomáspont, megfelelő méretek, könnyű kezelhetőség. A kijelző felett van a belső kamera és a fényérzékelő. A hátlapon igen szerény külsővel megáldott 3 megapixeles optika pihen, illetve ide került egy dögnagy, a síkból kissé kiemelkedő betét, amely a szériára jellemző mintázattal rendelkezik.

Hirdetés

Kijelzők, menü

A külső kijelző tökéletes. A méret elegendő, a felbontás 120x160 pixel, amely egy-két kategóriával lentebb simán elmegy főképernyőnek is. A színes ablakban mindig a megfelelő információk kapnak helyet, ha pedig nem várjuk meg hogy alvó állapotba kerüljön (bár így is mutatja az időt), akkor a képernyő alsó sorában ikonok között lépkedhetünk, amelyek a billentyűzárat, a kamerát és a zenelejátszót indítják el. Az összecsukott telefon is alkalmas arra, hogy profilt váltsunk.

A belső megjelenítő már tényleg profi, hiszen 240x320 pixeles, 16,8 millió színt ismerő kijelzőről van szó. Bár sem fényerősségben, sem pedig olvashatóságban nem érhetné szó a ház elejét, de a telefon külsejéhez elvileg passzoló témák egészen egyszerűen gyalázatosak. Harsány, össze-vissza kacskaringázó színekből állnak össze a divatosnak gondolt háttérképek, nagyon sok esetben ezzel pofáncsapva az olvashatóságot. Próbáltam is úgy fotózni, hogy sokféle téma látszódjon, egyik-másik egyszerűen alkalmatlan arra, hogy használjuk a telefont.

Pedig a menürendszer a megújult Series 40 platform összes jó tulajdonságával rendelkezik. Négyféle menünézet, több helyen három lépésben állítható betűméret, igen hasznos aktív desktop és csupa-csupa apró finomság jellemzi a kezelőfelületet, amitől igazán nagy élmény azt használni. Egyáltalán: a 7390 belső tulajdonságai nem csak ebben a divatos kategóriában, hanem minden fentebb pozícionált készülékben megfelelőek lennének, a testreszabhatóság olyan magas szinten valósul meg, hogy nem bírtam belekötni.

Ehhez jönnek olyan finomságok, mint a kinyitáskor és becsukáskor jelentkező apró animáció, illetve hanghatás, ami persze nem nagy kunszt, de mégis kedves mosollyal nyugtázza őket a felhasználó. A navigációs gomb négy irányához szinte bármilyen funkció hozzárendelhető és nem hiányzik a hangvezérlés sem.

Alapfunkciók

A telefonkönyv a megszokott funkciókat nyújtja. Összesen 1000 férőhelyes, négyféleképp listázható, csatolható minden, ami szem-szájnak ingere, összesen 16 féle adatról van szó. A hangtárcsázás itt is automatikus, van aki szereti, én nem, mert túl rövid neveket adok az ismerőseimnek, így sokszor keverte őket a szoftver. Pláne azért, mert nem mindig jutott eszembe például a bankom nevét angolosan ejteni.

Az üzenetkezelés is szokásosan magas szinten valósul meg. Minden olyan, mint mondjuk az 5300-ban, kivéve, hogy gyorsabban közlekednek az MMS üzenetek és az e-mailek, hála a 3G sebességének. Itt is ötféle üzenet hozható létre, az egyből a másik telefon kijelzőjén megjelenő flash SMS mellett van "multimédia plusz", ami igazából a normál MMS szerkesztő, és van sima multimédia, amely az újabb, látványosabb felületet biztosítja ugyanehhez.

Az e-mail kliens továbbra is java alapú kis programocska, amely rengeteg beállítási lehetőséget nyújt, van hitelesített SMTP támogatás, a csatolt fájlok kezelése is megoldott, és több postafiókkal is elbánik. A beállítás varázsló segít összekalapálni az ismertebb ingyenes szolgáltatók (Yahoo, Gmail, Lycos) paramétereit, illetve minden ország mobilcégeihez kötődö postafiók szolgáltatások tulajdonságait is ismeri. Hazánkra a t-email, a VodafoneMail és a Pannon Internet Mail lehetségeit dobja fel. Vicces, de a szoftverben még Pannon GSM néven fut a Telenor hazai leányvállalata.

A szervezőfunkciók is a szokásosak. Jól használható a havi és heti nézetben működő naptár, ide korlátlanul tolhatunk fel bejegyzéseket öt típusra bontva (tárgyalás, hívás, születésnap, feljegyzés és emlékeztető), természetesen mindig az adekvát adatokat kéri el a rendszer. Van automatikus törlés is. Az ébresztőóra viszont csak egy időpont kezelésére képes, igaz, ez napokra lebontva ismétlődhet. A számológép tudományos, a stopper részidős, ergo nem lehet okunk panaszra.

Multimédia

A kamera 3 megapixeles, ami ennek alapján a mostani élmezőnybe sorolja a készüléket. Van autofókusz is, amely igen jó hatásfokkal működik, bár közelre átlalában nem tud élesíteni, nagyjából 40-50 centinél távolabb kell lennie a témának. A képeket hasonlóképp izmos zajszűréssel készíti el, mint az N73, a részletek sajnos túlságosan hajlamosak egybefolyni, de egy divatkészüléktől ez így is nagy fegyvertény.

A vaku egész erős, persze a K790i/K800i szintjét nem érheti el, de ami a legmegdöbbentőbb, hogy vaksötétben is képes volt a szoftver élességet állítani. Az elkészült fotók mentése eltart néhány másodpercig, izzad vele a kis kütyü rendesen, de teszi a dolgát. A beállítások között effektezés, fehéregyensúly paraméterezés, éjszakai mód és önkioldó is van. A videorögzítés 640x480 pixelben történik, amivel a 7390 köröket ver rá bármilyen nem Nokia mobilra, bár a jelek szerint csak 15fps sebességgel képes erre, de így is látványos a végeredmény, ami ezen a felvételen (10MB) is megtekinthető. Ha a kiváló minőséget használjuk, akkor egy perc mozi 10 megabájt helyet kér, memóriakártya használata ajánlott, az alapcsomagban 128 megás található.

Az optika használata nyitott és csukott állapotban is történhet. Én kinyitva estem neki, ezért lettek a tesztfotók álló formátumúak, de a gyártó valószínűleg inkább a becsukott készülékkel történő munkát preferálja, hiszen ilyenkor a külső kijelző működik keresőként, a telefont pedig 90 fokkal el kell fordítani. Ekkor jól jönnek a külső gombok, amelyekkel a beállítások érhetőek el.

A zenei képességek sem rosszak. Jól néz ki és viszonylag sokrétű a zenelejátszó, amely természetesen fut a háttérben. A hangerő brutális, de ennek ellenére sem torzít, a füles pedig csak javít a helyzeten, pedig csak egy átlagos sztereó headsetről van szó. Sokat változtathat a beépített hangszínszabályozó is, érdemes játszani a beállításokkal. Az összecsukott telefon külső ablakán is látszik, hogy éppen milyen muzsika szól, itt a három gomb előre és visszafele léptet, illetleg play/pause funkciót lát el. Éppen ezért hasznos, hogy a billentyűzár így is aktiválható, előfordult, hogy egy leülés során az ingzsebben pihenő telefont pont úgy izgattam meg, hogy elindult a zenelejátszó, a felcsendülő Benny Hill nóta pedig kisebbfajta megrökönyödést váltott ki a társaságból. A zene sztereó Bluetooth kapcsolat segítségével is továbbítható.

A funkciók közül nem hiányzik az FM-rádió sem, amely kizárólag a füles csatlakoztatása után aktiválható. Fejlődött a diktafon is, amely már egy teljes órányi felvételre képes, feltéve ha a szabad memória mérete ezt lehetővé teszi.

