Hirdetés

HSUPA modemek - feltöltés, gyorsan

Csokorba gyűjtöttünk néhány nagysebességű modemet azok számára, akiknek a HSDPA sem elég.

Bevezető

Egy ideje már tervezgetem jelen cikk megírását, azonban most jött el az alkalom. Összegyűlt ugyanis a szerkesztőségünkben (na jó, otthon a polcomon) 3db adatkártya, amelyek mind HSUPA-ra alkalmasak, ezt pedig már nem hagyhattam szó nélkül, ugyanis régóta kíváncsi vagyok rá, hogy mit tud ez a megoldás valójában hazánkban. Szereztünk hát egy HSUPA képes SIM-et a T-Mobile-tól és nekiláttunk az elemzésnek.

Hazai körképet tekintve siralmas jelenleg a helyzet. Egyedül a T-Mobile kínál jelenleg ilyen szolgáltatást, de ezt is kizárólag Budapest bizonyos részein teszi elérhetővé. Nem is hirdetik jelenleg túlzottan a dolgot, mindenhol csak a HSDPA-ról tesznek említést. A többi szolgáltatónál jelenleg nem tud ilyet a rendszer. Ugyan, a Vodafone által a napokban bejelentett Huawei együttműködés előre vetíti, hogy nekik bizony lesz ilyen szolgáltatásuk, de ez sajnos nem megy egyik napról a másikra. A Pannon felől még csak pletykákat sem hallunk, a weboldalukon a HSUPA szóra még csak nincs is találat, a napokban történt mobilinternettel kapcsolatos bejelentés is csupán a HSDPA turbózásáról (7,2 Mbit/s) szólt.


A T-Mobile HSDPA lefedettsége

Érdemes néhány szót vesztegetni a HSUPA mibenlétére. Annyit bizonyára mindenki tud, hogy ez egy rövidítés (mégpedig High Speed Uplink Packet Access) a nagysebességű feltöltésre, amely mobilhálózatokon elérhető. Hazánkban jelenleg az elméleti maximum feltöltési sebesség 1,46 Mbit/s, míg a szolgáltatás maximuma jelenleg 5,76 Mbit/s ami igencsak szép szám még a normál internetelérések világában is. A technológia különleges hardvert kíván, így a normál HSDPA-s mobilok nem képesek a kihasználására, mindenképpen HSUPA-s telefonra vagy modemre van szükség. Jelen tesztünkben az utóbbiból nézünk meg néhányat működés közben, a készülékek a MobilX és a T-Mobile jóvoltából jutottak el hozzánk.

Hirdetés

Az eszközök

Szóval három tesztalany jutott a birtokunkba, ezek tudásban szinte teljes mértékben megegyeznek. Mindhárom modell képes a 7,2 Mbps letöltési, és 2,1 Mbps feltöltési sebességre, amelyek közül egyik sem lehet szűk határ jelenleg a hálózatot tekintve. A legjobban az tetszett, hogy mindhárom modell teljes mértékben butabiztos, azaz még CD-re sincs szükség a telepítéshez. Egyedül a telepítő nyelvét és a szolgáltatót kell kiválasztanunk mindhárom esetben, majd egy rövid install után már csak a csatlakozás gombra kell kattintanunk. A legfejlettebbnek egyértelműen a T-Mobile web’n’walk box szoftvere tűnik, amely képes telefonkönyv és SMS kezelésére is, valamint mindezek mellett riportolhatjuk is a kapcsolataink funkcióit.

Kezdjük a három eszköz közül a kakukktojással. Ez pedig a T-Mobile web’n’walk kártyája. Ez ugyanis az egyetlen olyan eszköz a három közül, ami bizony hálózatfüggő (kipróbáltam), csak a magenta színben pompázó kártyákkal képes üzemelni. A doboz külsőre tetszetős, leginkább a piros szolgáltató hasonló kütyüjére hajaz, de ez nem is csoda, hiszen a gyártó megegyezik: a Huawei. Az eszköz mellé semmilyen szoftver nem jár, mindössze egy magyar nyelvű telepítési útmutató, amely kicsit bő lére eresztve tartalmazza a bonyolult üzembe helyezési lépéseket: dugd be az USB portba.

A második eszköz, amely a kezünk ügyébe került, a Merlin X950D névre hallgató modell. A kütyü mindhárom hazai szolgáltató kártyájával képes működni, azonban egy kicsit korlátozott a használata, ugyanis vagy egy Compact Express csatlakozóval ellátott notebookra vagy egy átalakítóra van hozzá szükség. A három tesztelt eszköz közül megemlíteném, hogy a Merlin produkálta a legjobb térerőt, ugyanazon a helyen átlagosan 10% volt az eltérés a javára.

