Motorola RAZR i - Atom meghajtású

Bevezető, tartozékok

Miközben a világ telekom oldalai roskadásig vannak az Apple és a Samsung legújabb készülékeivel és az egymással való csatározás vicces és kevésbé vicces részleteivel, van egy gyártó, amely meglehetősen háttérbe szorult. Pedig a Motorola neve mégis szinte mindenkinek ismerősen cseng, a témában jártasabbak tudják, ők voltak azok, akik feltalálták a mai mobiltelefonok ősét, az első valóban hordozható telefont.

Motorola RAZR i
[+]

Bár a gyártó kishíján csődbe ment, a Google, illetve az általuk piacra dobott operációs rendszer, az Android megmentette a céget. Felismerték, hogy az okostelefonoké a jövő, így a Milestone óta eltelt időszakban szinte kizárólag ilyeneket mutattak be. Időközben a Google fel is vásárolta a mobilos részleget, melynek fontossága elsősorban a szabadalmak birtoklásában rejlik. Ám közben azért nem feledkeztek meg az újdonságokról sem. A majdnem csődöt okozó RAZR szériát feltámasztották, ennek legújabb tagja, a RAZR i járt most nálunk.

Motorola RAZR i
[+]

Az XXL GSM-től érkezett doboz szokásosan piros-fehér színű, és még kinyitás előtt feltűnik a híres „Intel inside” felirat, de erről kicsit később. A telefonon felül némi tartozék is került a csomagba. Van itt hálózati töltőfej, USB adatkábel, egy sztereó füles és némi leírás. Memóriakártyát nem kapunk, ám van helyette egy olyan dolog, amit mobilnál nem sűrűn láthatunk: microSD vakdugó. Ennek értelmét nem tudtam megfejteni, ellenben a még szintén tartozék műanyag lapocska hasznos apróság. A memóriakártya vagy a SIM behelyezésénél vehetjük hasznát, ennek segítéségvel tudjuk az apró nyílásba betolni, hogy rögzüljenek.

Külső

Az újkori RAZR bemutatásakor többek között formatervével is kitűnt a tömegből, és a jelek szerint ehhez a széria többi tagja is tartja magát. Kétségtelen, hogy a RAZR i nem olyan dögös, mint a nagytesója, ugyanakkor a szolid, elegáns forma mégis azonnal felismerhetővé teszi, mindenféle másolás vádja nélkül. Ezúttal nincsenek lecsapott sarkok és nincs szupervékonyság sem, bár az alsó végénél ez sincs 9 mm. Ha már a méretek kerültek szóba, a telefon egyik nagy dobása éppen ez. Ugyanis a Motorola felismerte, hogy az emberek kedvelik a nagy kijelzőt, viszont sok mai felsőkategóriás telefon inkább zsebtévének tekinthető, a túlzott szélesség és hosszúság pedig lehetetlenné teszi az egykezes használatot. Nos, itt szenzációsan sikerült kombinálni a kettőt. A RAZR i olyan kicsi, mint a HTC One V (sőt, vékonyabb is nála), ám annak 3,7 hüvelykes képernyője helyett itt egy 4,3-as került rá. Ez egy óriási ütőkártya, ezt a telefont tényleg lehet egyetlen kézzel is használni, miközben nem kell lemondanunk a nagy képernyő nyújtotta előnyökről sem. A kompakt méretért pedig nem kell áldozatokat hoznunk, legalábbis minőség terén biztosan nem. A RAZR mobilok prémium anyagai itt is felbukkannak. Az előlap Gorilla Glass, amit a repülőgépeknél használt fémötvözet keret fog közre, hátul pedig ott a kevlár, ami felteszi az i-re a pontot (ez itt szó szerint is stimmel). Műanyagot csak az oldalsó részen találunk, ez mondjuk lehetne jobb tapintású is. A burkolat házilag nem megbontható, ezért az összeszerelés is kiváló, illesztési hézag, recsegés, nyikorgás még nyomokban sem fedezhető fel. Mindezt még megfejelték egy cseppálló bevonattal is, tehát akár esőben is nyugodtan telefonálhatunk vele.

Motorola RAZR i
[+]

Az előlapot majdnem teljesen beteríti a már említett kijelző. 4,3 hüvelykes képátlójához qHD (540x960 pixel) felbontás tartozik, a képernyő pedig Super AMOLED Advanced technológiával készül. Az AMOLED-ről tudjuk, hogy kimagasló kontraszt, élénk színek, valódi fekete és 180 fokos betekintési szög jellemzi. Szerencsére a színeket sikerült azért kordában tartani, nincs olyan durva túlszaturáltság, mint amit még a Galaxy S esetén láthattunk. Napfényben sem romlik a láthatósága (napsütés mondjuk nem sok volt a teszt alatt), a tökéletes összképbe csak a Pentile mátrix rondít bele. A felbontás miatt ez normál távolságból nem igazán látszik, közelről már igen. A maximálisan kihasznált hely miatt az előlapon nincsenek gombok, ezek a kijelzőre kerültek. Alul így csupán a mikrofon árválkodik egymagában. A felső keretbe viszont több dolgot is bezsúfoltak. Van itt előlapi kamera, állapotjelző LED, illetve távolság- és fényérzékelő szenzor is. A hangszóró megoldása sem hétköznapi, a lézerrel kivágott fémlemezke Motorola feliratán keresztül jönnek ki a hangok. Ahogy már megszoktuk, a hangerővel és hangminőséggel semmi gond, tisztán és jól halljuk a vonal túlsó végén lévőt.

Motorola RAZR i
[+]

Hátul a jókora kevlár betét eleve vonzza a szemet, erre került egy Motorola logó, valamint újra találkozunk az Intel inside grafikával is. Felül, egy műanyag panelbe ágyazva figyel a kamera, a hozzá tartozó LED villanó és a kihangosító. Utóbbi elég hangos, viszont a sík hátlap miatti elhalkulást nem sikerült kiküszöbölni. A részletekig menő figyelmet jellemzi, hogy a LED villanónak van egy kiálló kerete, így a telefon nem a kamerán, hanem ezen fekszik fel.

Motorola RAZR i
[+]

Oldalt szintén csak a szükséges dolgok vannak, sok hely egyébként se lenne a vékonysága miatt. Alul nincs semmi, felülre pedig a 3,5 mm-es jack került. Baloldalt helyezték el a microUSB-t és egy hosszúkás fedél mögött rejtőzik a microSIM és a microSD foglalata. A jobb felén, felülre került a bekapcsoló, ami a kompakt méret miatt extrém kényelmes, mindenkinek kézre esik. Kicsivel lejjebb van a hangerőszabályzó és az androidos mobilokon sűrűn hanyagolt kamera billentyű is. Ez enyhén süllyesztve van, a véletlen megnyomás ellen, viszont nem kétállású.

Hardver, szoftver

Mit keres egy Intel logó a mobiltelefonon? Már hozzászoktunk, hogy alapvetően ugyanazok a gyártók kerülnek szóba, ha a burkolat alatti hardvert boncolgatjuk. A legtöbbször a Qualcomm megoldásaival találkozhatunk, illetve a Samsung saját, Exynos megoldásával, de felbukkan még az Nvidia, a Texas Instruments és újabban az ST Ericsson egysége is, nem beszélve a kínai oldalról erősen támogatott MTK-ról (nem a focicsapat). Ebbe a mezőnybe lép be az Intel (többszöri sikertelen próbálkozás után), aki mellesleg a világ legnagyobb processzorgyártója és asztali, illetve hordozható számítógépeknél finoma szólva nagy tapasztalata van már. Egészen pontosan egy Intel Atom Z2480-ról van szó, ami egy 32 nm-es technológiával készülő központi egység. Ezúttal nem ARM, hanem MMX és SSE utasításkészletekről beszélhetünk, viszont itt most nem mélyednék bele a műszaki részletekbe, aki többre kíváncsi, az kattintson IDE és dr. Kind kollegám cikkéből mindent megtudhat.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Motorola RAZR i Huawei Ascend P1 HTC J Samsung Galaxy S III
AnTuTu Benchmark 6102 pont 6131 pont 8222 pont 12 516 pont
Linpack for Android (single) 110,598 MF. / 0,76 s 45,144 MF. / 1,86 s 106,794 MF. / 0,79 s 57,107 MF. / 1,47 s
Linpack for Android (multi) 111,405 MF. / 1,51 s 66,693 MF. / 2,53 s 182,54 MF. / 0,92 s 189,088 MF. / 0,89 s
Smartbench 2012 Prod. 1515 pont 2719 pont 3016 pont 4020 pont
Smartbench 2012 Games 3031 pont 2077 pont 3483 pont 1647 pont
Quadrant 2.0 4103 pont 3569 pont 5098 pont 5480 pont

Motorola RAZR i Motorola RAZR i

Annyit persze elárulok, hogy egy egymagos processzor üzemel benne, mégpedig 2 GHz-es órajelen, amely adat jelenleg a legmagasabb a mobiltelefonok között. Természetesen illik tudni, hogy az órajel nem minden, azonban bár fizikailag tényleg egymagos egységről van szó, a HyperThreading technológiával kvázi kétmagosként képes üzemelni. Szokásos benchmark táblázatunkól kiolvasható, hogy bár a Qualcomm kétmagos S4-ével nem képes tartani a lépést, messze nem egy gyenge cuccról van szó. Ráadásul külön kiemelném, hogy melegedést alig tapasztaltam, nem is beszélve az energiatakarékos technológiákról. Ne felejtsük el hozzátenni, hogy 1 GB RAM és egy PowerVR SGX540 grafikus gyorsító is besegít a munkába.

Motorola RAZR i Motorola RAZR i

A rendszer lelke az Android 4.0.4-es verziója, ami bár nem a legfrissebb, de a készülékre már tervben van a 4.1-es frissítés, reméljük időben meg is érkezik rá. A Motorola szakított a Blur nevű felületével és gyakorlatilag egy gyári szoftvert kapunk, amibe azért néhány extrát beleszőttek. Kicsit ironikus, hogy a szoftver legnagyobb része kellemesen gyors, ám néhány helyen fura akadozásokba fut az ember és ezek pont azok a részek, amiket a gyártó tett bele. A főképernyő elsőre szokványos, viszont alapból csak egy van belőle, persze létrehozhatunk többet is, ha kell. Itt választhatunk sima üres vagy sablon alapján összeállított megoldást. Az alapértelmezetthez képest balra egy gyorsbeállító felület jön elő, amit általában a lehúzható státuszsorban szoktunk találni. Ezeken felül tényleg egy teljesen normál 4.0-t kapunk, amivel amúgy semmi baj nincs, jól néz ki és úgyis ezerféle módon alakíthatjuk át, ha akarjuk.

Motorola RAZR i Motorola RAZR i

Adatkommunikáció, internet

Nem csak az órajellel nem spóroltak, adatátvitel terén sincs szégyellnivalója a RAZR i-nek. Négysávos a GSM és a 3G modul is, utóbbival akár 21 Mbit letöltési sebesség érhető el, köszönhetően a HSPA+-nak. Kicsit fura módon a Bluetooth csak 2.1-es verziójú, de természetesen sztereó. A microUSB megléte nem kérdés, ahogy a WiFi-é sem. Utóbbi az a/b/g/n szabványokat szereti, kétfrekvenciás, hotspot, DLNA és WiFi Direct támogatással. A kompakt házba még az NFC-t is bele tudták préselni, így nem nagyon lesz hiányérzetünk.

Motorola RAZR i Motorola RAZR i

A gyári böngésző tökéletesen ellátja feladatát, gyorsan és akadások nélkül tölt be mindent, a kétujjas nagyítás rendben van, egyszerre több lapot is megnyithatunk. Közösségi életünk sem fog hoppon maradni, van Facebook, Google+ és Twitter kliens, viszont a névjegyzék összefűzésén felül semmi más extra nincs ezekkel kapcsolatban. A Quickoffice dokumentumkezelő nem csak megnyitásra, hanem szerkesztésre is alkalmas, ez mindenképp jó. Jól jöhet még a Dropbox kliens is, ha már van vagy tervezünk felhő alapó tárolót használni.

Motorola RAZR i Motorola RAZR i

A belső memória 8 GB-os, amiből 5,26 GB-ot használhatunk fel. Ez nem kevés, de ha elfogyna, akkor ott a memóriakártya, amivel még 32 GB-tal növelhető a hely. Alapból az ASTRO fájlkezelőjét kapjuk, ami sokkal jobb megoldás a legtöbbször nagyon fapados gyári megoldásokhoz képest, akinek meg nem jön be, tonnaszám válogathat az alternatívák között a Play Áruházban. A Guide Me nevű program segít a telefon használatában, de van itt még két érdekes dolog. A Vehicle mode az autós használatot könnyíti meg, míg a SmartAction már ismerős lehet a korábbi RAZR modellekből.

Motorola RAZR i Motorola RAZR i

Multimédia

A kamera 8 megapixeles felbontásban rögzít fotókat, videót pedig 1080p-ben, tehát adatok alapján minden rendben van. Nem hiányzik az autofókusz és a LED villanó sem, mégis ha a kamerát egyetlen szóval kellene jellemeznem, akkor a gyorsaságot emelném ki. Ilyen sebességet legfeljebb a csúcs HTC-knél tapasztaltam, de szerintem ez még azoknál is gyorsabb. Alvó állapotból a kamera gombot megnyomva tényleg egy másodperc alatt már fotózhatunk is (ezt amúgy kikapcsolhatjuk) és fotózás közben is villámsebes minden. Azt már említettem, hogy a gomb nem kétállású, ezért a fókuszálás mindig aktív, teljesen automatikus és... gyors. Egy apró ikon jelzi, ha minden oké és csak kattintani kell. A fókuszkeret amúgy áthelyezhető a kereső tetszőleges részére, viszont eléggé elszomorodunk, ha meglátjuk a szegényes opciókat. Állítható a képarány (4:3 és 16:9, mindkettőnél csak egy felbontás van), a hangerőgomb funkciója (exponáló is lehet), GPS geotag, a tárolás helye, van néhány effekt és téma (a makró teljesen automata), sorozatfotó, időzítő, expozíció és vaku. Külön említeném a HDR módot, ugyanis a kamera folyamatosan elemzi a fényképezés körülményeit és azonnal jelez, hogy kapcsoljuk be a jobb eredmény érdekében, illetve gyenge fénynél egy ikonnal jelzi a bemozdulás veszélyét (a tesztfotók közül az utolsó kettőnél lehet a HDR hatását látni).

Motorola RAZR i

A Motorola eddig nem igazán tudott komolyabbat alkotni fotózás terén (talán a Kodakkal közösen készített ZN5 kivételével), a RAZR i sem fog robbanást okozni a piacon. Meg kell jegyeznem, hogy a körülmények meglehetősen mostohák voltak, nagy szerencsével sikerült elcsípnem egy olyan pillanatot, amikor épp nem szakadt az eső, de erősen borult, felhős idő volt, ami nyilván egy mobil kamerája jobban megérez. A végeredmény messze van a jótól, de talán nagyon rossznak se mondanám. A színek szépek, a részletekből viszonylag sok megmarad, ugyanakkor elég jelentős a zaj, noha az is látszik, hogy a zajszűrés sincs nullára véve. Videózásban már sokkal jobb eredményt kapunk. Az ITT megnézhető tesztfelvétel képminősége rendben van, 30 fps a sebesség, sztereó hang és jól megfigyelhető az automata fókusz gyorsasága is.

Motorola RAZR i

Zenei téren már jobb előélete van a gyártónak, itt nagyjából minden rendben is van. A teljesen gyári Google lejátszóra nem nagyon panaszkodhatunk, leválogatva böngészhetjük a számokat, van albumborító, ismétlés, véletlen lejátszás, a háttérbe téve a státuszsorból vagy a lezárt képernyőről is tudjuk kezelni. Ami rontja az összeképet, az a gyári füles. Sajnos ennek a hangzása meglehetősen gyenge, tisztán, de erőtlenül szól, és a mélyhangok kellemetlenül puffognak, dünnyögnek. Szerencsére a megoldás egyszerű, le kell cserélni másra. Én is ezt tettem és a már bevált Sony fülesemmel egyből normalizálódott a helyzet. Érdemes a beépített hangszínszabályzót is használni, ahol ugyan csak gyári beállítások vannak, de a mélyhangkiemelés és a 3D külön szabályozható (utóbbit vegyük is le nullára). Hiányzik valami? Igen, a rádiónak nyoma sincs, aminek biztosan nem fog mindenki felhőtlenül örülni. Némi kárpótlásnak már gyárilag telepítették a SoundHound zenefelismerőt.

Motorola RAZR i Motorola RAZR i

A cikkben eddig felsoroltakon felül nem kapunk különösebb extra programokat, ez kétségtelenül a Blur hiányához is köthető. Ugyanakkor nagy tragédiáról szó sincs, csak be kell szabadulni a Play Áruházba és ájulásig telepíthetjük a szoftvereket. A GPS-vevőre nem tudok panaszkodni, villámgyorsan talál pozíciót, pontos, a Google térkép és navigáció meg hozza az elvárhatót. Néhány szót ejtenék a Circles nevű extraként felpakolt widgetről, mely a tesztfotókon is látszik. A három különböző méretű körök az időről, dátumról, időjárásról és az akkumulátor pontos töltöttségéről tájékoztatnak. Külön jópofa, hogy az órát egy mozdulattal válthatjuk analóg és digitális kijelzésre, illetve a nem fogadott hívást vagy SMS-t az óra helyén jelzi. Egyszerű, jól néz ki és hasznos.

Üzemidő, összegzés

A kompakt és nem szétbontható burkolat alatt masszív telep rejtőzik. A Motorola már többször bizonyította, hogy fontosnak tartja az üzemidőt. Ezúttal egy 2000 mAh-s lítium akkut préseltek be, ami mindenképp átlagon felülinek mondható. Az Intel processzor energiafogyasztás szempontjából pedig igen jól vizsgázott. Egy töltéssel közepes használat mellett nem probléma a két teljes nap, és igencsak gyötörni kell ahhoz, hogy az első nap estéjére lemerítsük. A gyártó szerint egy töltéssel akár 20 órát is beszélgethetünk, ami kimagasló teljesítmény és valószínű, hogy ezt valóban képes teljesíteni.

Motorola RAZR i
[+]

Értékelés: Motorola RAZR i
Külső
Ergonómia 10 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 4 pont
Hogyan értékelünk?

Egy évben kevés modellt adnak ki, de a Motorola még most sem felejtett el mobiltelefont gyártani. A RAZR sorozat felélesztése jó ötlet volt és minden tagjára jellemző a prémium minőség, a kiváló hangminőség és az igényes részletmegoldások. A RAZR i ezeket mind teljesíti, bár ezúttal kicsit visszafogták a formatervezőket. Az Intel Atom processzor életképesnek tűnik, bár teljesítményre nem veszi fel a versenyt a csúcskategóriás négymagos megoldásokkal, a középmezőnyben igenis van keresnivalója. Nagyon fontos az energiatakarékossága, ami erős akkumulátorral kombinálva átlag feletti üzemidőt eredményez. Azonban nekem talán nem is az Intel processzor, az AMOLED kijelző vagy épp a kevlár hátlap tetszett a legjobban, hanem a mérete. Ekkora kijelzőt ilyen kicsi házzal még senki sem kombinált és minden túlzás nélkül kijelenthető, hogy ergonómiában referencia lehet a legnagyobbak számára is. A kompakt méretnek, az erős akkunak és a minőségi anyagoknak viszont ára van, mégpedig szó szerint. A RAZR i jelenleg hivatalosan nem kapható itthon és egyelőre nincs információnk róla, hogy a jövőben várható-e a felbukkanása mondjuk szolgáltatónál. A cikk írásakor kártyafüggetlenül 118 ezer forintért vehetjük meg, ami bizony meglehetősen borsos. Kicsivel többért már Galaxy S3 vagy épp HTC One X is van, nem is beszélve a One S-ről. Az ára miatt nem tudom megadni neki az Ajánlott pecsétet, de egy nagyon erős Tetszett feltétlen jár neki, már csak a kompakt mérete miatt is.

Motorola RAZR i

Rusi

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Motorola RAZR i
Motorola RAZR i Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 122,5 x 60,9 x 8,3 milliméter
Tömeg 126 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,3 hüvelyk
Kijelző felbontása 540 x 960 pixel (256 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch Super AMOLED Advanced
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Intel Atom Z2480
Processzor típusa 2 GHz Intel Atom
Processzor csíkszélessége 32
Processzor utasításkészlete IA-32 (x86), MMX, SSE, SSE2, SSE3
Grafikus chip PowerVR SGX540
RAM mérete 1 GB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 1 GB
Memória bővíthetősége microSDHC (32 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP+EDR)
WiFi 802.11a/b/g/n, hotspot, DLNA, WiFi Direct, dual channel
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok csak néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.0.4
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek ASTRO File Manager, Desk clock, Dropbox, Guide Me, Quickoffice, SmartAction, SoundHound, Twitter, Vehicle mode, Voice Commands
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, autofókusz, LED villanó
Másodlagos kamera van (VGA)
Videófelvétel van (1080p)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 2000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő N/A
Beszélgetési idő 20 óra
Internetezési idő N/A
Zenelejátszási idő N/A
Videólejátszási idő N/A
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, Gorilla Glass kijelző, DuPont Kevlar hátlap, cseppálló burkolat, duál mikrofonos aktív zajszűrés

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés