Evolveo EasyPhone XG és EB - fejlődés változó korban is

Az Evolveo két új modellel is bővítette az EasyPhone kínálatot. Az EasyPhone EB az FM ráncfelvarrása, az XG pedig az XD új generációja néhány új funkcióval és rendbekapott felhasználói felülettel.

EasyPhone XG

Az EasyPhone XG sem teljesen új modell, a kialakítás megegyezik az XD-ével, viszont kapott pár új funkciót és a felhasználói felületet is sikerült maradéktalanul, és nem mellesleg helyesen lefordítani. Az XD menürendszere kifejezetten használható volt, ezen nem is változtattak, a 2,3 hüvelykes 320 x 240 felbontású, színes TFT kijelző továbbra is jól olvasható, amit az erősen kontrasztos színséma is támogat, a betekintési szögek viszont rendkívül korlátozottak, a színek erősen invertálódnak. A főképernyőn az idő a színskála bármely árnyalatában képes megjelenni, de ha nem oldalról pillantunk az asztalon fekvő eszközre, akkor nincs gond, a dokkolóban pedig megfelelő szögben áll a készülék ahhoz, hogy mindenhonnan jól látható legyen a kijelző.


[+]

A gombkiosztás viszont továbbra is remek, megvannak a dedikált gyorshívók és a fényképes névjegyek is kapott egy külön ikont, a kamera meg eddig sem érdekelt senkit, és azzal együtt sem fog, hogy a szenzort kicserélték egy papíron egészen ígéretes, 3 megapixeles egységre és tettek alá LED segédfényt. Mondjuk jobb, mint eddig volt, de még mindig nem az értelmezhető szint. A segélyhívó gomb és a hangszóró is a recés textúrájú hátlapra került, alul microUSB és dokkoló csatlakozó, fent pedig 3,5 milliméteres jack és zseblámpa.

A zseblámpa akkor is üzemel, ha a készülék nincs is bekapcsolva, a jobb felső billenőkacsolóval kezelhető. Alatta a kijelző zárolását és feloldását végző kétállású kapcsoló esik kézre, balra pedig a hangerőszabályzók. A beépített antennával dolgozó, háttérben is futó FM-rádió itt nem kapott külön fizikai vezérlőegységet, a menü multimédia pontjában kell keresni. A két M jelölésű gombra két telefonszámot lehet tenni, mellette a fényképes névjegyek érhetők el (összesen kilenc), a számgombokhoz viszont nem lehet gyorshívót rendelni, de ezt a problémát igazából megoldják a fényképes névjegyek, még akkor is, ha nem fáradunk fényképek memóriakártyára való másolásával és a beállításukkal. Megjegyezni is egyszerűbb, hogy az emberkés gombot kell megnyomni és ott kiválasztani a kívánt kontaktot, mint cetlire írkálni, hogy ki, melyik számgomb alatt érhető el.


[+]

Fejlődött a naptár is. Az XD esetében csak megjelenítette a hónapot, most már viszont eseményt is tudunk megadni emlékeztetővel egybekötve. Jegyzet nem lett, de emlékeztetőket a naptáron kívül is létrehozhatunk, a hangrögzítő pedig továbbra is praktikus. Minden olyan tevékenységhez kelleni fog egy maximum 32 GB-os memóriakártya, ami bármilyen kis tárhelyet is igényel, mert a telefon kapacitása 300 névjegyig és rövid szöveges üzenetig terjed, illetve egy darab fényképet bír eltárolni önerőből.

[+]

Hirdetés

Nem mintha olyan sok mindent szeretnénk itt tárolni, de ha már nem fertelmes a hangszóró, a rádió és a zenelejátszó is fut a háttérben, egy playlistnek azért lehet haszna, főleg, hogy Bluetooth headseten vagy külső hangszórón stabil a kapcsolat és képes kitűnő minőségben lejátszani a tartalmakat. Egyébként vezetékes fülhallgatón sem rossz, csak nem azon, ami a dobozban van. Extrák nincsenek a rendszerben, a kétirányú navigációs gomb felfelé irányában pedig elérhető minden praktikus készség, a lista tartalma viszont nem változtatható, úgyhogy itt fixen a repülési módot, a nagyítót, a számológépet, az ébresztőt, a naptárat és a testreszabható profilokat találjuk, ahol külön kezelhetjük a hívások és az üzenetek hangerejét.