Utolsó tesztalanyunk Ovation MC950D USB Modem névre hallgat. Külső kialakítását tekintve egyértelműen pendrive-ra hasonlító eszközről van szó. Természetesen a kütyü kártyafüggetlen, azaz mindhárom szolgáltató kártyáival képes működni. A dobozában a modem mellett egy USB kábel hosszabbítót találunk, valamint egy műanyag tartót, amellyel az asztal sarkára vagy a notebookra erősíthetjük az eszközt, de ehhez szükségünk lesz a hosszabbító kábelre. Az ára megegyezik az előző modellével, éppen 60000 Ft alatt szerezhető be.

Mérések

Talán életem egyik legnehezebb dolgával találtam magam szemben. Alapesetben egy mobilnet tesztnél szépen otthonról elvégzem a méréseket és örülök a jól elvégzett munkának. Sajnos ezúttal nem volt így. Szerény otthonomban (8.ker) nem talált sem HSDPA sem HSUPA jelet a készülék, így felekerestem a szolgáltató weboldalát a lefedettségi térkép miatt. Miután ilyet nem találtam, a hivatalos útvonalon is próbáltam egyet szerezni a T-Mobile-tól, azonban mint kiderült, ilyennel, nem rendelkeznek mindössze annyit tudtam meg hasznos infóként, hogy az idei év végére a teljes belvárosban elérhető lesz majd a szolgáltatás.

Nyakamba vettem hát a várost, és HSUPA-s helyeket kerestem. Kezdtem a legkönnyebbel, a munkahelyemmel (Boráros tér), itt UMTS fogadott. Majd a Nagykőrösi út környékén volt dolgom, így ott is próbálkoztam, de szintén csak UMTS fogadott. Nosza, akkor irány a belváros, gondoltam magamban. Elsőként az Oktogon környékén próbálkoztam, itt már 1-1 alkalommal felvillant a fény a világosságban és a szoftver HSUPA feliratot is produkált, de esélytelen volt egy mérésnyi időre kitartó signalt találni.

Mivel az első napon már nem volt több időm tesztelni, ezért a nehéztüzérséget másnapra ütemeztem. Elmentem a Visegrádi utcába, gyakorlatilag a belváros teljes középpontjának is tekinthető Westend mellé, ahová az összes szolgáltató erősen fókuszál az erős kihasználtság miatt. Nos, ide elvileg félig-meddig csúcsidőnek is tekinthető időpontban sikerült befutnom, kedd este 19-20 óra magasságában. A mérések alatt végig ingadozott HSUPA/HSDPA/UMTS sebesség között a hálózat, és a legeslegjobb értéket az alábbi kép mutatja, amely barátok között is messze siralmas szerintem. Sajnos a szokásos többi tesztünket a hálózat megbízhatatlansága kizárta.

Konklúzió

A három eszköz között tulajdonképpen nem lesz nehéz senkinek választania és a három együtt lefedi a lehetséges alternatívákat is. Amennyiben kizárólag T-Mobile SIM kártyával szeretnénk használni az internetet, akkor egy web’n’walk boxra érdemes beruháznunk. Ha nem magenta kártyánk van, akkor remek alternatíva lehet a másik két modell valamelyike, döntsünk az alapján, hogy milyen csatlakozóval rendelkezik a notebookunk, egyéni voksomat az USB mellett teszem le.

Elsőre kicsit drágának tűnnek ezek az kártyák, de ne felejtsük el, hogy egy időtálló beruházásról van szó, hála a nagy sebességnek. Kötve hiszem, hogy hazánkban néhány éven belül kiépülne olyan hálózat, amelyet már nem képesek kiszolgálni ezek a modemek.

Legvégül a HSUPA hálózattal kapcsolatos élményeimet osztanám meg. A T-Mobile az idei év végére ígéri Budapest teljes 7,2-es HSDPA és HSUPA lefedését. Jelenleg egy kicsit elszomorítóbb a helyzet, ugyanis három napig jártam a várost laptoppal, és az esetek 90%-ában csak 3G fogadott. Egyedül a belvárosban rózsás a lefedettség, de ott sem találtunk folyamatos biztos pontot. Reméljük, az idei év végére a magenta szolgáltató HSUPA hálózata is magához tér és a két másik két operátor is beszáll a versenybe,akkor pedig egy új cikkben megnézzük, hogyan muzsikálnak egymás ellen. Jelenleg sajnos a nagysebességű feltötlés szolgáltatásként értékelhetetlen, egyedül szerencse kérdése az, hogy valójában milyen gyors is lesz a "nagysebesség".


Polacheck
A tesztelt eszközök a MobilX és a T-Mobile jóvoltából jutottak el hozzánk.

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények