Nokia 6680 - kétkamerás okosság

Külső

Oldalakat lehetne írni a 6680 külső finomságairól. A tesztelő (és hamarosan majd sok-sok vásárló) a kezébe veszi a készüléket, és érzi, hogy igen, ez a telefon mintha az eddigi Nokia okostelefonok legjobban eltalált darabja lenne. Van benne valami a 6630 komolyságából, de nem olyan az alja, mint a keljfeljancsinak, van benne valami a 6670-es egyszerű vonalaiból, de mégsem túl szögletes. Funkcionális, de finom részletmegoldásai miatt mégsem túl szokványos. Ha nem láttuk volna a képeket az új N széria három üdvöskéjéről, akkor nyugodtan mondanám, hogy sokat kell még várni, mire a Nokia túlszárnyalja magát. Az ember azonban mohó, baromi jó készülék a 6680, de olyan jó lenne egy N91...

Ne szaladjunk azonban ennyire előre. A finn gyártó és a Symbian "szimbiózisa" mostanra már elég hosszú időre nyúlik vissza. Az első normális méretű okostelefon (7650) óta folyamatosan csiszolódik a kategória, és bár akadtak vadhajtások (Siemens SX1), többé kevésbé jó irányba halad a dolog. Persze egyetlen telefon sem tökéletes, a 6680-nak is vannak hibái, nem is hallgatjuk el, de a hétköznapok során igazán kellemes munkaeszköz a készülék.

A 6680 viszonylag nagy dög. A készülékház formája szögletes, kialakítása miatt előfordult, hogy ösztönösen kerestem az oldalán egy tollacskát, hogy az érintőképernyőn navigáljak. A Series 60 platform azonban erre nem alkalmas, úgyhogy marad a gombvezérlés. A finn okostelefonokon elég sokszor kavarják meg a funkciógombok elhelyezését, a 6680 után viszont nem kéne ezt piszkálni: úgy jó, ahogy van. A kijelző széleinek alsó meghosszabbításaként króm felületű gombokat kapunk, ide csoportosodtak a vezérlést segítő billentyűk. Ezek fogják közre az öt állású navigációs gombot és a számbillentyűket. Ezek átlátszó plexiből vannak, ami - bár nem a legelegánsabb megoldás - kétségkívül tartósnak ígérkezik. A 6630-ból átemelték a gombok ívelt elrendezését, ezzel oldották fel a tervezők a túlzott szögletességet. Az öt állású navigomb közepére jól jönne a 6230i-ről megismert OK billentyű, néha ugyanis nehéz eltalálni a jelenlegi készség közepét.

A kijelző felett ücsörög az egyszerűbb kamera, ezzel készíthetünk önarcképet, és ez használatos majdan 3G hívások élőkép-közvetítéséhez is. A telefon oldalán szintén króm. A 6680 bal felén csak a hangutasítások gyorsgombja található, jobb oldalon pedig a szokásos bekapcsoló és profilváltó billentyű kapott helyet, alatta pedig a memóriakártya fiókja. Reméljük, hogy soha többet nem tér vissza az akksi alatt elhelyezkedő MMC rémes szisztémája. A telefon tetején a nyakbaakasztó és a hangszóró nyílása helyezkedik el, alul pedig a már jól ismert POP-port csatlakozó található.

A hátlapon egy hatalmas takarólemez lecsúsztatásával bukkan elő a brutálisabb, komolyabb képek készítésére is alkalmas fényképezőgép optikája. Praktikus, hiszen védi a lencsét a szennyeződéstől, ugyanakkor nagyon minőségi érzést is kelt ez a csúszka. Ennek oka, hogy a két végpont felé mintha valami mágneses erő húzná, de csak finoman, így elég kicsit megpöccenteni a hátlapot és máris megmozdul a viszonylag nagy darab takarólemez. Külön szép, hogy az ívelt, krómszerű Nokia márkajelzés a kamera lencséjének gyűrűjéhez tökéletesen illeszkedik.

Kijelző

A Nokia 6680 kijelzője ugyanazzal a felbontással érkezik, mint elődei. A korábbi okostelefonkból már ismert 176x208 pixeles méret 262 ezer színárnyalattal párosul. A képernyőről rossz szavunk nem lehet (noha nagyon várjuk már az 352x416 pixeles új Nokia kijelzőket), napfényben és teljes sötétségben is jól olvasható. A képernyő felett bal oldalt található egy aprócska fénymérő. Ennek segítségével a telefon automatikusan a környezet fényerősségéhez állítja a kijelző világosságát, illetve ez alapján dönti azt is el, hogy bekapcsolja-e a billentyűzetvilágítást. Nem tudni, hogy ezzel a megoldással mennyi energiát spórol a telefon, pedig érdekes lenne.

