Történelem
Egy ideje már gondolkodunk azon, hogy publikálnunk kéne egy cikksorozatot, melyben szőrőstül-bőrőstül átvesszük a napjainkban elérhető mobilos operációs rendszereket. Az iparág fejlődése elképszető mértékben felgyorsult, hetente - azaz mit hetente: naponta - jönnek az újabb készülékek, szoftverek, a rendszerek is sebesen fejlődnek, meglehetősen nehéz lett átlátni a piacot. Arról nem is beszélve, hogy laikusabb olvasóink egy-egy készüléktesztünket olvasva valószínűleg nem igen tudnak mit kezdeni azokkal a kifejezésekkel, mint az "aktív készenlét" vagy a "BlackUI". Reméljük, hogy cikksorozatunk nekik is segít ezek megértésében.
Mindenek előtt egy félreértést szeretnék tisztázni. Nem csak az úgynevezett okostelefonokon fut operációs rendszer, hanem minden egyes mobiltelefonon. A rendszer definíció szerint meghatározott struktúrában lévő, összefüggő, egymással és a struktúrával összhangban és kölcsönhatásban lévő elemek együttese. Az operációs rendszer fogalmát már kicsit nehezebb leírni. Az ilyen rendszerek legfőbb feladatai közé tartozik az erőforrások kezelése, a felhasználói programok futtatása és felügyelete, a feldolgozó rendszerek működtetése, a be és kiviteli kapcsolatok támogatása, a parancsértelmezés, az ember-gép kapcsolat biztosítása, valamint a rendszer védelme a felhasználó ellen. Egyesek szerint ide kell sorolni a rendszer felhasználó általi bővíthetőségét is, ennek a "sima" telefonok valóban csak részben tesznek eleget, de ez nem azt jelenti, hogy nem tartalmaznak operációs rendszert.
A Nokia Series 40 platformja a ma használatos rendszerek között az egyik legrégebbi és egyben a legnépszerűbb. Mára világszerte több száz millió S40-es mobiltelefont adtak el, ami többek között annak köszönhető, hogy a Nokia folyamatosan fejleszti, optimalizálja a platformot. Sokan semmi pénzért nem cserélnék le tökéletesen kiismert Nokia készüléküket más gyártóéra, inkább választanak egy ár/érték arányban gyengébb készüléket, melynek kezelését nem kell újra megtanulniuk. A rengeteg márkahű rajongót többek között ennek köszönheti a gyártó.
Nokia 5110
Sokan azt hiszik, hogy az első Series 40-es telefon a Nokia 5110 volt, de ez nem igaz. Az említett készülék a mára már teljesen eltűnt Series 20 platformot használta, melynek utolsó gépei a 3330-as, 5210-es, 5510-es, 8310-es és 8910-es voltak, ezek közül az 5210-es, a 8310-es és a 8910-es az ún. Series 20 2nd Edition platfomra épült, vagyis két szoftveres gombbal rendelkeztek, míg a testvéreiken csak egy volt. Érdemes említést tenni a Series 30 rendszerről is, mely mára beleolvadt a Series 40-be. Az első ilyen gép a 6310-es volt, ez 96 x 65 pixeles kijelzővel és két szoftveres gombbal rendelkezett. Elődje, a 6210-es egy érdekes masina volt, amolyan elő-S30-nak is tekinthető, mivel kijelzője csak 96 x 60 pixelt használt. Az első Series 40-es masina a 2002. március 12-én bejelentett Nokia 7210 volt, ez hozta be a sokáig használt 128 x 128-as kijelzőt. Számtalan utód követte, közben a rendszer is rengeteget fejlődött. Az első S40-ben még négy irányú navigációs szerv volt, a 2nd editionben a navipad egy akciógombbal bővült, azaz a kijelző alján három felirat volt olvasható. A 3rd edition egy apró, de annál fontosabb fejlesztést, nevezetesen a QVGA felbontás támogatását hozta magával, két változat követte (3rd Edition Feature Pack 1 és 2). A 4th Edition a babona miatt kimaradt, csak úgy, mint a 4000-es széria: a 4-es egy szerencsétlen szám, és bár a 0 és a 8 enyhíti ártó hatását, a Nokia még a 4888-as készülék piacra dobását sem kockáztatta meg, aranyos. Jelenleg a 5th Edition Feature Pack 1 használatos, melynek létezik egy butított, LE nevű változata is, ez kerül az olcsóbb modellekbe, a Series 30 egyenes ágú leszármazottjának tekinthető. A család tagja volt pár csodabogár is, például a 208 x 208 pixeles felbontású 6230i, melynek elődje 128 x 128-as kijelzőt kapott, ám a sok negatív kritika miatt a cég kénytelen volt kiadni egy megnövelt felbontású, javított verziót. Érdekesek voltak a szintén módosított S40 platforma épülő 7280-as és 7380-as divatmodellek, melyek 208 x 104 pixeles kijelzőt és navigációs tárcsát kaptak, a numerikus gombsor pedig hiányzott róluk. A Series 40 alapú készülékek egytől egyik ARM alapú processzorra épülnek, ez talán az egyetlen dolog, ami nem változott az évek során.
