BLU Magic - időutazás

Bevezető, tartozékok

Vannak pillanatok, amikor a tesztelő arcát a tenyerébe temetve csóválja a fejét, és nem érti az egészet. Minek kell a mobilokból (is) gagyikat csinálni? Kinek éri ez meg és főleg ki az, aki ezekért pénzt ad, megveszi és úgy érzi, jól döntött? Ezek a gondolatok általában minden alkalommal végigfutnak a fejemben, amikor ilyen kvalitású eszköz kerül hozzám.

BLU Magic
[+]

A különféle kínai és a világ egyéb részeiről származó, legtöbbször totál névtelen gyártóktól kiszabaduló készülék jelentős többségéről kiderül, hogy leginkább csak nevetni lehet, valódi használatra nem igazán alkalmasak. Vannak azért üdítő kivételek, mint mondjuk a Meizu és a Xiaomi, akik igen komoly dolgokat tettek le az asztalra és ellensúlyozzák a „kínai gagyi” tömeget. A BLU neve talán kicsit ismerős lehet néhány olvasónak, ha emlékeznek arra a Note utánzatnak szánt péklapátra, ami főszerkesztőnk gépszíját is ledobta.

BLU Magic
[+]

Ez a kis „csoda” ravaszul ott lapult a szerkesztőség szekrényében, majd hamiskás mosoly kíséretében a kezembe nyomták. A doboz már elkezdi a ráhangolást, szemből még nincs gáz, ám alul gigantikus ikonok hirdetnek olyan csodás tulajdonságokat, mint a 600 MHz-es processzor, meg a 3 megapixeles kamera, nem is beszélve a WLAN-ról. Egyébként a kütyü az XXL GSM-től érkezett, de nem akarom tudni, ők honnan kerítették. A dobozban szokásosan egy hálózati töltő, USB kábel és sztereó füles van.

BLU Magic
[+]

Külső

Aki nem tudná, a BLU egyébként nem is kínai, hanem brazil márka, de az nem olyan meglepő, hogy ezek is Kínában kerülnek le a gyártósorról. Nos, valahogy a Magic már az első pillanatban gyanús volt. Mint ha már láttam volna részleteket róla máshol is. Igen, határozottan HTC-s beütése van, abból is több típust vélhetünk felfedezni rajta, bár talán nem akar annyira másolat lenni, mint a korábban tesztelt Studio 5.3 nevű Galaxy Note „kreálmány”. Külön „öröm” volt, hogy fehérben pompázott, amit a fotózás miatt nem annyira kedvelünk. Méretben egyébként mondhatni egészen kézbeillő a mai lapátok között (bezzeg a nálam lévő másik kütyü meg óriási). A hófehér színt csak az előlapon lévő fémes keret és a kijelző fekete kerete töri meg. Minőségben felemás a helyzet, egész normálisan össze van rakva, nem lötyög, erősebb szorításra azért kicsit nyöszörög. Persze minden műanyag rajta, viszont ezt sikerült olyan lakkozással ötvözni, hogy a telefon annyira csúszós, mint ha egy jégdarabot fognánk (ennek ellenére egyszer sem ejtettem le, ami csoda).

BLU Magic
[+]

Az előlapon felülről kezdve a hangszóróba botlunk elsőnek, ami egészen normális hangerővel és minőségben közvetíti a másik fél hagját, illetve arra sem volt panasz, hogy engem nem hallanak. Még a kijelző előtt közelség- és fényszenzorba(!) botlunk, előlapi kamerát viszont ne keressünk. A képernyő 3,2 hüvelykes átlójával nem túl combos, ehhez HVGA felbontás tartozik, ennek köszönhetően a képminőség elfogadható (a Galaxy Mini nagyobb kijelzőn ad QVGA-t). Sőt, még a betekintési szög se rossz (kínai telefonos mértékkel), de azért nem egy Mobile Bravia. Rögtön a kijelző alatt van a négy androidos billentyű, szintén érintős kivitelben. Egész alul még egy gombot találunk, ami csak látszatra néz ki úgy, mint egy trackball. Ez csak egy sima benyomható billentyű, ami ráadásul a Home gomb ikertesója (tehát nincs önálló funkciója), ez biztos valami védjegye lehet a BLU-nak.

BLU Magic
[+]

A hátlap totál lapos, a nagy fehérséget csupán két dolog töri meg. Alul egy Android figurát tettek bele, ez még akár aranyosnak is mondható. Felül ott a kamera, ami egy márkajelzéssel és a kihangosítót tartalmazó fémes kerettel együtt került elhelyezésre.