Adatátvitel, egyebek

Nem panaszkodhatunk adatkommunikáció kapcsán sem. Egyrészt itt van a 3G, ha az nincs akkor EDGE, még gyérebb hálózati helyzetben pedig GPRS. A videóhívásokkal semmi probléma nem volt. A beépített böngésző elkezelgeti a HTML oldalakat is, bár a magam részéről még mindig inkább az Opera Minit preferálom, de talán csak a megszokás miatt, ugyanis a gyári böngető is képes okosan tördelni, változtatható a betűméret, csak a fektetett mód hiányzott.

A lokális adatkommunikáció az ósdi infraport mellett 2.0-s Bluetooth segítségével is történhet. A teszt során a 7390 a Samsung P310-zel, a TomTom One GPS eszközzel és a számítógépemmel is gond nélkül kommunikált. A miniUSB foglalat sem dísznek van a készülék tetején, ha hozzákötjük PC-hez, akkor három választásunk van: Nokia mód (ez a hagyományos, PC Suite segítségével megfejelt módszer), nyomtatás (evidens) és adattárolás, ami sima külső meghajtóként jelentkezik a Windows-ban. Ez utóbbi esetben csak a memóriakártya tartalma tallózható.

A telefonban két ismert játék van (Rally 3D, Snake III), illetve itt van a már az 5300-ban is körberöhögött Music Guess, ami a zenéinket rendezi random sorrendbe, nekünk meg ki kell találni, hogy mi hallható, nagyon kafa. További három programocska is helyet kapott. A méretváltó különböző cipő és ruházati termékek mértékegységeit váltja át (eszembe nem jutna használni), a világóra egészen megdöbbentő módon az, ami, a Sensor pedig a Nokia által fejlesztett, Bluetooth segítségével működő ismerkedős alkalmazás, amely hasonló szoftverrel felvértezett telefon tulajdonosával létesíthet kapcsolatot akkor, ha a megadott paraméterek egyeznek.

A töltés sajnos az USB kábelen keresztül nem megy, pedig ha már ott van, akkor igazán ki lehetne használni. Nagyságrendekkel több esély van ugyanis egy ilyen készség felkutatására, mint egy Nokia töltő felbukkanására, ha netán otthon hagytuk volna az áramfelvételt biztosító tartozékot. A hátlap alatti akkumulátor nálunk három napig bírta, végig 3G hálózaton, de elég kíméletes üzemmódban, mert szegény 7390 csak másodhegedűs volt a P310 mellett, amiről nem ő tehet, hanem a színe.

Mert másba tényleg nem tudok belekötni. Ez viszont egyéni ízlés kérdése. Kiforrott, nagy tudású készülék a L'Amour sorozat legújabb tagja, szerintem a sötétebb árnyalatban zabálni fogja a népesség megfelelő szegmense. A Nokia 7390 nem csak megkapja tőlünk a megfelelő plecsnit, hanem egyszerűen kijelenthető, hogy a legokosabb divattelefon.

Nokia 7390

Bog

Specifikációk

Nokia 7390
Technológia GSM 900/1800/1900 + 3G
Méret 90x47x19 mm
Súly 115g
Kijelzõ 240x320 pixel, 16,8 millió szín, TFT
Telefonkönyv 1000
SMS/MMS memória 30MB
Egyéb memória microSD (128MB)
Java van
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van - kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE/3G 4+2/4+2/van
Push To Talk van
Infra/Bluetooth van/2.0 - A2DP
Prediktív T9
Hangtárcsázás kiterjesztett
Hangrögzítõ 60 perc
Hangvezérlés van
Valutakonverter van
FM rádió van
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 960 mAh Li-Ion (fix)
Készenléti idõ 220 óra
Beszélgetési idõ 180 perc
Fényképezõgép 3 megapixel, VGA videó, vaku
POP3 e-mail van
WAP böngészõ 2.0
HTML böngészõ van
Játékok 2
Csengõhangok MIDI, MP3,AAC, True Tones
Operációs rendszer nincs
MP3 lejátszás van
Egyebek L’Amour tok, csuklópánt, fülhallgató

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Előzmények