Bevezető
Az Alcatel köszönheti szépen a djuice-nak, hogy lehetőséget kaptak szolgáltatói szinten újra bizonyítani. Bár az is igaz, hogy korábban a Vodafone-nál (541) és a T-Mobile-nál (Tribe) is megkapták a sanszot, amivel szerintünk éltek is, hiszen mindkét említett telefon árához képest kifejezetten jól sikerült, azóta azonban történt egy nagyon fontos dolog.
Az Alcatel készülékek alapja, a kínai MTK (MediaTek) platform megújult, így aztán már ez került múlt heti tesztalanyunkba, az OT-880-ba is, most pedig itt egy másik érdekesség, a nőknek tervezett OT-808, ami nem csak baromira használható, hanem igen egyedi, ráadásul nevetségesen olcsó. 20 lepedő ugyanis feltöltőkártyás csomagban, ami igen nagy pofon annak az iparágnak, amely a női telefonokra olyan 50%-os felárat rámol rá évek óta, a Corby-ból képzett Samsung Diva igen jó példa erre, de emlegethetjük a Nokia csicsás telefonjait is.
Erre jönnek a kínaiak az Alcatellel, s odaadnak a piacnak egy olyan női telefont, amelyet szinte minden hölgy rajongva fogadott, pláne az árcédulán szereplő összeg megismerése után. Ellentétben a korábbi női telefonokkal, most valóban komoly mennyiségű 20-30 éves leányzó véleményét volt alkalmunk megismerni, egyrészt azért, mert zy használta a készüléket pár napig és mutogatta bőszen a barátnőknek, másrészt én magam is saccra 10 csaj véleményét kértem ki.
Ez sem a manageranyuk telefonja, ez tény. Bár teljes QWERTY gombsort kapott és van benne néhány jópofa szolgáltatás, a fejlett adatkommunikációs és multimédiás képességek egy 20 ezres készülékből érthető okokból hiányoznak. Kiesnek a potenciális vásárlók közül a sznobéria nevű betegségben szenvedők is, akik kizárólag Samsung, LG és Nokia mobilokat hajlandóak a kezükbe venni, az Alcatel nevének említésekor is megborzonganak, és a mélyen dekoltált felsőre felhúznak egy trendi kardigánt. De még így is sokan vannak, akiknek nagyon tetszett a termék, beleértve azokat is, akik szerint nem éppen egy szépség az OT808, viszont annyira egyedi és csajos, hogy az már kell.
Hirdetés
Külső
A dobozban miniUSB végződésű töltő, adatkábel és fülhallgató található. De a lényeg maga a telefon, ami meglehetősen egyedi. Konkrétan púderdobozra emlékeztet, hiszen mályvaszínű, fényes a teteje, négyzetes alakú, de lekerekített sarkokkal rendelkezik. Mindenki, tényleg mindenki elkérte megnézni, hogy aztán kinyitás után újra elképedjen.
A fedlap felhajtását követően ugyanis egy teljes QWERTY gombsor néz velünk farkasszemet, ami nem csak a 20 ezer forintos telefonok mezőnyében szokatlan, de a nőies készülékek között egyenesen ritkaság. Persze kinyitva már kevésbé csinos a jószág, azonban a praktikumhoz nem férhet kétség.
A fedlap másik poénja, hogy 45 fokkal elforgatva került rá a kijelző. Ez egy fehér karakterekkel operáló, baromi egyszerű, de hasznos ablakocska. A ferde elhelyezés folyománya, hogy a kamerát sikerült a fedlap csücskére helyezni, amitől a kis púderdoboz némiképp aszimmetrikus jelleget kapott, s komolyan: ez még jól is áll neki.
Az OT-808 oldalán egyetlen gomb van, ezzel a zenelejátszó indul el. Minden mást a belső gombokkal vezérelhetünk, amelyek néhol kissé furcsa kiosztásúak, a felfelé mutatú nyíl például szerintem minden más telefonon a shift szimbóluma, de itt pont az egyes gombokhoz rendelt extra karaktereket hozza elő. A kék háttérvilágítás sajnos kicsit szembántó, teljesen sötét környezetben összefolynak a gombok.
A kihajtott fedlap belső részén fektetett, QVGA felbontású kijelző vonja magára a tekintetet, felette felirat: The Creative Life. Hogy ez mit akar itt jelenteni, s miért volt rá egyáltalán szükség, az rejtély. A hátlap szürkés plasztik, levétele után férünk hozzá az akkumulátorhoz, amely alatt helyezkedik el a microSD – ha beszerzünk hozzá ilyet, mert nem az alapcsomag része.
Az összeszerelési minőséggel semmi gondom nem volt, ellenben a fedlap kissé fényes felülete rettentő hamar karcos lesz. Pláne, ha a tökéletesen négyzetes készülék használata során eleinte nem szokjuk meg, hogy melyik fele nyílik fel: így könnyen kicsúszhat a kezünkből.
Menü, alapfunkciók
A készülékben a megújult MTK platform dolgozik, bár ez valószínűleg a célcsoportot kevéssé izgatja. Törzsolvasóinkkal viszont röviden tudatnám: ez a rendszer mostanra lett versenyképes ténylegesen a komolyabb gyártók felületeivel, azaz gyors, logikus, könnyen kezelhető, s tartalmazza azokat a fontos funkciókat, amik nélkül manapság egy telefon már csak a nagyon olcsó kategóriába fér be.
Érdekes módon a főmenü ikonos felépítése, s egyértelmű rajzocskái ellenére nem feltétlenül a legjobb megoldás, legalábbis a kezelhetőség kapcsán, ugyanis túl sok az ikon. Minden funkciónak van külön ábrája, összesen 31 rajzocska között kell megtalálnunk óhajunknak megfelelőt. Ezen segíthetünk azzal, hog a ritkábban, esetleg egyáltalán nem használt menüelemeket kikapcsoljuk. Ha valaki nem szeretné használni a közösségi szolgáltatásokat, az időjárás indikátort, vagy az RSS olvasót, akkor rögtön öt ikont spórol, a további adatkommunikációs extrák nélkülözésével (böngésző, e-mail) még pár rajz eltűnhet, s máris könnyebb a helyzet.
Ezen kívül a testreszabhatóság eléggé minimális. Vannak ugyan témák a telefonban, de a három különböző színű opció csak a kijelölés árnyalatát változtatja meg, a menü háttere marad fekete.
A telefonkönyv Alcatel népszokás szerint mindig ott nyílik ki, ahol legutóbb becsuktuk. Nem írom le sokadszorra, hogy ez miért állatira hasznos, ki kell próbálni, ennyi. A belső kapacitás 800 embernek elegendő helyet biztosít, ez is régi alcateles hagyomány. A nevekhez bőségesen elegendő extra adat vihető fel, köztük például videofelvétel is, ami azt fogja eredményezni, hogy bejövő hívás esetén ott integet a delikvens a képernyőn. Ez azonban csak akkor történik meg, ha a kinyitással való hívásfogadást kikapcsoljuk.
Az üzenetek kezelésében nagy előrelépés, hogy mostantól van normális e.mail kliens az MTK platformban, tehát teljessé vált a repertoár: SMS, MMS és elektronikus levelezés is van a kis Alcatelben. A szövegbevitel igencsak kellemes, az aprónak tűnő QWERTY gombsor kezelése egyáltalán nem horrorisztikus, a domború gomboknak köszönhetően ritka a félreütés.
A naptár eléggé fapados. A fektetett kijelzőn jól néz ki a havi bontás, de mást nem is nagyon tud mutatni a szoftver, a napi teendőink is listaszerűen jelennek meg, heti nézet pedig egyáltalán nincs. Az eseményeknek nincs típusa, de riasztás és ismétlődés kapcsolható hozzájuk. A vekker öt időpontot tud tárolni, ez vidáman elég, van világóra, amely három, általunk válaszott várost mutat meg, illetve számológép, amely alapfunkciós. Stopper és időzítő nincs, átváltó viszont akad. A játékok között egy darab Long Sudoku figyel, ez attól long, hogy egyszerre kilenc 3x3-as négyzetet egészítünk ki.
Multimédia
A fedlapon ülő kamera két megapixeles, vaku és autofókusz nincs, a képek pedig elég gyengék, még ideális fényviszonyok esetén is. Jellemzően homályosak, az összes fotót valami misztikus fátyol lengi be, önjelölt médiumoknak esetleg jól jöhet munkaeszközként, giccses megvilágítás esetén az aurafotózás sikeressége sem kizárt. A használat közben elérhető opciók száma közepesen kevés, a szokásos önkioldó, effektek, digitális zoom és felbontás álltásán túl nem sok extra akad. A képkészítés azonban normális sebességgel történik.
Zenei szempontból meglepően ütős a cucc – ez mondjuk azok számára lehet meglepő, akik nem hallottak még Alcatel készüléket megszólalni. A gyártónál ugyanis a kihangosított zenével ritkán van gond, tiszta, telt – legalábbis ahhoz képest, hogy egy púderdoboz zenél. A gond inkább a hangerővel van, érdemes csipogós csengődallamot választani, mert nem feltétlenül halljuk meg a normális zenéket. A rezgés ereje sem az igazi, gatyazsebben sem mindig éreztem meg a hívást. A kezemben pedig nem hurcolásztam, így sem kerültem el, hogy két tizenéves lány ne röhögjön ki a Budagyöngyénél, amikor telefonáltam.
A lejátszó a memóriakártya Music mappájában keresi a számokat, azokat ID3 tagek alapján rendezi. Van spektrum nézet, albulborítós megjelenítés, illetve ha a fájl tartalmazza, akkor dalszöveget is kiír a kis Alcatel. A beépített equlaizer előre tárolt sémákkal dolgozik, nem feltétlenül érdemes piszkálni, mert elég szélsőségesen reagál rá a cucc. Az alapbeállítás vidáman tökéletes. A füles elég kis vacak, van viszont sztereó Bluetooth, illetve lehet kapni miniUSB-3,5 mm-es jack átalakítót, ami mondjuk nem egy szépséges izé, de segítségével megoldható a tetszőleges füles használata.
A rádió nem egy funkcionálisan bonyolult jószág, RDS sincs benne, de szól – feltéve, ha a fülest csatlakoztatjuk, hiszen ez szolgál antennaként.
Adatkommunikáció
EDGE a leggyorsabb adatátviteli mód, amit a telefon ismer. Ez nem túl acélos, de arra speciel megfelel, hogy az Opera Mini (gyárilg telepítve) használatával egy-két oldalt megvárjunk. Van natív Facebook és Twitter kliens is, valamint RSS olvasó, időjárás előrejelzés, illetve Palringo üzenetküldő szolgáltatás. Ezek mind Java alapúak, tehát nem a böngésző nyitja meg az adott szolgáltatások mobilos felületét, hanem korrekt kliensprogramokról van szó.
Lokális szinten adott a Bluetooth, illetve a miniUSB kapcsolat. Ehhez kábelt is kapunk, használata esetén a memóriakártya tartalma tallózható, illetve PC-hez kötve a készülék felajánlja, hogy ő mostantól akár webkamera szerepkört is betölthet.
A hátlap alatt lapuló telep névleges teljesítménye 850 mAh, ez saját tapasztalataim szerint, aktív használattal három napos készenlétre elég, ami nagyjából megfelel az elvárásoknak. Töltést gépről, adatkábelen keresztül is vesz fel a telefon.
Külső | |
---|---|
Ergonómia | 7 pont |
Anyaghasználat | 7 pont |
Összeszerelés minősége | 9 pont |
Kijelző mérete, minősége | 6 pont |
Belső | |
Kezelhetőség | 7 pont |
Sebesség | 8 pont |
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége | 4 pont |
Felhasználói felület élménye | 6 pont |
Alapfunkciók | |
Hangminőség, vételi stabilitás | 9 pont |
PIM funkciók | 2 pont |
Adatkommunikációs képességek | 3 pont |
Multimédia | |
Vizuális | 4 pont |
Audio | 7 pont |
Egyebek | |
Üzemidő | 8 pont |
Ár/érték aránya | 10 pont |
Hogyan értékelünk? |
Összegzés. Nyilván a formaterv egy véleményes dolog. Az biztos, hogy az OT-808 igencsak egyedi darab, nem csak a púderdoboz-design miatt, hanem a teljes QWERTY gombsor kapcsán is. Az is tény, hogy igen sok hölgy láthatta a kissé hosszúra nyúlt tesztidőszak alatt, s szinte mindegyiknek tetszett. De ha ettől elvonatkoztatunk, akkor is azt tudom mondani, hogy ennyi pénzért ilyen funkcionalitás önmagában is megéri, ehhez társul a kiváló hangminőség, a korrekt összeszerelés, valamint az egészen fickósan mozgó menürendszer is, s bár néha küzdelmes beállítani az adatkommunikációs paramétereket, ezen csak egyszer kell túlesni. A memóriakártyát hiba volt az akkumulátor alá tenni, de ezen túlmenően nem tudok olyan kardinális problémával előhozakodni, ami miatt a készülék ne kaphatna tőlünk egy Ajánlott pecsétet. Csak azért nem különösen az, mert ezt már az OT-880-nal ellőttük, s abban érintésvezérelt a menürendszer, pedig csak egy ezressel drágább. Hölgyeim, ha nem várnak semmi komoly extrát egy telefontól, de fontos a külső, s ez a készülék elnyerte tetszésüket, ne habozzanak. Tudom, hogy az Alcatel neve itthon nem cseng annyira jól, de higgyék el: ez egy ilyen formájú telefonnál, ennyi pénzért másodlagos szempont.
![]() |
Alcatel OT-808 |
Bog
A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.
Specifikáció
![]() |
Általános | |
---|---|---|
Technológia | GSM | |
Méret | 70,6 x 70,6 x 20,7 milliméter | |
Tömeg | 113 gramm | |
Színvariációk | Pink Chrome, Dark Chrome | |
Kijelző | ||
Kijelző átlója | 2,4 hüvelyk | |
Kijelző felbontása | 320 x 240 pixel | |
Kijelző típusa | TFT | |
Színárnyalatok száma | 65 536 | |
Memória | ||
Telefonkönyv kapacitása | 800 bejegyzés | |
SMS memória / max. MMS méret | 1000 darab / 300 KB | |
Belső memória | 80 MB | |
Memória bővíthetősége | microSD (max. 2 GB) | |
Adatátvitel | ||
Frekvenciasávok | GSM 900/1800 MHz | |
GPRS / EDGE | van / van | |
UMTS / HSDPA / HSUPA | nincs / nincs / nincs | |
IrDA / Bluetooth | nincs / 2.0 | |
WiFi | nincs | |
USB | miniUSB 2.0 | |
Push-to-talk / RSS | nincs / van | |
GPS vevő | nincs | |
Alapfunkciók | ||
Profilok | vannak | |
Vibra funkció | van | |
Kihangosás | van | |
Hangtárcsázás / hangvezérlés | nincs / nincs | |
Hangrögzítés | van | |
Ébresztés | van, kikapcsolva is | |
Prediktív szövegbevitel | van (eZI) | |
Szoftverek | ||
Platform | MTK | |
WAP / HTML böngésző | van / van | |
E-mail kliens | van | |
Java | van | |
Játékok | 1 darab | |
Valutakonverter | van | |
Extra szoftverek | Opera mini, Palringo, Facebook, időjárás előrejelző, Twitter | |
Multimédia | ||
Fő kamera | 2 megapixeles, fixfókuszos | |
Másodlagos kamera | nincs | |
Videófelvétel | van | |
Zenelejátszó szoftver | van, háttérben is fut | |
Hangszínszabályzó | előre definiált sémák | |
FM-rádió | van | |
Üzemidő | ||
Alap akkumulátor | 850 mAh-s Li-Ion | |
Készenléti idő | 450 óra | |
Beszélgetési idő | 9 óra | |
Zenelejátszási idő | 35 óra | |
Egyebek | ||
USB Mass Storage üzemmód |