[+]

Sok minden nem változott, a kijelző fölött viszont lett két picuri értesítő LED, balra piros, jobbra zöld színben, ami a bejövő üzenetekre és hívásokra reagál, illetve mutatja a töltés állapotát. A lényegesebb újdonság viszont az esésérzékelés, ami elég szenzitív ahhoz, hogy funkcionális legyen, illetve a GPS alapú helymeghatározás, ami a hálózati lefedettség függvényében akár tűpontosan is megmondja, merre tartózkodik a felhasználó. Vagy legalábbis a telefonja.

[+]

A GPS adatok megosztásához engedélyezni kell a GPS-t, a GPRS adatforgalmat és megjelölni azokat a telefonszámokat, akik jogosultak lekérni a helyadatokat SMS-ben. Ha engedélyezett számról érkezik kérés egy GPS vagy LOC szövegű SMS formájában, a készülék küld egy linket a pontos koordinátákkal, amelyeket térképen is megjelöl. Városban ez tökéletes pontossággal történik meg, esés esetén pedig 20 másodpercig szirénázik a telefon, mielőtt hívja a megadott számokat. Ha ezek egyike sem érhető el, megy az SMS a helyadatokkal kiegészítve. Technikai infó: nem, nem vágódtam el az utcán, csak leejtettem a telefont a fűre kézmagasságból, de akkor is aktiválódik, ha csak annyira dobjuk fel a telefont, hogy még biztonságosan elkapjuk. Gyorsulásérzékelő biztosan van benne.

[+]

Az adatkommunikáció ezzel együtt kimerül 850, 900, 1800, és 1900 MHz-es frekvencián folytatott GSM kapcsolatban, adatkapcsolatot nem képes létesíteni sem mobil, sem WiFi hálózaton, mindössze ugye az ismeretlen verziószámú Bluetooth-szal gazdálkodhatunk, ha nagyon kapcsolódhatnékunk van. A beszélgetés hangminősége az én oldalamon kifogástalan, kellően hangos, tiszta és magas minőségű, a másik oldalon viszont egyes esetekben volt panasz a túl érzékenynek érződő mikrofonra, más esetekben viszont 4G színvonalú hívást bonyolítottunk és mindenki elégedett volt.

Van némi véleménykülönbség a szerkesztőségen belül, hogy egy ilyen senior telefon alkalmas-e első telefonnak a nagyon fiatal korosztály számára. Sok gyermek-okosóra is létezik ugyanis, amely pont azt a célt szolgálja, amit egy Evolveo mobil is képes hozni, de a csuklón hordott kütyü kevésbé veszik el, ugyanakkor viszont ha már telefon, akkor hány éves korig nem "ciki" egy ilyen masinával megjelenni? Hogy hol van az az életkori (vagy érettségi) határ, amikor a gyerek már kaphat telefont az is állandó vita kérdése, ha pedig már eldőlt, hogy legyen telefon, akkor az milyen legyen... az szintén nem egyszerű döntés. Egy ilyen senior készüléknél arra biztosan nem kell figyelni, hogy ne játszon rajta a gyermek túl sokat és ne találkozzon nem megfelelő netes tartalmakkal sem, de ha az osztálytársnál ott villog egy legújabb iPhone, akkor az mennyire hervasztó egy Evolveót nyomkodva? Egyáltalán: való suliba a mobil? Sok helyen le kell adni órák előtt, hogy ne vonja el a figyelmet, de erre vonatkoztatva sincs egységes álláspont és gyakorlat. Úgyhogy alant egy szavazás a témában:


[+]

Evolveo EasyPhone XG
Pro
Könnyen kezelhető gyorsgombok
Kényelmes kezelőfelület, hibátlan lokalozáció
Fényképes névjegyek, egyszerű gyorshívás
Stabil Bluetooth kapcsolat (fülhallgató, hangfal)
Pontos GPS pozíciómeghatározás
FM rádió beépített antennával
Esésérzékelés
Kontra
Nincs dual SIM
Használhatatlan kamera
Pontozás
Kialakítás, védelem 7 pont
Kijelző 6 pont
Sebesség 9 pont
Szoftverfelület 8 pont
Fotózás, videózás 1 pont
Hangminőség 8 pont
Adatkommunikáció 5 pont
Üzemidő 9 pont
Ár/érték arány 8 pont
Ár (HUF) 22.000

Az EasyPhone XG kiválóan alkalmas idős vagy nagyon fiatal felhasználóknak. A kezelés egyszerű és kézenfekvő, valószínűleg mindkét célcsoport számíthat segítségre az alapvető beállítások elvégzésében, ami egy átlagos szövegértésű felhasználónak nem okozhat problémát, sem a nyelvezet, sem a menürendszer logikája miatt. Az M jelzetű gyorsbillentyűk beállítását picit keresni kell, az elmentett kontaktnál válasszuk az opciókat, ahol a kilencedik lehetőség lesz a nyerő. Picit gyorsabb, ha a gyorselérésben kiválasztjuk a Tárcsázó gomb opciót és ott hozzáadjuk a kívánt névjegyet a listából. A helyadatokhoz való hozzáférés biztosításához figyelni kell, hogy minden szükséges adatkapcsolati opciót engedélyezzünk, utána viszont kitűnően működik, jó lefedettségű területeken tökéletesen pontos pozíciómeghatározással. Az esésérzékelés is precíz, egy komolyabb botlásra beindul a vészjelzés, a telefon leejtését követően pedig 20 másodpercünk van összekapni magunkat, mielőtt elindulnak a segélykérő hívások és üzenetek. A brutál hangerejű akusztikai szignál a telefon megkeresését is segíti, ha olyan helyre pottyan, ahol nem látjuk, de akkor is hasznos, ha a készülék a felhasználó tudta nélkül esik ki a zsebéből vagy a táskájából. Kisebb gyerekeknek is ideális az eszköz. Egyrészt egy SMS-sel bármikor ellenőrizhetjük, hogy megvan-e a gyerek és ott van-e, ahol lennie kell, másrészt egy esetleges baleset esetén a készülék automatikusan intézkedik, az ivadék elérhető, ő is tud telefonálni, közben pedig nem lesz alkalma olyan tartalmakba futni a neten, amelyekbe nem kéne, mert a telefon lófüttyöt sem tud, csak 2G hálózaton GSM kapcsolatot létesíteni. Hiába cserélték a szenzort 3 megapixelesre, ami ebben a műfajban már nagyjából csúcskategóriának számít, a kamera egy nagy kupac gőzölgő talajjavító matéria, még mozgókép rögzítésére sem alkalmas. A zsákos embert viszont pofán lehet villantani vele, több, mint a semmi, de azért vegyük számításba, hogy nem az a kép lesz az ügyészség legerősebb bizonyítéka, ha fokozódik a helyzet. Az opcionális csendes üzemmódban dolgozó SOS gomb viszont nagyon is hasznos, az 1000 mAh-s akkumulátor nagyon sokáig bírja, a töltődokkoló főleg az időseknek segítség, a kialakítás pedig megfelel mindkét korcsoport elvárásainak. Az Evolveo EasyPhone XG 22 ezer forintos áron érhető el, ha pedig veszünk a kölöknek egy közepes BT fülest is mellé, még zenét is kiváló minőségben tud hallgatni, miközben hazafelé battyog a napköziből, a zseblámpához pedig még csak be sem kell kapcsolni a telefont.

Evolveo EasyPhone XG

AliceWake

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Előzmények

  • Evolveo EasyPhone EG - mEGgyőző

    Evolveo egyre jobban érzi, hogy adott műfajban mire van igény. Az EasyPhone EG kifejezetten jól sikerült, a termék, egyszerű, minőségi és funkcionális, a 2G hálózat meg legalább stabil és a világ végén is elérhető.

  • Evolveo EasyPhone FM - zsebrádió

    Újabb időseknek szánt Evolveo modellről néztük meg, hogy valóban alkalmas-e a korosztály speciális igényeinek kielégítésére. A hatalmas gombok máris biztatóak.

  • Evolveo EasyPhone XD - könnyűnek találtatott

    Régen volt már szerencsénk úgynevezett nagyitelefonhoz, noha nem hisszük, hogy a termékkategóriára vonatkozó igény ne lenne legalább akkora, mint az EasyPhone XD gombjai.

Hirdetés