A menürendszerről sok újdonságot nem lehet elmondani azok számára, akik már láttak Series 60 platformot használó telefont. Mindenképpen pozitívum, hogy az idők folyamán egyre sokasodó ikonokat egy kicsit összecsoportosították. Így például a témák és az üzemmódok bekerültek az eszközök közé, ezért sokkal kevesebb ábra található a főmenüben, kicsit egyszerűbb lett a telefon kezelése. Szintén újdonság az Active Desktopra hajazó gyári fícsör is. Régebbi okostelefonoknál már a demo változat elérhető volt, a 6680-nál viszont a menürendszer szerves részévé avanzsált ez a funkció. Lényegében arról van szó, hogy az alapképernyőn folyamatosan nyomon követhetjük a naptárból kiemelt teendőinket, illetve öt megválasztható ikonocska segítségével néhány gombnyomással becsöppenhetünk az üzenetek közé, vagy éppen a galériába. Akinek mégsem tetszene ez a cucc, az a menüben a kijelző beállításainál egyszerűen kikapcsolhatja.

A telefonból természetesen nem hiányozhatnak a különféle témák, amelyekkel gyökeresen megváltoztatható a menürendszer megjelenése. Egy ideje már nem csak a háttérképek és a menüszínek cserélhetőek, hanem az ikonok is. A gyári Nokia téma mellett a mellékelt 64 megabájtos memóriakártyán még négy téma ücsörög és várja, hogy a felhasználó kipróbálja őket.

Telefonkönyv, üzenetek

A névjegyzékben érdemi változás nem történt. A készülék első bekapcsolása után (amely jó fél percig tart) beállítja velünk együtt az alapdolgokat. Ezen beállítás keretében meg is kísérli átmásolni a SIM kártya bejegyzéseit a telefonmemóriába. Amióta Series 60 létezik, az összes okostelefon alapvetően a készülék saját memóriáját preferálja. A 6680-nál a bejegyzéseket egy mozdulattal kipakolhatjuk a memóriakártyára is, ami egyrészt jó lehet backupnak, másrészt egyszerűen áttehető másik telefonba (feltéve, ha az is támogatja ezt a funkciót). A névjegyzék méretét csak az egyébként 10 megabájtos dinamikus memória szabad területe korlátozhatja. Egy névhez rengeteg bejegyzés csatolható, kép is, hangazonosító is. A nevekhez rendelt fotók mérete még mindig nagyon apró, tényleg csak nagyon jellegzetes fejű ismerőseink azonosíthatóak általuk.

Az üzenetkezelésben sem történt jelentős változás. A T9 továbbra is hathatós segítséget biztosít azon üzenetíró felhasználóknak, akik tartózkodnak a szleng kifejezésektől. A multimédia üzenetekbe csatolható kép is, hang is, videó is, egy MMS mérete azonban nem haladhatja meg a 300KB-ot. Ilyenformán a fényképezőgéppel készített fotók automatikusan lekicsinyítésre kerülnek, ha üzenetbe szúrjuk be őket. A telefon e-mail kliense még mindig szenved attól a Series 60-as betegségtől, hogy nem támogatja a hitelesített SMTP szervereket. Ez leginkább azokat sújtja, akik VodaMailt használnak. Cserébe viszont különösebb korlátozások nélkül kezeli a jpeg, 3gp, MP3, .ppt, .doc, xls és .pdf fájlformátumokat. Örömmel tapasztaltam, hogy a Nokia angol nyelvű oldaláról minden nehézség nélkül megkaptam az OMA beállításokat SMS-ben. A finn gyártó még mindig nem támogatja az EMS szabványt, ők a saját képüzenetükben és az MMS-ben hisznek.

Specifikációk

Nokia 6680
TechnológiaGSM 900/1800/1900 UMTS
Méret108x55x20 mm
Súly133 g
Kijelző176x208 pixel, 262K szín, TFT
Telefonkönyv10MB
SMS/MMS memória10MB/10MB
Egyéb memória64MB MMC
Javavan
Vibra funkcióvan
Naptárvan
Ébresztésvan - kikapcsolva is
Számológépvan
GPRS/EDGE4+2/van
Push To Talkvan
Infra/Bluetoothnincs/van
Prediktívmagyar T9
Hangtárcsázásvan
Hangrögzítő60 perc
Hangvezérlésvan
Valutakonvertervan
FM rádiónincs
Kihangosításvan
Alap akkumulátor900 mAh Li-Ion
Készenléti idő265 óra
Beszélgetési idő360 perc
Fényképezőgép1,3 megapixel, 6x dig.zoom, videó, vaku
POP3 e-mailvan
WAP böngésző2.0
HTML böngészővan
JátékokJava
Csengőhangokpolifonikus MIDI, AMR, MP3
Operációs rendszerSymbian 8.0
MP3 lejátszásvan
EgyebekQuickOffice, 3G, két kamera

