Eufy X10 Omni - lát, de nem néz

Nem ez a gyártó csúcsmodellje, de vannak remek tulajdonságai, noha az akadályelkerülés messze nem tökéletes.

Bevezető, csomagolás

Nem mondom, hogy Kínáig kellett mennem, hogy egy Eufy (úgy ejtik, hogy “jufi”) porszívót elküdjenek tesztre, de mindenképpen kellett a projekthez az, hogy az Anker illetékeseivel jó viszonyba kerüljek. A Eufy a porszívós almárka, amelynek vannak belépőbb modelljei és ennél jóval komolyabb változatai (S1 és S1 Pro) spéci felmosási móddal, az X10 Omnit (250 ezer forint) én választottam a kínálatból azért, hogy végre ne csak a legdrágább eszközöket tudjuk itt bemutatni, hanem egy kicsit megfizethetőbb gépet is megnézhessünk, mert időközben egy csomó, korábban csak méregdrága masinákban látott funkció lecsúszott a középkategóriába is.


[+]

Az Anker Kína második legnagyobb exportőre (az első a Shein), rengeteg különböző terméktípus gyártásával foglalkoznak (külső akkuk, Soundcore audio eszközök), a Eufy nem annyira régi és patinás márka, mint a Roborock, ám az S1-gyel már tudtak újat mutatni, az X10 Omni pedig inkább egy hagyományosabb, dokkolós megoldás. Saját fejlövésem, de nekem nagyon érdekes látni, hogy egy ilyen gépnél milyen sokféle megközelítés létezik és mennyi apróságban térnek el ezek egymástól, az X10 Omni esetében is vannak remek ötletek és vannak olyan hiányosságok, amiket mások már megoldottak.


[+]

Egy jókora dobozban érkezik a készülék, amely alapvetően egy dokkolóból és magából a porszívóból áll. Külön van csomagolva a rámpa, természetesen jár egy hálózati tápkábel, de egyébként nem tolja túl a gyártó a tartozékokat, mert más nemigen akad. Egy porzsák benne ül már a gépben, a körkefék és a felmosópamacsok fel vannak szerelve, a HEPA szűrő is benne van a robotban és nincs pótalkatrész. Mivel a Temuról vagy Aliról kábé 5 ezer forintért lehet venni komplett tartozékcsomagot, amiben körkefék, spirális kefe, pamacsok és porzsák is van, ezért nem a dolog költségvonzata zavar, hanem csak az, hogy extra macera van vele. A gyári hatos pakk porzsák ára 23 euro, ez is egy kibírható összeg. És egy darabig tutira elég lesz.

Hirdetés

Kialakítás

A dokkolót abban a pillanatban megkedveltem, ahogyan kivettem a dobozból. A mattszürke felületen nem látszik meg annyira a kosz, talán nem gyűjti annyira a port és nem lesz ujjlenyomatos. A két víztartályt (tiszta és koszos) csak ki meg kell emelni és már lehet is vinni üríteni/teletölteni, a porzsák cseréje is irtó egyszerű. Kár, hogy az X10 Omni nem kínál a felmosáshoz vegyszeres adalékot, ez még mindig a drágább gépek privilégiuma. (És bármennyire is köztudott, de írjuk le: a tiszta vizes tartályba ne öntsünk random padlóápolót, mert lehet, hogy kárt tesz a robot belsejében, arra pedig nem vonatkozik a garancia.) Viszont baromi praktikus, hogy a porszívó helyének alját egy mozdulattal ki lehet pattintani és el lehet mosni, akármilyen “self-cleaning” rendszer is van egy ilyen motyóban, előbb-utóbb a garázs padlózata mocskos lesz. Ugyanakkor viszont apró hiányosság, hogy a tápkábel felesleges madzagát nem lehet feltekerni hátul.


[+]

A robot első ránézésre más, mint a megszokott modellek. A Dreame és a Roborock porszívók is 35 cm szélesek, ez viszont csak 32 cm, van olyan hely a lakásban (széklábak között), ahol ez pont számít. A formája is más kicsit, mert elöl, ahol a körkefe van egy kicsit kevésbé íves, így közelebb tud menni a falakhoz. A tetején ennek is ott van a LiDAR, de az elejére is került szenzor, ezt a gyártó AI.See névvel illeti és alapvetően egy kamerát mindenképpen tartalmaz, de ellentétben akár a Dreame, akár a Roborock megoldásától ebben az esetben a felvételek nem jönnek ki a porszívóból, saját maga dolgozza fel a látottakat, hogy elkerülje az akadályokat, amiket aztán megjelöl a térképen, de fotót nem mellékel hozzá. Ezt a zártságot amúgy TÜV SUD ETSI 303645 Cybersecurity hitelesítés is megerősíti.


[+]

A robot tetejét fel lehet hajtani, ott van a portartály és a HEPA szűrő. Az alja kvázi a szokásos, van egy körkefe, hogy a port behajtsa a gép alá, ott pedig egy dupla spirális kefe dolgozik, aminek van gumírozott és sörtés része is, a gyártó szerint ez így hatékonyabb a kárpiton, a hosszú hajszálak és szőrszálak kérdését pedig a spirális kefe mögött található penge oldja meg, ami a feltekeredett dolgokat elvágja, hogy azokat a masina fel tudja szívni. Hátrébb van két körpamacs a felmosáshoz, viszont sem ezeket, sem pedig a körkefét nem tudja kinyújtani oldalra a szerkezet, ez a jelek szerint a drágább gépek megoldása. A robot elvileg 2 cm magas küszöbökön tud átjutni, ezt tényleg megoldja, nálam van 2,2 centis akadály is, azon sokadik nekifutásra átküzdötte magát.


[+]

Nagyon kedveltem, hogy a matt felületre nem tapad rá annyira a kosz, mint a sok, csillogós műanyagból összerakott konkurensre. Viszont a masina elég hangos. Nem csak akkor, amikor a dokkolóban matat, akkor szörcsög, hörög, gurgulázik és morog, hanem menet közben is vannak furcsa hangjai még akkor is, amikor nem jár maximális fordulatszámon. Mindezzel együtt az első benyomások mind a dokkolóval, mind pedig a robottal kedvezőek voltak, szóval érdekelt, hogy mit fog tudni hozni a takarítás során.

Működés

Az X10 Omni beüzemelése relatív egyszerű, be kell dugni a konnektorba a dokkolót, be kell kapcsolni a robotot, egy gyors regisztráció az Eufy Clean appban és már meg is próbálja Bluetooth kapcsolaton át megszólítani a szoftver a gépet. Ha ez valamiért nem sikerül, akkor sem kell kétségbe esni, mert ilyenkor a dokkoló által létrehozott WiFi hotsportra tudunk fellépni, ott megcsinálni a párosítást és már meg is vagyunk. Első alkalommal a robot mindenképpen körbejárja a hajlékot akkor is, ha takarítást kértünk, ha nagyjából megvan az alaprajz, akkor áll majd neki. Hozzáteszem, hogy az első alaprajz elég hevenyészett, a szobafelosztás is furcsa és a bútorokat is csak hellyel-közzel észleli, de az első takarítás után minden a helyére kerül.

[+]

Van csak felmosás, csak porszívózás és egyszerre történő ügymenet is. Szőnyegen felhúzza 18 mm magasra a tappancsokat, ami általában elég, de hosszabb szálú szőnyeg esetén kevés lesz. És nem elég ügyes a kárpit szélénél sem, simán van, hogy egy fordulásnál a hátuljával kicsit összevizezi a szőnyeg szélét. A “Smart” mód elvileg észleli, hogy mennyire mocskos a terület, de nekem az volt a benyomásom, hogy ez is leginkább azt csinálja, hogy a szőnyeg esetén megemeli a szívóerőt, ami amúgy is külön bekapcsolható. Viszont a lakás mérete és kárpitozása alapján összerak egy gyakorisági rutint, ehhez még azt is meg lehet mondani neki, hogy van-e háziállatunk. A vízkezelés szintje is három lépésben állítható, szerintem már a közepes is túlzás.

[+]

Hatékonyság szempontjából nem hozza azt, amit egy csúcsgép. Persze szőnyegen minden robotporszívó hátrányban van egy komolyabb rúdporszívóval szemben, de a kutya által leginkább használt (érts: mindig ott fetreng) kárpitból még egy marék szőrt kiszedett közvetlenül a Eufy után egy Xiaomi G20 Max, pedig ez a terület maximum 5 négyzetméteres. Ennél jobban fájt, hogy a robot nem volt elég alapos. Itt-ott kimaradtak területek, ahol ördögszekér jelleggel görögtek a kutyából kihulló szőrcsomók, de nem akartam az X10 Omnit addig leszidni, amíg rá nem engedtem a Dreame X40 Ultrát ugyanarra a szobára. És hát igen, a Dreame összeszedte mindazt, amit a Eufy kihagyott.


[+]

És ezzel elérkeztünk az akadálykerüléshez. Azok a porszívók, amelyeken már van kamera úgy működnek, hogy a kamerakép alapján detektálják és kerülik el az akadályokat. Az X10 Omni a bútorok kapcsán roppant ügyes, tényleg nem megy neki semminek és relatív jól tájékozódik a hajlékban. Ugyanakkor viszont direkt leszórtam neki a szőnyegre egy csomó random tárgyat, hogy megnézzem, hogy mit csinál velük. És ez egy méretbeli kérdés a jelek szerint, mert egy PS4 kontrollert simán körbetáncolt, a hanyagul ledobott kalapomat sem bántotta, de a kutya labdáját és kis játékát annak ellenére megpróbálta megenni, hogy elsőre úgy tűnt, hogy azokat is észrevette. Aztán csak maga alá gyűrte a játékot. Nyilván ezután körbezavartam a Dreame gépet is ugyanezen az akadálypályán… és az mindent kikerült.


[+]

Vagyis — és ezzel eljutunk az összegzéshez — a Eufy X10 Omni ugyan nem rossz masina, de ezen az árszinten egyáltalán nem a legjobb. Vannak tagadhatatlan előnyei: szuper az anyaghasználat, könnyen takarítható a dokkoló, amit egyébként is egyszerűbb karbantartani, kompaktabb maga a robot, ami miatt kisebb helyekre is befér, egyszerű és áttekinthető az alkalmazás többszintes ingatlanok esetén is, plusz a kamerás akadályészlelést úgy oldja meg, hogy nem jön ki képi anyag a porszívóból. Nálam az is ér egy extra pontot, hogy takarítás közben nem csak a vizet cseréli, hanem a portartályt is üríti. Ugyanakkor viszont egyértelmű, hogy miért kerül kevesebbe, mint egy ízig-vérig csúcsmodell. Nem annyira ügyes, nem tudja kinyújtani a körkefét és a pamacsokat oldalra, nem mászik meg akkora akadályokat és a kamerás megoldás ellenére az akadályfelismerése az apróbb tárgyakra már nem terjed ki. Így is relatív jól elkerül minden csapdát (kábeleket, ruhákat, nagyobb játékokat), de messze nem 100%-os ilyen szempontból, pont az az érzés veszik el, ami miatt a Roborock S8-at és a Dreame X40 Ultrát is bármikor el lehet engedni egy körre anélkül, hogy külön összepakolnánk előtte. Kis hiányosság továbbá, hogy az X10 Omni víztartályába nem lehet adalékot tölteni, viszont az alsó, pengével ellátott forgókefe tényleg nagyon jó abból a szempontból, hogy sem a kutyaszőr, sem pedig a hajszál nem csavarodik rá. Van tehát sok pozitívuma a terméknek, de pont lehet érezni, hogy ez a csúcsmodellek alatt van árban és képességekben is. A robotporszívós választás nagyban hasonlít az okostelefonos választásra: mindenki számára vannak fontosabb és kevésbé fontos funkciók, a Eufy egy relatív gondozásmentes masina a pengés kefével, a könnyen takarítható dokkolóval és az olcsón beszerezhető pótalkatrészekkel, miközben kifejezetten kompakt nem csak a dokkoló, hanem maga a robot is. Az AI.See megoldás nem hozta a várt eredményt, ha nálad alapból rend van és/vagy nem derogál elrámolni az útból a kis méretű akadályokat, akkor bőven megfelel napi takarításra — a hétvégén az ember általában fog egy komolyabb célszerszámot és alaposabb munkát végez.

Bog

A készüléket a gyártó nemzetközi képviselete biztosította, köszönjük.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Anker

Azóta történt