Bevezető
A Honor Watch 4 végre egy olyan óra a gyártótól, ami már saját megoldás, a Huawei-ről való leválásnak csak a mellékelt okostelefonos alkalmazás állít valamelyest emléket, de maga az kütyü már nem felelthető meg egyetlen Huawei készüléknek sem. Elkérnek érte uszkve 60 ezer forintot, már piacon van néhány hónapja, de most amúgy is hemzsegnek mifelénk az ilyen-olyan órák, az Amazfit Balance után (és mellé) csatoltam fel a karomra a már-már nőies jellegű Honor terméket.
A Watch 4 receptje elég egyszerű: csináljunk egy olyan órát, ami első ránézésre eléggé olyan, mint az Apple Watch (mondjuk a Series 8), de annál szignifikánsan olcsóbb, valamint főleg Android rendszerű telefonokkal működik jól együtt. Mondjuk ha megfeszülnek, akkor sem tudnak olyat csinálni, ami mindent fog tudni iOS alatt, de ha valakinek már van egy iPhone a birtokában, az nem fog kamu Apple Watchot venni, még ha azt a Honor is gyártja, szóval nekik kábé mindegy.
Viszont az Apple Watch speciel tud ezt-azt, amit pedig tud, azt eléggé jól is tudja. A Honor is papíron kínál egy csomó fontos funkciót, például GPS-t, csillióegy mozgásformát monitoroz, vízálló, sokáig bírja az akku is a hivatalos adatok alapján, tehát elvileg ez egy csodás megoldás mindazoknak, akik 60 lepedőért szeretnének olyan órát, mint ami az Apple-nek is van. Nekem ezzel két gondom van: valamiből ilyen erősen ihletet meríteni olyan, mintha a gyártónak semmiféle saját ötlete nem lenne (pedig hát legkésőbb a Purse óta tudjuk, hogy van nekik), a másik problémám viszont funkcionális, a Honor Watch 4 ugyanis megbízhatóság és pontosság tekintetében a lábnyomát sem szaglászhatja meg az Apple Watch-nak. És ezt a következő oldalakon részletezzük is.
Hirdetés
Doboz, külső
Egy óra dobozában általában maga a termék és a töltő lapul, ez most is így van. Az USB-A végződésű talp kétpines megoldással ad át áramot az órának és közben stabilan meg is tartja, nem fog róla lecsúszni. Tölteni amúgy sem kell gyakran, mert bár a Honor Watch 4 távol áll a tökéletességtől, de üzemidő szempontjából parádés.
Maga az óra erősen hajaz az Apple termékeire. Ívelt sarkok, sallangmentes formaterv, könnyű és kicsi, abszolút unisex (vagyis gendersemleges), szíj nélkül 32 grammot nyom a mérlegen. Két színvariációban létezik, a hozzánk került gold inkább feminin, a fekete verzió egy fokkal férfiasabb. A gyári szíj ezen a világos változaton pont az, amit kapásból cserélnék le egy olyanra, amely nem hirdeti a Honor márkát és a szlogent (go beyond) öles betűkkel, nálam ez már a bóvlifaktort erősíti. Maga a szíj egyébként alábújtatós, ami miatt egy lukkal tágabbra érdemes hagyni a felcsatolás során, mert a szíj végét be kell gyűrni a másik oldal alá, ami miatt amúgy is szorul egy luknyit.
A kijelző kimondottan jól sikerült, egy 1,75 inches, 390 x 450 pixeles felbontásra képes AMOLED panelről van szó, amely remek fénysűrűséggel örvendezteti meg a júzert, valahol van fényszenzor is, ami biztosítja az automatikus állítást, de kézzel is lehet öt lépcsőben kalibrálni. Az érintésérzékenység korrekt, bár némi dadogás azért akad a menüben bóklászva főleg listás nézetű információk gördítése során. Megjelenésekor nem volt a funkciók között always-on kijelzés, de azóta egy frissítéssel ez bekerült, nyilván szól az óra, hogy ha ezt bekapcsoljuk, akkor csökkenni fog a készenléti idő.
Jobb oldalon találunk egy darab gombot, amit hosszan és röviden is lehet nyomni, de sajnos a hosszú megnyomásnak egyedül az edzés leállításában van szerepe, máskülönben nem lehet kiválasztott funckiót rendelni ehhez a mozdulathoz. A gomb alatt egy hangszórónyílást fogunk találni, a Honor Watch 4 ugyanis alkalmas hívások lebonyolítására kihangosított módban, hiszen mikrofon is van rajta az átellenes oldalon. Alul lesz az integrált szenzor, eSIM viszont nincs a motyóban, noha néhány helyen azt írják, hogy ez is opció.
Menü, app
A menürendszerben nincs meglepetés, a normális órák rendre ugyanazt a logikát követik. Felülről a gyorskapcsolók ikonhalmazást húzhatjuk elő, ezek sorrendje magán az órán szerkeszthető, a kapcsolódó alkalmazásban nem. Alulról jönnek elő az értesítések, amelyek szépen megjelennek az összes karakter támogatásával és a megfelelő ikont is mellérakja a szoftver, de reagálni ezekre nem tudunk még előre gyártott sablonokkal sem. A messaging alkalmazások (Viber, Messenger, Whatsapp) esetén az üzenet is megjelenik, emaileknél viszont csak a tárgy. Az értesítéseket amúgy össze is vonja a felület, az ugyanazon alkalmazásokból jövő notifikációk csak egyszer bukkannak fel az alaplistában, de ki lehet bontani, hogy az összeset láthassuk. A bejövő hívásokat természetesen fel lehet venni és el is lehet utasítani, ez utóbbi esetben SMS-t is küldhetünk sablonválaszokkal.
Ha oldalirányban húzzuk az ujjunkat, akkor egymás után jönnek widgetek, ezek szintén az órán paraméterezhetők, összesen nyolc ilyen van, a felület “kedvencek” néven hivatkozik rájuk. A konkrét menübe az egyetlen gombbal ugorhatunk be, ez lehet listás, rácsos és olyan ömlesztett izé is, mint amit az Apple használ, hogy még látványosabb legyen a hasonlóság. A magyar fordítás ugyan menürendszer-szerte megvan, de annak minősége elég alacsony színvonalú, ezt a menüelrendezést például “otthoni stílus” néven fogjuk megtalálni, a vibrációs visszajelzés erősségét a “haptika” menüpontban találjuk majd, a párosítás megszüntetésének pedig azt a remek nevet tudták adni, hogy “lecsat-lakozás”. Piacon van ez a termék már hónapok óta, de senki nem vette a fáradságot, hogy abban a textfájlban átírja a tényleg kretén szövegeket, amelyek miatt a magyar fordítás minimum megmosolyogtató, de inkább ciki. Az sem oké, hogy a haptika menüben azt írja a felület, hogy az érintés visszajelzéséhez köthető rezgést fogjuk állítani, de olyan nincs is, itt az értesítések rezgését állíthatjuk, van az “erős”, meg a “lágy”, tökre ugyanaz a fokozat, csak az előbbi hosszabban vibrál.
A funkcionalitás alapvetően hozza az elvárhatót, de például nincs a gépben WiFi, vagyis a zenék felmásolása nyögvenyelősen hosszan tart Bluetooth segítségével, szól is az alkalmazás, hogy hát inkább legyen ilyenkor töltőn az óra, mert sanszos, hogy lemerül a folyamat alatt. Persze nem muszáj a papíron 4 GB-os belső tárhelyet teletömni MP3-mal, működik a telefonos lejátszó óráról történő vezérlése is, ráadásul az a 4 GB inkább csak maximum 2 GB, ennyi hely marad ugyanis szabadon. Hogy milyen hardver hajtja meg a készüléket, azt homály fedi, azt viszont tudjuk, hogy 451 mAh-s a telep, 5.2-es verziószámú a Bluetooth és 5ATM a vízállóság szintje.
Extra alkalmazásból nincs sok (időjárás, iránytű, zseblámpa, légzőgyakorlatok), nem is lesz több, mert a rendszer (ami hivatalosan Magic OS 7.2) meglehetősen zárt, alkalmazásáruház nincsen, egyedül egy óraszámlapbolt kínálkozik, amiben viszont tényleg iszonyú sok grafikát találhatunk. Ezek interaktív számlapok, ha van kijelzés a pulzushoz, a lépésekhez, akkor azok megérintése a megfelelő funkcióba repíti a júzert. A kapcsolódó alkalmazás neve HONOR Egészség, négy fülre bontották a menüt alul, ebből az első egy általános áttekintés az aktivitásainkról, a másodiknál az edzéseket babrálhatjuk (vannak különböző edzéstervek is), a harmadiknál lehet matatni az órát magát, de elég korlátozottak a lehetőségek, az utolsó pedig a saját profilunkat mutatja.
Összességében azt lehet mondani, hogy maga az óra is egy elég zárt és korlátozott rendszer, de a mellékelt alkalmazás is alapvetően az edzéseredmények megjelenítésére fókuszál, az óraszámlapok és a zenék feltöltésén, valamint az értesítéskezelés beállításán túl meglehetősen kevés opciót nyújt arra, hogy a konkrét eszközt paraméterezhessük. Kínál viszont rengeteg edzésprogramot, ami videón is mutatja, hogy mit csináljunk (és ezt mondjuk át lehet dobni a tévére), illetve alvást segítő zeneszámokat válogathatunk, valamint alváshoz szükséges légzőgyakorlatogat és stresszcsökkentő légzést is kérhetünk.
