Bevezető
Azt hiszem, ez a legnehezebb kategória. A piac közepére lőni mindig problémás, mert nagyon sok igénynek kell megfelelni. Árban és funkcionalitásban olyan termékre van szükség, amely az átlagfelhasználó összes igényét ki tudja elégíteni, s nem mellesleg külsőre is megkapó, ráadásul a minőségre is érdemes figyelni. Egyensúlyozni kell mindezek között úgy, hogy még a gyártónak is megérje, éppen ezért kevés ilyen telefon kapható.
A Nokia azonban az utóbbi időkben egyre erősebb pont ebben a szegmensben. A 6303 és a 6700 mellett seregnyi középkategóriás telefonnal képviseltetik magukat, most azonban ezeknek sikerült egy olyan okos egyvelegét összelapátolniuk, hogy tényleg nehéz belekötni. Az XXL GSM ugyanis leszállította nekünk a 7230 dobozát, s amióta kibontottam, egyszerűen tudom, hogy ez a készülék jó. Nem kellenek ide nagy szavak, nincs értelme olyan marketinges mondatoknak, mint mondjuk „kézbesimuló, s mégis okos, egyszerre gyönyörködtet és funkcionális”, mert ezekkel kár lenne agyoncsapni valamit, aminek simán lehetne az a szlogenje, hogy JÓ. Így, nagy betűkkel.
Nyilván nem mondhatom, hogy mindenkinek ez a tökéletes telefon. Tudjuk, hogy a felhasználók jelentős része választ külső, vagy márkapreferencia alapján, nem nevezhetjük üzleti telefonnak sem, s mivel nincs rajta nyitott operációs rendszer, ezért kiesnek a potenciális vásárlók köréből mindazok, akik Android, Windows, vagy egyéb okostelefonokra indulnak be. Nem lehet mindenkinek a kedvére tenni. De sokaknak igen.
Előre elárulom a telefon jelenlegi árát: most lépett piacra, 35-38 lepedő között érhető el a masina, s mivel Nokia is, újdonság is, ezért az első pár hétben valószínűleg erősen fog csökkenni ez a szint, hogy beálljon a 30 ropis készülékek igen sűrű mezőnyébe.
Külső
Szürke, rózsaszín és fekete előlappal létezik a 7230. A mi dobozunk ez utóbbiból rejtett egy példányt, de a telefonon kívül itt bújik még egy átlagos sztereó headset és egy töltő is. Ami a régi, tűszerű végződéssel bír, holott a telefon tetején van microUSB bemenet. Hümmögtem, majd egy Motorola microUSB töltőre rádugtam a készüléket, de meg sem nyikkant. Ajjaj, ez bizony fekete pont is lehetne, de egy Samsung microUSB-ről viszont vidáman kajálta az áramot. Ellensúlyozásképp öröm megtalálni a telefonban üldögélő 1 gigabájtos memóriakártyát, amely a belső, 45 megás kapacitás mellett jó szolgálatot tesz.
Maga a telefon kicsit talán husi, de talán pont ettől, illetve a finoman lekerekített sarkok miatt tűnik szerethetőnek. A készülékházat körbeöleli egy ezüstös gyűrű, amely fémnek álcázott műanyagból készült, de nagyon kellemes összbenyomást tesz ránk így is a telefon, leginkább akkor, ha meg is fogdossuk. A kis Nokia ugyanis méretéhez képest nehéz, minőségi érzetet kelt, pedig a hátlap műanyagjának lepattintása olyan művelet, mint mikor a vajkrémes doboz tetején megszorul az a tetves átlátszó fedő, s az ember órákig keresi, hogy hol tudna alányúlni. Aztán persze jól a földhöz vágja, ami a 7230 esetében nem okvetlenül nyerő megoldás.