BLU Magic
[+]

Oldalt körbejárva a bal rész kihagyható, itt semmi sincs. Legalul is csupán a nyakakasztó helyét látjuk, jobbra viszont már van hangerőszabályzó és... hoppá, fizikai kameragomb! A többi dolog felülre került, itt van a bekapcsoló, a 3,5 mm-es jack és a microUSB, utóbbi egy még körömmel is nehezen kipiszkálható fedél mögött.

Hardver, szoftver

Aki esetleg nem tudná, ez egy 2011-es készülék, de ez nem sokat segít azon, hogy igencsak harmatos hardver dolgozik a burkolat mögött. Az örök „kedvenc” Qualcomm MSM7227 ezúttal 600 MHz-en üzemel, egy Adreno 200 grafikus gyorsító és 256 MB RAM társasáságban. Nincs mit tagadni, ez egy roppant gyenge konfiguráció, amit a benchmark táblázat és a valóság (na meg a videó) is visszaigazol. A multitasking szinte nem is létezik, szinte minden döcög, lassan, hosszú másodpercek alatt (vagy még úgy se) töltődik be. Ha egy Galaxy Minit hasonlítunk hozzá, az már szinte erőmű, pedig amúgy nem az.

Teljesítmény-teszt
Benchmark BLU Magic Huawei Y200 Unnecto Quattro ZTE Kis
AnTuTu Benchmark 3.0 2583 pont N/A pont 2224 pont N/A pont
Linpack for Android (single) 7,329 MF. / 11,44 s 16,634 MF. / 5,04 s 7,525 MF. / 11,14 s 18,717 MF. / 4,48 s
Linpack for Android (multi) 6,442 MF. / 26,18 s 18,213 MF. / 9,26 s 5,509 MF. / 30,61 s 18,005 MF. / 9,37 s
Smartbench 2012 Prod. N/A pont 601 pont 303 pont 691 pont
Smartbench 2012 Games N/A pont 1543 pont 1431 pont 2385 pont
Quadrant 2.0 532 pont 1267 pont 672 pont 1114 pont

A bekapcsolás után hangosan felnevettem, hiszen az Android 2.2.1-es verziója figyelt rám, aminek hatására eszembe jutott több mint egy éve eladott (és akkor két éves) Motorola Milestone-om. Szerencsére a BLU-nak nem jutott eszébe bármiféle módosítást tenni rá, épp elég lassú így is. Fixen öt főképernyőnk van, alul pedig három ikon, melyek a tárcsázót, a menüt és a böngészőt hozzák fel. Egyébként ilyenkor azért jó látni, hogy mennyit fejlődött az Android rendszer azóta, ma már nagyon fapados és csúnyácska lenne ilyen formában.

BLU Magic BLU Magic

Az alapfunkciók azért megfelelőek, a névjegyzék, üzenetek, naptár ellátja feladatát, lehet szinkronizálni. A menü szimpla lefelé görgetős, a státuszrészben sem találunk semmi különlegeset. Azért a BLU csak gondolt azokra, akiknek ez túl snassz, így gyárilag telepítették a GO Launchert, ám nem érdemes élni a lehetőséggel, mert azzal még jobban lelassul a készülék, szinte érezni, ahogy minden egyes bitért megszenved a hardver.

BLU Magic BLU Magic

Multimédia, adatátvitel

A hátlapon lévő kamera 3 megapixeles, autofókuszt és LED villanót sem kapott. A kezelőfelület csúnya, többféle beállítást piszkálhatunk. Van expozíció, felbontás, minőség, effektusok, szaturáció, kontraszt és élesség, illetve geotagging, fehéregyensúly és digitális zoom. A kamera sem villám, az exponálás még egész gyors, de a képek mentése beletelik egy kis időbe. Sajnos a képminőségre éhes közönségnek rossz hírem van, mivel számomra is ismeretlen módon a kamerával készült fotók nem kerültek mentésre a memóriakártyán (a szoftverben úgy tűnt, elmentette, a galériában viszont nem volt meg), úgyhogy nem tudok tesztfotókkal szolgálni és bizony a 18 fps-es QVGA videóval sem ismerkedhetünk meg közelebbről.

BLU Magic

Nem volt viszont probléma a zenével, a gyári lejátszó fapados, de azért működik. A zenék le vannak válogatva előadó és album szerint, albumborító is van, akárcsak ismétlés és véletlen lejátszás. Hangszínszabályzóról ne álmodjunk, főleg azért, mert már a fülesnél is gondok voltak. Ugyanis a gyári füles minősége borzalmas, amire rásegít az is, hogy csupán az egyik oldala szólt. Igen, gyárilag kibontva hibás volt, és utána vettem észre, hogy a két oldal hangszórója másképp van összerakva, a fül felé néző oldalak egymáshoz képest 180 fokkal fordítva voltak felragasztva. Másik fülessel se lesz sokkal jobb a helyzet, ellenben van FM-rádió is, ami kicsit javít a helyzeten.

BLU Magic BLU Magic

Extra szoftverek nem igazán vannak, konkrétan az említett GO Launcheren kívül egy fájlkezelőt kapunk. Külön vicces volt a régi Market felületét használni. A Magic-ben egyébként egy négysávos GSM és egy háromsávos 3G modul dolgozik, utóbbival maximum 7,2 Mbit-en mehet a netezés. Kapunk WiFi-t is, ami hotspotként tud üzemelni (ez pont a 2.2-ben jött be), illetve van Bluetooth, GPS, valamint a microUSB. A böngésző használható, a kétujjas nagyítás egész jó, hasábokra is tud tördelni, a flasht viszont ne is említsük neki.

BLU Magic BLU Magic

Üzemidő, összegzés

Ha sikerült lefejteni a hátlapot, akkor egy 1450 mAh-s akkumulátort találunk alatta. Ez akár bizakodásra adna okot, hiszen nem kell négy processzormagot, meg HD kijelzőt ellátnia. Azonban nem érdemes reményeket táplálni, a Magic úgy merül, mint ha mágnessel húznák ki az energiát belőle. Átlagos használat mellett is biztosan naponta kell tölteni.

BLU Magic
[+]

Értékelés: BLU Magic
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 4 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 4 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 2 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 5 pont
Felhasználói felület élménye 5 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 8 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális x pont
Audio 4 pont
Egyebek
Üzemidő 5 pont
Ár/érték aránya micsoda?
Hogyan értékelünk?

Összegezni nem is nagyon tudok, hiszen adott egy 2011-ben megjelent készülék, amely soha meg sem közelítette hazánkat (egész mostanáig), de azt hiszem együttesen mondhatjuk, hogy szerencsére. A hangzatos név mögött roppant szerény teljesítmény húzódik meg. A hardver nagyon gyenge, a rendszer borzasztó elavult, extrát meg csak kinézetében hoz, már amennyiben extrának lehet nevezni egy nagy gyártó formai másolását. Ez inkább csak egy érdekesség, egy újabb ritkaság, mely a kezünk között járhatott. Nem hagyott bennünk mély nyomot, amit persze a korának is köszönhet. Ha valami jót is kellene mondanom, akkor a relatíve normális kijelzőt és a jó hangszórót emelném ki, ám gyakorlatilag minden mást a mérleg másik serpenyőjébe pakolnék, ettől viszont valószínűleg fel is borul az egyensúly. Szerencsére(?) árat nem tudunk mondani rá , igazából nem lenne olyan alacsony összeg, amiért vételi szándékot ébresztene bennünk. Mindezek együtteseként semmilyen pecsétet nem kap.

Rusi

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk.

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

BLU Magic
BLU Magic Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 110 x 58 x 13,5 milliméter
Tömeg N/A
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat normál
Kijelző
Kijelző átlója 3,2 hüvelyk
Kijelző felbontása 320 x 480 pixel (180 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch TFT
Színárnyalatok száma 262 ezer
Hardver
SoC típusa Qualcomm MSM7227
Processzor típusa 600 MHz ARM1136EJ-S
Processzor csíkszélessége 65 nm
Processzor utasításkészlete ARMv6
Grafikus chip Adreno 200
RAM mérete 256 MB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 160 MB
Memória bővíthetősége microSDHC (16 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP)
WiFi 802.11b/g, hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / telepíthető
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok csak néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.2.1
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek ???
Multimédia
Fő kamera 3,2 megapixel, fix fókusz
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (QVGA)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1450 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 700 óra (2G) / 500 óra (3G)
Beszélgetési idő 8 óra (2G) / 6 óra (3G)
Internetezési idő N/A
Zenelejátszási idő N/A
Videólejátszási idő N/A
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, fény- és közelségérzékelő szenzor

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés