Előszó
Szinte el sem hittem, amit a telefonban hallottam: tesztkészülékeket kapunk az Alcateltől. Tény ami tény, a szebb napokat is megélt gyártó időről időre szokott tesztkészülékeket küldeni nekünk, de azok jellemzően alsókategóriás, nőknek készült modellek, tehát semmi olyan, ami mély nyomot hagyna a szakújságíró elméjében. Az utolsó emlékem az OT-C701-hez fűződnek, kellemes zenei olcsóság volt valamikor két éve.
Igényes doboz...
Cikkünk tárgya az OT-800 kódnéven futó One Touch Tribe, egy fiataloknak szánt qwerty gomboros készülék, mely itthon a T-Mobile-nál pre-paid kártyával potom áron fog forgalomba kerülni. Sajnos a szolgáltatótól nem tudtunk tesztpéldányt szerezni (ugyanez a helyzet a Vodafone 541-gyel is), de a gyártó küldött egyet, mely egy időben érkezett szerkesztőségünkbe, mint a hét elején bemutatott, ugyanebben a kategóriában versenyző Samsung CorbyTXT, az összehasonlítási alap viszont adott. A végeredmény viszont olyan lett, amilyet kevesen várnánk.
[+]
...és igényes tok, ezt nevezem!
Mivel két nagyon hasonló készülékről van szó, előre elnézést kérek, amiért az új Alcatelt úton-útfélen a CorbyTXT-hez fogom hasonlítani. Már a doboz is említésre méltó: a koreai modell egy fekete kartondarabban jutott el hozzánk, a One Touch Tribe viszont egy fiatalos külsejű és roppant igényes dobozban trónolt, ráadásul a tartozékokkal is bőkezű. A töltőn kívül adatkábelt, sztereó headsetet és egy igényes plüss tokot is találunk a box alján, így kell ezt csinálni!
Külső
Az újdonság rengeteg színben elérhető: ha a szivárvány összes színe közül nem is választhatunk, mazsolázhatunk a zöld, pink, vörös, kék és szürke variánsok között, ami azt jelenti, hogy kicsik és nagyok, nők és férfiak egyaránt találhatnak egy nekik tetsző modellt. A formavilág alapvetően fiatalos, lekerekített ívek mindenfelé, a kompozíció ezzel együtt egységes, az viszont biztos, hogy az OT-800-at senki nem fogja felsőkategóriás üzleti modellnek nézni. Az anyaghasználat a kategórián belül jónak mondható, a hátlap finom, selymes tapintású műanyagból készült, az előlapi részek pedig kemény, kicsit kopogós plasztikból lettek kiöntve — az összeszerelés minősége ehhez mérten egyenesen kiváló. A masina mérete 111 x 58,2 x 13,9 milliméter, tömege pedig 102 gramm, aprónak és könnyűnek tehát nem mondható, az átlagos jelzővel viszont telibe találunk.
Az előlap tetején a telefonhangszóró üldögél, nem tartozik hozzá sem másodlagos kamera, sem fényérzékelő. Kicsit lejjebb terül el a fekvő formátumú, 2,2 hüvelyk átlójú QVGA kijelző, melynek minősége nem hagy kívánnivalót maga után, a színek szépek, az elemek kontrasztosak, a napfényben való olvashatóság is kielégítő. Az előlap közepétől lefelé találjuk a gombsor, mely két részből áll: felül a fő kezelőszervek üldögélnek, alulra maga a qwerty rész került. Kezdjük az előbbivel: két híváskezelő-, két szoftveres- és két gyorsindító gomb, valamint egy ötirányú d-pad, mindegyik nagyon jól kezelhető. A dizájn nagyon alcateles, aminek fő oka, hogy ezen gombok mögé színátmenetes részt varázsoltak a mérnökök, de véleményem szerint nem voltak túl igényesek: a hatás olyan, mintha egy átlátszó plexi mögé egy tintasugaras nyomtatóval elkészített papírdarabot tettek volna. A szövegbevitelre használatos rész mögött szerencsére nincs ilyesmi, maga a gombsor pedig egészen jó, bár a CorbyTXT-é talán egy picit még jobb.
A hátlap puritán külsejű, alulra került egy méretes One Touch Tribe logó, a bal felső sarokban feliratoktól mentes környezetben bújik meg az egyébként 2 megapixeles kamera, középen a kihangosító hangszórója üldögél, okos kialakítással: a "rácsok" kicsit ívesek, így ha hátlappal lefelé rakjuk le a telefont, az asztallap nem fogja "befogni" a hangszórót, tehát hallani fogjuk, ha bejövő hívásunk van.
Az oldalsó részek is tartogatnak meglepetéseket: jobbra egy gombként is üzemelő jog-dial (!) kapott helyet, imádni való dolog, nem is értem, hogy a gyártók miért nem használják: hangerőszabályzásra és a menüben való lépkedésre egyaránt kiváló, kézre esik, de véletlenül nem fogjuk eltekerni. Emellett kapott helyet a fedlappal takart miniUSB csatlakozó, a másik oldalra microSD foglalat került. Más viszont nincs, ami bizony a szabványos fülhallgatókimenet hiányát jelenti — sajnos.
Menürendszer, szoftverek
A masinára a myPhone készülékekből és egyéb kínai modellekből is ismerős MTK-platform került, amitől férfiasan bevallom, hogy nem sok jót vártam. Némi informálódás után viszont kiderült, hogy ez a rendszer egy újabb változata, amivel más készülékeknél eddig nem találkozhattunk. Mit ne mondjak: leesett az állam. Nem csak azért, mert maga a rendszer szebb, könnyebben kezelhető és gyorsabb lett, hanem azért is, mert az Alcatel elképesztően precíz munkát végzett a szoftver finomításával és testreszabásával: a lokalizáció precizitásáról más gyártók is példát vehetnének (minden magyarul beszél, nincsenek bugyuta félrefordítások van iwiw kliens, ilyesmi), a szoftveres kínálat pedig egyértelműen a fiatalokat célozza meg, de nem úgy, mint a Corby esetében, ahol ugyebár feltettek egy gyermeteg menütémát és ezzel le is tudták az egészet.
A készenléti képernyőn az alapvető információk mellett az aktuális időjárást jelző minialkalmazást láthatjuk, hasznos. A főmenü rácsos elrendezésű, egy képernyőn 4 x 3 ikon fér el, de ennél jóval több van, lefelé sokat lehet pörgetni. Az ikonok sorrendjét (és azt, hogy egyáltalán mik legyenek a menüben) a felhasználó szabadon variálhatja, szabadság tehát van, az viszont kicsit rosszul érintett, hogy témákból csak három van — legalább annyi kellett volna, hogy mindegyik színvariánshoz tartozzon egy. Mint azt már említettem, az új MTK kifejezetten gyors és könnyedén is kezelhető, animációk terén viszont elég visszafogott, amit én mondjuk abszolút nem bántam. A masina belső memóriája 20 MB, amit mindenképp érdemes egy microSD kártyával bővíteni — a gyári adatok szerint a készülék legfeljebb 4 gigabájtosat kezel.
Szoftverek terén nagyon jól állunk. A szervezőfunkcióval kapcsolatos alapvető programokat megtaláljuk, a naptár szép és elvileg szinkronizálható (bár hogy mivel, azt nem tudni), van jegyzettömb, teendőlista, kikapcsolva is működő ébresztőóra, mértékegység- és valutakonverter, stopper, a már említett időjárás-előrejelző pedig egy külön menüpontot kapott, itt már több napra előre megnézhetjük, hogy milyen idő várható.
Annyi gyorsbillentyűt csinálunk, amennyit csak akarunk
Az extrák közé sorolható az RSS-olvasó és a lépésszámláló: bizony, az OT-800 giroszkópot is kapott, melyet a két gyári játékon (labirintus és egy motorcsónakverseny) túl több dolog is kihasznál, még bejövő hívásokat is némíthatunk a készülék megfordításával, ha netán az asztalon állna neki csörögn. Fontos és örömteli, hogy a készülék képes Java alkalkazások futtatására, tehát a szoftveres kínálat bővíthető. A menüben egyébként található egy link (My One Touch), ahonnan többek között háttérképeket és csengőhangokat is letölthetünk, itt idővel reméljük, hogy sok-sok játék is elérhető lesz.
Íme egy rövid videó a készülék menürendszeréről és szoftvereiről:
Telefonálás, üzenetkezelés, ilyesmi
Adatkommunikációs téren nem különösebben domborít a készülék: a GSM-modul háromnormás (900/1800/1900 MHz), adatátvitelre GPRS-t vagy EDGE-t használhatunk, bónusznak van 2.0-s Bluetooth, mely támogatja a sztereó hangátvitelt is. A miniUSB csatlakozó szabványos, számítógépre csatlakoztatva az Alcatel töltődik, sőt, kártyaolvasóként és webkameraként is használható.
Telefonálás közben semmilyen problémám nem akadt, a hangminőség kifejezetten jó, a térerő sem ingadozott; elégedett voltam.
A névjegyzékben 800 ember adatait tudjuk eltárolni, extra mezőkből elég sok van, még egyedi kép, videó és csengőhang is beállítható, a csoportba rendezésről már nem is beszélve. A hívásnapló viszont sajnos nem a legjobb, mivel csak külön-külön tudja megjeleníteni az eseményeket, összesített lista nincs. Az üzenetkezelés rendben van, SMS-ekből 1000 darab fér el, az MMS-ek és az e-mailek pedig a belső memóriába kerülnek. Az elektronikus leveleket kezelő kliens támogatja a POP3 és IMAP4 fiókokat, kezeli a csatolt fájlokat, a hitelesített SMTP szerverekkel viszont sajnos nem tud mit kezdeni. Az üzenetek kapcsán jegyezném meg, hogy az ékezetes karakterek bevitele nagyon egyszerű: ha egy "á" betűt akarunk írni, kétszer egymás után kell megnyomnunk az "a"-t — a többi magánhangzónál értelemszerűen ugyanez a metódus.
Internetböngészőből kettő is került a készülékre, az alapértelmezett mellett ugyanis megtaláljuk a java alapú Opera minit is. Szükség is van rá, mivel az MTK-ba oltott program sem sebesség, sem oldaltörés szempontjából nem domborít, az Opera viszont a lehetőségekhez képest gyors és szépen jeleníti meg az oldalakat. Social-networking is akad, van egy IM-kliens (Palringo a neve), plusz rengeteg oldal logója a főmenü egyik ikonja alatt: Facebook, MySpace és társaik, még iwiw is akad. A gond csak az, hogy ezek nem natív kliensprogramok, csak webes linkek, melyeket ráadásul a gyári böngésző nyit meg, nem az Opera Mini. Azért gesztusnak elmegy.
Multimédia
A kamera 2 megapixeles, fixfókuszos, a legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 1600 x 1200 pixel, videóknál ismeretlen, csak azt tudni, hogy MPEG4 vagy H.263 formátumokban tudunk felvenni. A beállítási és extra lehetőségek a szokásosak, van sorozatfelvétel, időzítő, éjszakai mód, pár effekt, állítható a fehéregyensúly és a jpeg-tömörítés mértéke, expozíció-korrekcióra pedig +/-4 fényértéknyi tartományban van lehetőségünk.
>
A One Touch Tribe-bal készített képek pocsékok, a zajszűrés ugyanis olyan erőteljes, hogy szinte olajfestménnyé alakítja a képeket. A 2 megapixeles felbontás tehát annyira jó, hogy ha a képeket lekicsinyítjük VGA felbontásra, akkor azok sokkal jobbak lesznek, mint a ténylegesen akkora kamerával ellátott konkurens gépek fotói.
A zenei rész jobb, mint amire számítottam: a háttérben is futó szoftver ID3 tagek szerint szűr a zenék között, a kártyán automatikusan megtalálja a zenei fájlokat, tartalmaz előre beállított sémákkal operáló hangszínszabályzót, épp csak az albumborítók megjelenítése hiányzik a repertoárból. A fülhallgató viszont gyengén szól, dobozhoz hasonlító hangja van, ráadásul aszimmetrikus kialakítású, ami elront mindent — pedig egyébként egész kényelmes lenne. Kihangosítva viszont nagyon jól szól a gép: szép, telt hangzása van és elég hangos is. Az FM-rádió meglétének fényében ez mindenképp örvendetes.
A filmnézés nem túl esélyes az OT-800-zal, képeket viszont nézegethetünk. Van egy kicsit Nokia-beütésű képnézegető, mely sem látványosnak, sem gyorsnak nem mondható, de a célnak tulajdonképpen megfelel, hiszen a képeket megmutatja.
