Bevezető
Egyszer már volt nálunk Mobiado készülék, az történetesen eredeti volt. Ez viszont csak replika, de a legjobb fajtából. Illetve azt mondják, hogy ez pont olyan, mint az eredeti. Mivel két hét alatt senkit nem találtam, aki látott volna már igazi Mobiado 105GMT-t, ezért kénytelen vagyok elhinni. Ez a véleményem módosulhat a közeljövőben, mert úgy fest, hogy az igazi Mobiadonak lesz magyarországi képviselete, s ígéretet kaptunk a valódi modell megtapogatására, amely csekély öt millió forintot kóstál, ennyit nyilván bárki előránt a farzsebéből.
A hozzánk eljutott replika viszont „csak“ 100 ezer forintba került. Ez valószerűtlenül sok akkor, ha a dolog arról szól, hogy ez csupán egy ordas nagy kamu, viszont az öt millához képest tényleg jutányos, mondhatni baráti. Ettől függetlenül nem tűnik kihagyhatatlan vételnek, lássuk be. Az viszont biztos, hogy bárkit átejthetünk vele a palánkon, beadva azt, hogy ez egy eredeti modell, olyat úgysem látott még senki.
A doboz fenomenális. Egy baromi hosszú hasáb, olyan, mint egy aranyrúd, csak éppen ezüst, viszont nem olyan kemény, konkrétan egy puha papírhalom az egész, ha csak ránézek, már összezuhan. A tartalom azonban korrekt, bónusz akkumulátor, adatkábel, tok és töltő is akad. Illetve maga a készülék, amely olyan hatást váltott ki konkrétan bárkiből és bármikor, hogy az arcokat megérte volna videózni.
Hirdetés
Külső
Muáhh, mi ez? S szakadtak fel a hasonló, néha kevésbé cizellált kérdések ismerőseimből, amikor meglátták a kezemben a terméket. A toronyóra aranylánccal frázis csak azért nem állja meg a helyét, mert nincs lánc, de egyébként stimmel. És ez nem a szorgos kínai kezek munkáját dícséri, ezt a formát a Mobiado szellemi központjában álmodták meg. De hogy kinek jutott eszébe, hogy alapul vegyen egy egyébként is véleményes formájú Mobiado telefont, majd ezt „fotosopolja“ össze valami TAG Heuer órával, azt nem tudjuk, mindenesetre lett rajta rögtön kettő is.
A Mobiado 105GMT nem egy szokványos külsejű telefon. Abnormálisan hosszúkás, s mindez csak azért, hogy a miniatúr sliccgombokból összelegózott billentyűzet alá még beférjen két cirádás, analóg óra. Ezek ráadásul ténylegesen elkülönített alkatrészek, semmi közük nincs a telefonhoz, lévén kinetikus módon kapnak energiát a működésükhöz, oldalt van nekik egy-egy analóg tekerentyűjük a beállításhoz, épp csak stopper nincs, ami körbe-körbe forgatná a mutatókat.
A kínai reprodukció megdöbbentően igényes az anyaghasználatot illetően. Az eredeti készülék zafírkristály előlapot, illuminátorosan világító órákat, svájci technolgóiát, rozsdamentes acélt, CNC marással alkotott bronz keretet, illetve titánium csavarokat kapott. Ezek nyilván nincsenek meg a nálunk fellelhető készüléken, de a hatásra próbáltak nagyon ügyelni. Ami fém, az itt is annak tűnik, a zafírkristály vélhetően egyszerű plasztik, de ettől még a másolat is üt.
A hátlapon ott figyel a Mobiado emblémája, amely leginkább egy áramütést szenvedett Peugeot-jelre hasonlít, felül kamera és vaku található, alul pedig a már említett órák hátsó részébe nyerünk betekintést. Az eredeti készülékből mindössze 50 darab készült, nyilván a kínaiak ennél nagyobb volumennel számoltak.
Belső
Bekapcsolás után minden rettentően ismerős lesz, ami nem csoda, hiszen a burkolat alatt egy kutyaközönséges Nokia 6500 lapul. A specifikációk is ennek megfelelőek: QVGA kijelző, S40-es platform. Egyetlen téma van, ami a Mobiado szimbólumait használja, ennyire sikerült a benti dolgokat hozzáigazítani a külsőhöz. Kíváncsiak vagyunk, hogy az igazi készülékben ez mennyire lesz másképp, lévén nem titok, hogy az is Nokia alapokra épül.
A kamera viszont csak két megapixeles és van vele némi probléma. A vakut és az éjszakai módot ugyanis nem lehet a menüben bekapcsolni (inaktív a menüpont), tehát nem sikerült a messzi Ázsiában jól implementálni a szoftvert, amit ki tudja, hogy honnan csencseltek össze. Illetve az sincs kizárva, hogy vaku helyett itt is valami sárga papírfecnit dugtak a plasztik alá a kínai szakemberek, legalábbis egész közelről sem kelti ledes izzó benyomását a cucc. Memóriabővítés sincs, holott a 6500-ban van, viszont gépre kötve felismeri a PC az eszközt, méghozzá 6500c néven. Így már érthető. Rakjuk össze a dolgot: a másoló jómunkásemberek szereztek (vettek, találtak, vagy csak úgy felgyűlt) egy eredeti Nokia 6500-t, kiszedik belőle az alaplapot, kijelzőt, majd építenek köré egy Mobilado másolatot. Húzós, mert még nyilván úgy is keresnek rajta, ha felvásároltak legálisan egy raklap 6500-át. És ne legyen kétségünk: ez tényleg Nokia, nem MTK-ból összevarázsolt műplatform, ebből következően működik is, ahogy kell, minden a helyén, nincs meglepetés.
Az akkumulátor igencsak kicsi, de működik, két-három napig simán bírja a megpróbáltatásokat, rádaásul kettő van belőle. A kinetikus analóg órák pedig egy hétig is működnek – ennyi időre hagytam magára a telefont mozdulatlanul, az időkijelzés pontos maradt. Felül microUSB csatlakozón etethető a telefon, gépről is vesz fel áramot.
Összegzés? Nem hiszem, hogy szükséges. A Mobiado önmagában is egy érdekes eszköz lehet, ezt majd megsasoljuk, ha jön egy eredeti darab is. Ez a koppintás a jól sikerült másolatok körébe tartozik, már csak azért is, mert egymillióból egy ember mondja meg, hogy nem eredeti, lévén az igazi készüléket körülbelül ennyien foghatták a kezükben. Mi ezt a replikát (kamubiado, hehe) leginkább kedvcsinálónak fogjuk fel, s nagyon várjuk, hogy egy olyan, valódi modellt is megfoghassunk, amely körülbelül annyit ér, mint a lakásom.
Bog