Lenovo K3 Note - sárgatest

Bevezető

A legtöbb nagy gyártó formatervezői részlege azon igyekszik, hogy a forgalomban levő készülékeiket bizonyos formai jegyekről meg lehessen ismerni. Ez jól sikerült a Sony-nak, felismerhetők a Lumia modellek is, a Samsung okostelefonokat is be lehet azonosítani, az LG-nek is bőven vannak egyedi megoldásai, az Apple-ről nem is beszélve. A Lenovo háza táján viszont nincs ilyen egységesség, mintha több különböző csapat rajzolgatná a designt.

Lenovo K3 Note
[+]

A K3 Note sem egyértelműen Lenovo, lehetne gyakorlatilag bármelyik távol-keleti gyártó modellje, ráadásul igen harsány sárgába öltöztették (bár létezik kevésbé hangsúlyos, fehér változat is), ez a rikító árnyalat eddig szinte csak a Lumia modellekre volt jellemző. Nem tesz egyébként rosszat a telefon megjelenésének ez a szín, bátor dolog egy ekkora tepsit ennyire feltűnőre festeni, de a végeredmény egyedibbé teszi a gépet, ugyanez feketében eléggé semmitmondó lenne.

Lenovo K3 Note
[+]

A K3 Note egy olvasói felajánlás eredményeképp jutott el hozzánk, Balázs vette a bátorságot és megrendelte Kínából a készüléket, hiszen itthon nem kapható a márciusban bemutatott modell. Információink szerint Európába A7000 néven jön majd egy kicsit gyengébb verzió, illetve létezik sima K3 is, de teljesen más hardverrel és kisebb méretben. A K3 Note már inkább phablet, mintsem okostelefon, az 5,5 hüvelykes kijelző köré elég méretes házat álmodott a Lenovo, ez egy kétkezes termék, noha meglehetősen vékony.

Doboz, külső

A kartonszínű doboz nem nyújt sok meglepetést, egy microUSB kábel, illetve egy töltőfej jár a K3 Note-hoz, a headset tehát kimaradt. Viszont érdemes tudnunk, hogy a masina körülbelül 48 ezer forintnak megfelelő dollárba került, erre jön rá a hazai ÁFA, így összesen kicsivel több mint 60 ezer forintot kellett érte összesen kifizetni, ami igen barátságos, az ember hajlamos elnézni, hogy fülhallgató nincs a csomagban.

Lenovo K3 Note
[+]

A telefon tehát nagy és sárga, ez a két legfontosabb ismérve. Az előlap 71%-át tölti ki az 5,5 hüvelykes kijelző, amely IPS technológiát használ, felbontása pedig Full HD. Ez igen jól hangzik papíron, ám a képet — szó szerint — árnyalja, hogy a fényerő maximum közepes, a betekintés szög ugyanakkor nem 180 fokos, csökken a fényerő és kissé invertálódnak is a színek. Jó hír viszont, hogy a felület tükröződésmentes, azaz direkt napfényben is olvashatók maradnak a tartalmak.

Kijelző-teszt
Mérés Lenovo K3 Note Meizu m1 note Google Nexus 6 Lenovo Vibe Z2 Pro
Fehér fényerő 431 nit 428 nit 266 / 436 nit 700 nit
Fekete fényerő 0,31 nit 0,45 nit 0 nit 0,34 nit
Kontrasztarány 1391:1 941:1 951:1 2053:1
Színhőmérséklet 8260 K 7344 K 6520 K 6933 K

Lenovo K3 Note
[+]

Az előlapon található gombhármas nem a kijelzőből foglal helyet, viszont nem kaptak háttérvilágítást, ami ugyan nem tragédia, de azért elegánsabb lett volna erre figyelni. Felül kamerát (5 megapixel), fényérzékelőt, közelségszenzort és értesítési ledet találhatunk, ebben nincs hiba. A már sárga színű oldalsó felület jobb felére kerültek a hangerőt szabályozó gombok és a kijelző feloldásáért és lezárásáért felelős billentyű. Ez utóbbit egy idő után kevésbé fogjuk használni, a K3 Note ugyanis a sötét kijelző kettős koppintásával is feléleszthető. Lezárni viszont nem lehet így, bár erre is létezik megoldás, amit a Lenovo egy külön app feltelepítése után biztosít.

Lenovo K3 Note
[+]

Felül van a jack dugasz és a microUSB csatlakozó, mindkettő fedetlen. A hátlap túlzásba vitt sárgaságát a márkajelzés oldja némiképp, a kamera a bal csücsökben kapott helyet egy villanó társaságában, jobbra pedig egy hangszóró figyelhető meg. A burkolat eltávolítható, így hozzáférhetünk a cserélhető akkumulátorhoz, ennek kivételét követően pedig a két darab microSIM-hez és a microSD-hez. Az összeszerelési minőség csaknem kifogástalan, nagyon extrém nyomkodás hatására hallatszik csak némi recsegés.

Hirdetés

Hardver, UI

A K3 Note az egyik legfrissebb MediaTek SoC-t kapta meg. Az MT6752 a tajvani vállalat 28 nm-es cskíszélességgel készülő, nyolc darab Cortex-A53-es magokat 1,7 GHz-en meghajtó processzora, a GPU pedig a Mali T760MP2. Mindehhez 2 GB RAM tartozik, ami azt jelenti, hogy papíron a K3 Note még a Full HD felbontás mellett is fürge kell legyen, amit a szintetikus teszteredmények igazolnak, és a hétköznapi gyakorlat sem cáfol rá erre. Egy dolog viszont embertelen lassú: a bekapcsolás. Percekig csak a Lenovo feliratot bámulhatjuk fekete háttér előtt, mire kegyeskedik magához térni a termék.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Lenovo K3 Note Meizu m1 note Huawei Ascend G7 Samsung Galaxy Note 4
Rendszerchip MediaTek MT6752 MediaTek MT6752 Snapdragon 410 Snapdragon 805
AnTuTu Benchmark 5.x 45570 pont 40179 pont 19550 pont 47817 pont
Vellamo Browser 2888 pont 2898 pont 1632 pont 3431 pont
Vellamo Metal 1233 pont 1156 pont 834 pont 1828 pont
SunSpider 1.0.2 936,7 ms 884,1 ms 1252,3 ms 366,7 ms
Geekbench 3 (single) 797 pont 792 pont 477 pont 1109 pont
Geekbench 3 (multi) 4029 pont 3913 pont 1731 pont 3311 pont
GFXBench Man. onscreen 6,1 fps 5,8 fps 4,1 fps 11,1 fps
GFXBench Man. offscreen 6,1 fps 5,7 fps 1,8 fps 18,8 fps
GFXBench T-Rex onscreen 15 fps 15 fps 9,6 fps 27,6 fps
GFXBench T-Rex offscreen 15 fps 15 fps 5,3 fps 42,6 fps

A szoftver az Android 5.0-s verziójára ráhúzott Vibe UI 2.5-ös variánsa. Több Lenovo modellnél is megszokott, hogy nincs konkrét menü, az ikonok, a mappák és a widgetek is a főoldalakra tehetők ki. Szerencsére gyárilag nincs mindenféle összefújt szeméttel telehányva a rendszer, megvannak a szükséges és ismert alkalmazások, noha ezekbe kivétel nélkül mind belenyúlt a gyártó, általában jobbá téve azokat. Ugyanakkor egy csomó Google-alkalmazás hiányzik, nincs például gyárilag fent a Térkép, vagy a mondjuk a Chrome, de ezeket minden gond nélkül beszerezhetjük ingyenesen a Play Áruházból, ami viszont fent van a telefonon. Ami kicsit furcsa, hogy bár a menü alapvetően magyarul jelenik meg, vannak angol opciók (főleg ott, ahol valami olyan extra szolgáltatás és funkció került a készülékbe, ami nincs az alap Androidban), és bőven akad kínai felirat is itt-ott.

Lenovo K3 Note Lenovo K3 Note

A felület témázható, a netről lehet letölteni mindenféle háttereket, ikonpakkokat, illetve van rengeteg beállítási finomság. Változatható a betűtípus, a betűméret, paraméterezhető az értesítési függöny, illetve az is, hogy milyen alkalmazások tolhatnak ki ide notifikációkat, még időzített ki és bekapcsolás is akad. Ebből pedig egyenesen következik, hogy az ébresztőóra is működik akkor, ha a telefon ki van kapcsolva, mondjuk elég viccesen működik, mert a megjelölt időpontban a készülék megrezzen, kicsit világosabb lesz a fekete kijelző, aztán fél perc múlva elkezd riasztani és ha reagálunk, akkor megérdeklődi, hogy be is óhajtjuk-e kapcsolni.

Lenovo K3 Note Lenovo K3 Note

Két jópofa extra akad még, az egyik az intelligens helyszín funkció. Itt különböző üzemmódokat tudunk létrehozni (mondjuk alvás, ebéd, iskola, iroda), ezekhez rendelhetünk időzítést, illetve azt is kérhetjük, hogy ha a beállított idősávban egy bizonyos helyen vagyunk (amit GPS alapján adhatunk meg), akkor további opciókat tudjunk ehhez a szituációhoz rendelni, tehát ha mondjuk 22:00 után otthon vagyunk, akkor kapcsolja ki a WiFi-t is a telefon. A másik okosság egy lebegő gomb, ami átlátszó, mindig a kijelző valamelyik széléhez tapad. Ide kitehetünk bizonyos funkciókat (számológép, ébresztő, kezdőoldalra visszatérés), elérjük a gyorsbeállításokat és olyan apróságokat is beállíthatunk, hogy a lebegőgombra történő kettős kattintás lezárja a kijelzőt.

Lenovo K3 Note Lenovo K3 Note

A szoftveres repertoár nem túl bő, de azért akad egy decens fájlkezelő, amely elérést ad a Lenovo felhőszolgáltatáshoz is, van egy AVG Antivirus, iránytű, diktafon, egy nagyon kínai online áruház, egy Twitter kliens, egy készülékbiztonsági app (SafeCenter), ahol monitorozhatjuk az adatforgalmunkat, blokkolhatunk bejövő hívásokat megadott számokról és egyenként állítgathatjuk, hogy melyik alkalmazás mihez férhessen hozzá. Felugrott az Asphalt 8 is a készülékre, ez arra mindenképpen jó, hogy lehessen érezni a hardver korlátait, high grafika mellett sajnos döcög.

Multimédia

A hátlapra 13 megapixeles kamerát szerelt a gyártó, túl sokat ugyan nem vártunk tőle, de az átlagnál jobb. Lehet babrálni a fehéregyensúlyt, az ISO értéket, vannak motívumprogramok (éjszakai, buli, strand, gyertyafény és ilyesmi), a kontraszt, a telítettség, az élesség szintén csavargatható, akad HDR mód, van panorámafelvétel és egy csomó effekt is. Az autofókuszon segíthetünk érintéssel, de így is, úgy is elég lassúcska, az exponálás sem túl gyors.

Lenovo K3 Note
[+]

A lenti képeket megvizsgálva nincs ok különösebb panaszra, talán a dinamikatartomány átlag alatti, a vonalélesség ugyanakkor egyész jó, a zajosodás sem jellemző az eredményekre. Éjszaka persze már romlik a helyzet, a vaku sem túl acélos, de a célnak simán megfelel a K3 Note kamerateljesítménye. Videót Full HD-ban tudunk rögzíteni, ezzel viszont több gond is van, ugrál a fókusz és egy idő után dadogni kezd a felvétel, remélhetőleg ez egy szoftveres probléma, amit egy frissítés talán majd orvosol. Itt egy tesztmozi. A lejátszásnál azonban megnyúlt az arcunk, gyárilag nem bírt sem mp4-et, sem mkv-t megmutatni a telefon, okvetlenül kell a videózáshoz egy szoftver (mi az MX Playert tettük fel), különben se kép, se hang, ami minimum furcsa. Ha viszont ezt a problémát áthidaljuk, akkor röccenés nélkül viszi a Full HD tartalmakat a gép.

A zenei oldal elég egyedi. A Lenovo saját lejátszót rakott a telefonba, ami tudja a szokásos dolgokat (szűrés mindenféle paraméter alapján, albumborító megjelenítése), de vannak benne extrák, online rádió, alváskapcsoló, zenefelismerés. Ezen kívül a netről le tudja rántani azokat a borítokat, amik nincsenek meg, de itt sokszor teljesen melléfog (oka ismeretlen), tud mutatni dalszöveget és információkat, ez utóbbit ékes kínai nyelven teszi. Ami viszont idegesítő és nem találtunk rá megoldást, hogy a számokat halkan kezdi és hangosítja fel pár másodperc alatt, de akkor is, ha léptetünk.

Lenovo K3 Note Lenovo K3 Note

A főképernyőről elérhető egy MaxxAudio nevű szoftver, ami tartalmaz egy szoftveres equalizert, illetve három előre definiált hangképet, a mozis a magas hangokat helyezi előtérbe, a zenés a mélyeket, a játékos pedig kiegyenlít. A hátlapi hangszóró egész jól szól, fülessel sincs gond, de az alapzaj az átlagnál magasabb. Külön menüpontban ücsörög az FM-rádió, ezért jár a pont, viszont a távirányítós headseteknél a hangerőállítás csak lefelé működött, ez nyilván egy komoly hiba, ahogyan a flac támogatás teljes hiánya is.

Lenovo K3 Note Lenovo K3 Note

A mérések alapján a Lenovo tepsije átlagos zenehallgatásra megfelel, ezt jól mutatja az alábbi két grafikon, a frekvenciaátvitel görbéje nem görbe, viszont kissé ingadozó, noha az összes szoftveres hangzásjavító (illetve torzító) opciót kikapcsoltuk. A zajszint ugyanakkor relatív alacsony, bár kihegyezett füllel hallgatva azért azt tapasztaltuk, hogy a Qualcomm megoldásaival felszerelt gépek ebben picit jobbak.

Teszt Lenovo K3 Note Samsung Galaxy E5 Microsoft Lumia 640 Honor Holly Wayteq TALK 5H
Frekvenciaátvitel (40 Hz-től 15 kHz-ig), dB: +1,51, -1,93 +0,02, -0,05 +0,06, +0,02 -0,09, -0,69 -0,30, -0,43
Zajszint, dB (A): -84,8 -91,3 -91,9 -88,5 -91,6
Dinamikatartomány, dB (A): 85,3 91,1 91,8 88,6 93,8
THD, %: 0,0086 0,0083 0,0068 0,025 0,017
IMD + Zaj, %: 0,019 0,012 0,013 0,124 0,019
Sztereó áthallás, dB: -83,1 -89,6 -90,7 -82,8 -87,2

Adatátvitel, akkumulátor

A készülék képes 4G hálózatokra fellépni, azonban ez itthon nem lesz elég, mert ugyan az elterjedt 1800 MHz-es frekvenciát támogatja, de a vidéki, gyérebben lakott helyekre tervezett 800 MHz-es szabványt nem. A HSDPA persze mindenhol elérhető. A telefonban levő WiFi-modul kifejezetten jó, a távolabbi routerek jelét is észleli, használja. A Bluetooth 4.0-s, a GPS gyorsan pozicionál, van GLONASS támogatás is. A beszélgetési hangminőségre nem lehet panasz, a kétkártyás támogatás viszont csak dual-standby, azaz ha az egyik SIM-en cseverészünk, addig a másik nem lesz elérhető.

