Bevezető
A mai napon nyitotta meg kapuit a WWDC (a rövidítés a Worldwide Developer Conference szavakat takarja), mely az Apple éves fejlesztői konferenciája. Az öt napig tartó rendezvénynek ismét San Francisco városa ad otthont, a fő helyszín a már ismerős Moscone West, a nyitóbeszéd viszont a Bill Graham Civic Auditoriumban kapott helyet. Az eseményt hagyományosan nagy érdeklődés övezi, a fejlesztők és a telekommunikáció világa iránt fogékonyak egyaránt találhatnak érdekes tartalmakat, a teljes program itt látható.
Habár elsősorban egy fejlesztői konferenciáról van szó, a rendezvény a szokásnak megfelelően egy nagyszabású megnyitóval startolt el, mely inkább a felhasználóknak és a sajtónak szólt. A keynote ugyanis egy kimondottan hangsúlyos előadás, mely egyaránt szól az előző időszak eredményeiről és az elkövetkezendő hónapok irányáról. Ez egyébként az előadókon és a hangnemen is egyaránt érzékelhető, a megnyitó ugyanis teljesen kódmentes volt. A keynote-ot természetesen ismét lehetett élő streamen is követni, a közvetítéshez mindössze egy Apple TV-re vagy egy Safari böngészőre volt szükség.
A megnyitónak otthont adó Bill Graham Civic Auditorium
A műsort természetesen Tim Cook nyitotta meg, az Apple első embere ismét statisztikákkal indított, elsősorban az alkalmazásboltra fókuszálva. Az App Store idén lett öt éves, a kezdeti ötszáz szoftverról két millióra nőtt a letölthető programok száma, a fejlesztők az elmúlt évben 50 milliárd amerikai dollárt zsebeltek be. A számadatok utáni prezentációkat négy egységre bontották, a watchOS és az iOS mellett a tvOS és a frissen átnevezett macOS is kapott egy saját blokkot. Nagy csokorra való újdonság érkezett, a következő oldalakon összeszedtük a fontosabbakat, az okosórás és a telefonos rendszerekre fókuszálva.
Hirdetés
watchOS 3
A sort a watchOS újdonságaival kezdték, a 3 verziószámmal ellátott, okosórára fejlesztett rendszer legfőbb újdonsága a teljesítmény felturbózásában rejlik. Az appok jóval reszponzívabbak és gyorsabbak lettek, a gyakran használt programok ugyanis folyamatosan a memóriában maradnak, ezáltal nagyságrendekkel gyorsabban el lehet őket indítani. Fontos, hogy ezek az appok a háttérben is képesek futni.
A kezelésen is eszközöltek néhány változást. A kedvenc programjainkat bárhonnan elérhetjük, az oldalsó gomb megnyomásával egy lapozható alkalmazásváltóba ugrik a rendszer. Megjelent az iPhone-okról ismerős Control center is, mely a leggyakrabban használt beállításokat tartalmazza, az elővarázsolásához egy, a kijelző aljáról indított függőleges mozdulat szükséges, ahogy az iOS alatt is működik. Az óralapok közötti váltás is egyszerűsödött, immár egy egyszerű vízszintes swipe-pal ugrálhatunk a watch face-ek között, melyekből három újat is kaptunk.
A szövegbevitel támogatására érkezett a Scribble, mely egy kézírás alapú megoldást takar, a betűket a kijelzőre rajzolva szépen felismeri őket a rendszer, angolul és kínaiul egyaránt tud. Fejlődött az aktivitásmonitorozás is, a fő újítás a szolgáltatás kerekesszékes használatra történő felkészítése, de emellett újdonság, hogy az ismerősök adatait is láthatjuk az appon belül. Kaptunk egy új rendszeralkalmazást a Breathe személyében, mely légzési gyakorlatokkal szeretne harcolni a túlhajszolt és stresszes mindennapok ellen. Végül, de nem utolsósorban megjelent az SOS funkció is, az órával bármikor kezdeményezhetünk segélykérést, ráadásul mindez világszerte elérhető.
iOS 10
Az iOS 10 újdonságainak ismertetését a megújult képernyőzárral és átrajzolt értesítésekkel kezdték. Előbbi esetében jópofa, hogy a mobil felemelésével feléleszthetjük a rendszert, így gombnyomás nélkül láthatóak az értesítések. Utóbbira pedig már nagy szükség volt, ám még mindig az az érzésünk, hogy van hova fejlődni, főleg az Android értesítési rendszere mellett. A notifikációk vizuális megújulása mellett funkcionális javulás is tapasztalható, a 3D Touch használatával különféle akciók végrehajtására van lehetőség, mint például az üzenetekre történő válaszolás az adott app megnyitása nélkül. A lockscreen és a főképernyő felépítése is módosult, a bal szélső oldalra testre szabható widgeteket pakolhatunk ki, a lezárt képernyőn jobbra lapozva pedig a kamerába ugorhatunk. A Control center felépítését is átalakították, ráadásul immár lapozható is, a zenei szekció egy dedikált képernyőt kapott.
A pletykáknak megfelelően a Siri sem maradt érintetlenül. Egyrészt az Apple megnyitotta a szolgáltatást a fejlesztők felé, így a külső appok is integrálhatóak a hang alapú asszisztensbe. Ezt egyelőre csak néhányan kezelik, többek között a Slack, a WhatsApp, az Uber és a Runtastic is szerepel a listán. A Siri intelligenciája a szövegbevitel során is megjelenik, tanuló algoritmus alapján okosodik a prediktív bevitel, a szövegkörnyezettől függően az aktuális pozíció megosztását, kontaktinformációkat és naptárbejegyzés készítését is fel tud ajánlani a rendszer. A virtuális klaviatúra pedig egyszerre több nyelvet is tud már kezelni.
A gyári alkalmazások is sokat fejlődtek, a Photos képfelismerés alapú kereséssel és automatikus albumokkal támad, a Music és a News a nulláról lett újratervezve, utóbbi a rendkívüli híreket értesítés formájában is a felhasználó tudtára tudja adni. A Maps bizonyos szinten megnyílik a fejlesztők előtt, a külső appoknak lehetőségük van az Apple térképszoftverébe integrálódni, ezt egy asztalfoglalással illusztrálták. A Messaging szintén nyit a fejlesztők felé, a Facebook Messengeréhez hasonló extension appokat lehet fejleszteni, melyek segítségével például gifekkel vagy stickerekkel dobhatjuk fel a csevegést. Emellett egy rakás újdonságot kapott a gyári üzenetkezelő, megjelentek az egész képernyős effektek, az előnézet link és videó megosztása esetén, a kézírás és a rajzok kezelése, az emotikonok pedig háromszoros méretre nőttek. A Phone megjeleníti a hangüzenetek tartalmát, illetve a spam-hívások szűrésére is képes.
Új program a Home, mely segítségével egy fedél alatt kezelhetjük az otthoni okos eszközöket, mindez pedig a Control centerbe is beépül. Az email app jobban kezeli az egy beszélgetéshez tartozó leveleket, élőben tudjuk szerkeszteni a fotóinkat, a Safari táblagépes verziója pedig az osztott képernyős nézetet is támogatja. Menő továbbá, hogy az iOS és a macOS közös vágólappal dolgozik, azaz a telefonról kimásolt dolgokat számítógépen is be lehet illeszteni és fordítva. Az iPad appkínálata pedig a Swift Playgrounds alkalmazással bővült, mely játékos módon tanítja a felhasználót kódolni.
A végleges rendszer csak az ősz folyamán jelenik majd meg, ám az első mindenki számára elérhető béta már júliusban megérkezik majd. A fejlesztők pedig már a mai napon letölthetik az előzetes verziót, mi is így tettünk, pár órányi használat alatt stabil és szélsebes volt minden. A megnyitót és az előadások nagy részét is meg lehet nézni a weben utólag, ehhez a a rendezvény oldalát érdemes felkeresni.
Ezzel a főbb újdonságok sorának végére is értünk, összességében pedig úgy éreztük, hogy egy viszonylag visszafogott keynote-on vagyunk túl, mely az előző WWDC-khez és a riválisok rendezvényeihez képest is alulteljesített. A megnyitón semmi jövőbe mutató nem hangzott el, és míg a Build és a Google I/O is kimondottan erős volt a technológiai vonalon, az Apple esetében ilyenről nem volt szó, a főszerep a gyári appoké és néhány rendszerkomponensé volt. Üdvözlendő a külső fejlesztők felé történő nyitás, valamint a kisebb és nagyobb rendszerbeli fejlesztésekkel sincs gond, ám amíg a vetélytársak AI-jal, masszív adattal megtámogatott gépi tanulással, virtuális valósággal és chatbotokkal támadnak, mindez kevésnek tűnik.
dr. Kind
A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.