HTC Desire 610 - műanyagba zárt drága erő

Bevezető, tartozékok

Utoljára a barcelonai Mobile World Congress alkalmával tudtunk személyesen is beszélgetni a HTC-sekkel, hogy mik az elképzeléseik a jövőt illetően, mennyire megalapozottak az interneten felröppenő rossz szájízű pletykák. A tajvaniak véleménye egyértelmű, menni kell előre, még több telefont szükséges fabrikálni, és kisebb-nagyobb sikereket kell elérni minden kategóriában, hiszen ők biztosak abban, hogy mindent jól csinálnak. Mindez egyébként azért érdekes, mert pont ők jelentették ki két éve, hogy igyekeznek minél kevesebb, de annál jobb telefonokat piacra dobni, pont az erősödő kínai konkurencia miatt. Az MWC-n mindenesetre nem leplezték le legújabb zászlóshajójukat, inkább két olyan termékre koncentráltak, amik versenyképesebb árazással hódíthatják majd meg a vásárlók szívét. Azóta persze bemutatkozott a csúcsmasina, a One M8, méghozzá prémium külsővel, kiváló kijelzővel, nem egy olyan felhasználója van a HTC-nek, aki pont ezen indokok miatt választotta jelenlegi kedvencét.

HTC Desire 610
[+]

A vékonyabb pénztárcával rendelkezők viszont máshol kellett, hogy keresgéljenek, és a már említett középkategóriás okostelefonok a vállalat szerint pont erre a célra készültek. A Desire 816 a tepsimobilokhoz csatlakozott, tesztalanyunk, a Desire 610 viszont már elfogadható kijelzőmérettel rendelkezik, és a Desire 601-et hivatott leváltani. Érdekes módon ezeknél a telefonoknál a HTC nem alkalmazza a híres-neves Ultrapixel kamerát, amit ők egyértelműen innovatív megoldásnak gondolnak, viszont sem a szakértők, sem a júzerek nem fogadtak kitörő lelkesedéssel. Főszereplőnkbe szintén egy nagyobb felbontású kamera került, nem hagyták el róla a sztereó előlapi hangszórókat, és hardveres téren sem adták alább nagyobb testvérénél, szóval nem indul rossz előjelekkel a tajvaniak középső gyöngyszeme, csak hát az árazás nem biztos, hogy sokakat fog majd vásárlásra csábítani.

HTC Desire 610
[+] HTC Desire 610 vs. LG G2

A magyarországi képviselettől érkező készülék egy sima demó papírkartonban érkezett, persze rengeteg unboxing videó ütötte már fel a fejét a neten, így nem kell sokat keresgélni a csomag tartalmának kiderítéséért. A doboz tetején a több színben (sötétkék, fehér, piros) pompázó készülék fotóját láthatjuk, ezt a részt kell felemelni ahhoz, hogy a tartalomhoz hozzáférjünk. A masina tartozékkínálata átlagos, egy microUSB kábel, egy töltőfej, egy normál kialakítású headset, valamint egy használati útmutató fekszik mellette.

Külső

Számos prémium okostelefonnál használnak műanyagot, a HTC viszont fémből készíti aktuális csúcsmodelljét. Nyilván a költséges anyaghasználat nem engedhető még meg a középkategóriában, így külsőt tekintve a Desire 610 is teljes mértékben plasztikból épül fel. A műanyag kialakítás egy dolog, a baj inkább az, hogy ha ha erősebben tekergetjük a házat, akkor néha elkezd ropogó hangokat kibocsátani. Ergonómiailag sem felhőtlen a helyzet, 143,1 x 70,5 x 9,6 milliméteres dimenziói miatt egy kézzel szinte lehetetlen elérni a kijelző átellenes pontjait, a csúszósság eredménye pedig az, hogy sokszor fog félni az újdonsült tulajdonos, nehogy kiessen a telefon a kezéből. 143,5 grammos tömegével egyébként még az átlagba tartozik a masina, a súlyelosztás jó, nem fejnehéz a cucc.

