Neonode N2 - innovatív gyufásdoboz

Hirdetés

Külső

A készülékről sokan úgy beszéltek, mint az iPhone nagy vetélytársáról - hát minden, csak nem az, köze nincs hozzá. Egy eszméletlenül pici, 60 grammos készülékről van szó, mely Windows CE 6.0 kernelen alapuló egyedi operációs rendszert futtat. Én ennek ellenére nem nevezném okostelefonnak, hiszen a legfontosabb résszel, nevezetesen a szoftveres bővíthetőséggel komoly problémák vannak, mivel a gép nem kompatibilis a Windows Mobile operációs rendszerre írt programokkal. Méreteit tekintve körülbelül akkora, mint egy mentolos cukorkás doboz, 77 x 47 x 14,7 mm.

Első ránézésre senki nem mondaná meg, hogy ez egy telefon, rendszerint MP3 lejátszónak vagy tetrisnek nézték, de volt, aki hűtőmágnesnek hitte. Az anyaghasználat sem sejteti a készülék árkategóriáját, puha, gumiszerű műanyagból van, ami biztos fogást biztosít, viszont erősen gyűjti az ujjlenyomatokat. Az előlap tetején egy Neonode felirat figyelget, alatta terül el a 2 hüvelyk átlójú, 176 x 220 pixeles felbontású kijelző. Érintésérzékeny, de máshogy, mint egy Pocket PC vagy épp az iPhone. Magát az érintést ugyanis nem egy fólia érzékeli, hanem a zForce névre keresztelt rendszer, mely nem más, mint egy infravörös fénycsíkokból álló "háló".

A dolog hasonlóan működik, mint a bevásárlóközpontok WC-iben lévő piszoárok: az infravörös fény megszakad, a cucc pedig érzékeli, hogy valami van. A fejlesztők szerint a rendszer gyors és pontos, szerintem viszont ez az a két dolog, melyekben az új technológia gyengébb, mint az elterjedt érintőfóliás megoldások. Az itt lévő kép tanulsága szerint a háló horizontálisan 10, vertikálisan pedig 7 csíkból áll, szóval 70 helyen érzékelheti az érintést, ami ugye össze sem hasonlítható a "normál" érintőképernyős cuccokkal. Két dologban viszont nagyon jó: strapabíró, használatához nem kell toll. A fejlesztők egyébként a kicsit pontatlan érzékelést jól ellensúlyozták a felhasználói felülettel, de erről később. Maga az elgondolás egyébként jó, remélhetőleg fejleszteni fogják - állítólag a technológiát használva multi-touch kijelzőt is létre lehet hozni.

A kijelző körül egyébként van egy körülbelül 1,5 mm magas perem, ez rejti az infravörös érzékelőket. Az élénk színekkel operáló megjelenítő alatt van egy fél centiméteres, 3 ikont tartalmazó műanyag csík, alul pedig a 4 irányú joystick, valamint 2 lyuk figyelget. Igen, lyuk. Lyukas telefon. Hogy az mire jó? Hát fogalmam sincs, gondolom nyakbakötésnél jó, de kösse nyakba a harapós ló. Lényeg a lényeg, elég gázul néz ki, az összképet ráadásul tovább rontja a cég gázmaszkos ufóbéka logójával ellátott joystick, ami szintén ritka gány, alig lehet mozgatni, akciógombként pedig nem funkcionál.

Hátul elég ingerszegény csóri kis N2, felül középen van a hangszóró, tőle jobbra bújik az elképesztően apró kamera, középen a már előbb bemutatott ufóbéka, alul pedig a két lyuk másik vége. Ezek belül egyébként durván gyűjtik a port, de fültisztító pálcikával rendbe lehet őket rakni.

Felül van a hátlap levételéhez szükséges pöcök, baloldalt a hangerőszabályzó gombpáros, valamint a bekapcsológomb - ezzel lehet a gépet standby módból felkelteni. Alul és jobboldalt semmi nincs.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Előzmények