Hardverszerűség, UI
Egy szellemileg visszamaradott ötévesnek is elsőre egyértelmű, hogy itt nincs tízmagos chipset és 12 GB RAM. A MÁV-ra nem vártam ennyit összesen, mint most arra, hogy magához térjen a telefon, de — csodák csodája — eljutottam a főképernyőre. Beletelt némi időbe, majdnem annyiba, mint amennyi eltelt azóta, hogy Android 4.4.2-t láttam. Mert ez bizony az. Egészen szürreális, hogy a fejlesztőcsapat valószínűleg több munkaórát töltött el azzal, hogy elhitessék majdnem az összes szoftverrel, hogy ez egy Android 10, mint azzal, hogy működőképes terméket készítsenek. De sikerült. Az egy dolog, hogy a rendszerinfó is Android 10-et ír, de a CPU-Z és az AIDA64 is így ismeri fel, meg egy csomó egyéb app is, de a DevCheck Prót már nem tudták átverni. (Igazából a többit is csak félig, mert a Dalvik 1.6.0 azért árulkodó annak, akinek van némi fogalma az Android történelméről.)
Szóval 4.4.2. KitKat. Még volt neki külön fantázianeve. Play Store, régi ikonnal. Minden a régi időket idézi (a zenelejátszótól kezdve a YouTube-ig), de arra azért maradt idő, hogy egy korabeli iOS-ből lelopják a tárcsázó, az üzenetek és a Safari ikonját, mesteri. És bár néhány szoftvert át tudtak verni (azok bőszen írják, hogy MT6889, 12 GB RAM, 512 GB tárhely és 1440 x 3040 pixeles felbontás), de tényszerűen ez egy kétmagos, 1,3 GHz-es MediaTek MT6572, a RAM mérete 512 MB, a belső tárhely 1,2 GB. A kijelző felbontását pedig már megosztottam.
Ennél gyengébb telefont akkor sem tudsz venni Európában, ha direkt keresed a lehetőséget. Ez iszonyú régi vas, irgalmatlanul karcsú erőforrásmennyiség, folyamatosan 100%-on pörög a CPU, olyan szinten lassú és kezelhetetlen, hogy csak arra 17 percet vártam, hogy a Play Store-ból első indításnál Play Áruház legyen, direkt mértem. A gombsor hosszú másodpercek alatt szaggat elő alulról szövegbevitelnél, az egész miskulancia elképesztően darabos, már-már képeregény-üzemmódban fut, egy konkrét kínszenvedés. Nulla darab benchmark fut el rajta a jelenleg használt szortimentből, egy jó Quadrant milyen jól jött, fel is tettem rá.
No, hát azért böcsülettel beleköltöztem a termékbe és elkezdtem használni. Ez kín. Emberiesség elleni bűntett. Ha meg onnan nézzük, hogy mit ígérnek, akkor pofátlan lehúzás és konkrét genyóság. Az egy dolog, hogy a Google szoftvercsomag gyakorlatilag a Play Áruházra korlátozódik, de lehet telepíteni a hiányzó összetevőket (Maps, GMail, Drive), ezek el is futnak — úgy, ahogy. Csak hát, hmm, az a papíron 512 GB-os tárhely a valóságban 1,2 GB. Viszont alkalmazástelepítés a microSD-re is lehetséges, és minden félelmem ellenére a 32 GB-os kártyát (kisebbet nem találtam) simán írja-olvassa a termék. El kell mondanom azt is, hogy a beszélgetési hangminőség tökre nem gáz, ráadásul a közelségszenzor is jól működik. Azt hiszem, hogy ezzel a pozitívumok végére is értem.
A 4.4.2-es Androidhoz nem sokat adott hozzá az a fejlesztőcsapat, amelynek arra azért volt kapacitása, hogy az összes létező helyen átverjék a szoftvereket, meg még kamu biometrikus szenzor köré is írjanak alkalmazást. Van arc alapú feloldás, hát ez valami rettenet lassú, de itt legalább nincs átverés, más ember feje alapján nem oldja fel a telefont a szoftver. Gyárilag fent van a Facebook alkalmazás, de nem lehet belépni (unexpected error, én mondjuk kicsit azért vártam), fent van a WhatsApp, de olyan fiókom pont nincs, lehet, hogy az is problémás. Kapunk diktafont, fájlkezelőt és FM-rádiót.
Elkezdtem telepíteni ezt-azt, csak úgy viccből. A Waze felment, elindult, de hát GPS-jelet nem látott, nagyon sokáig keresett műholdat, 10 perc után talált egyet, aztán 20 perc után még mindig csak egyet látott, itt feladtam. Akkor nézzünk meg egy primitív játékot, gondoltam, leszedtem a minden telefonon röccenés nélkül futó Ridert. Játszhatatlan, de úgy, hogy befagyott az első bukkanónál, nyomtam egy home gombot, visszakaptam a főképernyőt és még egy percig szólt a játék zenéje. Irgalmatlan. Bármilyen felületnél a virtuális gombsorra hosszú másodperceket kell várni, a bevitel pontossága pedig véresen gyenge, de hát ha ilyen a kijelző, akkor milyen legyen az érintésérzékenység, ugye. Szóval az egész miskulancia masszívan átlépi a falhozvágós szintet, lehetne még cizellálni, de teljesen felesleges, a termék az alapfeladatok ellátására is képtelen.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!