Hirdetés

Microsoft Continuum – határeset

Hirdetés

Tesztkörnyezet, működés

Azoknak, akik asztali környezetben is Windowst használnak, nem lesz nehéz megszokniuk a Continuum megoldásait. Gyakorlatilag minden működik, amit megszoktunk a Windows 8 és Windows 10 nyomkodása közben, kivéve a jobb egérgombot, ami jóval kevesebb szituációban használható. De van Start menü, tálca, értesítések fül, és még a beállítások is követik az asztali rendszer sémáját. Működnek a billentyűkombinációk, tehát a Ctrl+C, Ctrl+V (a vágólapra helyezett szövegrészt aztán a telefonon vagy Continuum módban is bemásolhatjuk a megfelelő helyre), az Alt-Tab, sőt a Print Screen gombbal gyorsan és kényelmesen menthetjük el kijelzőnk tartalmát is.


[+]

A csatlakoztatás nem is lehetne egyszerűbb: amikor először dugjuk össze a rendszert, a telefonon ki kell választani a Continuum alkalmazást, amiben kiválasztjuk, hogy vezetékkel (Display Dock) vagy vezeték nélkül (Miracast) kívánunk csatlakozni. Amint felállt a kapcsolat, a telefon kijelzője touchpaddá változik, ami a különböző, többujjas gesztusokat is ismeri: lehet két ujjal görgetni, csippentéssel kicsinyíteni, illetve ennek ellentétével nagyítani például a böngészőben. Ebből a módból nyugodtan ki is léphetünk, a készülék nem szakítja meg a kapcsolatot, akár telefonálni is lehet, miközben a tévén valamilyen alkalmazást használunk, filmet nézünk stb.

A Microsoft azt kommunikálja a vásárlók felé, hogy a Continuum használatával (szinte) teljes értékű PC-t hordozhatunk a zsebükben. Ez ma még messze nincs így, de az irány mindenképp jó és előremutató. Mivel a megoldás ebben a pillanatban kizárólag a Lumia 950 és 950 XL készülékekkel lehetséges, melyek ARM processzorral működnek, ezek közül kellett választanunk. Mi a 950-essel próbáltuk ki a Display Dockot, ami a Qualcomm MSM8992 Snapdragon 808-as chipsetre épül, két darab 1,82 GHz-es Cortex-A57 és négy darab 1,44 GHz-es Cortex-A53 maggal ellátott készülék. Érdekes, hogy a Display Dock legnagyobb kimeneti felbontása a már említett WUXGA, miközben a telefon 1440x2560 pixel megjelenítésére képes. Futtattunk egy Peacekeeper tesztet Continuum és normál telefon módban, előbbi esetén 450 körüli értékeket kaptunk, utóbbival pedig 730-740 pontos eredményt ért el a készülék. Ez magyarázza az Edge lassulását a Display Dock használata közben, a megoldás ugyanis (bár ez a többi alkalmazáson nem érződik) emészti az erőforrást.


[+]

A fentiek értelmében természetesen teljes asztali élményre nem számíthattunk, hiszen az x86-os alkalmazások nem, csak a Microsoft által Univerzális appoknak hívott programok képesek Continuum módban futni. Ahogy a Microsoft mobilos operációs rendszerére általánosságban jellemző, az alkalmazások hiánya itt is erősen érződik, ráadásul a redmondiak meg is nehezítik az egyszerű halandó dolgát azzal, hogy a szoftverboltban nem lehet szűkíteni univerzális alkalmazásokra. Elméletileg, ahol van mobil és PC előnézeti kép is, azok az alkalmazások univerzálisak, ám ez ebben a formában nem igaz, ugyanis több ilyet is letöltöttünk, amelyek ennek ellenére nem voltak hajlandóak nagy kijelzőn futni, csak a telefon képernyőjén indultak el.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Hirdetés