Bevezető
Nehéz az egyszeri médiamunkás élete. Amikor már-már azt gondolná, hogy 2008-ban a valamirevaló alsós modell az olyan, mint például a Philips 9@9U, akkor jön az XXL GSM és a kezembe kapok egy Nokiát, ami ráadásul színes kijelzőt is kapott, így joggal gondolhatná az ember, hogy hasonló tapasztalatokat szerez, leszámítva persze az üzemidőt, amiben, mint tudjuk, a Philips új mércét állított fel. A 1680-as bejelentése óta a feltörekvő piacok valószínűleg folyamatos örömtáncban vannak, végre a Nokia is ad a népnek színes TFT kijelzőt, elérhető áron.
A 1680, vagy teljes nevén 1680 Classic nem új modell, már áprilisban bejelentették, mára pedig már egészen komoly mennyiséget tolt ki Komáromban a gyárkapun a cég. A classic jelzőt általában azok a modellek kapják, amik egy már használatban lévő modellszámot kapnak meg ismételten. A 1680 nem illik a sorba, ezen a sorszámon ő az első, és azonnal klasszikus lett. Ha a családfát szeretnénk felderíteni, akkor komoly gondban leszünk. Nem igazán tudok más modellt elődként megnevezni, talán csak a 1650-est, bár ahhoz képest azért történtek változások, igaz, a finn óriás egyik kezével adott, a másikkal viszont elvett. Több fronton komoly előrelépés történt, vannak azonban apróságnak tűnő dolgok, amik kimaradtak. Kicsit az az érzésem, hogy a mobilgyártók úgy gondolkoznak, hogy meghatározzák, hány feature kerülhet az adott szegmensben induló modellbe, majd a modellfrissítésnél jól megkeveri ezeket, és ezzel el is készül az újdonság.
A 1680-as igen erős mezőnybe érkezett. Ha lehet, akkor a belépőmodellek terén erőltetik meg a gyártók legjobban magukat - na nem az új technológiák bevezetésével, arra ott a felvég (high-end), hanem a piacra dobott modellek számában. Az is igaz, hogy szegényes szolgáltatáskínálattal nehéz megfogni az egyszeri vásárlót, maradnak tehát a formai, színbeli trükkök, meg a jópofaság-faktor. A Nokia ehhez még hozzáteszi a brand erejét, ma is számtalanszor hallani a kérdésre válszul: milyen telefont szeretnél? Hát Nokiát, mer' azt könnyű kezelni...
Ezekkel a vegyes érzésekkel vettem kezembe a telefont, és a teszt során minduntalan egyre jobban hatalmába kerített egy érzés: mire végzek a teszttel, esküszöm, beleőszülök.
Hirdetés
Külső
A készülék doboza nem rejtett túl sok érdekességet: a készülék mellett egy szem töltő ficergett. Ez nem túl sok, ráadásul előrevetíti a készülék tudását is. A telefon maga egy viszonylag könnyű darab, persze ebben erősen szerepet játszanak a gyártás során felhasznált anyagok is. A 1650-essel ellentétben tesztünk alanyának burkolata nem cserélhető a burkolat lepattintásával, így a vásárlás során választott színnel leszünk kénytelenek megbékélni, hiszen egy ilyen telefonnál egy burkolatcsere gyakorlatilag az értékének a megduplázásával járna, csakúgy, mint anno a Kispolski teletankolásának esetén. Színekkel sem lesz túl sok gond: fekete, lila és szürke színek szerepelnek a palettán, meglepő, hogy az igazán harsány árnyalatok kimaradtak, pedig a finn óriás előszeretettel festi készülékeit decens - vagy inkább ronda - színűre.
Az anyaghasználat erősen az alsós kategóriába sorolja. Egyrészt a telefon szinte túlzottan könnyű - a már említett olcsó műanyagok miatt -, másrészt az egész burkolat kopogós plasztikból készült. A billentyűzet egybefüggő gumiból lett kialakítva, ez a használat során közepesen precíz gépelést tesz lehetővé. A jó oldala mindennek, hogy a billentyűk megvilágítása szépen megoldott, minden "gombra" jutott a fehér fényből. A fő helyet a navigációs pad foglalja el, a közepe elegáns, csillogó, peremén ezüst színű keret található. Ez utóbbi kellemes navigációra ad lehetőséget. Felette a 128x160 pixel felbontású TFT, képe egészen korrekt, bár a konkurens gyártók ekkora méretbe már nagyobb felbontást préselnek.
A készülék bal oldalán semmi sincsen, igaz a kategóriában nem meglepő, hogy lemaradnak a hangerőszabályzó gombok. A csatlakozók az alsó részről jobb oldalra kerültek, a szokásos Nokiás töltőcsatlakozót, 2,5 mm-es fülhallgató-bemenetet és a Nokia spéci adatcsatlakozóját találjuk itt. A legnagyobb rejtély számomra itt a fülhallgató-csatlakozó. Rádió nincs a készülékben, a memóriája pedig kemény 32 MB, ami nem is bővíthető. Ez ugye azt jelenti, hogy kizárólag a kéz nélküli telefonáláshoz tudjuk használni, hacsak nem szeretnénk a belső memóriába férő néhány számot hallgatni rajta. A csatlakozók egybenőttek, így gondolom ez volt a legegyszerűbb megoldás. A kijelzőt fedő fényes műanyag a 1650-eshez hasonlóan itt is ráhajlik a felső részre. Eddig összességében egyáltalán nem borzasztó az összhatás. Természetesen üvölt róla, hogy belépőszint, ezt lehetett volna elegánsabban - az ára így emelkedett volna pár Euro centet...
A hátlap már erősebb érzelmeket korbácsol fel: rémisztő műanyag fedi az akkumulátort, bal alsó sarkán pedig a hangszórókimenet lukacskái dobják fel a nagy síkságot. Felül a kamera hatalmas árka látható üveglappal lefedve, alatta a kamera "optikája", - igen az bizony VGA, látható a méretéből. Mellette zsebtükör, ez viszont jó nagy lett, hölgyek még talán sminkelni is tudnának a képében. Jobbra tőle nyakakasztó lyukacska. Az általános összeszerelési minőség rendben van, a készülék háza nem ropog kézbevételkor - ami valljuk be, az anyaghasználatot ismerve dicséretes. Felülről eltűnt a 1650-es lámpája, ez viszonyt szomorú.
Kijelző, alapfunkciók
A készülékben immár az S40 6.2 CS verziójú felhasználói felület üzemel. CS mint csigabiga. A rendszer sebessége olyan mértékig lassú, hogy Marika néni a kerületi öregek otthonában is csak két Seduxen után tud hozzálassulni a telefonhoz. A probléma teljes körű, a menüben minden ponton lassú, nemcsak az "extra" alkalmazásoknál, mint például az átváltó, vagy a költségkalkulátor. A 9 ikonos főmenü a szokásos Nokiás felépítésű, de persze az egyes menüpontokat most is megkeverték kicsit, hogy ne unatkozzunk. Természetesen a sorrenden kedvünk szerint változtathatunk. A rendszer sebessége teljesen tönkreteszi a felhasználói élményt. Csak egy példa: a Szervezőben a naptárba belépéshez hosszú másodpercekre van szüksége a készüléknek (a kilépéshez is). Szinte látszanak az izzadtságcseppek a készülék oldalán, már a menübe való belépés is megterheli a procit. Nyilván azért van ilyen rettenetes anyagból a háza, mert ezt nehezebben marja ki az izzadtság. Lemértem: az átváltóba alapképernyőről 17 másodperc alatt tudunk belépni. Huhhhhhh...
A telefonkönyv kapacitása 1000 telefonszám elmentésére elegendő, ez bizony nem rossz. Más kérdés, hogy befonjuk a szemöldökünket, mire ebből kivadásszuk azt, akit éppen hívni akarunk. Amennyiben minket hívnak, a készülék képes Mp3 hangokon is csengeni, itt a már említett belső memória jelenti a korlátokat, szóval nem hiszem, hogy egy 1680-as tulajnak a Bohemian Rhapsody lesz a tuti csengőhang. A szervezőn belül az említett naptáron kívül számológép, jegyzet és stopperóra alkalmazások jelentik a fő attrakciót. Természetesen az ébresztőóra sem maradt ki, ébreszt kikapcsolva, és a Szundi ideje is meghatározható.
Üzenetkezelés terén egészen elfogadható a helyzet. SMS, MMS, E-mail a választék, ez utóbbi egyáltalán nem mindennapi dolog. Nem fogom többször leírni, hogy a belső memória pici, de talán ez az e-mail-ezésre is kihathat. SMS-ek esetén a készülék képes több SMS tartalmát összefűzni, bár értelemszerűen ez a kasszánál 160 karakterenként számlázódni fog. MMS-nél 295 kb a mérethatár, de ebben semmi extra sincsen. Az üzenetszerkesztést magyar nyelvű T9 segíti. Az e-mail beállítását varázsló segíti. Környezeti profilok vannak, bár ezek között a kikapcsoló gomb rövid megnyomásával nem tudunk váltani, ennek az oka nyilvánvalóan az, hogy nincs külön bejáratú bekapcsológomb, hanem a hívásmegszakító gomb osztozik a funkción. A profilok terén a Nokiás beállítási arzenált találjuk, ezzel semmi gond sincsen. Témák is vannak, sőt, ezeket le is lehet tölteni a készülékre.
