Bevezető
A lélektani 20 ezer forintos feltöltőkártyás ár alatt is van pofás 3G készülék. Korábban is volt ilyesmi, de az igazán olcsó gépek jellemzően a ZTE és a Huawei üzemeiben készültek, de ma már igen, ennyi pénzért is van olyan telefon, ami tudását tekintve simán hozza a pár éve még a középkategória felső szegmensébe pozícionált gépek szintjét, csak éppen sokkal olcsóbb.
A GSM Takácstól hoztam el az LG GU280-at, ami a raktárban csak piros színben volt, pedig létezik feketében is. Úgy unisex, így csajos, de hát ez jutott, mostanság ilyen csajosban nyomom, elvileg napokon belül a markomban lesz az MWC-n látott Samsung Diva is, nem a fehér teniszsátor, hanem a csillogós pufajka. Sebaj, van a háznál lány, majd ő megmondja a frankót a külsőről, ami attól eltekintve, hogy piros, egyáltalán nem gáz. Sőt.
Azért jó részt venni a barcelonai kiállításon, mert ott mindenki a legdurvább cuccát állítja ki, a széles néptömegeknek szóló telefonok oda el sem jutnak. Ezeket csendben bejelentik, hírt mindig adunk róluk, mert (An)Dante figyelmét semmi nem kerülheti el, de az olvasók egyáltalán nem ülnek tűkön, hogy mikor jön már a teszt. A GU280 is kapható egy ideje a Vodafone-nál, amíg meg nem jönnek a nagy durranások, addig pont megfelel az idő arra, hogy közelebbről is megvizsgáljuk.
Mert annak ellenére, hogy mi persze olyan mobilkockák vagyunk, hogy simán legózni lehetne a fejünkkel, pontosan tudjuk, hogy az olvasóink jelentős része nem áldoz százezreket minden hónapban egy új csúcsmodellért. A hazai lakosság jelentős részének pedig vidáman elég ez a kategória is, amit az LG GU280 képvisel, hiszen minden olyan fontos dolog benne van, amit egy átlagember elvár a telefonjától.
Külső
A doboz aprócska, jellegzetesen LG színvilágú, a tartozékok mennyisége a minimálisra szorítkozik. Ez konkrétan annyit tesz, hogy egyetlen töltő ücsörög még a csomagban, füles sincs, ami azért kemény érvágás, lévén a telefonra nem került 3,5 mm-es jack csatlakozó. A pirosságon ugyanis csak microUSB bemenet fedezhető fel, tehát vagy felhajtunk egy ilyen headsetet, vagy házon belülről, esetleg konkurens márkától próbálunk vételezni egy átalakítós verziót, ami majdnem annyiba fog fájni, mint ez a konkrét telefon.
Azért az ember reménykedve kinyitja a telefon másik oldalán levő ajtócskát is, de nem csempésztek bele gyárilag microSD kártyát az LG termékfelelősei, úgyhogy immáron elmondható, hogy ahhoz, hogy normális zenetelefon legyen a GU280-ból, rendesen bele kell túrjunk a zsebünkbe, ezen a piacon jelentős hátránnyal indul a készülék.
Az ízlésesen megrajzolt külső már első pillanatra is szerethető. Kedves, bumfordi gombokat rámoltak a tervezők a kijelző alá, használatuk egyértelmű. Nagyon minőségi a szétcsúsztatás érzése is, ráadásul az így feltáruló gombsor is barátságos: jókora billentyűkön hasonló méretű számok üldögélnek, nehezebben látók előnyben. Rájuk másképp is gondol az LG: a készülék komplett menürendszerére vonatkoztatva négyféle méretű karakter választható, a legnagyobb már tényleg elég ormótlan, de tény, hogy a láthatóság nem szenved csorbát.
A kijelzőn érződik, hogy nem egy csúcsmodellről van szó: a 2 inches ablak felbontása csak 176x220 pixel, de a telefon árához ez arányos. A hátlapon kis piros betét öleli körül a kamerát, ami a mellé firkált szöveg szerint "smart camera", de igazából egy fixfókuszos, teljesen fapad optikáról van itten szó. A készülék borítása mindenhol műanyag, de a jobb fajtából: egyrészt nem hajszálvékony plasztikot használtak fel, másrészt ez a csúszós, fényes felület nem gyűjti az ujjlenyomatokat, s könnyen tisztítható, ha esetleg ráfröccsenne a pörköltszaft, ugye.
Az összeszerelési minőség példás, semmi lityi-lötyi, semmi illesztési hézag nincs sehol, a 105 grammos tömeg is valahogy többnek tűnik, tényleg sikerült olyan érzetet kelteniük, hogy nem egy bóvli, ócska plasztikszörny van a kezemben, hanem egy kompakt, de minőségi eszköz. Ez egy észrevétlen dolog, de nagyban fogja javítani a felhasználók kötődési együtthatóját a kis LG-hez.
Menü, alapfunkciók
Érdemes azzal kezdeni az ismerkedést, hogy szemügyre vesszük a dedikált gombokat, mert van néhány. A kijelző alatti két egymásra helyezett négyzet megnyomásával az alkalmazáskezelőt hívhatjuk elő, amellyel válthatunk monjduk az SMS írás és a zenelejátszó között - rengeteg dolog tud futni a háttérben, ez amolyan fél-multitasking. Az előcsúszó számbillentyű felső sorában is három dedikált gomb ücsörög. A bal oldali egy általunk beállított parancsot hajt végre (például elindítja a zenelejátszót, de a menü tetszőleges pontja hozzárendelhető). A középső a böngészőt lövi fel, a jobb oldali pedig az új üzenet írásához repít.
A főmenü ikonos, vagy listás felépítésű lehet. Előbbi pofásabb. Rögtön két színvilágban is elérhető, a "fekete" nevű igazából alapvetően kék és nagyon plasztikusak a rajzok, a "fehér" viszont tényleg fehér, itt absztrakt ikonokkal találkozhatunk. Kicsit furcsa, hogy a főmenü alsó sorában nincsenek kiírások (vissza, OK, ilyesmi), felül viszont mindig látszik, hogy melyik rajzocskára álltunk rá. Az alapképernyő háttére is sokféle lehet, alapból választható egy kép, erre pedig rápakolhatunk különböző órákat, naptárat, sőt, akár RSS feedet is. (Velkám, ez egy kiváló ötlet.) Sajnos a jobb oldalra kiköltöztetett "live" gombot nem lehet eltakarítani a kezdőképernyőről.
A telefonkönyv elég vékony, csak 500 név fér bele. Egy emberhez viszont rengeteg adat felvihető, beosztás, email, vállalat, honlap címe, születésnap és megjegyzés is. Természetesen minden kontakthoz külön csengőhang és kép tartozhat. Az üzenetkezelés két részre bomlik, a klasszikus felületen az SMS és az MMS szerkesztése osztozik, külön menüpontba került az e-mail kliens. Ez utóbbi elsőnek a Vodafone Mail szolgáltatást ajánlja, de ettől eltérhetünk, s ilyenkor varázsló próbál segíteni a POP3/SMTP szerverek beállításában. Csatolmányok kezelése megoldott.
A szervezőfunkciók között kellemes naptár köszönt ránk, havi és heti nézetben mutathatja teendőinket. Találkozó, évforduló és születésnap témakörben vihetünk fel új bejegyzéseket, mindegyikhez tartozhat riasztás is. A vekker a telefon kikapcsolt állapotában is üzemel, több időpont is megadható, s egyenként meghatározható a csengőhang, az ismétlődés, és a szundi ideje is (ami akár egy órásra is feltolható), illetve minden ébresztéshez csatolható jegyzet. A diktafon a belső memóriával gazdálkodik, alapból ez három percnyi hanganyagot jelent. Hívás közben a funkció letiltásra kerül. Játék egy darab sincs, ha valaki szórakozni akar, menjen fel a szolgáltató oldalára és töltsön le pénzért alkalmazásokat - legalábbis ez a filozófia érvényesül.
Multimédia
A "smart camera" igazából annyira "smart", mint egy hintaló, s gondolom az köztudott, hogy a hintalovak intelligencia hányadosa ritkán megy nulla fölé. Egy szögegyszerű, 1,3 megapixeles, autofókuszt és minden egyéb csecsebecsét nélkülöző modul került beépítésre. A funkcionalitás visszaköszön az elérhető beállítások mennyiségénél is: néhány effekt és keret, valamint állítható képminőség és felbontás alkotják az opciók halmazát. Mindehhez álló nézetű kereső dukál, az exponálás gyors, a képek minősége pedig a specifikációnak megfelelően gyenge, itt alul terül el néhány komoly művészi értéket hordozó alkotás.
Videót is rögzít a kis kamera, de a 176x144 pixeles felbontás inkább az animáló bélyeg kategóriába száműzi a felvételeket. A szoftverről ezen a ponton kiderül, hogy igencsak lassú, a képnézegetőnél ugyanis sokat szüttyög a telefon. A zenei oldal kissé jobban sikerült (ha a tartozékok hiányától itt eltekintünk), kedves kis player várja a júzert, még előre tárolt sámákkal dolgozó equalizer is befért az opciók közé. FM-rádió viszont nincsen, mondjuk ahhoz illett volna fülest is adni, jól megszaladtak volna a csomagolás költségei - a telefon árához viszonyítva.
Bár nem szervesen tartozik a multimédiához, megemlítendő, hogy a kis LG-ben vannak elég jól testreszabható környezeti profilok is, viszont a vibrációs hívásjelzés elég harmatosan rázza meg a nem túl súlyos készüléktestet, kabáton keresztül nem érződik. Nekem hiányzott valami jelzés a nem fogadott eseményekkel kapcsolatban is, csak akkor értesülünk ezekről, ha széttoljuk a telefont, mert külön tájékoztatást másképp nem kapunk.
Adatátvitel, akkumulátor
176x220 pixelen internetezni nem egy élmény, leginkább a kényszer viheti rá a felhasználót, s ebben sem lesz köszönet. A Mobilaréna kezdőlapját például be sem tölti a készülék, mondván nincsen elég memória, s a művelet nem folytatható, ami szép nagy pofont ad az egész 3G vonalnak. Tetéződik ez azzal, hogy előlapi kamera sincsen a telefonban, tehát a videohívás is kikerül a szolgáltatások közül, úgyhogy ezen körülmények ismeretében még mi is azt mondjuk, hogy ebben a telefonba felesleges a nagysebességű adatátvitel megléte. Ha kimarad a 3G, akkor talán még pár ezrest lehetett volna faragni az árból, bár akkor nem lehet ráírni a dobozra.
Szerencsére a Bluetooth kapcsolattal semmi gondom nem volt, vidáman kezelte a Motorola HX1 headsetem, s a számítógépemmel is megtalálta a közös hullámhosszot. Bár a dobozban nincs adatkábel, szerencsére egy mobilos újság szerkesztőségében azért akad: a PC-hez lógatott telefon áramot ugyan nem vesz fel a gépből, de a memóriakártya tartalma külső meghajtóként látszik a Windows számára. Elvileg szinkronizációra is képes a masina, de ehhez szükségünk lesz szoftverre is, amelyet a netről lehet lehúzni - mivel a dobozban nincs CD.
A hátlap alatti akkumulátorral nem voltam maradéktalanul elégedett. A 900 mAh teljesítményű telep papíron sokáig kéne bírja, de a gyakorlatban két napos üzemidőnél többet nem produkált, ám a 3G kikapcsolásával ez azért valamelyest fejleszthető.
Értékelés: LG GU280 | ||
Külső | ||
Ergonómia | 8 pont | |
Anyaghasználat | 6 pont | |
Összeszerelés minősége | 9 pont | |
Kijelző mérete, minősége | 5 pont | |
Belső | ||
Kezelhetőség | 7 pont | |
Sebesség | 5 pont | |
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége | 4 pont | |
Felhasználói felület élménye | 5 pont | |
Alapfunkciók | ||
Hangminőség, vételi stabilitás | 10 pont | |
PIM funkciók | 4 pont | |
Adatkommunikációs képességek | 5 pont | |
Multimédia | ||
Vizuális | 3 pont | |
Audio | 4 pont | |
Egyebek | ||
Üzemidő | 6 pont | |
Ár/érték aránya | 9 pont |
Összegzés. A 3G helyett kérnék egy fülest és egy rádiót, s akkor bátran ajánlanám a kis LG-t. Így viszont átestek a ló másik oldalára, olcsón akarták adni a frankó technológiát, amihez a készülék sem hardveresen (előlapi kamera hiánya), sem szoftveresen (béna böngésző, kevés memória) nem partner. Ha ezeket a problémákat kivesszük a mérlegből, akkor viszont egy kedves formájú, jól kezelhető, alapszinten minden lényeges funkciót nyújtó, kifejezetten olcsó eszközről beszélhetünk, amit bátran ajánlok középkorú embereknek, de inkább nőknek. Anyámnak nagyon bejött, szemüveg nélkül is képes volt értelmezni a gombsoron levő karaktereket, plusz pont a menüben használt betűk méretének változtathatósága is. Egy ilyen árszintű géptől nem szabad csodát várni, de a GU280 ennyi pénzért egyáltalán nem okozott csalódást. A jelenlegi kínálatban ilyen összegért csak tudásban gyengébb eszközök szerepelnek (Samsung J700), s az első érintős telefon is öt lepedővel többe kerül. Az LG GU280 a saját márkás, kínai gyártmányú telefonok árszintjén kínál megfelelő tudást és márkanevet, ami valószínűleg sikeressé teszi a piacon. Kiérdemli a Tetszett plecsnit.
![]() |
LG GU280 |
Bog
Az LG GU280 a GSM Takács jóvoltából került hozzánk. Köszönjük.
A készülék megvásárolható a budapesti Árkádban található Vodafone üzletben (Budapest, Örs vezér tere).
A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.
Specifikáció
LG GU280 | ||
![]() |
Általános | |
Technológia | GSM,UMTS | |
Méret | 96 x 45,7 x 14,9 mm | |
Tömeg | 105 gramm | |
Színvariációk | fekete, ezüst, rószaszín, piros | |
Kijelző | ||
Belső kijelző átlója | 2 hüvelyk | |
Belső kijelző felbontása | 176x220 | |
Belső kijelző típusa | TFT | |
Színárnyalatok száma | 262.000 | |
Memória | ||
Telefonkönyv kapacitása | 500 | |
SMS memória / max. MMS méret | na / 300 KB | |
Belső memória | 20 MB | |
Memória bővíthetősége | microSD (max 8GB) | |
Adatátvitel | ||
Frekvenciasávok | 850/900/1800/1900 | |
GPRS / EDGE | van / van | |
UMTS / HSDPA | van / nincs | |
IrDA / Bluetooth | nincs / van - 2.1 | |
WiFi | nincs | |
USB | microUSB | |
Push-to-talk / RSS | nincs / van | |
GPS vevő | nincs | |
Alapfunkciók | ||
Profilok | vannak | |
Vibra funkció | van | |
Kihangosítás | van | |
Hangtárcsázás / hangvezérlés | nincs / nincs | |
Hangrögzítés | van | |
Ébresztés | van, kikapcsolva is | |
Prediktív szövegbevitel | T9 | |
Szoftverek | ||
Platform | LG | |
WAP / HTML böngésző | 2.0 / van | |
E-mail kliens | van | |
Java | van | |
Játékok | gyárilag zéró | |
Valutakonverter | van | |
Extra szoftverek | - | |
Multimédia | ||
Fő kamera | 1,3 megapixel felbontású, fixfókuszos | |
Másodlagos kamera | nincs | |
Videófelvétel | 176x144 pixel | |
Zenelejátszó szoftver | van | |
Hangszínszabályzó | előre tárolt | |
FM-rádió | nincs | |
Üzemidő | ||
Alap akkumulátor | 900 mAh Li-Ion | |
Készenléti idő | 383 óra | |
Beszélgetési idő | 8,5 óra | |
Egyebek | ||
állítható betűméret |