Külső
A Motorola az utóbbi időben elsősorban nem iszonyatosan megdöbbentő tudású készülékekkel kívánja meglepni a piacot. Például a mai napig is töretlen sikerrel hódító „PengeMoto”, azaz V3 a három éves V600 alapjain nyugszik és bizony tudásában alig szárnyalja túl azt. Hogy minek köszönhető mégis a sikere? A maga vékonyságával, lézergravírozott billentyűzetével igazi stílusteremtő volt. És bizony az amerikai gyártó ennek a sikernek minden cseppjét igyekszik meglovagolni. A V3 kicsit olyan, mint Cher: ki tudja hányadik ráncfelvarráson esett át, de a lényeg, hogy még mindig mutatós darab.
A Z3, azaz RIZR nem kagyló, hanem csúszkás kialakítású modell, ám külsőleg le sem tagadhatja, hogy a V3 közeli rokona: a billentyűk kialakítása, elosztása igen hasonló, melyhez a megszokott, mindenféle felesleges sallangoktól mentes, elegáns, szögletes vonalvezetés tartozik. A rokonság azonban mégis szétcsúsztatott állapotában válik egyértelművé: mivel nem az egész felső flip csúszik fel ezért a készülék alsó részén marad egy kitüremkedés, mely kissé megnehezíti az alsó sorban elhelyezkedő gombok használatát csakúgy, mint elődjénél.
Az összecsukott állapotban 106 x 46 milliméteres készüléktest nem mondható parányinak és a 16 milliméteres vastagság is ma már inkább átlagos, mintsem vékony. A hozzá tartozó 115 gramm pedig egyértelműen „van benne anyag” érzetet kelt. Nem is csoda, hiszen a burkolat jelentős része fém, mely nagyon kellemes tapintású, indigókék, gumiszerű bevonatot kapott. Mind színe, mind formája rendkívül eltalált: remekül vonzza a tekintetet. Az összeszerelés és a mechanika rendkívül precíz, bár a nyitás művelete lehetne halkabb is. Pár gumi párnácskával megoldható lenne, hogy ne úgy szóljon mintha a terminátor és a bádogember bunyózna.
Az egyetlen igazi csalódás akkor éri az embert, amikor a hátlapot és az akkumulátort levéve a microSD kártyahely alatt elhelyezkedő résbe bepréseli a SIM-et. Egészen pontosan nem maga a behelyezés, hanem a SIM kivétele jelent kihívást. Ugyanis egyszerűen nem lehet sehol hozzáférni! Körülbelül 1 milliméteres perem lóg ki, a többit mind benyeli a készülék. Csak úgy lehet kibányászni, ha nincs memóriakártya a készülékben, mert akkor azon a résen keresztül mindenféle kiegészítőkkel ugyan, de nagy nehezen ki lehet kapargatni.
Kijelző, menü
A 176 x 220 képpontos és 262.144 szín megjelenítésére alkalmas kijelző ma már egyértelműen középkategóriás darab, pláne ha azt is figyelembe vesszük, hogy ezen a téren a Motorola három éve nem tett semmi előrelépést, sőt igazából már az alsó-középkategóriában is ezt használja. Persze konkrét panasz nem érheti, hiszen tökéletesen ellátja a feladatát: fényerő van bőven és a színek is szépek. Az, hogy közvetlen napfényben mennyire jól használható, a borongós időjárás miatt nem igazán derült ki.
Becsukott állapotban is gyakorlatilag minden funkció elérhető. A teljes gombsorra csak akkor van szükség, ha szöveges bevitelnek nézünk elébe. A menübe a négyirányú navigációs szerv közepén elhelyezkedő gomb segítségével lehet bejutni. Maga a főmenü lehet listás vagy ikonos. Számomra kissé kényelmetlen, hogy a 3 x 3 ikon nem választható ki közvetlenül számgombok segítségével, azaz a számokkal történő gyors navigálás teljesen kimaradt. A menü sebessége erősen átlagos, ám helyenként igen durva belassulásra is képes. A kamera elindítása egy-két másodpercig is eltart, valamint a fotók közötti bóklászás is higgadt vérmérsékletet igényel.
A testreszabhatóságot viszont nem érheti panasz. A megjelenés szinte minden ízében-színében tetszőlegesen kialakítható. Készenléti módban a navigáló gyűrű minden irányához, valamint a jobb oldali gyorsgombhoz tetszőleges funkció választható. Néhány szolgáltatás pedig a jobb oldali, hangvezérlést aktiváló gombbal is elindítható. Kicsit különös érzés a telefonba rejtett angolszász társalkodónővel bájcsevegni, de amúgy rendkívül értelmes szerzet. A „send message to Bog” mondat hatására például azonnal bejön az SMS szerkesztő. A „go to camera” parancsot követően pedig meglepő módon a fényképezőgép indul el. Ezen túl email, hangüzenet küldésére, saját telefonszám, töltöttség, térerő közlésére és akár bediktált telefonszám hívására is hajlandó, tehát nem lehet rá azt mondani, hogy nem ért a szóból.
Telefonkönyv, üzenetek
A telefonkönyv igazán kényelmes. A kereszt és vezetéknéven kívül becenév, 5 telefonszám, 2 email cím, webcím, lakcím, vagy céges telephely, születésnap, kép és hang rendelhető egye névhez. Minden telefonszám külön típussal rendelkezhet, mely lehet mobil, otthoni, munkahelyi, fax, pager, vagy egyéb. Az email címekhez is meg kell adni, hogy az személyes, munkahelyi, vagy egyéb jellegű cím-e.
A belső és SIM telefonkönyv együtt, vagy külön-külön is elérhető, működik közöttük a másolás, csoportoka rendezhetők, sőt akár ki is nyomtathatók. Sajnos a hanghíváshoz szükséges címkéket a szoftver saját magának generálja, és azok cseréjére nincs lehetőség a telefonkönyvben sem. Az egyetlen dolog, melyre nem sikerült rájönnöm, hogy hány bejegyzés tárolására alkalmas. (Egyébként valószínűleg 1000, ahogyan ez az újabb Motorola készülékeknél szokás.)
Az üzenetek kezelése egészen kényelmes. Új üzenet létrehozásakor három lehetőség van: üzenet, hangüzenet vagy email. Az első gyakorlatilag egy kombinált SMS-MMS szerkesztőt nyit meg, mely alapból szöveges üzentet szerkeszt, de kép, videó vagy hang hozzáadásakor a típus automatikusan MMS-re vált. A túlméretes képeket önmagától lekicsinyíti a szoftver. A hangüzenet tulajdonképpen egy hang MMS-t hoz létre melyhez automatán elindítja a hangfelvevőt. Az email kliens elég egyszerű lelkületű, de a célnak megfelel. Kezeli a hitelesített POP3-SMTP szervereket, képes időzített letöltésre és végre egészen 65 MB-ig megbirkózik a mellékletekkel is. A rendkívül pedáns szerkezet kérésre automatán eltávolítja a kiöregedett üzeneteket.
Multimédia
A 2 megapixeles kamera ma már egyre inkább alaptartozék ebben a kategóriában. A legfeljebb 1600 x 1200 képpontos fotók három minőségben rögzíthetők. Színei jók és általában megfelelő zajmentesek is, viszont a fénymérés néhol kritikán aluli. Verőfényes napsütésben is képes borús, esti hangulatot varázsolni a képre, mindenféle speciális effekt nélkül. Beltéren a villanó egész jól teljesít, de azért csodákat nem lehet elvárni. Ami számomra zavaró, hogy még napfényben is sikerül néha homályos, bemozdult képet produkálnia. Az időzítőn kívül gyakorlatilag mást nem lehet állítgatni. A képszerkesztő utólag csak kivágásra, átméretezésre, fényerő állításra és kisebb ikonok hozzáadására alkalmas. Sajnos szerkesztés megkezdésekor automatikusan 400x300 képpontra csökken a fotó mérete.
A videófelvevő kicsit meglepett de sajnos negatívan. Több oldalon 352x288, azaz CIF videó rögzítésről írnak. A beállítások között azonban csak kicsi (128x96) és közepes (176x144) felbontások szerepeltek. Itt jegyezném meg, hogy még nem végeges szoftver futott a készüléken. A videófelvétel minősége három lépcsőben állítható, hossza pedig lehet korlátlan vagy MMS-hez igazított. Utólagos szerkesztésre nincs lehetőség. A hangfelvevő igazi meglepetés, mivel háromféle minőségben is képes rögzíteni.
Zene terén igazi fapados. A véletlen lejátszáson és a lejátszási listákon kívül semmi másra nem képes, még hangzásképek sincsenek. Egyszóval nem a Walkman modellek elsőszámú ellenfele, habár a zeneformátumok széles skáláját támogatja az MP3-tól a manapság egyre népszerűbb, igen kompakt eAAC+ formátumig. Az egyetlen kiemelhető funkció a sztereó Bluetooth átvitel. A videólejátszó viszont teljes képernyőn is fut. A beépített, 20 MB memória microSD kártyával akár 2 GB-ig bővíthető.
Szervezőfunkciók és alkalmazások
A heti, havi és napi nézetes naptár szinte minden igényt kielégít. A bejegyzésekhez nem csak időpont, helyszín és tárgy rendelhető, hanem kategória is, mely lehet személyes, találkozó, időpont, születésnap, évforduló, hívás, nyaralás, szórakozás, reggeli, ebéd, vacsora, tanfolyam, utazás, buli. Az esemény lehet egyszeri, mindennapos, ismétlődhet a hetek bizonyos napjain, a hónap bizonyos napján, például 15-én, vagy minden hó harmadik péntekén, vagy minden év bizonyos hónapjának egyik napján. Az ismétlés kezdő és végdátuma is megadható.
A böngésző beállításával meggyűlt a bajom. A beállítások között láttam a HTTP beállításokat, de ennek ellenére „rendes” internetes oldal megjelenítésére nem tudtam rávenni a szerkezetet, sőt a Vodafone GPRS Internet elérését sem lehetett rendesen konfigurálni. Viszont a WAP oldalak minden gond nélkül megnyílnak, ráadásul az EDGE class 12 átvitel segítségével mindez megfelelően fürgén történik, ráadásul a felöltés és a letöltés is egyformán gyors. Ébresztőórából tetszőleges számút lehet felvenni, mindegyikhez egyedi csengőhang, külön hangerő tartozhat. A számológép az alapműveletek elvégzésén kívül még pénzváltó funkcióval bír. Ennél többre végülis sok szükség nincs is.
A Motorola rengeteg előre telepített játékkal és alkalmazással kedveskedik. Legtöbbjük bőven kihasználja a 3D adta lehetőségeket, de van például JAVA alapú zenelejátszó is.
Adatkommunikáció, akkumulátor
A CapriMoto (merthogy a fejlesztési kódneve Capri volt a RIZR-nek) GPRS és EDGE hálózatokon egyaránt használható, ugyanakkor sem WLAN sem 3G támogatás nem került bele. Helyi átvitel csak Bluetooth és USB átvitel használható. A Bluetooth aktivitást a kijelző felett, a burkolat alatt elhelyezkedő LED is jelzi, mely kikapcsolt állapotban teljesen láthatatlan. Sajnos azt nem tudom, hogy USB kábel lesz-e az alapcsomagban, mert hozzám csak a készülék és egy töltő érkezett, de mivel a készüléken elve mini USB csatlakozó található a valószínűleg a kábel is alaptartozék. Ha pedig nem, akkor szabványossága miatt nem egy jelentős tétel.
Bejövő híváskor a rezgés és a csengőhang is megfelelően erős riasztásra képes. Hívás közben a beépített hangszóró tisztán és hangosan szól. Bluetooth fülessel majdnem 5 óra beszélgetést bírt, mely a gyári adatokat messze túlszárnyalja. Arról viszont nem vagyok meggyőződve, hogy 9 napos készenléti időt el lehetne vele érni, mivel viszonylag kevés használattal is két nap alatt teljesen lemerül. Jó hír viszont, hogy a töltöttség visszajelző pontosan működik, tehát nem kell attól tartani, hogy a félig feltöltött akkumulátor 5 perc beszélgetés alatt hirtelen megadja magát.
A Motorola RIZR, vagy ha úgy tetszik Capri, esetleg Z3, nem túláradó technikai tudásával kíván magának vevőket találni. Kissé korosodó alapokra épít, kijelzője is lassan 3 éves darab, sebessége is helyenként némiképp komótosra sikeredett. Bár a készülék 2 megapixeles kamerája, bővíthető memóriája és sztereó Bluetooth átvitelre képes zenelejátszója mindenképp előrelépés, de igazán egyik funkciójában sem kiemelkedő. Ám az szinte biztos, hogy elegáns megjelenésével, minőségi anyaghasználatával meg fogja találni a célközönségét, ahogy azt a V3 is tette, illetve teszi még a mai napig is.
(An)Dante
Specifikációk
Motorola RIZR Z3 | ||
![]() |
Technológia | GSM 850/900/1800/1900 |
Méret | 106x46x16 mm | |
Súly | 115g | |
Kijelzõ | 176x220 pixel, 262 ezer szín, TFT | |
Telefonkönyv | Korlátlan | |
SMS/MMS memória | 20MB | |
Egyéb memória | microSD kártya | |
Java | van | |
Vibra funkció | van | |
Naptár | van | |
Ébresztés | van - kikapcsolva is | |
Számológép | van | |
GPRS/EDGE | 4+4/4+4 | |
Push To Talk | van | |
Infra/Bluetooth | nincs/van | |
Prediktív | iTap | |
Hangtárcsázás | van, angol kiejtéssel | |
Hangrögzítő | van | |
Hangvezérlés | van, angol kiejtéssel | |
Valutakonverter | van | |
FM rádió | nincs | |
Kihangosítás | van | |
Alap akkumulátor | 780 mAh Li-Ion | |
Készenléti idõ | 225 óra | |
Beszélgetési idõ | 200 perc | |
Fényképezõgép | 2 megapixel + videó | |
POP3 e-mail | van, hitelesített | |
WAP böngésző | 2.0 | |
HTML böngésző | nincs | |
Játékok | van | |
Csengőhangok | MIDI, MP3, AAC | |
Operációs rendszer | Motorola zárt OS | |
MP3 lejátszás | Van | |
Egyebek | miniUSB csatlakozó |