Az első Series 40-es telefon: Nokia 7210
A Series 40 rendszer szerényebb képességekkel bír, mint bátyja, a Series 60: nem támogatja a valódi multi-taskingot és hiányzik belőle a natív kódú API, mely lehetővé tenné külső programok telepítését és használatát. Ezt részben orvosolja az, hogy a rendszer támogatja a Java nyelven megírt MIDleteket, melyek ugyan meglehetősen lassan futnak, de maga a rendszer összességében véve gyorsabb, mint testvérei. Manapság két felbontást használnak a gépek, az alacsonyabb kategóriát képviselőkben 128 x 160-as, míg a komolyabb masinákban 240 x 320 pixeles panel van. Ez nagyban befolyásolja a felhasználói élményt, amit remekül mutat az, hogy két hasonló tudású, de eltérő kijelzőjű gép árá között rendszerint hatalmas különbség van. Valószínűsíthető, hogy egyszer a Series 40 platformot is le fogja zárni a Nokia, de ez még minden bizonnyal évek kérdése. Az S40-S60 konvergenciájára utaló jelek már jóideje megfigyelhetők, a grafikus felületek egyre hasonlóbbak, csakúgy, mint annak idején az S30-S40 platformoknál. Az egyesülés tehát szinte biztos, a nagy kérdés a mikor. Addig is úgy tűnik, hogy a felsőkategóriás masinák (N-széria) S60-at, míg a divattelefonok és az alsókategóriás modellek S40-et fognak futtatni.
A Series 40 platform 128 x 160 (balra) és 240 x 320 pixeles (jobbra) kijelzőn
Sebesség, külcsín
Talán felesleges is mondani, de mindenképp felhívnám rá a figyelmet, hogy a cikkben tárgyaltak nem tekinthetők állandó, készülékfüggetlen tényeknek. Rengeteg mobiltelefon alapja a Series 40 platform, a funkciók pedig épp ezért modelltől megfelelően változhatnak. Az itt leírtak alapját egy Nokia 6300 adja, mivel az ebben lévő funkciók általában máshol is visszaköszönnek. Leszögezném továbbá, hogy a leírás minden bizonnyal nem teljes, a legfontosabb, leghasznosabb funkciókat viszont tartalmazza.
A programok indítására és bezárására sokszor várni kell
Először is a sebességről. Bár a modellek között ebben is van szórás, kijelenthetjük, hogy a Series 40 ha nem is a leggyorsabb, de mindenképpen egy gyors működésű rendszer, mely alól egyedül a külső, Java alapú programok futtatása kivétel, ezek elindítására és bezárására többször másodperceket kell várnunk. A tendencia azt mutatja, hogy az alsókategóriás (azaz 128 x 160-as kijelzővel rendelkező) modellek általában kicsit lassabbak, mint nagyobb társaik, de ez azért nem tekinthető aranyszabálynak.
Aktív készenléttel és anélkül
A készülékek kezelése nagyon felhasználóbarát. A készenléti képernyő alján három felirat látszik, a középső a d-pad/joystick akciógombjához tartozik, a szélsőket a funkciógombokkal hozhatjuk működésbe. Utóbbiakat a felhasználó kedve szerint megváltoztathatja, a középső viszont biztos, hogy a menübe visz. Nagyon hasznos funkció a már sokat emlegetett aktív készenlét, mely egy sor gyorsindítót varázsol az "asztalra". Sokan csak a programok gyorsindítósorát rakják ki, pedig ki lehet dobni egy zenei vezérlőt vagy akár egy naptárat is. Szintén egyszerűsíti a kezelhetőséget, hogy a navigációs szerv négy irányához is hozzárendelhető egy-egy funkció. Gyorstárcsázásra a numerikus billentyűk, valamint a hangvezérlő szoftver használhatók.
Rácsos és füles elrendezés
A menü kinézete szintén állítható. Alapból az ikonok rácsos elrendezésben vannak, a képernyőn 3 x 3 vagy 3 x 4 ikon látható, utóbbi akkor, ha kikapcsoljuk a feliratozást. Beállítható listás és füles nézet is, utóbbinál felül láthatjuk a menüpontok ikonjait (öt darabot), melyek között horizontálisan tudunk mozogni, ám alul listásan láthatjuk a bennük lévő funkciókat is, így egy felesleges gombnyomástól kímélhetjük meg magunkat, hiszen nem kell belemennünk az egyes menüpontokba ahhoz, hogy elérjük a funkcióit. Az ikonok sorrendje szabadon választható, a menüpontokba pedig a számgombok megnyomásával gyorsan beléphetünk. A hívásmegszakító gombot megnyomva egyből a készenléti képernyőn találjuk magunkat, akárhol is voltunk előtte.
Almenük
Az almenük kinézete, pontosabban az elrendezés helykihasználása a rendszer egyik legkifogásolhatóbb pontja. Kisebb kijelzőn a menükben kettő, azaz kettő sor látszik, QVGA felbontásnál pedig ennek duplája. Ez viszont sajnos nem a jobb olvashatóság miatt van így, mivel a feliratok nem nagyok, csak az ikonok foglalnak sok helyet. Ikonok nélküli listáknál (például profilválasztó) jobb a helyzet, nagy kijelzőn hét sor látszik.
Állítható betűméret, súgó
A személyre szabhatósággal nincs gond. Témák használatával az egész rendszer kinézetét lecserélhetjük, ebbe bizony az ikonok is beletartoznak, nem csak a háttérkép. Állítható egyes szöveges részek (üzenetek, névlista, web) betűmérete, a betűszínt ellenben a téma határozza meg, egyedül a készenléti képernyőn variálhatunk. Hasznos funkció a beépített súgó, az egyes beállítási pontokra ráállva pár másodpercen belül megjelenik az oda tartozó leírás.
Gyorsindító menü
Ha még ezek után is gondban lennénk a programok elindításával, akkor összeállíthatunk egy gyorsindító menüt, melyet hozzárendelhetünk egy egyik szoftveres gombhoz. A menüpontok elrendezéséről szerencsére csak pozitívan lehet beszélni, logikus, minden a helyén van, egy laikusabb felhasználónak sem okoz nagy gondot egy-egy beállítás megtalálása.
Funkciók
Kezdjük a telefonos funkciókkal. A névjegyzék kapacitása típustól függően változik, rendszerint 1000 és 4000 név között mozog. Ezzel nincs is baj, a kapacitást viszont a gépek csak százalékosan tudják kimutatni, ami elég zavaró, mert ekkora méretnél pontatlan. A listázásnak több módja van, a nevek alatt megjeleníthetjük a számot is, a betűméret pedig - mint már említettem - állítható. Hasznos funkció továbbá, hogy egyszerre listázhatjuk a SIM kártyán és a telefon belső memóriájában tárolt kontakokat. Extra mezőkből 15 darab van, ez kielégítőnek mondható. Létrehozhatunk csoportokat, ezekhez pedig egyedi csengőhangot is beállíthatunk. Lehetőség van a névjegyzék szinkronizálására is, ebbe most nem mennék bele részletesen. Választható profilok vannak, természetesen mindegyiket testre szabhatjuk, a készülékek tudnak egyszerre csörögni és rezegni.
Névjegyzék
Az üzenetkezelő nem hagy kívánnivalót maga után. Van kézbesítés jelentés, menthetjük az elküldött üzeneteket, stb. Az e-mail kliens az olcsóbb készülékekből rendszerint hiányzik, a középkategóriában viszont már megtalálható, kezeli a hitelesített IMAP szervereket és boldogul a csatolt fájlokkal is. A szövegbevitelt több nyelvű T9 szótár segíti.
Üzenetkezelő
A statisztikákkal is jól áll a rendszer. A hívásnaplóban egyesített és szeparált nézetben is megtekinthetjük a kimenő/bejövő/elmulasztott hívásokat, mindegyiknél megtekinthetjük a hozzájuk tartozó adatokat (hívás időpontja, hossza). Van üzenet és adatszámláló, ezek mindegyike pár gombnyomással nullázható.
Hívásnapló
A naptár jól használható, havi, heti és napi bontásra is van lehetőség. A feljegyzések öt kategóriába sorolhatók: találkozó, hívás, születésnap, feljegyzés, emlékeztető. Az ébresztőórába csak egy időpont programozható be, beállíthatunk viszont ismétlést, a szundi ideje is változtatható, és ami talán a legfontosabb: az ébresztés kikapcsolva is működik. Háromezer karakter erejéig írhatunk feljegyzéseket, a hangrögzítővel (mely egyébként valamiért a multimédiás mappában található) pedig legfeljebb 1 órás hangjegyzeteket menthetünk. A repertoár részét képezi az időzítő, a stopper, valamint a számológép is, utóbbi a fejlettebb modelleknél pár tudományos funkcióval is rendelkezik (sinus, cosinus, pí, négyzetre emelés). A mértékegység átváltó valamiért mindig a MIDletek között kap helyet, funkcionalitás szempontjából viszont megállja a helyét, a fontos mértékegységek mellett valutát is képes átváltani.
Naptár
A beépített webböngésző nem rossz darab, de a gépeken újabban megtalálható az Opera Mini nevű alkalmazás is, mely per pillanat a világ legnépszerűbb ilyen jellegű alkalmazása. A gyári cucc boldogul a HTML, XHTML és WML 2.0 szabványokkal, támogatja a JavaScriptet, képes tördelni a szöveget, van teljes képernyős mód, nagyjából ennyi.
Játékok és kiegészítő szoftverek terén nagy a szórás, gyakorlatilag minden gépre más programok kerülnek. A világóra és a Sensor nevű társkereső-akármi a legtöbb gépre azért felkerül, meg általában találkozhatunk a Yahoo! Goval és a Catalogs nevű tartalomletöltővel is.
Multimédia, konklúzió
Zenei téren erős a platform. A beépített zenelejátszó előadó, album, stílus és zeneszerző szerint képes szűrni, kezeli a játéklistákat. A program fut háttérben, amennyiben az aktív készenlét be van kapcsolva, az alapvető funkciókat onnan is elérhetjük. A számokban lehet tekerni, beállítható ismétlés és shuffle mód is. A legfontosabb viszont, hogy mindegyik Series 40-es Nokia modellben található hangszínszabályzó, melyben saját sémákat is használhatunk. Külön mélyhang-kiemelés nem mindegyik modellben van.
Mozgóképekkel már nem állunk ilyen jól. DivX-es avi fájlokról ne is álmodjunk, 3GP/MP4 és konvertálgatás, ha nagyon filmezni akarunk. Vagy inkább vegyünk egy Pocket PC-t, egérmozira jelenleg sokkal jobb választás, mint az S40. Rádió a legtöbb modellben van, az újabbakban van automatikus állomáskereső és RDS is.
A fényképezőt kezelő szoftver is állandó, a működésébe csak alapszinten tudunk belepiszkálni. Állítható a fehéregyensúly és a jpeg-tömörítés mértéke, van éjszakai mód és önkioldó, választhatunk effekteket, expozíció-korrekcióra viszont általában nincs lehetőségünk, helyette van a teljesen értelmetlen digitális zoom, ami a plakátokon valóban jobban mutat. Mozgóképet a szabad tárhely erejéig vehetünk.
Összegzés: lehet hogy régi, lehet hogy első ránézésre toldozott-foltozott, de az a helyzet, hogy a Series 40 platform a mai napig megállja a helyét mind kezelhetőség, mind sebesség, mind személyre szabhatóság, mind pedig szolgáltatáskínálat szempontjából. Vannak ugyan hiányosságai, a legnagyobb az, hogy kis felbontású kijelzőn elég bután néz ki, de ez ugye nem a rendszer hibája. Kirívó hiányossága nincs, de fejleszteni mint mindenen, ezen is lehetne.
Bocha
A cikk elkészítéséhez használt Nokia 6300-t az XXL GSM biztosította. A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.