Egyebek, összegzés
A készülék adatátviteli fronton erős lemaradásban van. A leggyorsabb adatátviteli mód az EDGE, de a legkomolyabb probléma mégsem ez, hanem a Bluetooth hiánya. Rontja a helyzetet, hogy a készülék alapból nem alkalmas kábeles adatmozgatásra, ehhez külön be kell szerezni a kábelt, meg a szoftvert, egyszóval nem túl felhasználóbarát. Másrészt a rettenetes méretű belső memória a 2.0-s szabványú WAP-ot tudó, xHTML képes böngészőn keresztül is megpakolható, és akkor még nem tettem említést a kameráról. Ez utóbbi VGA kamera, sőt, mozgókép rögzítésére is képes, ez utóbbit 128x96 méretben, 8 fps-sel. Chaplinkedvelők előnyben.
A kamera képei terén nem ért meglepetés, a VGA az bizony VGA. A képeket leszedni nem volt egyszerű, hiszen Bluetooth nincs, az MMS meg amúgy nem olcsó móka, de végül pénzt és fáradtságot nem kímélve segítséget kértem és kaptam az XXL GSM-től, ők egy speciális kütyüvel le tudták varázsolni a képeket a telefonról. A hivatalos oldal szerint a csodálatos kijelzőn élvezhetjük fényképeinket. Persze, ha ki tudjuk várni, amíg a kijelzőre rászenvedi.
Játékok terén a következőket találjuk: egy Galaxy balls nevű tetris-klón, egy Miki's world nevű mászkálós alkalmazás, az elmaradhatatlan Snake, abból is az EX2, és egy jópofa Sudoku, ez utóbbi egészen szórakoztató volt (Boggal ellentétben én rájöttem, hogy kell játszani). Nem túl bonyolult és nem túl szép grafikájú programok, de szórakoztatóak. A hangminőség terén nem volt problémám, beszélgetőtársaim jól hallották hangomat és én sem tapasztaltam problémát a hangerővel vagy a hangminőséggel. Az akkumulátor egészen szépen muzsikált, 3 napig hajtotta a telefont egy feltöltéssel, ami a használati szokásaimhoz mérten jó eredménynek számít.
Kinek is ajánlanám ezt a telefont? Szívem szerint senkinek, de ha már muszáj célcsoportot találni, akkor a nagyon kispénzű nyugdíjasoknak, akiknél mindig van Seduxen és nem hajlandóak más gyártótól telefont választani. Bárki más rövid úton biztosan szét fogja verni a készüléket pár nap használat után. Cserében nem fog nagyon sírni, mert olcsó volt.
Gubro
A Nokia 1680-at az XXL GSM biztosította. A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.
Specifikáció
Nokia 1680 classic | ||
![]() | Általános | |
Technológia | GSM | |
Méret | 107,59 x 45,99 x 16,09 mm | |
Tömeg | 74 gramm | |
Színvariációk | Fekete, lila, szürke | |
Kijelző | ||
Kijelző átlója | 1,6 coll | |
Kijelző felbontása | 128 x 160 pixel | |
Kijelző típusa | TFT | |
Színárnyalatok száma | 65.000 | |
Memória | ||
Telefonkönyv kapacitása | 1000 | |
SMS memória / max. MMS méret | 500 / 295 KB | |
Belső memória | 32 MB | |
Memória bővíthetősége | nincs | |
Adatátvitel | ||
Frekvenciasávok | 900/1800 MHz | |
GPRS / EDGE | Class 10 (4+1/3+2) / Class 6 | |
UMTS / HSDPA | nincs / nincs | |
IrDA / Bluetooth | nincs / nincs | |
WiFi | nincs | |
USB | nincs | |
Push-to-talk / RSS | nincs / nincs | |
GPS vevő | nincs | |
Alapfunkciók | ||
Profilok | vannak | |
Vibra funkció | van | |
Kihangosítás | van | |
Hangtárcsázás / hangvezérlés | nincs / nincs | |
Hangrögzítés | van | |
Ébresztés | van, kikapcsolva is | |
Prediktív szövegbevitel | T9 | |
Szoftverek | ||
Platform | Nokia S40 | |
WAP / HTML böngésző | 2.0 / van | |
E-mail kliens | van (POP3, IMAP4, hitelesített) | |
Java | van, MIDP 2.0 | |
Játékok | 4 | |
Valutakonverter | van | |
Extra szoftverek | nincs | |
Multimédia | ||
Fő kamera | VGA, fixfókuszos | |
Másodlagos kamera | nincs | |
Videófelvétel | van | |
Zenelejátszó szoftver | van, háttérben is | |
Hangszínszabályzó | nincs | |
FM-rádió | nincs | |
Üzemidő | ||
Alap akkumulátor | BL-5CA 700mAh Li-Ion | |
Készenléti idő | 424 óra | |
Beszélgetési idő | 7,6 óra | |
Egyebek | ||
nincs |