Katalyst 400e - hordozhatatlan mobil

Külső

Jó barátom, Tamás, még két éve kifejtette azon álláspontját, hogy milyen jó lenne egy olyan telefon, ami otthon DECT, azaz zsinór nélküli vonalas, magunkkal cipelve pedig mobiltelefonként működik. Tamás álma teljesült, ilyen készülék már létezik, azonban egyikünk sem gondolta volna, hogy lesz olyan is, mint a Katalyst 400e. Nosza, nekigyürkőztem az internetnek, de egy darab info sincs erről a telefonról, semmi, nulla, viszont találtam egy rakás hasonló készüléket, úgyhogy a jelenség igenis létezik, és bizony nem csak valamiféle görcsös mellékága a mobilfóniának, vannak tagadhatatlan előnyei.

Például az, hogy ormótlanul nagy, legalábbis egy mobiltelefonhoz képest. 22 centi hosszú és 17 centi széles, igazi asztali készülékről van szó, úgy néz ki, mint egy klasszikus vonalas telefon. Persze egyből elképzeltük, ahogyan az intelligens falusi vállalkozó belép a kocsmába, kopasz, szőrös mellkas, két aranylánc, homlokra tolt napszemcsó, és kivágja a zsebéből az asztalra a mobilját, amely egy Katalyst 400e. Valószínűleg még a sokat látott szintetizátoros-énekes is elhallgatna, pedig neki még az is fel van írva a kotta fölé, hogy „aszeszkó tuszéj ájlávjú”, hogy hűen utánozhassa StewieWondert.

Van egy-két döbbenetes vonása a készüléknek. Például a felhajtható külső antenna. Nyilván a rendkívül apró méret, és a kompakt design miatt már nem volt hely beépített antennának. Szintén izgalmas az akkumulátor, amelynek lemerülése esetén négy darab AA elem is használható. A SIM kártya behelyezéséhez apró csillag csavarhúzó szükségeltetik, a kioperált csavar nagy hajlandóságot mutat arra, hogy a másodperc törtrésze alatt eltűnjön, velem is szívózott, de megtaláltam.

Hirdetés

A készülék kialakításáról nem sokat kell beszélni, elég csak megtekinteni a képeket. A gombok akkorák, hogy bármilyen ujjvastagsággal rendelkező ember tudja őket kezelni, a piktogramok egyértelműek, ez a telefon tényleg az, ami a nyomógombos készüléket jelentette 10-12 éve.

Kijelző, menü

Amint bedugtuk az eszközt a konnektorba, rögtön be is kapcsol. Hirtelen erős kék színnel kezd világítani a kijelző, a telefon megtalálja a hálózatot és máris üzemkész. Miután az eszköz szinte állandóan kap áramot, ezért beállítható, hogy ez a kék háttérvilágítás is folyamatos legyen. A főképernyőn analóg, vagy digitális óra látható, valamint a térerő kijelzése. Az akkumulátor töltöttségét akkor sem mutatja a készülék, ha nincs bedugva a konnektorba. Slusszpoén: a telefont nem lehet kikapcsolni, viszont van szerencsére halk üzemmód.

Van menü is! Ráadásul ikonos, semmi meglepetést nem okoz. A szoftver sebessége kielégítő, a ábrák egyértelműek, a menürendszer felépítése pedig a régi Motorola telefonok szerkezetét idézi, ezért azt gyanítjuk, hogy az amerikai cég állhat a Katalyst mögött. A navigációt a kör alakú gombbal és a kijelző alatt található három billentyűvel végezhetjük. Szépséghiba, hogy digitális óra esetén a középső gomb felé oda van írva, hogy menü, de ha analóg időkijelzést választunk, akkor nem fér ki ez a kiírás, így rutinból kell ezt a gombot nyomni.

Hívási szolgáltatások

Emeljük fel a kagylót, és lepődjünk meg: a telefon vonalat ad! Nagyon komoly imitáció, rutinból tárcsáz is az ember, de a nagy zöld telefongombot meg kell nyomni azért, hogy elinduljon a hívás. Letett kagylóval is tárcsázhatunk, ilyenkor igen erőteljes kihangosító lép működésbe. Ha minket hívnak, akkor a gombsor felett található lámpácska pirosan villog, a kagyló felemelése természetesen rögtön kapcsolja is a hívást.

A névjegyzék a SIM kártya bejegyzéseire korlátozódik. Engem zavart, hogy a kagyló felemelése után nem érhető el a telefonkönyv, előbb ki kell választani a számot, megnyomni a hívás gombot, és csak ezután érdemes hallóznunk. Folyó beszélgetés közben azonban már besétálhatunk a névjegyzékbe és az üzenetek közé is.

Nem hiányozhat a gyorstárcsázás sem, 2-8 közötti számokhoz lehet rendelni telefonszámokat. A hangerő állításához sem kell nagy szakértelem, erre dedikált gombok vannak a billentyűktől jobbra, és már kettes fokozatban is elképesztően hangos a duma, nagyothallóknak ideális lehet a telefon.

Üzenetek

Talán nem meglepő, hogy a telefon szöveges üzenetek küldésére és fogadására is képes. Itt viszont van egy-két buta hiba. Egyrészt a készülék nem képes 160 karakternél hosszabb üzenet írására, fogadni azonban tudja az összefűzött tartalmakat. Az üzenetírás során folyamatosa látható a még hátralevő karakterek száma, valamint az is, hogy az adott gombon még milyen betűk vannak, ez pirospont. Egy üzenet összeszerkesztése felér egy könnyed csuklótornával is, hiszen a gombok nagyok és messze vannak egymástól, ezért sokat jár a kéz. Jó pont, hogy az üzenetek eléréséhez külön gombot is dedikáltak a tervezők. Persze könnyű dolguk volt, hely van bőven.

Van viszont egy elég nagy probléma: a beérkezett üzeneteknél alapból nem látjuk, hogy kitől jött az írás. Le lehet kérni ugyan az üzenet részleteit, ahol kiderül, hogy milyen számról érkezett az adott SMS, de a telefon nem hajlandó hozzárendelni ezekhez a telefonszámokhoz a névjegyzék megfelelő bejegyzését. Bezzeg a híváslistánál ez nem jelent neki gondot.

Bevallom, az üzenetírásnál gondolkodtam el először azon, hogy itt ez a batár nagy telefon, a kijelzőjén található betűk ennek ellenére nem nagyobbak, mint egy Motorola T250 karakterei. Ez nem szerencsés, ha a célközönséget nézzük, hiszen vélhetően jobbára az idősebb generáció számára lehet reális választás a Katalyst 400e.

További funkciók

Nem sok egyéb extráról tudunk beszámolni: van a telefonban ébresztőóra. Itt egyetlen időpont adható meg. Ha aktiváljuk, akkor alapképernyőn egy kis piktogram is jelzi ezt. A vekker szintén külön gombot kapott a számbillentyűk és a kijelző között. Van szundi is, bizony, öt perc után riaszt újra a készülék. Nem ez az oka, de ennél hatékonyabb ébresztős mobillal még nem hozott össze a sors: a dögnagy telefon jórészt az asztalon található, így ha ki akarom kapcsolni a vekker csörgését, akkor fel kell kelni az ágyból és oda kell tántorogni az asztalhoz. Nekem ennyi elég is ahhoz, hogy baromira ne tudjak visszaaludni.

Rezgés természetesen nincs, a csengőhangok pedig a régi Motorola és Sagem telefonokból ismerős egyszólamú dallamocskák, illetve van egy-két klasszikus csörgés is. A hangerejük elképesztő erejű lehet, két szobával arrébb, tusolás és porszívózás közben is frankón hallható. A hangerő állításához nem kell bemászni a menübe, alapállapotban az erre dedikált gombokkal módosítható.

Nos, ennyit tud a telefon. Kinek ajánlható? A nagyinak, hiszen nem kell olvasószemüveg a gombokhoz, semmi újat nem kell megtanulni, minden olyan, mint az eddigi vonalas telefonján. A Katalyst ráadásul kábelezés nélkül pakolgatható ide-oda a lakásban, és érkezhet rá SMS is. Kíváncsian várjuk, hogy mennyire lesz sikeres kis hazánkban a telefon, Tamás már jelezte, hogy neki kell egy ilyen.

Bog