Hirdetés

Mobile World Congress 2012 beharangozó

A legnagyobb esemény

Pont egy éve várjuk, hogy megint repülőre üljön a teljes stáb és elutazzon Barcelonába, ahol immáron hatodszor rendezi meg a GSMA a Mobile World Congress néven futó össznépi mobilos banzájt. Ez a kiállítás a legnagyobb a világon, minden olyan cég, aki bármit is keres az európai piacon itt lesz, kiállít, bemutat, bejelent, vacsoráztat, interjút ad, tárgyal. Teljesen természetes, hogy egy mobilkommunikációs lap munkatársainak ott a helyük, ezért szombaton a stáb felkerekedik, hogy a helyszínről tudósítson konkrétan mindenről.

Mi kérünk elnézést
Mi kérünk elnézést

A kiállítás annak idején 3GSM néven futott, eleinte Cannes volt a helyszín, de ezt hamar kinőtte a fejlődésnek köszönhetően. Ezután öt évre Barcelonába költözött a rendezvény, tavaly még nem lehetett tudni, hogy marad-e itt, vagy továbbáll más városba, Párizs, München és Milánó is esélyes volt, de a korábbi évek jó tapasztalata, a késő februári időpontban is kellemes időjárás és a bejáratott helyszín miatt maradt a kiállítás a katalán fővárosban. Újabb öt évre vonatkozó megegyezés született, ám lehet, hogy jövőre mégis új helyszínt keresnek a szervezők, ugyanis rendkívül ötletesen a helyi közlekedési vállalat (TMB) azzal ünnepli a több mint 60.000 turistát idecsalogató rendezvényt, hogy sztrájkolni fognak.

Ez nyilván megnehezíti majd a zökkenőmentes lebonyolítást, bár ha sikerül kijutniuk a látogatóknak a rendezvényre, akkor odabent már várhatóan minden ugyanúgy a helyén lesz, mint az eddigi években. Ez a kiállítás abból a szempontból más, mint a többi hasonló rendezvény, hogy ide nem lehet csak úgy besétálni, elsősorban a sajtót, az elemzőket és persze az üzleti tárgyalásokat bonyolító cégek embereit várják a szervezők, földi halandók igen borsos összeget kell leszurkoljanak a bejutásért cserébe. A legolcsóbb jegy 700 euró, de ezzel elég korlátozott a mozgástér, a sajtó a 2700 eurós gold pass-t kapja meg, amivel szinte bárhová be lehet jutni, plusz csak mi suhanhatunk be a nem aprócska méretű Media Center területére.

A nagyok

Természetesen nagyjából lehet sejteni, hogy ki és mit mutat be, szivárogtak ki direkt és véletlenül is információk, de biztos lesznek meglepetések is. A komoly gyártók általában külön sajtóeseményt rendeznek, nem csak pusztán kidobják a standra a cuccokat, hanem rendes bejelentést rittyentenek, ahová szerencsére minket is rendre meghívnak. Ezzel együtt egyébként nem jutunk be mindenhová, van viszont egy naptárunk, amit alant közszemlére bocsátunk, hogy nagyjából lássa az olvasó, hogy mikor és milyen cégek bejelentései fognak felbukkanni a hírek között.

Nokia

A finn cég valószínűleg a Lumia 900-at fogja izomból nyomni. A Windows Phone 7.5-re épülő telefon sok meglepetést nem tartogat, nagyobb a kijelző és van rajta előlapi kamera, ennyi a Lumia 800-hoz képest a lényegi eltérés. Számítunk majd egy rakás Asha nevű lowend motyóra, illetve pletykálják, hogy Symbian alapokon is lesz valami újdonság, aminek vagy nagyon nagyot kell szólnia, vagy viharosan jó áron kell adni ahhoz, hogy labdába tudjon rúgni az okostelefonok piacán. Más extrára nem számítunk, hiszen a tavaly év végén rendezett londoni Nokia World alkalmával a finnek elpuffogtattak jónéhány modellt, kevés az esélye, hogy most hatalmas új portfólióval találkoznánk. A gyártó hétfőn reggel fogja bemutatni az újdonságait a kiállítási területen belül.