Lenovo K3 Note Lenovo K3 Note

A böngészési feladatokat a Maxthon browser látja el, ami nagyon fürge, ismeri a paragrafusok szélességére való tördelést, flash támogatás viszont nincs benne. A sok-sok opció között említést érdemel, hogy beállítható, hogy miként mutassa magát a készülék a weblapok felé, ha a desktop verziót választjuk, akkor az oldalak mobil nézete nem fog betöltődni, rögtön a teljes verziós tartalom jelenik meg. Nincs NFC és Qi töltési lehetőség, de ez ennyi pénzért simán belefér.

Lenovo K3 Note Lenovo K3 Note

A 3000 mAh telejsítményű telep jól kiszolgálja a viszonylag takarékos hardvert és a kijelző is mintha kevesebbet fogyasztana, mint várnánk, maximum fényerővel 5 órányi kijelzőidőt mértünk, ami bizony frankó, ez azt jelenti, hogy elég lesz csak kétnaponta töltőt keresgélni. Ráadásul rengeteg energiatakarékossági üzemmód közül választhatunk, a legdurvább csak a hívásokat és az SMS-eket engedi, ám ilyenkor több nappal kitolódhat a készenléti idő.

Lenovo K3 Note
[+]

Értékelés: Lenovo K3 Note
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. A K3 Note-on jelen formájában még érezni, hogy nem erre a piacra készült. A hálózati támogatás, a számos kínai nyelvű opció is jelzi ezt. Kár, mert a K3 Note ennyi pénzért tökre megéri, Európába pedig csak a kissé csökkentett képességű A7000 érkezik majd, alacsonyabbra skálázott órajellel és 16 helyett 8 gigabájtos belső tárolóval. Persze ha ennek megfelelően tud még olcsóbb lenni, akkor nyilván az is jó vétel lehet, de a K3 Note ebben a formájában tud tényleg a Meizu M1 Note és a Galaxy Note 3 Neo ellenfelévé válni. A MediaTek nyolcmagos processzora elég erős, ha nem is képes mindent megoldani, viszont a szoftver jelenlegi állapota miatt ezt a készüléket csak azoknak tudjuk jó szívvel ajánlani, akik nem félnek belenyúlni kicsit a telefon lelkébe, legalább annyira, hogy egy másik launchert tegyenek rá, amire lehetőséget is ad az eszköz. Mert egy kis kupálgatás ráfér a K3 Note-ra, nincs videolejátszó, sok Google szoftver is hiányzik, a zenelejátszó sem tökéletes, de összességében 60-65 ezer forintért életképes alternatívát jelent a Kínából rendelhető telefonok igencsak széles palettáján, amelynek szó szerint üde színfoltja a sárgára festett Lenovo K3 Note. Részünkről jár a Tetszett plecsni, ami ezúttal nem csak azért ennyi, mert a hazai garancia nélküli eszközökre nem szokásunk magasabb minősítést adni, hanem azért is, mert egyébként is ezt a mércét üti meg.

Lenovo K3 Note

Bog

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Lenovo K3 Note
Lenovo K3 Note Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 152,6 x 76,2 x 8 milliméter
Tömeg 150 gramm
Színvariációk Fehér, sárga
SIM-foglalat 2 x microSIM (dual standby)
Kijelző
Kijelző átlója 5,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 1080 x 1920 pixel (403 ppi)
Kijelző és készülékház védelme nincs adat
Kijelző típusa IPS kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6752
Processzor típusa 1,7 GHz-es, nyolcmagos Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-T760MP2
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 16 GB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 900/1800/1900
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 1800/1900/2100/2600
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA/ LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
LTE Cat.4
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11 a/b/g/n, dual band, WiFi hotspot, Display, Direct
USB microUSB 2.0 (MTP, OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.0 (Lollipop)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter van
Extra szoftverek Safecenter, fájlkezelő, iránytű, Twitter, MaxxAudio, AVG Antivirus
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, autófókusz, led segédfény
Másodlagos kamera 5 megapixel
Videófelvétel 1080p @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 3000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 750 óra
Beszélgetési idő 36 óra
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, takarékos üzemmód, gesztusvezérlés

Azóta történt

Előzmények