Ha sikerül felbontani a szardíniás dobozt, akkor az akkumulátor alá tehetjük be a SIM kártyát, s itt pihen a microSD is. Ez sem épp szofisztikált megoldás, de együtt lehet vele élni. Az előlapon viszont ott van a telefon legfrankóbb alkatrésze, a jókora, 2,4 inches kijelző. Nem csak a mérete miatt kiváló, hanem annak ellenére, hogy ez egy szokásos TFT, állatira fényes, kontrasztos képet ad, megdöbbentően „oledszerű”, jól olvasható.
A fedlapon jellegzetes nokiás funkciógombok helyezkednek el, ezek megvilágítása is erős. Szétcsúsztatva a telefont pedig előbukkannak a katonás rendben sorakozó számbillentyűk, remek tipográfiával, s az eddigi tapasztalatoknak megfelelő, igen fényes háttérvilágítással. A gombsor pereménél, a hetes gombnál át is szűrődik a fény, ami nem kelt igényes benyomást. Ettől függetlenül a billentyűk remekül használhatóak, különállóak, jó a nyomáspont – egy szavunk sem lehet.
Oldalt nincs sok extra, egyetlen gombocska került a készülék jobbik felére (nem az a Jobbik, oké?), ezzel indul a kamera. Ez azt is jelenti, hogy a hangerőt szabályozó billentyűkről le kell mondanunk, s megint csak a fejünket csóváljuk: múlt ezen valami? Annyira hasznos, az ember önkéntelenül is itt kapirgál az ujjával, ha jobban akarja beszélgetés közben hallani óhajtja a másik felet, ezúttal a navigációs gomb fel-le irányával kell bajlódnunk.
Sok gondunk így sem lesz, az említett kezelőszerv ugyanis akkora, hogy egy ló is megoldaná a menüben történő navigációt (marketing javaslat: Overdose Nokia 7230-on beszélget rajongóival). Érdemes még egy pillantást vetni a készülék tetejére is, itt három csatlakozó ücsörög, egy szabványos jack, egy szabványos microUSB és egy szabványtalan Nokia, de erről már esett szó.
Hirdetés
Menü, alapfunkciók
A kiváló kijelzőn a Nokia Series40 menürendszer legfrissebb kiadása fut. Ennek több jó tulajdonsága is van, de számomra az volt a legjobb, hogy a betűméret hatalmas, a kijelző mégsem zsúfolt. Már az alapképernyő is vadorzó, óriási digitális óra, gigászi ikonsáv felül, élénk színek, illetve egy széles gyorsindítósáv alul. Ez eltakarítható, de nem sok vizet zavar, lehet tovább is fokozni a mókát egyéb aktív elemekkel, mindenki ízlése szerint kavartyúzzon a beállítások között.
A színvilág témák segítségével állítható, s valószínűleg a finnek is tisztában voltak vele, hogy itt valami nagyon színeset kell produkálni, ami megmutatja a kijelző képességeit. A főmenü ötféle(!) nézettel bír, listás, füles, mátrix elrendezésű, lapozgatós… ezek jópofák, bár a klasszikus négyzethálós megjelenítés még mindig a legjobban átlátható. A menürendszer gyors, a parancsokat azonnal végrehajtja a szoftver, a kezelés egyértelmű. Olyannyira sikert arattam egyébként a telefonnal, hogy anyám és nagynéném is élénken érdeklődött az ára iránt, lévén mindketten szeretik az egyszerűen kezelhető készülékeket, de főleg azokat, amelyeket látnak is szemüveg nélkül. A 7230 ilyen.
A telefonkönyvben nincs semmi rendkívüli, a maximális betűmérettel használva öt emberke neve fér ki a kijelzőre egyszerre. Azért egy spéci okosságot találtam azon túl, hogy a bejegyzésekhez rengeteg plusz adat vihető fel (több telefonszám, webcím, e-mail, kép, videó, hang, születésnap, megjegyzés), ugyanis ha az illető postacíme is tárolásra kerül, akkor azt egy gombnyomással megnézhetjük a térképen is. Persze csak akkor, ha a készülék képes fellépni a netre.
Üzenetkezelési fronton minden van, amire egy átlagos felhasználónak szüksége lehet. Az SMS és az MMS közös szerkesztőablakban készül, s automatikusan lesz belőle multimédiás üzenet, ha csatolunk képet, hangot, esetleg videót. A 7230 már a 2.0-s MMS szabványt is támogatja, amellyel 600KB méretű alkotások is összerakhatóak. Az e-mail kliens igencsak sokoldalú, a Nokia Messaging szolgáltatás épült be ide, de nem csak OVI alapú levelezés használható. Előre beállítva még a Gmail, a Hotmail is elérhető, de némi gépeléssel bármilyen postafiók kalibrálása pofonegyszerű. Az e-mail felület kiemelkedően felhasználóbarát, minden olyan funkcióra képes, amire egy átlagos júzernek szüksége lehet.
Szervezőfunkciók, alkalmazások
A naptár havi és heti nézetben rendezi a teendőinket. Új bejegyzés hatféle kategóriában hozható létre, úgymint: emlékeztető, tárgyalás, hívás, születésnap, évforduló és feljegyzést. A számológép tudományos műveletekre képes, sőt, hitelkalkulátor is helyet kapott benne, ami THM-et is számol, reszkess Provident! A vekker csak egy időpontot jegyez meg, de ez legalább ismétlődhet. A szundi akár egy órányi is lehet, ez tipikusan az, ami engem örökké késésbe taszít.
A további funkciók között stopper, időzítő, mértékegység átváltó, illetve világóra található. Fontos megemlíteni, hogy ebben a készülékben is van Maps (Térképek) szolgáltatás, amely hasznos lehet, ha gyorsan meg akarunk keresni valami helyet, de navigálni csak akkor fog, ha a telefonhoz külső GPS vevőt csatlakoztatunk, mondjuk Bluetooth segítségével, hiszen a készülék önmagában nem alkalmas műholdas jelek vételére. A térképeket online szedi le a 7230, tehát internetkapcsolat sem fog ártani.
Egy-két apróság még jól jöhet, mondjuk az egy órányi hanganyagot is rögzíteni képes diktafon, vagy a telefon csajosabb jellegét domborító ruhaméret átváltó, amely rajzosan segít megtalálni, hogy milyen öltözet különböző országokban használt skáláit mutogassa meg.
A játékok között ismerős nevekre bukkanhatunk. A Bounce a szerkesztőség egyik nagy kedvence, a Sudoku pont az, ami, a Rally Stars sem szorul részletes ismertetésre, a Snake III. pedig immáron 13 éve boldogítja különböző variációkban a Nokia tulajdonosokat.
Multimédia
A hátlapon 3,2 megapixeles kamera ücsörög. Vaku nincs hozzá, autofókusz helyett pedig enhanced fix focus érkezik, ami valami trükközéssel képes arra, hogy viszonylag éles képeket készíthessünk még közeli téma esetén – ez ugyebár a fixfókuszos gépek egyik nagy bánata volt. Nem fogja kiváltani az automatikus fókuszálást, de ha nem akarunk a World Press Photo versenyén indulni, akkor tökmindegy.
A fektetett állapotban tartandó készülék fényképezős opciói hozzák egy átlagos, középkategóriás mobil szintjét. A képméreten kívül babrálhatunk a fehéregyensúllyal, vannak effektek, önkioldó és digitális zoom, de éjszakai mód például nincs, pedig a vaju nélküli telefonokban ez azért jelen szokott lenni. Videót 320x240 pixeles felbontásban rögzít a kütyü. A fent elfekvő tesztfotókat elemezgetve nem fogunk semmi meglepőt tapasztalni, a közepes mobilos fotók szintjét hozza a Nokia, amire kitalálták, arra nagyjából elég, de elég sok a homály, nem csak az élességet tekintve, hanem a színeket is.
Zenei szempontból rögtön érdemes azzal kezdeni, hogy kihangosítva úgy ordít a készülék, mint egy betépett mozdony, s ez vonatkozik a csengőhangok erősségére is. Speciel ez döntötte el a nagynénémnél, hogy némi árcsökkenés után erre cserélje a 6650-es Nokiáját. Fontos kiemelni, hogy maximális hangerő mellett sem torzít a hátlapon található hangszóró, ami nagy pozitívum.
MP3 lejátszására is abszolút alkalmas a 7230, hiszen a 3,5 mm-es jack dugasz miatt a gyárinál jobb minőségű füles használata sem akadály, sőt, ajánlott. A lejátszó is kielégíti az igényeket, megjelenít albumborítót, van többféle nézete, ismétlődő és véletlenszerű lejátszás. A beépített equalizer manuálisan is módosítható sémákkal rendelkezik. Van beépített rádió is, amely RDS információkat is megjelenít, rendelkezik automatikus állomáskeresővel.
Adatátvitel
A költségeket a HSDPA kihagyásával próbálták kicsit lefaragni, a 7230 mobilhálózati maximális adatátviteli képessége megáll az UMTS (3G) szintjén. Ez 384 kbps, mint ismeretes, ami a hétköznapok során elég lehet, a levelezéshez, az online térképhez, vagy az OVI áruházból való vásárláshoz megfelelő. Nincs viszont előlapi kamera, ezért a videohívások kivitelezése elég egyoldalú.
A böngésző megfelel arra, hogy fontos esetben felugorjunk a netre, de nem tördel oldalszélességre, illetve hiányzik belőle a flash támogatás. Viszont a Nokia sem bízott semmit a véletlenre, az előre telepített programok között ott figyel az Opera Mini, úgyhogy mindenkinek az ízlésére van bízva, hogy mivel bönget.
Az extrák között Facebook, YouTube, FlickR és MySpace ikonok jönnek szembe, de egyik sem natív alkalmazás, hanem csak a mobilra optimalizált oldalát nyitják meg a felsorolt szolgáltatásoknak. Erre magamtól is képes vagyok, kösz. Ha PC-hez kötjük a kicsikét, akkor választás elé kerülünk: használhatunk PC Suite programot a komplett szinkronizációhoz, de ezt le kell töltsük, mert a dobozban nincs CD, illetve lehet a készülékünk modem, esetleg pendrive. Utóbbi esetben a memóriakártya tartalma látszik.
USB kapcsolaton töltést is vesz fel a telefon. Nem hiányzik a 2.1-es, szeteró Blueooth sem, amely megfelelően működött, a Motorola HX1 headsetemet hibátlanul kezelte.
Akkumulátor, összegzés
A hátlap alatti akkumulátor teljesítménye 850 mAh. Ez átlagos képességeket sejtet, s így is van: a tesztidőszak alatt a telefont két naponta kellett etetni, lehet, hogy visszafogottabb használattal kijön belőle a három napos készenlét is, nálam ugyanis a Bluetooth folyamatosan aktív.
Töltés és esemény hatására a készülék jobb felső sarka fehéren világít – ebből is látszik, hogy nem fém az előlapot körülölelő gyűrű. Hasznos dolog ez, mert az elmulasztott események hatására ez a fény villog, így annak ellenére is tudjuk, hogy történt valami, hogy a kijelzőn alapesetben nem látszik semmi.
Értékelés: Nokia 7230 | ||
Külső | ||
Ergonómia | 8 pont | |
Anyaghasználat | 7 pont | |
Összeszerelés minősége | 8 pont | |
Kijelző mérete, minősége | 8 pont | |
Belső | ||
Kezelhetőség | 7 pont | |
Sebesség | 7 pont | |
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége | 4 pont | |
Felhasználói felület élménye | 6 pont | |
Alapfunkciók | ||
Hangminőség, vételi stabilitás | 10 pont | |
PIM funkciók | 5 pont | |
Adatkommunikációs képességek | 6 pont | |
Multimédia | ||
Vizuális | 5 pont | |
Audio | 7 pont | |
Egyebek | ||
Üzemidő | 7 pont | |
Ár/érték aránya | 8 pont |
Összegzés. A Nokia 7230 egy jó telefon. Mondhatjuk azt is, hogy korrekt. Tudásában ésszerű kompromisszumokat kínál, a kezelhetőség viszont példás. A kiváló kijelzőhöz jól átlátható, olvasható menürendszer tartozik, a gombsor szintén kellemes, a készülék nagyon jó benyomást kelt a felhasználóban. Olyan eszköz, ami csak teszi a dolgát, nincs vele probléma, kellemes a megjelenése és az ember valahogy tudja, hogy amit szeretne, azt meg is fogja tudni oldani. A mobiltelefon használók jelentős részének ez a tudás elegendő, úgyhogy mire ezeket a szavakat leírom, már ott tartunk, hogy nagynéném bejelentette konkrét vásárlási igényét, s ehhez csak az kellett, hogy 5-10 percre elkérte nyomkodni a 7230-at. Pontosan ez az a nehezen megfogható tulajdonság, ami miatt egy készülék kelendő lehet, s forgalmazó partnerünk is arról számolt be, hogy a 7230 keresett termék. Nem egy forradalmi eszköz, nem egy kihívó ruházati kiegészítő, egyszerűen csak egy korrekt formába öntött, kissé nőies, kellemesen használható hétköznapi tárgy. Az ára sem veszélyes, kicsit még esik, vélhetően bekerül a szolgáltatói kínálatokba is, s nem hiszem, hogy nekem kell ahhoz rásütnöm az Ajánlott plecsnit, hogy lendítsek az eladásokon. Vinni fogják.
![]() |
Nokia 7230 |
Bog
Nokia 7230-at az XXL GSM biztosította. A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.
A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.
Specifikáció
Nokia 7230 | ||
![]() |
Általános | |
Technológia | GSM,UMTS | |
Méret | 98 x 48 x 14,8 mm | |
Tömeg | 100 gramm | |
Színvariációk | fekete, pink, szürke | |
Kijelző | ||
Belső kijelző átlója | 2,4 hüvelyk | |
Belső kijelző felbontása | 240x320 | |
Belső kijelző típusa | TFT | |
Színárnyalatok száma | 256K | |
Memória | ||
Telefonkönyv kapacitása | 1000 | |
SMS memória / max. MMS méret | na / 600 KB | |
Belső memória | 45 MB | |
Memória bővíthetősége | microSD (gyári: 1GB) | |
Adatátvitel | ||
Frekvenciasávok | 850/900/1800/1900 | |
GPRS / EDGE | van / van | |
UMTS / HSDPA | van / nincs | |
IrDA / Bluetooth | nincs / van - 2.1 | |
WiFi | nincs | |
USB | microUSB | |
Push-to-talk / RSS | nincs / van | |
GPS vevő | nincs | |
Alapfunkciók | ||
Profilok | vannak | |
Vibra funkció | van | |
Kihangosítás | van | |
Hangtárcsázás / hangvezérlés | van / nincs | |
Hangrögzítés | van | |
Ébresztés | van, kikapcsolva is | |
Prediktív szövegbevitel | T9 | |
Szoftverek | ||
Platform | Nokia Series40 | |
WAP / HTML böngésző | 2.0 / van | |
E-mail kliens | van | |
Java | van | |
Játékok | 4 | |
Valutakonverter | van | |
Extra szoftverek | ruhaméret átváltó | |
Multimédia | ||
Fő kamera | 3,2 megapixel felbontású, fixfókuszos | |
Másodlagos kamera | nincs | |
Videófelvétel | van (320x240 pixel @ 30fps) | |
Zenelejátszó szoftver | van | |
Hangszínszabályzó | van | |
FM-rádió | van - RDS | |
Üzemidő | ||
Alap akkumulátor | 860 mAh Li-Ion | |
Készenléti idő | 395 óra | |
Beszélgetési idő | 5,5 óra | |
Egyebek | ||
közösségi szolgáltatások |