Bevezető, külső
Az eddig E-TEN néven ismert márkánál úgy döntöttek nemrég, hogy a PDA-telefonok kedvéért önálló márkát indítanak, amelynek neve az lett, hogy Glofiish. Kis kezdőbetűvel, legalábbis a készülékekre így írták. Az új márka két új modellt is hozott a piacra, Gubro kollega már megnyúzta az X500-at, most pedig az M700 van soron, amit szintén a Macropolis biztosított.
Külső szempontjából a két eszköz jelentősen különbözik, bár formaviláguk hasonló. Az M700 messziről kissé frissebb, illetve érdekesebb íveket mutat, több rajta a „csicsa”, ám így sem fogja megrengetni a PDA-k formatervezésének alapjait. Közelebb érve azonban erős csalódottság lesz úrrá a szemlélődőn: a ház nagyon-nagyon műanyag, egyáltalán nem tűnik minőségi anyagnak.
Az előlapi gombok megegyeznek az X500 kezelőszerveivel, két funkciógomb, két híváskezelő billentyű, illetve középen egy szögletes navigációs négyzet lelhető fel, amelynek közepe elsőre joysticknak tűnik, de nem az. A menüben való haladáshoz a négyzet széleit kell nyomkodni. Ha az ember a középső, kitüremkedő gombocskát próbálja a négy égtáj irányába rángatni, akkor nem történik semmi, csak az egész gombpanel együtt kezd el mocorogni, amely kissé ijesztő látvány.
A képernyő felett a GPS gyorsgombja és a házikót formázó billentyű található. Ez utóbbi az M-Desk nevű okosságot indítja, amelyről később még lesz szó. Az M700 legfontosabb ismérve, hogy testvérével szemben ez a modell szétcsúsztatható, balról jobbra kell tolni a fedlapot és előbukkan egy QWERTY gombsor.
No, és itt megint álljunk meg egy szóra. Egyrészt a csúsztatás egy kézzel nem kivitelezhető, ugyanis szorul, mint a franc. Kell hozzá izom, semmi mechanikai rásegítést nem kapott. A HTC Heraldban pont ez volt a zseniális, hogy egyetlen pöccentéssel elérhető volt a gombsor. A másik gond a QWERTY billentyűk világításával van. Nagyon mutatós ugyan a világoskék fény, csak az az óriási gond vele, hogy az ALT gombbal elérhető másodlagos karakterek totál nem kapnak megvilágítást, így sötétebb környezetben emlékezetből kell kitenni az írásjeleket, vagy a számokat.
Hirdetés
A vas
Maga a hardver gyakorlatilag egy az egyben az X500 egy másik házban. Ami különbség akad, azt a kialakítás okozza, ilyen például a stylus, amely ugyan önmagában elég korrekt, teleszkópos darab, de ha lehántom a hátlapot, akkor tuti elfordul a ceruza a helyén, így különösen nehéz úgy visszatenni a burkolatot, hogy a stylust ne kelljen megpiszkálni. Apróság, de idegesítő.
A képernyő egy jó nagy, 240x320 pixeles, 65 ezer színű ablak, napfényben persze nehezebben olvasható, de alapvetően nincs benne hiba. Első bekapcsoláskor a Windows Mobile 5 gyors képernyőkalibrálása után a felálló oprendszer vagy 20 segédprogramot telepít magától a kiterjesztett memóriából, amelyek igen hasznosak, mert zömében olyan alkalmazásokról van szó, amit a felhasználó maga is feltolna a gépre, csak most nem kell vele külön töketlenkedni, kulcsrakészen kapjuk.
Hiányzott a HTC modellekből megszokott OK gomb, amellyel a futó alkalmazások ablakait (vagy igény esetén magukat az alkalmazásokat) is be lehet zárni a képernyő érintése nélkül, cserébe viszont itt van a már említett M-Desk, amely okos, kartotékos rendszerbe gyűjti funkciók szerint az ikonokat, így könnyű eligazodni menüpontok között.
Az M700 lelke egy 400MHz-es processzor, melyhez 64MB RAM és 128MB ROM társul. A sebességgel nekem egyszer sem volt gondom, a QWERTY gombsor kihúzása után viszont néha nagyon lassan fordult meg a kép. A SIM kártyámat nem csak az M700, de a X500 is gyűlölte, minden bejövő hívás kétszer látszott, egyik az ismert, másik pedig egy ismeretlen számról. Gubro nem tapasztalt ilyet, úgyhogy ez nem feltétlen a készülék hibája.
Szoftverezettség
Az alap Windows Mobile alkalmazások mellett (Word, Excel, PowerPoint, Media Player, MSN) rengeteg aprósággal kedveskedik az M700. Az M-Desk már említésre került, de nagyon kellemes az akkumulátor állapotát folyamatosan mutató segédprogram, vagy a ZoomSMS, amelynek hatására a beérkező üzenetek az eddigi pici buborék helyett a képernyő közepére lónagy betűkkel íródnak ki.
Vannak úgynevezett Scenario-k, amelyek igazából a hagyományos mobiltelefonokon megismert profiloknak felelnek meg. Az E-TEN eszközökből ismert ikonvezérelt menüsáv is kikerül a Today képernyőre, illetve szép, hogy a nem fogadott hívásokat egy jókora kék gomb felbukkanása is jelzi az alapképernyő központi helyén.
A szövegbeviteli lehetőségek igen sokoldalúak. Egyrészt vadulhatunk a hagyományos virtuális billentyűzettel, de ehhez tutira kelleni fog a stylus, másrészről van nekünk egy Easy Keyboard nevű szerkesztőnk is, amely ugyanezt fél képernyőnyi nagyságban nyújtja, így kis gyakorlás után puszta tapizással is működhet a szövegbevitel. Én a magam részéről inkább szétcsúsztattam az eszközt, a béna megvilágítás ellenére a QWERTY gombsor remekül használható, mert a gombok kicsit domborúak, jó nagyok, így kevés az esélye a félreütésnek.
A beépített GPS a szokásos SiRF Star III chipsettel rendelkezik. Az M700 alapkiépítése nem tartalmaz navigációs szoftvert, ezt utólag kell beszereznünk, de az alap alkalmazás a műholdakat viszonylag gyorsan megtalálta. Sajnos akárhogyan is forgattam az eszközt, külső antenna csatlakozást nem találtam rajta.
Van viszont Voice Commander, ami alapállapotban a készülék bal oldalára helyezett gombbal indítható el. Ez kicsit hülye helyen van, mert a szétcsúsztatás művelete is balról jobbra történik, így ilyenkor néha véletlenül megnyomódik, aztán az ember csak arra figyel fel, hogy „Say Command”. Bár a beszédfelismerő igen sok funkcióra képes, csakis angolul hajlandó értelmezni a parancsokat, így a magyar kontaktjaim névjegyzékből történő tárcsázása eleve halott ügy volt, úgyhogy sűrűn mondtam, hogy Goodbye, erre ugyanis hallgat a szoftver és bezárja magát.
Multimédia
A hátlapon 2 megapixeles kamera teljesít szolgálatot. Mellette egy önarckép készítésére szolgáló tükör és egy vakunak csúfolt jelzőfény található. A kamera szoftvere nem okoz meglepetést, a kereső teljes képernyős, ha pedig a csavarkulcsra kattintunk, akkor megkapjuk ikonok formájában a beállítási lehetőségeket. Vannak keretek és effektek is.
Itt elég sok opció van, mint általában a Windows Mobile telefonokon. A kép formátuma lehet JPG, vagy BMP is, állítható a környezet (felhős, beltéri, stb), változtatható a mentés helye, kérhetünk időbélyeget, válogathatunk a különböző felbontások között. Furcsa módon az önkioldót nem sikerült működésre bírni, talán egy újabb ROM verzió megoldja ezt is, bár alapvetően nem létfontosságú opció. A videórögzítés 320x240 pixeles felbontásban valósulhat meg. Fotók alant, érdemes megnézni, hogy elérik a nemrég tesztelt Cyber-Shot K550i minőségét.
A dobozban a töltő, a tok és az USB kábel mellett egy egész pofás sztereó headset is található, amely 2,5-ös jack végződés segítségével csatlakoztatható a géphez. Kizárólag ennek segítségével hozható működésbe az FM-rádió, amely értelemszerűem a füles zsinórját használja antennaként. A specifikációk szerint RDS is van a funkciók között, de ezt nem sikerült az alkalmazásból kipréselni. Nekem kicsit túlérzékeny volt a vevő, elég könnyen vált recsegőssé a vétel, de meg kell becsülni a rádió jelenlétét, mert Windows Mobile eszközök esetében igen ritka madárnak számít.
A zenehallgatáshoz alapból a Windows Media Player használható, de természetesen feltehetünk magunknak másik szoftvert is. Normális fülessel normálisan szól, a gyárival közepes a minőség. Essen még szó az Image Wizard nevű okosságról is, amellyel öt lépésen keresztül szerkeszthetjük a fotóinkat, de a variációs lehetőségek száma viszonylag csekély, cserébe egy idióta is elboldogul a szoftver kezelésével.
Adatkommunikáció, akkumulátor
Ha az M700-ban lenne 3G, akkor még azt is hajlandó lennék neki megbocsátani, hogy ennyire műanyag az egész. De nincs, GPRS és EDGE van helyette. A 2.0-s Bluetooth jelenléte mindenképpen pozitívum, a szabványos USB kábellel történő összeköthetség pedig egyértelmű előrelépés az eddigi E-TEN eszközök nyakatekert, töltővel kombinált adatkábelével szemben.
A böngészéshez elsődlegesen az Internet Explorer való, de aki esetleg utálja (talán joggal), nyugodtan pakolhat fel a gépre mondjuk Operát. A két játék a szokásos pasziáns és a függőséget okozó Bubble Braker. Csak szólok, hogy vízszintes helyzetben teljesen új perspektívák nyílnak meg, egészen más taktika kell ahhoz, hogy megashift módban 1000 pont fölé vigyük az eredményt.
Mindenképpen pozitívum a WLAN támogatása a telefonban. Két kattintással aktiválható és igen jó hatásfokkal látja meg a környező hálózatokat. Barcelona különösen jó próbatétel volt a számára, mivel a szállodában az M700 segítségével találtam meg a tetőn először azt a Wi-Fi hálót, amit utána sikerült belőni a notebookkal is.
A hátlap alatti akkumulátor 1530 mAh teljesítményű, a telep cserélhető. Egy ideig nem fogunk aggódni, ugyanis igen kellemesek a tapasztalataink a kapacitást tekintve. Az M700 egészen könnyedén bírta a társaságomban 3 napig, ami ritkaság az ilyen böszme eszközöknél.
Összegzés. Bár eleinte azt gondoltam, hogy lehúzom a francba a készüléket a tényleg elég igénytelen anyaghasználat miatt, a mindennapok során igen nagy hasznomra volt a telefon. Egyszer sem bírtam megfagyasztani (persze nyilván megoldható lenne), ment rajta az MSN a tetőről WLAN-on keresztül, örültem a QWERTY-nek, amely jól kezelhető, ha már sikerült kinyitni, és hasznos a GPS is. Ha lenne benne 3G, akkor simán ajánlott lenne, így azonban csupán ezt érdemli:
![]() |
E-TEN glofiish M700 |
Bog
Az E-ten glofiish M700 a Macropolis-tól érkezett. Köszönjük.
On-line: Macropolis
Specifikációk
E-TEN glofiish M700 | ||
![]() |
Technológia | GSM 850/900/1800/1900 |
Méret | 117x59x19,8 mm | |
Súly | 165g | |
Kijelző | 240x320 pixel, 65 ezer szín, transzreflektív TFT | |
Telefonkönyv | osztott memória | |
SMS/MMS memória | 128 MB Flash ROM/64 MB SDRAM | |
Egyéb memória | microSD (nincs az alapcsomagban) | |
Java | MIDP 2.0 | |
Vibra funkció | van | |
Naptár | van | |
Ébresztés | van, kikapcsolva is | |
Számológép | van | |
GPRS/EDGE/3G/HSDPA/GPS | 4+2/van/nincs/nincs/van | |
Push To Talk | nincs | |
Infra/Bluetooth | nincs/2.0 | |
Prediktív | nincs | |
Hangtárcsázás | van | |
Hangrögzítõ | van | |
Hangvezérlés | van | |
Valutakonverter | van | |
FM rádió | van | |
Kihangosítás | van | |
Alap akkumulátor | 1530 mAh Li-Ion | |
Készenléti idõ | 200 óra | |
Beszélgetési idõ | 7 óra | |
Fényképezőgép | 2,0 Mpix + vaku + CIF videó | |
POP3 e-mail | van | |
WAP böngészõ | 2.0 | |
HTML böngészõ | Internet Explorer | |
Játékok | van | |
Csengõhangok | MIDI, MP3, WMA, WAV, AMR, AWB, RFM, MMI, AAC – 192 hangú polifónia | |
Operációs rendszer | Microsoft Windows Mobile 5.0 PocketPC | |
MP3 lejátszás | van | |
Egyebek | GPS vevő, WLAN |