Üzemidő, összegzés
A készülék akkumulátora 850 mAh-s, a gyári adatok szerint akár 9 óra beszélgetési időt is biztosít. Sajnos csak két napig volt nálam a készülék, amikor megérkezett, a töltöttségjelző pont félidőnél állt, két nap használat után pedig lemerült — az üzemidő tehát szinte biztos, hogy meghaladja a három napot.
Értékelés: Alcatel One Touch Tribe (OT-800) | ||
Külső | ||
Ergonómia | 8 pont | |
Anyaghasználat | 6 pont | |
Összeszerelés minősége | 9 pont | |
Kijelző mérete, minősége | 5 pont | |
Belső | ||
Kezelhetőség | 6 pont | |
Sebesség | 8 pont | |
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége | 4 pont | |
Felhasználói felület élménye | 5 pont | |
Alapfunkciók | ||
Hangminőség, vételi stabilitás | 9 pont | |
PIM funkciók | 3 pont | |
Adatkommunikációs képességek | 3 pont | |
Multimédia | ||
Vizuális | 3 pont | |
Audio | 7 pont | |
Egyebek | ||
Üzemidő | 7 pont | |
Ár/érték aránya | 10 pont |
Hogy őszinte legyek, az Alcatel One Touch Tribe teljesen lenyűgözött! Már az olcsó myPhone készülékeknél és a HannSpree Zephyrnél is örvendeztem egy sort, hogy 15-20000 forint környékén mennyire vállalható készülékeket lehet kapni, de ha lehet, ez a masina még erre is rátesz egy lépéssel. Az OT-800 ugyanis nem csak vállalható és használható, hanem egy nagyon is szerethető, megbízható, átgondolt eszköz, amit bizony még én is elhasználnék, pedig ha valaki hozzá van szoktatva a több százezer forintos készülékekhez, az én vagyok. Elvileg 20000 forint lesz pre-paid kártyával: különösen ajánlott!
![]() |
Alcatel One Touch Tribe (OT-800) |
Bocha
Specifikáció
Alcatel One Touch Tribe (OT-800) | ||
![]() |
Általános | |
Technológia | GSM | |
Méret | 111 x 58,2 x 13,9 milliméter | |
Tömeg | 102 gramm | |
Színvariációk | Apple Green, Titanium grey, Hot Pink, Cherry red, Ocean blue | |
Kijelző | ||
Kijelző átlója | 2,2 hüvelyk | |
Kijelző felbontása | 320 x 240 pixel | |
Kijelző típusa | TFT | |
Memória | ||
Telefonkönyv kapacitása | 800 | |
SMS memória / max. MMS méret | 1000 / ? | |
Belső memória | 20 MB | |
Memória bővíthetősége | microSDHC (max. 4 GB-ig bővíthető) | |
Adatátvitel | ||
Frekvenciasávok | GSM 900/1800/1900 MHz | |
GPRS / EDGE | van) / van | |
UMTS / HSDPA / HSUPA | nincs / nincs / nincs | |
IrDA / Bluetooth | nincs / 2.0 (A2DP is) | |
WiFi | nincs | |
USB | 2.0 (miniUSB) | |
Push-to-talk / RSS | nincs / van | |
GPS vevő | nincs | |
Alapfunkciók | ||
Profilok | vannak | |
Vibra funkció | van | |
Kihangosítás | van | |
Hangtárcsázás / hangvezérlés | nincs / nincs | |
Hangrögzítés | nincs | |
Ébresztés | van, kikapcsolva is | |
Prediktív szövegbevitel | van | |
Szoftverek | ||
Platform | új generációs MTK | |
WAP / HTML böngésző | van / van | |
E-mail kliens | van (POP3, IMAP4) | |
Java | van, MIDP 2.0 | |
Játékok | 2 darab | |
Valutakonverter | van | |
Extra szoftverek | időjárás előrejelző | |
Multimédia | ||
Fő kamera | 2 megapixeles, fixfókuszos | |
Másodlagos kamera | nincs | |
Videófelvétel | van | |
Zenelejátszó szoftver | van, háttérben is fut | |
Hangszínszabályzó | van | |
FM-rádió | van | |
Üzemidő | ||
Alap akkumulátor | 850 mAh-s lítium polimer | |
Készenléti idő | 450 óra | |
Beszélgetési idő | 9 óra | |
Zenelejátszási idő | 35 óra | |
Egyebek | ||
giroszkóp, QWERTY billentyűzet |