Hirdetés

iOcean Rock M6752 - kemény legény

Bevezető, tartozékok

Számomra mindig érdekes érzés egy olyan gyártó készülékét tesztelni, amelyről nincsenek még tapasztalataink. Ilyenkor számos kérdés felmerül bennem, melyek nagy részére az első kézbevétel után választ is kapok. Ám nyilván nem lehet 5-10 perc ismerkedés után teljeskörű véleményt alkotni egy telefonról, úgyhogy a végleges képhez szükség van legalább néhány napra.

iOcean Rock
[+]

Azon sem lepődök már meg, hogy az új márkák gyakorlatilag kivétel nélkül kínai gyártókat jelentenek. Az elmúlt néhány évben óriási fejlődésnek indult az ázsiai piac, és most már számos konkurenciával kell szembenézniük a nagyobb vállalatoknak (ez ma már nagyjából az Apple-re és a Samsungra értendő, a többieket gyakorlatilag már lenyomták).

iOcean Rock
Védőfólia és tok is jár hozzá

Az iOcean már 2008 óta gyárt mobiltelefonokat, szóval nem tegnap kezdték, és ha valaki szétnéz a fórumban, akkor már találkozhatott ezzel a márkanévvel. Eddig azonban valahogy elkerülte szerkesztőségünket a cég, ám végre most eljött az idő, vagyis megérkezett az első fecske, amit hamarosan továbbiak is követhetik majd.

iOcean Rock
LG G4 vs. iOcean Rock MT6752

Ebben segítségünkre van a Ping Digital, akik hivatalos forgalmazói az iOcean készülékeknek. Tőlük érkezett az egyik legújabb modell, a Rock M6752 is. Minimalista, fehér dobozt foghatunk a kezünkben, hátul a műszaki paraméterek, elöl a típusnév és ennyi. Belül egyből a telefonnal találkozunk, alatta pedig a tartozékok foglalnak helyet. Az 1 amperes töltőfej és az USB kábel a szokásos, headset nincs, de cserébe kapunk egy kijelzővédő fóliát és egy átlátszó műanyag védőtokot.

Külső

Nem túlzottan feltűnő jelenség a Rock, persze azon felül, hogy egy phabletről van szó, tehát nem egy apró példány. A fehér szín is kicsit kiemeli a szürkeségből (létezik belőle fekete is), de a gyártó szerint a hátlap a legmenőbb. Innen kapta a nevét is, mivel állításuk szerint a homokkő ihlette a burkolat megjelenését és anyagát is. Hát, abban a pinges srácokkal is egyetértettünk, hogy ez kicsit túlzás. Valóban érdekes, hogy nem sima fehér és tapintásra is más, mint a klasszikus műanyagok. Nekünk azonban homokkő helyett az általános iskolák (de régen volt) menzájának tálcái jutottak eszünkbe. Ettől még nem gagyi, mert már a matt felületével is jobb, mint egy fényes plasztik. No és az összeszerelés is rendben van, minden szépen illeszkedik, nincs lötyögés. Kívülről nem látszik, de belül egy magnalium (magnézium-alumínium ötvözet) keret ad kellő merevséget a háznak.

iOcean Rock
[+]

Kijelző-teszt
Mérés iOcean Rock Alcatel Idol 3 (5.5) Bluboo X550 HTC Desire Eye
Fehér fényerő 555 nit 539 nit 486 nit 562 nit
Fekete fényerő 0,53 nit 0,56 nit 0,49 nit 0,42 nit
Kontrasztarány 1048:1 962:1 991:1 1340:1
Színhőmérséklet 9090 K + kézi 7887 K 12290 K 7462 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Az előlap elég nagy részét az 5,5 hüvelykes kijelző foglalja el, ami szép nagy, ráadásul az LTPS panel Full HD felbontású, tehát a képminőség eléggé jó. A mérések alapján a maximális fényerő is rendben van, viszont a teszt alatt tomboló kánikulában azért látszott, hogy ha pontosan szemből jut rá napfény, akkor nem igazán látható, de ha kicsit oldalról történik mindez, akkor máris jobb a helyzet. A színhőmérséklet alaphelyzetben nem az igazi, viszont van lehetőség kézzel állítani. Nagyon jó viszont a betekintési szög, még egészen éles szögben sem torzul a kép. A képernyő alatt nincs semmi, tehát a kezelőgombok a kijelzőn vannak. Felül viszont találunk egy 5 megapixeles előlapi kamerát, fény- és közelségszenzorokat, beszédhangszórót és állapotjelző LED-et is. A hangszóró hangereje megfelelő, de maximumon már enyhe torzítást produkál. Sajnos a LED viszont rettentő béna, olyan apró és halvány, hogy csak sötétben és szemből tűnik fel, hogy villog, ezért nagy kár.

iOcean Rock
[+]

Hátul már ismerjük a spéci burkolatot, lentről indulva elsőnek egy dupla nyílásra lehetünk figyelmesek. Ez a hangszórók helye, mivel kettőt is tettek bele, de elvileg szó sincs sztereó hatásról. Elég hangosak tudnak lenni, viszont ehhez a szoftverben be kell kapcsolni az ide kapcsolódó erősítő effektet. A felső részen egy szolid márkajelzés, végül a kissé kiálló kamera és a LED villanó mutatja magát.

iOcean Rock
[+]

Oldalt sincsenek meglepetések, főleg nem a bal részén, mert az üres. Alulra került a microUSB, itt tudunk tölteni, meg az OTG-vel csatlakoztatni eszközöket. Felül a 3,5 mm-es jack várja a fülesünket, míg jobbra a bekapcsoló és a hangerőszabályzó esik a kezünk ügyébe.

Hardver, szoftver

Sokáig és sokszor szidtuk a kínai telefonok többségét a hardver miatt, ám ennek most már vége. A Rock nemhogy gyenge, hanem kifejezetten erős konfigurációt kapott. Egy nyolc darab 64 bites Cortex-A53 magot tartalmazó, 1,7 GHz-es órajelű MediaTek MT6752 a központi egység, amihez Mali-T760MP2 grafikus gyorsító és 3 GB RAM tartozik. Elég csak a benchmark eredményekre pillantani és máris látjuk, ez egy igen izmos konfiguráció, a szintén nyolcmagos Snapdragon 615 bőven elmarad tőle. A belső memória 16 GB, ebből kb. 12,5 használható, ez nincs megosztva és a bővítés is adott, a microSD-nek saját foglalata van.

Teljesítmény-teszt
Benchmark iOcean Rock HTC Desire Eye Lenovo K3 Note Samsung Galaxy A7
Rendszerchip MediaTek MT6752 Snapdragon 801 MediaTek MT6752 Snapdragon 615
AnTuTu Benchmark 5.x 42159 pont 42881 pont 45570 pont 29795 pont
Vellamo Browser 2517 pont 2943 pont 2888 pont 2295 pont
Vellamo Metal 1248 pont 1498 pont 1233 pont 1069 pont
SunSpider 1.0.2 736,4 ms 580,9 ms 936,7 ms 804,1 ms
Geekbench 3 (single) 806 pont 951 pont 797 pont 654 pont
Geekbench 3 (multi) 3947 pont 2949 pont 4029 pont 2831 pont
GFXBench Man. onscreen 6 fps 10,8 fps 6,1 fps 5,6 fps
GFXBench Man. offscreen 5,7 fps 10,2 fps 6,1 fps 5,7 fps
GFXBench T-Rex onscreen 15 fps 24,4 fps 15 fps 14 fps
GFXBench T-Rex offscreen 13 fps 23,1 fps 15 fps 15 fps

iOcean Rock iOcean Rock

Szoftveres téren kicsit érdekes a helyzet. Egyrészt a nálunk járt példány még Android 4.4.4-es verzióval rendelkezett, de mire itthon a forgalmazás elkezdődik, már Lollipop 5.1 lesz rajta (ezzel még tovább javulhat a teljesítménye). A másik tény, hogy a szoftvert minden esetben finomítják a pinges srácok, illetve ők csinálják a magyarítást is. Ugyanakkor egy nagyobbrészt natúr Google felületet kapunk, melyet több extrával is felturbóztak.

iOcean Rock iOcean Rock

A zár- és főképernyő többségében nem változott, de utóbbinál egy dedikált zene és fotó oldalt adhatunk hozzá, illetve állítható a lapozási effekt is. A kétujjas lehúzható kapcsoló rész is módosult, tudjuk szerkeszteni a funkciókat (van Root kapcsoló!) és a fényerősáv is bekerült ide. Ezen felül néhány gyári program kinézete is megváltozott, mint például a számológép vagy a zenelejátszó.

iOcean Rock iOcean Rock

Extra applikációkból nincs igazán sok, inkább funkciók terén lett tuningolva a rendszer. Kapunk egy biztonsági központ nevű programot, ahol a telefonon lévő szoftverek működését tarthatjuk kontroll alatt. Megadhatjuk, hogy mi indulhat el automatikusan a háttérben, átnézhetjük az alkalmazások engedélyeit. Külön ikonnal állíthatjuk a háttérképet, illetve ehhez kapcsolódóan egy témaválasztónk is van. Itt hat, előre telepített stílus áll rendelkezésre, az ikonok változnak mindegyiknél. A beállítások között a betűtípust is módosíthatjuk. Van még egy Notebook néven futó jegyzettömb és a Zseblámpa, utóbbihoz nem kell magyarázat.

Extrák

Ha programok terén nem is, de funkciókban kapunk jópofa extrákat, amelyek egyébként nem járnának a Google rendszeréhez. Kezdjük mondjuk az audio beállításokkal. Itt ugye ki lehet választani az éppen megfelelő profilt, illetve létre is hozhatunk újat.

iOcean Rock iOcean Rock

Van viszont összesen négyféle hangzásjavítás, melyekből igazán kettőnek van pozitív haszna. Az egyik a kihangosító hangerejét növeli meg, ezt biztosan érdemes használni, mert különben elég halkan csörög. Ha pedig sztereó Bluetooth fejhallgatót használunk, akkor veszteségmentes módot aktiválhatunk hozzá.

iOcean Rock iOcean Rock

A kijelzőnél ott a MiraVison menüpont, ami egy kijelzőkalibráló program. Két gyári és egy felhasználói profilt választhatunk, utóbbi esetén a kontraszt, telítettség, fényerő, élesség és színhőmérséklet is módosítható. Az alsó gyors kapcsolók lényege, hogy a kijelző aljáról felfelé való mozdulattal a legfontosabb kapcsolókat (WiFi, Bluetooth stb.) előhozhatjuk.

iOcean Rock iOcean Rock

Nekem is szimpatikus volt, hogy a főképernyőről eltűntethető a Google keresősáv, de aktiválható az internet sebességkijelzés, a hangerő gombokra való bekapcsolás és a négy ikont rejtő lebegő ablak. Nem maradhattak el a gesztusvezérlések, ezek nagyon népszerűek a kínai telefonoknál. Dupla koppintásos kijelző bekapcsolás, zenevezérlés, kamera, böngésző, tárcsázó, zenelejátszó indítása megadott mozdulatokkal. Végül újfajta lett a futó programokat megjelenítő lista, itt azt is látjuk, melyik mennyi RAM-ot használ, illetve egy gombbal kilőhetünk mindent.

Multimédia, adatátvitel

A hátlapra egy 14 megapixeles szenzor került, amely természetesen autofókuszt és LED vakut is kapott. Utóbbi fényereje közepesen erős és a megszokott zöldessárga helyett szép fehér. A fényképező felülete nem változott, viszont egész sokféle beállítás lehetséges. Van például PIP (kép a képben mód, ahol az előlapi kamera ablakát szabadon méretezhetjük, áthelyezhetjük, forgathatjuk. Akad még élő fotó, mozgáskövető, panoráma és egy 3D panoráma is. Ezen felül több képeffektus, HDR, geocímke, arcszépítő, fotótéma, fehéregyensúly, kikapcsolható zárhang, arc- és mosolyfelismerés, önkioldó, sorozatfotó és ISO szerepel a menüben.

iOcean Rock

A fotózás még mindig kritikus pont a kínai telefonok esetében, bár az elmúlt időszakban láthatóan javulnak ezen a téren is. A Rock által készített fotók nem rengetik meg a világot, viszont nem is vészesen rosszak. A kép szélein elmosódás tapasztalható, illetve bizonyos részeknél túlzottan erős a zajszűrés, de a középső területek meglepően élesek. Az automatika néha kissé mellélövi a fehéregyensúlyt, illetve kromatikus abberáció is feltűnik itt-ott, de átlagos felhasználásra simán elegendő a teljesítménye, makróban pedig még jobb az összkép.

iOcean Rock iOcean Rock

Az FM rádió nem nyújt semmi különlegeset, használatához mindenképp kell egy füles, gyorsan beállítható, teszi a dolgát és ennyi. A zenelejátszó kis optikai tuningot kapott, az újfajta felületen rögtön kikereshetjük a kívánt előadót vagy albumot. Maga a lejátszó felület is új, látjuk az albumképet, van ismétlés, véletlen sorrend. Nincs viszont semmilyen hangszínszabályzó, csak a már említett hangzásjavító, de azt meg inkább ne piszkáljuk. Gyári füles híján ismét a sajátomat kellett hadrendbe állítani, az eredmény pedig egész normális. Nem fogunk elájulni tőle, de kulturált, hallgatható minőséget produkál.

iOcean Rock iOcean Rock

Adatátvitel terén sem kell különösebben szégyenkeznie a Rocknak. A korszerű chipset már támogatja a 4G-t, sőt ezt mindkét SIM foglalatnál tudja, tehát nincs már különbség a két csatlakozó között. A dual standby viszont még maradt, tehát ha az egyik kártyán beszélünk, akkor a másik addig nem elérhető. Az sem rossz, hogy összesen ötféle hálózatot és 13-féle frekvenciát kezel, 3G és 4G esetén ismeri az európai és kínai szabványokat egyaránt. További adatforgalmazásra ott a kétfrekvenciás, a/b/g/n/ac WiFi, hotspot, WiFi Direct, Screen Mirroring, valamint Bluetooth 4.0 és USB OTG. Helyzetmeghatározáshoz a Glonass és Beidou műholdakkal is jóban van, úgyhogy ezen a téren is minden rendben. Egyedül az infra és az NFC hiányzik, bár utóbbit félig pótolja a MediaTek saját, HotKnot nevű megoldása.

Üzemidő, összegzés

A hátlap belső felén egy apró érdekességet fedezhetünk fel. A melegedés ellensúlyozására egy vékony grafitfóliát tettek rá, amely eloszlatja a hőt, bár a 38 fokban való használat nem egyszerű feladat számára. Vidám kékre színezték az akkut, ami lítium-polimer technológiájú, kapacitása pedig 2300 mAh-s. Ez elég karcsúnak tűnhet ekkora kijelző és ilyen hardver mellé. Ám ennek ellenére egészen jó teljesítményt nyújtott. Nálam 4-5 óra között volt a kijelzőidő, folyamatosan WiFi és 4G használatával, illetve két kártyával. Akinek ez sem elég, az megvásárolhatja (a Ping Digitalnál is) a gyártó extra, 3000 mAh-s akkuját, amihez egy új hátlapot is kapunk, ez 1 mm-t vastagít a készüléken.

iOcean Rock
[+]

Értékelés: iOcean Rock M6752
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 6 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális x pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Nem okozott különösebb csalódást az iOcean Rock. Szerény külseje mögött egy kifejezetten erős és korszerű hardver bújik meg, a Full HD kijelző is jó dolog, ráadásul még az üzemidő sem vészesen gyenge. A spéci felületű hátlap nekem annyira nem jött be, ilyen téren a fekete OnePlus One gránit megoldása a referencia. Szoftveres téren sincs különösebb probléma, bár nálam még 4.4-gyel járt, a vásárlók már 5.1-gyel fogják kapni, így a frissességre sem lehet panasz (és a teljesítményen is várhatóan dobni fog). A nyers felület jó megoldás, mert nem terheli a hardvert, ugyanakkor szabad kezet kapunk, hogy a saját ízlésünkre formálhassuk. Már csak az a kérdés, hogy mindez mennyibe fog kerülni. A Rock ára már ismert, a Ping Digital 94900 forintért árulja majd, természtesen 1 év teljeskörű garanciával. Ezt én egy kicsit soknak gondolom, mert bár felső-középkategóriás a hardver, friss a szoftver, az iOcean azért még nem annyira felfuttatott márka, mint például egy Xiaomi. Ezeket figyelembe véve viszont a Tetszett pecsétet nyugodtan megadom neki, a hírek szerint pedig hamarosan kifejezetten ütős újdonságok érkezhetnek Kínából. Már alig várom őket.

iOcean Rock M6752

Rusi

A tesztkészülék a PingDigital jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

iOcean Rock M6752
iOcean Rock Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 154,7 x 76,9 x 8,2 milliméter
Tömeg 158 gramm
Színvariációk fehér, fekete
SIM-foglalat Dual microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 1080 x 1920 pixel (401 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch LTPS érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6752
Processzor típusa Octa-core 1,7 GHz ARM Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-T760MP2
RAM mérete 3 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 12,65 GB
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 42 Mbps / 5,76 Mbps
LTE van
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac, dual band, hotspot, WiFi Direct, Screen Mirroring
USB microUSB 2.0 OTG
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS van (A-GPS, Beidou)
GLONASS van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok van
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.1
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek x
Multimédia
Fő kamera 14 megapixel, autofókusz, LED vaku
Másodlagos kamera 5 megapixel, fix fókusz
Videófelvétel 1080p@30fps
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2300 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ? óra
Beszélgetési idő ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
x

Azóta történt

Előzmények

  • Alcatel OneTouch Idol 3 (5.5) - körhinta

    A vállalat újdonságának nagyobbik változata nem csak képernyőméretben és felbontásban különbözik, hanem hardveres téren is, a dizájn viszont szerencsére megmaradt.

  • Elephone P6000 - modern idők

    Korszerű 64 bites processzor, Lollipop, LTE és 13 megapixeles kamera is van a kétkártyás P6000-ben, amely már hazánkban is hivatalosan kapható.

  • Allview E3 Sign - ujj-féle megközelítés

    Friss phabletet teszteltünk, melynek egyik érdekessége a meglepően jól működő ujjlenyomat-olvasó, de akad még néhány egyéb extra is.

Hirdetés