HTC Desire 610
[+]

Számomra kettős érzést kelt az előlap. A felül és alul elhelyezkedő két sztereó hangszóró szerencsére tesztalanyunkban is jól teljesít, plusz feldobja egy kicsit a dizájnt, ami viszont logikátlan, hogy miért kellett ennyire magasra tervezni a masinát, elkövették az M8-nál látott hibát, miszerint az érintésérzékeny gombokat ugyan a kijelzőre helyezték, az eddig azoknak fenntartott sávot viszont meghagyták, hogy a HTC logó odaférjen. A megjelenítő körül széles a keret, amit szintén az ergonómiát rontja, mondjuk így legalább könnyedén odafért a jobb felső sarokba a két megapixeles előlapi kamera, a bal felső részre pedig az értesítő ledecske. A Desire 601 utódja 4,7 hüvelykes kijelzőt kapott, felbontása 540 x 960 pixel, képsűrűsége 243 ppi. Jó a kontrasztarány, szépek a színek, kiváló a betekintési szög, egyedül a fényerővel nem voltam megelégedve, erősebb napsütésben már árnyékolni kell a kezünkkkel, ha mindent látni szeretnénk.

HTC Desire 610
[+]

Kijelző-teszt
Mérés HTC Desire 610 Motorola Moto G Huawei Ascend G630 Sony Xperia M2
Fehér fényerő 277 nit 420 nit 357 nit 484 nit
Fekete fényerő 0,24 nit 0,58 nit 0,34 nit 0,48 nit
Kontrasztarány 1158:1 726:1 1050:1 1009:1
Színhőmérséklet 8010 K 7755 K 7512 K 10490 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A szélek domborúak, a kerekded forma miatt nagyon kényelmesen belesüpped a telefon a tenyerünkbe. Jobboldalra egy hangerőszabályzó billentyűt szereltek, felül pedig egy bekapcsológomb és egy 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet található. A masina bal felén egy ajtócska mögé rejtették a nanoSIM foglalatot és a microSD kártyahelyet, a fedő jól illeszkedik a házhoz, nem nyílik ki magától. A microUSB kábel csatlakozóját alul találjuk, szabványos kialakítású.

HTC Desire 610
[+]

A hátlapot már a 816 esetén sem illettük kedves szavakkal, a 610 pedig ugyanazt a fényes, lakkozott felületű borítást kapta meg, mint nagyobb testvére. Förtelmes, nincs jobb szó rá, amikor a készülékről fotókat lőttem, kétszer körbeforgattam a hátlapon és máris lekopott és karcos lett, nem beszélve arról, hogy az ujjlenyomatok csak úgy virítanak rajta. Ha legalább le lehetne szedni, vagy le lehetne cserélni, akkor jobb lenne a helyzet, de így egyértelműen ez a leggyengébb pontja a telefonnak. Felül középen látható a nyolc megapixeles kamera és a ledes villanó, középen pedig egy HTC-felirat jelzi a mobil hovatartozását.

Hardver, szoftverezettség

Hiába számít főszereplőnk a Desire 816 kistestvérének, hardveres téren nem nagyon érezhető ez. A burkolat alatt ugyanis egy 28 nanométeres csíkszélességű Qualcomm Snapdragon 400 (MSM8926) lakozik, ami kiválóan látja el feladatát, köszönhetően a négymagos processzornak. Az ARMv7 architektúrájú CPU-ban 1,2 gigahertzre skálázódnak a Cortex-A7 magok. A grafikus gyorsítást az Adreno 305 látja el, RAM-ból pedig 1 gigabájtot kapunk, ebből kicsit kevesebb, mint a fele marad szabadon. A belső belső tároló 8 gigabájtos, amiből körülbelül 6,45 gigabájtot tölthetünk meg adatokkal. Nem mehetünk el szó nélkül amellett, hogy a HTC két évig 50 gigabájt ajándék Google Drive tárhelyet biztosít az újdonsült tulajdonosnak. További fájlmentésre microSD kártya javasolt, ezeket is támogatja a telefon, méghozzá 128 gigabájtos méretig. A rezgőmotor jó, zsebben hordva könnyedén érezhető a telefon jelzése.

Teljesítmény-teszt
Benchmark HTC Desire 610 Alcatel OT Idol 2 S Motorola Moto G Huawei Ascend G630
Quadrant Standard 9932 pont 8423 pont 8655 pont 8103 pont
Linpack for Android (single) 89,184 MF. / 0,94 s 88,331 MF. / 0,95 s 89,184 MF. / 0,94 s 89,184 MF. / 0,94 s
Linpack for Android (multi) 246,627 MF. / 0,68 s 274,701 MF. / 0,61 s 263,064 MF. / 0,64 s 246,627 MF. / 0,68 s
Smartbench 2012 Prod. 4940 pont 5117 pont 5354 pont 5181 pont
Smartbench 2012 Games 3830 pont 3029 pont 3253 pont 2040 pont
AnTuTu 4.x Benchmark 17157 pont 17586 pont 17462 pont 15909 pont
Geekbench 3 (single) 345 pont 342 pont 341 pont 329 pont
Geekbench 3 (multi) 1138 pont 1169 pont 1160 pont 1109 pont

Szintetikus tesztekben nyilván ugyanazt hozta a hardver, mint a konkurensek esetében, egyedül a Quadrantnál mutatkozott némi fölény, méghozzá az alacsonyabb kijelzőfelbontás miatt. Ennek megfelelően a telefon rendszere szélvészgyors, nincs olyan feladat vagy program, ami hosszabb ideig megakasztaná. Az alkalmazásokat gyorsan megnyitja a készülék, a rendelkezésre álló fél gigabájt közvetlen elérésű memória pár program háttérben futtatására elég, utána már kilövi őket a launcher. Erősebb terhelés esetén a telefon teteje kezd el egy kicsit melegedni, nem vészes mértékben persze, de érezhető. A játékokkal könnyedén elboldogul a 610, őszintén szólva én nem találkoztam olyan produktummal, amit ne vitt volna legalább közepes grafikai beállítások mellett.

HTC Desire 610 Screen Shot HTC Desire 610 Screen Shot

A tajvaniak gépezetén egy Android 4.4.2 KitKat operációs rendszerre épülő Sense 6.0 felület teljesít szolgálatot, ami természetesen egy teljesen átdolgozott ikon- és widgetkészletet jelent. A legfontosabb szolgáltatás a Blinkfeed, ami lényegében egy RSS-olvasó, számos tartalom megjeleníthető, több téma közül válogathatunk, kezdve a sporttól a technológián át a filmekig. A menü rácsos kialakítású, kizárólag vertikálisan görgethetjük az ikonokat, ami egy másik androidos telefonról váltva némi megszokást igényel. Az alkalmazásváltásra külön virtuális gombot szánt a gyártó, amit továbbra sem érzek jó iránynak az eddigieket figyelembe véve. Az információs függönyt lehúzva természetesen most is az értesítéseket és a gyorsbeállítások kapcsolóit láthatjuk, az alkalmazásokat betűrendben, legújabbak szerint és egyénileg rendezhetjük.

HTC Desire 610 Screen Shot HTC Desire 610 Screen Shot

Érdemes szót ejteni az általános applikációkról, melyek helyet kaptak a telefonon. Már a készülék első bekapcsolása után rendelkezésre áll az email kliens, az összes Google program (YouTube, Térkép, Drive stb.), a fényképezőgép, az ébresztőóra, a galéria, a zene- és videolejátszó, a hangrögzítő, a zseblámpa, az időjárás, a számológép, valamint a böngésző. HTC-s extrának számít a Firka, mely lényegében egy rajzolóprogram, valamint a Polaris Office, mely teljes verziós irodai programcsomag, így nem csak nézegetni, hanem szerkeszteni is lehet a dokumentumokat.

HTC Desire 610 Screen Shot HTC Desire 610 Screen Shot

Egyedi szoftvernek számít a Zoe, mely ugyan kamera módban nem érhető el, a galériában már jól funkcionál, a fényképeket és a videókat kis filmekbe rendezhetjük vele. A Car lényegében egy egyszerűsített felület, mely hatalmas ikonokat rajzol a kijelzőre, hogy vezetés közben könnyebben el lehessen érni az általunk kiválasztott appokat (bár az új szabályozás a telefon megérintését sem engedi kocsikázás alatt). Ha már módokról beszélünk, akkor szintén ki kell emelni a Kid Mode-ot, itt a gyerekek számára készített interfésszel ismerkedhetünk meg, ez különféle rajzolós és olvasós feladatokat tartalmaz.

Multimédia, kamera

Az elődmodellhez képest a legnagyobb előrelépés a kamera tekintetében figyelhető meg, mivel a 610-ben már egy 8 megapixeles hátlapi és egy 1,3 megapixeles előlapi fényképező kapott helyet. A fő optika autofókuszos, sötétben egy viszonylag erős ledes vaku világítja be a környezetet. Három fő üzemmóddal rendelkezik a szoftver; kamera, videó és önarckép. Fotózás esetében számos profil közül választhatunk (éjszakai, HDR, tájkép, izzólámpa, széles panoráma), állíthatjuk az ISO-t (200-1600), a fehéregyensúlyt (felhős, fénycső, napfényes), jelenetet (szépia, fekete-fehér, poszter, szolarizálás, matrica stb., a képek alsó sora mutatja ezekre a példákat). A fogaskerékre nyomva még további dolgokat piszkálhatunk, megadhatjuk a képarányt, az időzítőt, valamint külön almenüpontban kapcsolhatjuk be a helycímkével ellátást. Videókat Full HD (1920 x 1080 pixel) felbontásban rögzíthetünk, 30 képkocka/másodperc sebességgel, az előbb taglalt beállítások legnagyobb része a mozgófilmeknél is elérhető.

HTC Desire 610
[+]

A fotók nem sikerültek túl jól, ami legfőképpen az alacsony dinamikatartománynak köszönhető, számtalan esetben égtek be a fényesebb részek. A zajszűrést úgy oldja meg az algoritmus, hogy közben elmossa a részleteket, sokszor lesznek így homályosak felvételek szélei, a vonalélesség pedig ezzel egyenesen arányosan romlik. A vaku egész erős, viszont a fehéregyensúlyt nem találja el jól a szoftver, kissé sárgásak lesznek a képek. Készítettünk természetesen egy tesztvideót is, ami nem lett rossz, viszont az előbb leírt hibák ebben az esetben is fennállnak.

HTC Desire 610
[+]

A szoftveres kínálatban google-ös Play Music és gyári zenelejátszó található. A számokat előadók, albumok, muzsikák és műsorfüzetek szerint rendezhetjük, az kereshetünk az interneten dalszöveget, fényképeket, albumborítókat, amiket automatikusan letölt a program. Lejátszáskor a zenéket beállíthatjuk csengőhangként, plusz bekapcsolhatjuk az ismétlést és a véletlenszerű zenehallgatást. A készülékbe RDS-es FM-rádió is került, a fülhallgató szolgál antennaként, a jelerősség nagyon jó, mélyebb szinteken persze már kevésbé szerencsés a helyzet. A két előlapi BoomSound hangszóró az átlagosnál sokkal jobban szól, hangos, de nem éri el az M8 szintjét, főleg a mély hangok tekintetében érezhetjük a hiányosságokat, mondjuk ettől még bármilyen muzsika élvezhető a 610 segítségével.

HTC Desire 610 Screen Shot HTC Desire 610 Screen Shot

A videolejátszó ugyan nem ismeri a DivX formátumot, ezt továbbra is könnyen orvosolni lehet a Play Áruház kínálatának segítségével. A hardver nagyobb felbontású kijelzőkön is gond nélkül viszi a HD és Full HD filmeket, így most sem kell aggódni, a qHD megjelenítőn könnyedén visszanézhetők akár a nagyobb felbontású mozgófilmek.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

A Desire 610 kiválóan mutatja, hogy már a középkategóriás telefonokat választóknak sem kell lemondaniuk a legjobb adatkommunikációs eszközökről. A tajvaniak újdonsága ugyanis támogatja a 4G/LTE hálózatokat, ezáltal optimális környezetben akár 150 Mbps letöltési sebességet érhetünk el, ha pedig nincs még megfelelő lefedettség, akkor a HSDPA-nak köszönhetően 42,2 Mbps sebességgel száguldozhatunk az interneten. A lapkakészlet tartalmaz internetmegosztásra és DLNA-ra alkalmas 802.11b/g/n WiFi modult, Bluetooth 4.0-t, valamint NFC-t, utóbbinak köszönhetően gyorsan tudjuk majd csatlakoztatni telefonunkat más erre alkalmas eszközhöz. A beépített A-GPS modul látja a GLONASS műholdakat, önerőből nagyjából tizenöt másodperc alatt bepozicionál a telefon, a maximális pontosság három méter volt, ami igencsak jónak számít. A microUSB 2.0-s, adattovábbításra és töltésre lehet használni. A Sense Voice-nak köszönhetően a hangminőség szinte hibátlan, működik az aktív zajszűrés, egyáltalán nem hallatszódik be a háttérricsaj. A készülék nanoSIM-et fogad, ezzel tovább nőtt a legkisebb kártyafoglalattal rendelkező telefonok száma.

HTC Desire 610 Screen Shot HTC Desire 610 Screen Shot

Kétféle böngészőt telepítettek a tajvaniak újdonságára, az egyik a Chrome, ami természetesen az asztali böngészőkben tárolt tartalmakkal szinkronizálható, a másik pedig a gyári alkalmazás, amely számos extra szolgáltatással kecsegtet. Kezdjük azzal, hogy ha ránagyítunk a szövegre, akkor a sorok automatikusan a képernyő széleihez igazodva jelennek meg, szinte bármilyen fórumon megoszthatjuk a honlapokat, elmenthetjük ezeket későbbi offline olvasásra, megnyithatunk számtalan lapot a háttérben, nem utolsó sorban pedig indíthatunk privát böngészéseket. A Flash támogatás sajnos megszűnt, a HTC-nél megszokott menüpont is eltűnt a szoftverből.

HTC Desire 610
[+]

Értékelés: HTC Desire 610
Külső
Ergonómia 6 pont
Anyaghasználat 6 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

A nagy készüléktestben egy átlagosnak mondható, 2040 mAh kapacitású akkumulátor lapul, cserélni nem lehet. A gyári adatok szerint 16 óra beszélgetési idő csikarható ki a telepből, bár aligha csak csevegésre fogja használni a telefont az újdonsült tulajdonos. Az erősebb igénybevételt egy, a közepes nyomkodást pedig másfél napig bírja a telefon, videót nézni nagyjából 6-7 óráig lehet.

A HTC-nél az MWC-n nem csak azt ígérgették, hogy komolyan veszik a középkategóriát, hanem hogy igyekeznek elérhető áron kínálni termékeiket. Tesztalanyunk tökéletes utódja a Desire 601-nek, szinte mindenben fejlődött hozzá képest. A hardver nagyon jó, a négymagos processzor kiválóan teszi a dolgát, a méretes kijelző pedig a már-már alacsonynak számító felbontás ellenére is jó partner a tartalomfogyasztáshoz. Ami viszont mindenképpen előnyére válik a készüléknek, az a fejlett adatkommunikációs képesség, nem csak a 4G/LTE hálózatok támogatása dicséretes, hanem az NFC beépítése is. A Sense felület prímán fut a telefonon, jól használható, a szoftveres extrák pedig még inkább boldogítják majd az újdonsült felhasználót. A kamera nem túl bizalomgerjesztő, ám átlagos helyzetekben elő lehet venni, az akkumulátoros üzemidő szintén a naposabb oldalra tartozik. Ami teljesen beárnyékolja a képet, az a kritikán aluli, minőségében a telefon egészéhez fel nem érő, műanyag hátlap, valamint a közel 100 ezer forintos hivatalos ár, főleg utóbbival lőtt mellé a tajvani gyártó (pláne, ha ígéreteket vesszük alapul). Sokkal olcsóbban hozzá lehet már jutni HD kijelzős okostelefonokhoz, ott van például az Alcatel Idol 2 S, vagy a Huawei Ascend G630, nem beszélve a Motorola Moto G-ről. Ennyiért a Desire 610 egyszerűen nem rúghat labdába a konkurensek között, hiába kerül majd be hamarosan szolgáltatói kínálatba is.

Legendd

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

HTC Desire 610
HTC Desire 610 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 143,1 x 70,5 x 9,6 milliméter
Tömeg 143,5 gramm
Színvariációk sötétkék, fehér, piros
SIM-foglalat nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,7 hüvelyk
Kijelző felbontása 540 x 960 pixel (234 ppi)
Kijelző típusa IPS LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 400 (MSM8926)
Processzor típusa 1,2 GHz-es négymagos ARM Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 305
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 8 GB
Memória bővíthetősége microSD (max. 128 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850/900/2100 MHz
LTE 800/900/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
LTE van
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot, DLNA
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.4.2 (KitKat)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google+, Hangouts, Google Maps, Firka, Polaris Office 5, Zoe
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, autófókusz, led segédfény
Másodlagos kamera 1,3 megapixel
Videófelvétel 1080p @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 2040 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 650 óra
Beszélgetési idő 16 óra
Zenelejátszási idő 38 óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor
  • Kapcsolódó cégek:
  • HTC

Azóta történt

Előzmények

  • HTC Desire 816 - paradoxon

    Középkategóriás zászlóshajónak nevezi a HTC a Desire 816-ot, nem győzték hangsúlyozni, hogy az árazás is csábító lesz. Vajon mi sült ki mindebből?

  • HTC One M8 - One, aki duplán szereti

    A tajvaniak legújabb zászlóshajója még fémesebb külsőt kapott, ráadásul már duál kamerával rendelkezik, és a szteró hangszóró is fejlődött.

  • HTC Desire 700 - One is, meg nem is

    A csúcsmodell formatervét, duál aktív működést, egyedi hardvert és nagy kijelzőt kínál a Desire 700, amely egyébként Európában nem is kapható.

  • HTC Desire 600 dual SIM - okkal pironkodik

    Négy mag, csodás formaterv, két SIM, de mégsem áll össze igazán. Pedig a HTC másodhegedűse nagyon igyekszik, tele van jól hangzó rövidítésekkel a csomagolás is.

Hirdetés