Fitnesz
Voltak bizonyos elvásáraim a Watch 4-gyel szemben, amiket meg is tudott ugrani a termék: jó a kijelző, logikus a menürendszer, sokféle interaktív számlap közül lehet választani, hosszú az üzemidő, van rajta hangszóró és mikrofon, szóval ha az ember nem az a sportos típus, csak kell neki egy csinos, jó minőségű, az értesítéseket korrekt módon megjelenítő óra, akkor a készülék megfelel az elvárásoknak. Ám ha már ennyire komplex az alkalmazás által nyújtott edzési és alvási eszköztár és még GPS is van benne, akkor azért joggal reménykedhettem abban, hogy a cucc edzések monitorozásában is korrekt.
De nem az. Mint minden órával, most is kétféle aktivitást végeztem: egy hosszabb séta kültéren és néhány edzés teremben. A kültéri sétával nem volt különösebb gond, hibahatáron belül számolta az útvonalat, a térképes megjelenítés és a sétával kapcsolatos statisztikák is megfeleltek egy hobbiszintű monitorozáshoz, bár sajnos sem GPX-ben nem lehet exportálni az útvonalat, sem pedig visszatölteni nem tudjuk azt az órára, hogy aztán végigvezessen rajta egy következő alkalommal. Ezzel együtt a lépésszámot ilyenkor jól méri, ám a napi szintű statisztika mégis fals, mert sokszor azt is lépésnek számolta, ha csak gépeltem, szóval minden más órához képest úgy 25%-kal többet mutatott.
Az edzőteremben viszont teljesen szétesett az egész cucc használhatósága. A pulzusmérés teljesen randomnak tűnt, az elliptikus tréneren van beépített pulzusmérés (kétpontos), ahhoz képest a Honor óra abszolút más tartományokat jelzett, a szokásos, 600 kcal-t elégető edzésprogramom végén a 400 kcal-t sem értem el szerinte, a pulzustartományom az óra mérése alapján maximum egy laza átmozgatásnak volt megfelelő. Sajnos ezen úgy sem lehet javítani, hogy pulzuspántot használunk, mert a Honor Watch 4 az ilyen kiegészítőket nem támogatja. Igazán nagy csalódás.
Ez a pontatlanság az alvási adatoknál is visszaköszönt. Azt az egyet tudja hellyel-közzel eltalálni, hogy mettől-meddig tartott a szunya, de van egy gyanúm, hogy ezt is csak jobbára azért, mert esténként benyomom a ne zavarj üzemmódot. Nem is zavar, sőt, az alvásban pláne nem, mert kicsi és könnyű, de pont úgy esett, hogy a negyedik Moderna oltás nagyon csúnyán megcsapott, felnőtt életem legszörnyűbb éjszakáján voltam túl (folyamatos forgolódás, izomfájdalmak, felébredések, hőhullámok és rémálmok után - pont nem a Capote című filmet kellett volna megnézni), amikor a Honor Watch 4 azt mondta nekem, hogy “Az alvás minősége nem volt rossz. Túl sokat aludt.” Mindezt úgy, hogy ő maga is azt jelezte, hogy 21:48 és 23:40 között konkrétan ébren forgolódtam, utána pedig 15%-ban voltam képes mély alvásra. Ez nem a “nem volt rossz”, hanem a “horror” kategória szerintem.
Összegzés. Amilyen kis csinos, könnyű és jól kezelhető masina a Honor Watch 4, annál gyengébb a tényleges fitnesz kapcsán. Fals adatokat kommunikál, köszönőviszonyban sincs a valósággal a pulzusszám és az alvásmonitorozás, a lépésszámom markánsan túlkalkulálja, az edzéseket elégetett kalórákat csúnyán alászámolja. Egyedül sétálgatáshoz tudom ajánlani, másra konkrétan értelmetlen. Nagy kár nem csak ezért, hanem a bezárt rendszerért is, amely semmiféle külső appal és berendezéssel nem működik együtt (csak headsetet lehet hozzá társítani), hiába az összetett edzésprogramok tömkelege a mellékelt szoftverben, ha utána az eredmények pontatlanok. Magán az órán levő felületre is ráférne egy revízió, de a kezelhetőség összességében korrekt, a menürendszer logikája érthető, az értesítéskezelés megfelelő, az üzemidő pedig always-on kijelzéssel együtt is több mint egy hét, ami egy ekkora kis mütyürtől kifejezetten jó eredmény. Mégis azt gondolom, hogy ha ezt csupán egy értesítéseket megjelenítő, divatos kiegészítőnek fogjuk fel, akkor oké. De a termék (és annak leírása) azt sugallja, hogy ennél komolyabb dolgokra is képes a berendezés, ami sajnos nem igaz. Kár, hogy ennyire zárt a szoftver, az is kár, hogy a beépített GPS ellenére a sétálós-túrázós-futós aktivitások örökre a Honor rendszerén belül kell maradjanak, kár, hogy a Honor Watch 4 aktivitásokra egyszerűen kevés. Nem tudok rá plecsnit adni. Ez a wish-es Apple Watch.
Bog