Fényképezőgép

A 6680 két kamerával is rendelkezik. Erre ugyebár a videóhívás miatt van szükség. A kijelző felett ücsörgő optika csak VGA felbontású, ennek segítségével küldhetjük el csinos fejünk képmását beszélgetőpartnerünk számára. Itthon ugyebár 3G hálózat hiányában a funkciót nem tudtuk kipróbálni, ám a gyártó oldalán is van egy demo, meg azért egy-két dologra lehet következtetni 3G nélkül is. A belső kamerában akkor látható teljes orcánk, ha az nagyjából 50 centiméterre helyezkedik el tőlünk. Ebből következően a videóhívások nagy része headset, vagy kihangosítás segítségével követhető majd el. A belső kamera keresője gyors ugyan, ám kimondottan homályos. Itt kétszeres zoom, illetve fényerő és kontrasztállítás áll a rendelkezésünkre a kép korrekciójához. Videótelefonálás közben partnerünk képét láthatjuk majd nagyban, de amolyan PIP funkcióként saját magunk is megjelenünk a kép bal felső sarkában. A funkció természetesen letiltható, tehát nem kell az összes banki ügyintézőnek, APEH ellenőrnek továbbítanunk képmásunkat, pláne nem kell a főnöknek, ha épp késünk és a dugóra fogjuk. Nem akarok tippeket adni a szolgáltatóknak, de busás haszonra tehetnének szert, ha a képküldés kikapcsolásáért számítanának fel költséget...

A lecsúszó hátlap alatt egy komolyabb optika bújik meg. Itt egy 1,3 megapixeles fényképezőgép lelhető fel, amely már simán olyan minőségű képeket csinál, mint egy hasonló paraméterekkel bíró digitális fényképezőgép. Itt hatszoros zoom áll rendelkezésünkre, a kontraszt és a fényerő állításán túl van lehetőségünk néhány effekt használatára és a fehéregyensúly kontrollálására is. Választhatunk éjszakai módot is, és sorozatfelvételt, ahol hat képet készít a kamera gyors egymásutánban. Az optika mellett található egy vaku is, amely már tényleg mutat hasonlóságot a fényképezőgépek villanófényével. Ha automatikusra állítjuk, akkor valóban villan, nem csak ég folyamatosan, mint egy zseblámpa. A Nokia szerint a hatótávolsága maximum másfél méter, a tesztképek között található vakus fényképet egy méterről készítettem.

Itt látható néhány tesztfelvétel. Kattintásra eredeti méretükben nyílnak meg. A stílszerűen öreg telefonkészülékről látható kép vakuval készült.

A kamerával természetesen mozgóképet is rögzíthetünk. A hossza csak a belső tárhely vagy a memóriakártya szabad kapacitásától függ, illetve limitálható 25 másodpercben. Ez utóbbi esetben 300KB alatti 3gp fájlok képződnek, amelyek MMS-ben is továbbküldhetőek. A videók visszajátszása a 262 ezer színárnyalatnak köszönhetően egy hangyányit javult. A 6680 egyébként intelligensen kezeli a két fényképezőgépet. Ha a belső kamera használata közben szétcsúsztatjuk a hátulját, akkor rögtön átkapcsol a másik optika keresőjére és vica versa. Ez ráadásul viszonylag gyorsan történik, hibátlan megoldás.

A készülék alkalmazásai között van néhány, amely a fényképezőgéppel kapcsolatos. A videószerkesztő már ismerős lehet, inkább játék, mintsem komolyan vehető szoftver. Az általunk rögzített mozgóképeket szabhatjuk testre különböző stílusoknak megfelelően. Választhatunk alájuk zenét, megtűzdelhetjük feliratokkal és kész. A képnézegető sem tud semmi extrát felvonultatni: a galériában tehénkedő fotókat egy körhintára fűzi fel, amit jobbra balra forgathatunk, és a hozzánk legközelebb eső felvételt nagyban is megtekinthetjük. Ilyenkor a képernyő teljes méretét is elfoglalhatja a fotó, illetve van lehetőségünk nagyítására is. Hasznos lehet azonban a képnyomtatás alkalmazás. Ennek segítségével Bluetooth kapcsolat útján a fotókat közvetlenül egy erre alkalmas printerre küldhetjük, de a készülék USB adatkábelét is használhatjuk. A kompatibilis nyomtatók listája mostanra már elég bő, Kodak, HP, Epson és Canon termékekkel is képes kommunikálni a 6680.

Szervezőfunkciók, multimédia

A Series 60 platform szervezőfunkciói nem sokat változtak. A naptár még mindig remek, a havi és a heti nézet is megfelelően áttekinthető. Mint ahogyan volt róla szó, Active Desktop használata esetén az aktuális naptárbejegyzések az alapképernyőn is láthatóak, sőt, onnan meg is nyithatóak! Baromi hasznos tud lenni, hogy a júzer csak ránéz a kijelzőre, és a fejére csap: "A kenyér!". A naptárbejegyzések természetesen szinkronizálhatóak Outlookkal, de ez eddig is így volt. Az ébresztőóra sem változott, személyes kedvencem, hogy beállítás után mindig kiírja, hogy mennyi idő van még hátra a riasztásig. Ilyenkor jön a "már megint nem fogok eleget aludni" életérzés. Az ébresztés hangja változtatható, a szundi viszont fixen öt perc.

A multimédiánál kezdem azzal, amit hiányosságként róhatunk fel. Nincs FM-rádió a készülékben. Az MP3 lejátszó viszont sztereóban szól. A Real Player segítségével hallgathatunk zenét és nézhetünk videót. A csengőhangok nagyon tisztán, nagyon szépen csendülnek fel. A gyári zenebonák is megfelelőek, de úgyis az MP3 a divat. A kihangosítás szintén kifogástalan, ezen a téren nem lehet hibát találni a 6680-ban. A rezgés követi a dallam ritmusát, a nagy testet megfelelő erővel rázza meg a vibramotor. A beépített diktafon segítségével 1 órányi hanganyag rögzíthető.

Adatkommunikáció, szoftverek

A 6680 háromsávos GSM támogatottság mellett képes használni a harmadik generációs UMTS hálózatokat is. A telefon képes a 4+2 időréses GPRS használata mellett az EDGE támogatására, de természetesen a legjobb a 3G hálózatok által nyújtott sebesség lenne. A gyártó oldalán 384 kbit/sec maximális adatátvitelt jelöltek meg. Bár az UMTS elvileg ennél lényegesen többet is tud, sok mobilos már ezzel a sebességgel is elégedett lenne. A készülék beépített böngészője természetesen képes HTML oldalak megjelenítésére is, ha valakinek esetleg nem szimpatikus, akkor letöltheti a Mozilla, vagy az Opera Symbianra írt változatát is. A telefon adatkábel és Bluetooth segítségével kapcsolódhat számítógéphez, az infra hiányzik belőle. Ez már azért is kár, mert egyes források szerint az 1.2-es verziószámú Bluetooth nehezen kommunikál a régebbi készülékekkel. Én K700i-vel és 6230-cal próbáltam, ott nem volt gond. A dobozban található USB kábel mellé csomagoltak egy PC Suite programot is, amivel könnyedén pakolgathatjuk a dolgokat a PC és a telefon között ide-oda.

A tesztkészülékben ugyan nem volt unaloműző, de alapvetően két egyszerű játékprogrammal hozzák forgalomba a telefont. A Snake EX és a Card Decks lenne ez a két alkalmazás. A Symbian rendszerre mára már hatalmas mennyiségű szoftver érhető el az interneten, így mindenki saját szája íze szerint szabhatja testre készülékét. Gyárilag megtalálható az irodai részen belül a Word, Excel, PowerPoint és PDF dokumentumok megtekintéséhez használható alkalmazás. Nem hiányozhat a számológép és a mobiltárca sem, a mellékelt CD-ről pedig feltehető a Nokia Lifeblog nevű cucc, amely a telefonnal történő összes eseményt időrendben naplózza.

A hátlap alatt dolgozó, 900 mAh-es Lithium-Ion akkumulátor számomra megfelelően teljesített. A tesztelés ideje alatt sokat maceráljuk a telefont, most sem kíméltük. A kicsike mégis bírta három napig gond nélkül, ráadásul maximum két óra alatt csutkára tölthető. A telefon folyamatos nyúzása még egy kellemes felfedezést hozott: a 6680 egyszer sem fagyott le, a menürendszer szinte végig megfelelő gyorsasággal tette a dolgát. Egyetlen helyen lassul be: ha a fél megás képeket kell megnyitogatnia, de ez megbocsátható.

A Nokia 6680 jó telefon. Gyors, sokoldalú, és kulturáltan néz ki. A 3G azonban hazánkban még nem használható ki, elvileg őszre talán lesz budapesti belvárosi lefedettség. A 6630-hoz képest annyira sokat nem fejlődött, de 6600-át már logikusabb erre cserélni.


  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés