Bevezető
Február 12-én nyitotta kapuit a 3GSM kongresszus Barcelonában. Minden gyártó erre gyúrt, hogy a lehető legtöbb új modellt itt tudja bejelenteni. Természetesen a Huawei is ott volt, egy viszonylag méretes standdal, az érdeklődők azonban inkább a nagyokat támadták meg, így itt kényelmesen el lehetett férni. Nemcsak elférni lehetett, hanem megtekinteni is az első látásra nem túlzottan forradalmi kínálatot, sőt, mint azt már leírtuk, megfogdosni is.
Nos, a standon nekem sikerült azt a modellt lekapnom a polcról, ami történetesen oda volt ragasztva. Jött is az apró termetű, egyébként állandó mosolygásra kalibrált arcú fiatalember sietve – és ezúttal egyáltalán nem mosolygott. Már éppen kezdtem felkészülni a legrosszabbra (talán előkap egy szamurájkardot és kettéhasít), mikor meglátta a nyakamban a varázserejű sajtós belépőt, ezzel a világ visszabillent a normál állapotba, a jin és a jang a helyén volt, így a mosoly visszatért, és közölte: no problem.
Amikor megérkezett a tesztpéldány a szerkesztőségbe, nem volt kérdés, ki fogja kapni: elvégre ennek a testvérét téptem le a falról, meg amúgy is kattanok a különlegesebb darabokra, így megnyertem. A különlegességet esetünkben a gyártó képviseli. Szűkebb pátriánkban nem kifejezetten sorolható az ismert nevek közé, életben meg aztán tényleg csak kevesen találkoztak a kínai gyártó mobiljaival. Ez persze így nem teljesen igaz, hiszen a Vodafone több, a szolgáltató nevén futó eszköze a Huawei gyártósorairól került le, tehát találkozunk vele, csak nem tudjuk, sőt a Pannonnál is láthatunk már Huawei adatkártyát a kínálatban, valamint a T-Online is forgalmazott Huawei modemeket.
Nem tudjuk azonban, hogy vajon kapható lesz-e hazánkban az U120-as, és ha igen, akkor milyen néven. A Huawei egyébként kínai, pontosabban hong-kongi illetőségű, és ott a 10 legnagyobb IT cég között van. A cég 61 ezer dolgozójának 48%-a kutatási-fejlesztési feladatokkal foglalkozik.
Külső
Az U120 egy belépőszintű, 3G képes, úgynevezett candybar (nyalóka) formátumú telefon. A nyalóka a gyakorlatban a kutyaközönséges telefont jelöli, tehát nem csúsztatható semerre, nem nyitható, teljesen alap hasábforma. A nálunk járt darabot én pezsgőmetálnak nevezném, de én nyilván nem érek fel a Gyulai-féle jégtáncközvetítések színvonaláig, mint tudjuk, a színmeghatározásban ugye ő volt az etalon. Főleg, hogy akkor még nem volt színes tévé. Az előlap kijelző-környéki része ezüst színű és elegáns szálcsiszolt hatást kapott, a bibi csak az, hogy mindezt műanyagból.
Ahogyan az egész ház is a békebeli KGST műanyagból készült és bizony nem kell igazán megnyomorgatni, hogy recsegni-ropogni kezdjen, elég mindössze kézbevenni. Az egész hatás olyan, mint a műanyag fabetét az autókban – bazári.
Az előlapon az 1,8 collos, 262 ezer színű TFT kijelző alatt csillogó metálnégyszög felelős a menüben való navigálásért, alatta katonás rendben a számgombok fakó barna színben sorakoznak. Bal oldalra került az ezüstszínű hangerőszabályozó, jobb oldalra pedig a kamera exponálóbillentyúje, alá pedig a microSD slotot fedő ajtó, mindkettő ezüst színű. Ezzel a gombokat le is tudtuk, bár említést érdemelnek még a hívásfogadó/elutasító billentyűk és a felettük lévő kezelőszervek közé befolyó, törlést szolgáló gomb, illetve a dedikált zenelejátszó gomb is.
A hátlapon a kamera optikája, mellette a tükör, egy a Sony Ericssonra hajazó karikában elhelyezve, mellette pedig a hangszóró rácsozata – nekem tetszett, pedig tésztaszűrő-mintájú. Nagyon komolyan fest, és az alatta megbújó vadállatot is jól rejti. A vadállat a hangszóró, amely embertelen ordibálásra képes. De tényleg. Alul mini-USB csatlakozó, hurrá!
Hirdetés
Kijelző, menü
A kijelző egy jó fényerejű TFT, de mint ilyen, természetesen erős napfényben nem látható. Sajnos a felbontásáról semmilyen autentikus forrásra nem leltem, de szerintem 176x220 pixeles felbontásra képes.
A 9 ikonból felépülő menü kezelése egyszerű, semmi forradalmi nincsen benne. Navigáció közben a telefon gyors volt, sehol nem tapasztaltam akadást. Illetve mégis. Ha beletolunk egy memóriakártyát, a gép rögtön azzal kezdi, hogy újraindul. Meghallgathatjuk a gyönyörű bejelentkezőzenét (kínai piacos kvarcjáték rulez), majd innentől kezdve, ahányszor a memóriakártyához nyúl, szépen komótosan közli, hogy éppen azt olvasgatja, és valahogy nem túl meggyőző a sebessége.
A menün az égvilágon semmi meglepőt, vagy nem megszokottat nem tapasztaltam. Hogy ez most jó, vagy sem, azt ki-ki döntse el saját maga. Apropó, egy igen zavaró tulajdonsága mégiscsak van. Az automata billentyűzár bekapcsolódása után az általunk előre megadott idő után kikapcsolja a kijelzővilágítást, vagy inkább úgy mondanám: a komplett kijelzőt. Sajnos nem lehet beállítani egy órakijelzést, ahogy azt nagyon sok más típusnál. A zavaró az, hogy a billentyűzár kikapcsolását előidéző két gombnyomás előtt fel kell éleszteni a kijelzőt bármely gomb megnyomásával. Ha rutinból csak a kiold-ok billentyűkombinációt nyomjuk, akkor ez nem fog menni. Két nap után az agyamra ment.
Az alapkijelző háttere megváltoztatható, valamint a színsémák is, az ikonok azonban maradnak ugyanazok. Tényleg semmi extra. Ami kell, az benne van. Csak ikonos megjelenítést választhatunk, az ikonokon belül viszont csak listás megjelenítés választható. Ha a Vodafone flottájába kerül, simán applikálható lesz a Live! menü is rá, de a biztató, hogy ugye létezik független is. Van világóra (nem ismeri Budapestet), stopper, számológép és naptár is. Az ébresztő nagyon testreszabható: ötféle ébresztő van, és mindegyiknél megadhatjuk, hogy egyszeri vagy heti legyen, illetve mely napokon ébresszen. Tud időre ki és bekapcsolni is. Van benne e-book és WordViewer alkalmazás is, tehát a szórakozás ezen formája is biztosított.
Telefonkönyv, üzenetek
A névjegyzék ezer ismerősünket tudja megjegyezni. Ez a kategóriát nézve nem rossz, sőt, hívócsoportokba is rendezhetjük őket, külön csengőhanggal, amit a maximum 72 szólamú polifóniával illetve az MP3-lejátszási képességgel támogat az U120.
Természetesen tud SMS-t és MMS-t is küldeni-fogadni, ez utóbbinál 300 KB a méretkorlát. Van benne e-mail kliens, amely némi csatolmánnyal is elboldogul, azonban a hitelesített SMTP szervereket a nálunk járt darab nem kezelte – mivel még nem a kereskedelmi, végleges verzió, ez változhat.
A különféle szövegbeviteli mezőkben T9-es képességgel próbál segíteni. Sajnos csak próbál, mert a magyar szótár – hiába, Hong-Kong messze van – egy cseppet hiányos, inkább szórakoztató alkalmazásnak mint segítségnek tudnám nevezni. Üzenetküldés esetén szerinte sűrűbben pötyögjük be fejből a számokat, mintsem telefonkönyvből, ahhoz ugyanis két újabb gomnyomás szükségeltetik, mire elérjük. Szimpatikus viszont, hogy egyben kezeli a készülék és a SIM-kártya memóriáját, sőt telefonszám mentésekor is simán felajánlja, hogy válasszunk, hova mentse.
Kamera, szervező
Kamerából egyet kapunk, bármennyire is reménykedünk, hogy a kijelző felett lévő bigyó egy optika, sajnos nem. Annak a funkciójára nem jöttem rá, elsőre azt gondoltam, Nokiás fényérzékelő. Lehet, hogy az, de konkrét hatását nem tapasztaltam. Mivel előlapi kamera nincs, van viszont 3G képesség, sőt, videohívást is felkínál a menü, marad a nagyon gyorsan forgatás, vagy a tükörrel telefonálás, hogy a hátsó kamera képe ne azt mutassa, amit éppen mi látunk, hanem minket. Kár, hogy kispórolták a filléres VGA optikát az előlapról. A hátlapi sem egy nagy eresztés, nagyon gáz képeket csinál, mivel fényereje gyakorlatilag nincsen, így az esti, vacsoránál készült képek olyan hatásúak, mintha egy majdnem töksötét szobában készültek volna. A nappaliak is csak annyival jobbak, hogy látni lehet, mit akartunk fényképezni, de kontrasztot azt ne keressünk. Digitális zoom bezzeg van, de minek?
Legnagyobb felbontásban 1280x1024 pixel méretű alkotásainkat simán indíthatjuk impresszionista festmény kategóriában. Videót is tud felvenni, 176x144 pixelben, ennek ellenére, vagy éppen ezért lesújtó az eredmény. Az elkészült képek azonnal nézegethetők a kijelzőn is teljes méretben, de persze tologatnunk kell ha nemcsak a bal felső sarokra vagyunk kíváncsiak.
A naptár heti és havi nézetben látható, és lehet bele mindenféle eseményeket rögzíteni. Nem semmi listából és paraméterből válogathatunk, tényleg minden igényt kielégít. A zenelejátszó akár menüből, akár a dedikált gombbal indítható. Nem egy nagy durranás, nem is túlzottan paraméterezhető, viszont egyrész fut a háttérben (standard 3,5-es jack használható vele), másrészt pedig a hangszóró igénybevételével egy átlagos szoba simán diszkóvá varázsolható, legalábbis a hangerőt illetően. Kisebb gyerekeket, időseket pedig ijesztgethetünk vele. Kúúúl. Egyszem játék került bele, egy régről ismert lövöldözős darab, azonban a nehézségi fok helyből emelt, hiszen kizárólag kínai nyelven kommunikál. Még szerencse, hogy a ronda dagadt óriások, meg sárkányok kinyírása nemzetközi módon, lelövéssel történik.
Adatkommunikáció, akkumulátor
Adatkommunikáció terén nem vall szégyent az U120. GPRS és EDGE képes, valamint a már említett 3G sem okoz gondot. Infra nincsen benne, van viszont Bluetooth, sebessége alapján sajnos csak 1.1-es. WAP böngetője 2.0-ás és megbirkózik a weboldalakkal is, azonban itt a kijelző mérete sajnos a használhatóságot erősen akadályozza.
Az akkumulátor 880 mAh teljesítményű. Mivel mini-USB csatival veszi fel az áramot, így akár számítógéppel is tölthetjük. Na itt volt az U120-nak egy nagyon durva húzása. USB-kábelre függesztve minden alkalommal megkérdezi, hogy pendrive-ként üzemeljen, vagy szinkronizáljunk. Mindegy, mit választunk, a telefon újraindulással jutalmazza, majd ismét újraindul a kábelről levéve. Ezt illett volna elegánsabban megoldani. Az akkumulátor 2-3 nap készenléti időt tesz lehetővé, és alattomos módon nem jelzi hanggal a merülést, néha nehéz perceket okozva ezzel.
Összegzés. A Huawei U120 egy tisztességesen megépített, belépőszintű 3G-s telefon bosszantó apróságokkal és arcpirító anyaghasználattal. Aki ezeket meg tudja bocsátani, az egy jó tudású, olcsó készüléket kap a pénzéért. Tudok olyan gyártót, aki ennél gyengébb tudást hasonlóan gagyi tokba tesz, és jóval drágábban árul. Egyszóval tetszett.
![]() |
Huawei U120 |
Gubro
Specifikációk
Huawei U120 | ||
![]() | Technológia | GSM 900/1800/1900/UMTS 2100 |
Méret | 105x45,5x15,5 mm | |
Súly | 90g | |
Kijelző | 176x220 pixel, 262 ezer szín, TFT | |
Telefonkönyv | 1000 | |
SMS/MMS memória | 100/24 MB | |
Egyéb memória | microSD | |
Java | MIDP 2.0 | |
Vibra funkció | van | |
Naptár | van | |
Ébresztés | van, kikapcsolva is | |
Számológép | van | |
GPRS/EDGE/3g | 4+1/van/van | |
Push To Talk | nincs | |
Infra/Bluetooth | nincs/1.1 | |
Prediktív | T9, magyar | |
Hangtárcsázás | nincs | |
Hangrögzítõ | van | |
Hangvezérlés | nincs | |
Valutakonverter | van | |
FM rádió | nincs | |
Kihangosítás | van | |
Alap akkumulátor | 880 mAh Li-Ion | |
Készenléti idõ | 300 óra | |
Beszélgetési idõ | 5 óra | |
Fényképezőgép | 1,3 Mpix | |
POP3 e-mail | van | |
WAP böngészõ | 2.0 | |
HTML böngészõ | van | |
Játékok | van | |
Csengõhangok | MIDI, MP3, AAC | |
Operációs rendszer | nincs | |
MP3 lejátszás | van | |
Egyebek | e-book olvasó, WorldViewer |