Sony

Az Ericsson nélküli cég első MWC-je lesz a mostani, ami több szempontból is érdekes. Egyrészt leleplezik az új arculatot, a Sony Mobile logót is kap, másrészt nyilvánvalóan lesznek telefonok is szép számmal, pletykálják az Xperia mini utódját, de a Neo felváltása is napirenden lehet. Ha a Sony folytatja a tavalyi évi építkezést, akkor megint nagyon hasonló belsővel, de eltérő célcsoportoknak szánt készülékekre számíthatunk, egyik-másik már vélhetően rögtön ICS alapokra épül, és reméljük, hogy a cég nem felejti el, hogy az összes 2011-es modellre belengették a frissítés lehetőségét. A Sony sajtóesemény vasárnap este lesz, akárcsak a korábbi években, a helyszín viszont változik, nagyobb területet vesznek idén bérbe, nyilván több sajtómunkást is várnak, hiszen a Samsung idén nem fogja elszipkázni a potenciális delikvenseket.

Samsung

A nagyobbik koreai gyártó idén csendes MWC-t tervez, hiszen a Galaxy S III bemutatóját elnapolták, egy külön rendezvény keretében tartják majd március közepén, Franciaországban. Így viszont nincs semmi olyasmi, ami nagyot tudna szólni, szerintünk a középkategóriás okostelefonok frissítése várható majd, esetleg néhány kétkártyás modell, valamint kirámolják a Galaxy Tab 2-t is a standra. A pletykák szerint a Samsung megvárja, hogy az MWC-n mit jelentenek be a többiek, s ennek fényében véglegesítik majd a Galaxy S III specifikációját, hogy megint elmondhassák, hogy övék a legerősebb androidos masina.

LG

Az LG rengeteg készülékkel érkezik, ezekről már bőven van információnk, hiszen jön a Wu, az L3, az L5, illetve az L7 is, minden kategóriába szánnak újdonságot, hogy javítsák az utóbbi időkben kissé akadozó portfólióbővítést. Az LG ugyan szervez egy szűk körű sajtóeseményt, de erre csak az öt legnagyobb piac újságíróit hívták meg. Ezen mi értelemszerűen nem leszünk ott, viszont kaptunk interjúlehetőséget a termékeért felelős főmuftival, így aztán remélhetőleg sok háttérinformációval is szolgálhatunk majd. Miután az LTE szabadalmak meglehetősen nagy része az LG kezében van, ezért arra számítunk, hogy meglehetősen sok ilyen jellegű eszközről rántják le a leplet. Új designvonal is van a cégnél, amit L-Style-nak hívnak.

HTC

A Sense felületről is híres taiwani gyártó tudomásunk szerint három telefonnal rukkol majd elő. Ezek vélhetően mind androidos gépek lesznek, hiszen WP7 Mango alá már kijöttek a termékek (Radar és Titan), azt a vonalat tehát nem kell most erőltetni. Hogy átállnak-e négymagos gépekre, vagy sem, azt nem tudni, de remélhetőleg újra olyan nagy dobásokat láthatunk tőlük, amelyekkel beijeszthetik a Samsungot, vagy éppenséggel a Sony-t.

A kisebbek

Persze a nagy gyártók mellett érdekességeket tartogatnak a kisebbek is, már ha mondjuk a világ negyedik legnagyobb mobilcégét, a ZTE-t egyáltalán illik idesorolni. Szerencsére a mobilpiac egyre több szereplőt számlál, régi ismerősökkel újra találkozhatunk (Fujitsu, Panasonic), talán beleszaladunk más meglepetésekbe is, néha a legváratlanabb standokon bukkan fel olyan csemege, amiről érdemes megemlékezni.

Motorola

Idehaza a Defy a Motorola slágerterméke, azért ők tudnak mást is villantani. Az Atrix 3 talán kint lesz, elvileg rettentő komoly gépnek ígérkezik, de majd kiderül. A Google által épp felvásárolni óhajtott patinás mobilgyártó további termékeiről kevés információnk van, biztos, hogy nem csak az lesz a kérdésünk az amerikai cég standján, hogy milyen készülékek jönnek, hanem az is, hogy mit fognak tapasztalni a cég ügyfelei a keresőóriással történő fúzió kapcsán, gyorsíthatja-e ez a frissítések érkezését, mennyire szólnak majd bele a fejlesztési irányokba, ilyesmi. Reméljük, hogy mikrofonvégre tudunk majd kapni egy illetékes, ugyanis a nemzetközi Motorola sajtó volt az egyetlen olyan cég, amely válaszra sem méltatta udvariasan érdeklődő levelünket.

Huawei

A kínai cég 2011-ben nagyon erősen kereste saját arculatát, de egyelőre még nem tudtak szert tenni olyan hírnévre, mint mondjuk a HTC. Az Ascend nevű masinából állítólag készül négymagos verzió is, de igazi dömpingre számítunk, ismerve a gyártó stratégiáját. Rengeteg olcsó és valószínűleg számos prezstízs jellegű masina lesz kiállítva, ha el tudunk valakit kapni a standon, akkor biztos minden telefon esetében elsősorban a várható ár kapcsán fogunk érdeklődni. A Huawei nem csak telefonok kedvéért szervez eseményeket, hanem nagyon büszkék a hálózatépítéssel kapcsolatos tevékenységükre is. Ezeket azonban ki kell hagynunk, hiszen nem fog beleférni az időnkbe, s talán nem lövünk nagyon mellé, ha azt feltételezzük, hogy az olvasókat alapvetően a telefonok érdeklik. A cég egyébként az első barcelonai kiállító, amely megnyitja a sajtóesemények sorát, hiszen vasárnap délután már bejelentik újdonságaikat.

ZTE

A másik kínai cég - habár a világ negyedik legnagyobb mobilgyártója - még a Huawei-nél is fiatalabbnak számít az európai hadszíntéren. A Blade, a Skate és a Tania azonban hozott neki ismertséget Magyarországon is, információink szerint az androidos vonal fog dominálni, és szintet is lépnek, jóárasított, kétmagos processzor szerelt gépek bejelentése várható. A ZTE szerintünk még sok-sok HSPA-s és LTE modemet fog mutogatni, de arra nem számítunk, hogy erőfitogtatásba csapnak át mondjuk egy négymagos táblagéppel, egyelőre maradnak a középkategóriába pozícionált, de kedvező áron hozzáférhető készülékek vonalán.

Alcatel

A szintén kínai kézben levő Alcatel igen komoly portfóliót fog asztalra tenni a kiállításon. Itt a "komoly" jelző mögött nem elsősorban a hardveresen durva masinák értendőek, hanem inkább a paletta számossága, valószínűleg embertelen mennyiségű különböző kütyüt fognak megvillantani, s amellett, hogy a Qualcommal is dolgoznak, sok lesz a szintén kínai eredetű MTK platformra épülő okostelefon is, nem is beszélve a kétkártyás vonalról. Az Alcatel rajong a QWERTY gombsorért is, sok ilyen modell megjelenése várható, illetve belépnek az időstelefonok piacára is, mi már láttunk egész jópofa, összecsukható papifont is tőlük. Az egykoron francia cég kedd este rendez összejövetelt a standon, van rá meghívásunk, ott leszünk.

Alcatel One Touch 995
Alcatel One Touch 995

Emporia

Ha már az időstelefonoknál járunk, akkor nem maradhat ki az Emporia megemlítése sem. Az osztrák székhelyű vállalat több országban abszolút piacvezető ebben a szegmensben, hiszen a termékek tervezése Európában folyik, ami miatt olyan apróságokra is tudnak figyelni, amire a többi konkurens nem. Számos kutatást folytatnak az idős felhasználók szokásait felmérve, számukra inkább az lesz a nagy kérdés, hogy a most okostelefonokra váltó, már nem okvetlenül fiatal ügyfeleknek hogyan tudnak olyan megoldásokat kínálni pár éves távlatban, amelynél az ügyfél nem szembesül a funkciók megnyirbálásával, ugyanakkor mégis könnyen tudja a készüléket kezelni, jól látja a grafikus interfészt és nem marad ki a segélyhívás funckió előtérbe helyezése sem. Az Emporia magyarországi vezetőjével biztosan készítünk interjút, egy kellemes, tengerparti vacsora elköltése közben.

Platformok, egyebek

A konkrét készülékeken túl természetesen nagy hangsúlyt kapnak a kapcsolódó technológiák is. A Microsoft a Windows 8-cal készül, ebben biztosak lehetünk. A Google is saját standot épít (itt kap helyet a Lenovo), az Apple viszont idén sem lesz jelen, de heteken belül jöhet a kiállítás után az iPad3. Lesz standja az Intelnek (akik a MeeGo lelövése után hoppon maradtak), valószínűleg az App Developer részen badás fejlesztőkkel is találkozhatnánk, ha dr. Kindon kívül bármelyikünk is be akarna oda menni.

A telefonok mellett táblagépek is várhatóak. Az Asus a Padfone nevű hibridet fogja mutogatni, az Acer szintén táblagépekkel készül. A Fujitsu kapcsán nem tudjuk, hogy mire számítsunk, a Panasonic viszont visszatér az európai porondra és rögtön androidos okostelefont kínálnak. Lehet, hogy belebotlunk a Sonim standjába is, illetve arra számítunk, hogy rengeteg, általunk nemigen ismert, kínai eredetű cég fog nagyon hasonló terméket mutogatni - de ők vélhetően nem a nagy gyártók mellett fognak standot bérelni.

Számítunk rá, hogy lesznek érdekes technológiai újdonságok is. Tavaly az indukciós töltést járhattuk szó szerint körbe, idén kaptunk meghívót vízzel működő akkumulátor megtekintésére. Lesz egy úgynevezett Connected House, amely egy demonstrációs hajlék, ahol minden mindennel kommunikál, ide is elugrunk, hogy megnézzük, miképp képzelik el a mobilcégek a közeljövő háztartását. Számítunk rá, hogy normális méretű hajlékony kijelzővel is találkozhatunk, illetve elég komolyan készük a kiállításra az a Corning, amely a Gorilla Glass nevű bevonatot készíti, ők is biztos mutatnak jövőbeli technológiákat.

Bár különösebben nem pörgünk a tartozékokra, illetve a szoftveres megoldásokra, tavaly is jártunk az SPB-nél, lehet, hogy belebotlunk olyan érdekességekbe, amelyekről érdemes írni. A csütörtöki nap általában már kicsit kihaltabb, ilyenkor lesz időnk arra, hogy eljussunk mondjuk a Navigon, vagy a Sygic standjához, meglessük a Kingston, vagy a Secure Digital felhozatalát, de ezek még csak tippek, minden a helyszínen fog eldőlni.

A stáb

A Mobilarena öt fővel képviselteti magát a rendezvényen. Ez tavaly is, azelőtt is így volt. A stáb össztétele viszont változik, hiszen korábbi opertőrünk most Japánban van, Gubro pedig nem tud elszakadni Londonból, ahol egyébként életvitelszerűen tartózkodik. Ezért a videós feladatokat Pheke fogja megoldani, hírezni pedig magunkkal visszük Gavroche-t, aki egy ideje már velünk dolgozik, csak éppen ritkán publikál, más feladatai vannak. Ezeket most félrerakja azért, hogy az MWC-n besegítsen nekünk, hiszen tényleg az a célunk, hogy idén is teljeskörűen lefedjük a kiállítást.

A tavalyi hangulat

Szombaton megyünk, pénteken jövünk, repülővel. Biztosítása már mindenkinek van, felosztottuk, hogy ki és milyen kütyüt cipel magával, igen morcos lista kerekedett ki. Öt notebook, három router, három kamera, rengeteg memóriakártya, töltők, USB kábelek, hosszabbító-elosztó, két fényképezőgép, tölthető elemek, minimum öt mikrofon, diktafon, fotós állvány, külső hangkártya és webkamera kerül be a pakkba. Ezeket mind fogjuk használni, hiszen igen sokféleképpen tervezünk az olvasókkal kommunikálni. A szokásos, írásos tartalmakon túl rengeteg videót veszünk fel, igyekszünk élő adást is csinálni kintről, lesz rádiós bejelentkezésünk (Gazdasági Rádió és Inforádió), szóval az összes lehetséges úton és módon megpróbáljuk hazajuttatni a friss híreket és információkat.


Dr. Kind a Press Centerben

Támogatóink idén is akadtak, amiért nagyon hálásak is vagyunk, hiszen egy ilyen utazásnak vannak anyagi vonzatai. Idén az Emporia, a Nokia, a Sony és a Hangbarlang.hu támogat bennünket, van olyan cég, aki a repülőjegyek árát vállalta át, mások eszközöket biztosítottak a számunkra, ez nagy segítség. És természetesen idén is lesz blog, ahol igyeszünk minél sűrűbben megosztani kissé offtopic információkat, kicsit belsős, kicsit lazább tartalom kerül majd ide. Megírjuk, ha valami kiborít, ha valami vicces, ha elfogy a KAS, megosztjuk, hogy a mi szemszögünkből milyen az MWC, s egyáltalán, miképp telnek a dolgos kinti hétköznapok. Mert hogy dolgosak lesznek, ahhoz kétség sem fér.

Vasárnap késő délutántól péntek reggelig tehát minden az MWC-ről szól majd a Mobilarena hasábjain, de természetesen nem feledkezünk el arról sem, hogy a telefonfüggők megkapják a heti tesztadagjukat is. Három készülékteszt biztosan lesz, emellett a barcelonai, fontosabb eseményekről remélhetőleg lesz lehetőségünk részletesebb írásokat is közölni. Felkészültünk, megyünk, hola!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés