Alcatel E801 - minizene

Bevezető

A TCL által felvásárolt francia gyártóról az utóbbi időben keveset hallani. Az általunk is tesztelt S853 épp csak arra volt jó, hogy tudatta a piaccal: az Alcatel még létezik és fejleszt, de annak ellenére sem bírta felkelteni az érdeklődést a márka iránt, hogy alapveően igen olcsó, de mégis elfogadható minőségű termékről van szó. Az S853 volt a ex-francia gyártó első zenés mobilja, a jelek szerint ezen az úton (is) próbálnak haladni.

A múltkor láttam egy egész szekrény Alcatel telefont. Kicsit turkáltam közöttük, akkor akadt először a kezembe az E801, de nem éreztem rá nagy kedvet, hogy teszteljük, hiszen egyáltalán nem volt biztos, hogy itthon valaha is megjelenik. Volt ott egyébként minden, Elle verziós Alcatel, tükrös fedlapú mobil, szóval vannak azért új modellek, de mindegyik low-end, itthon pedig csak ímmel-ámmal kerül piacra egy-egy készülék.

Az E801 viszont biztos, hogy kapható lesz, hiszen a gyártó hazai képviseletétől érkezett. A siker megint nagyban az ártól függ, hiszen Alcatel telefont nem presztízsokokból vesznek az emberek, hanem leginkább azért, mert olcsó. Megkockáztatom: megbízható is, legalábbis ami a régebbi fejlesztéseket jellemzi. Minden Alcatel teszt elején jelzem, hogy van némi személyes kötődésem a márkához, hiszen utolsó saját tulajdonú telefonom egy 715-ös volt (illetve van), ami mind a mai napig teszi a dolgát.

Hirdetés

Külső, kijelző

Ránézésre nagyon rendben van az E801. Sallangmentes, egyszerű formát kapott, ezúttal nincs nyoma az utóbbi idők erőltetett aszimmetriájának, ami egyedivé, de - valljuk be - kicsit ormótlanná tette az 565-öt, vagy az S853-mat. Nincsenek felfújt gombok sem, minden sima, logikus, ránézésre funkcionális.

A telefon több színben is elérhető, láttam belőle fehér, piros és narancs árnyalatút is, de nem bánom, hogy a fekete került a karmaim közé. Elsőre feltűnik, hogy a kijelző elég kicsi. Na, ne finomkodjunk: durván apró, konkrétan 26x28 mm. Hmm-hmm, pont itt van egy Sony Ericsson J210i (szintén nem egy csúcsmodell), lássuk, igen, ennek 29x29 mm. Talán nem nehéz megtippelni ennek fényében, hogy az Alcatel E801 128x128 pixeles, CSTN technológiával készülő képernyővel rendelkezik. Pont olyan, mint amilyennek az olvasó most elképzeli.

Ha a gombsorra téved a tekintetünk, akkor némi szemrevételezés után konstatálhatjuk, hogy nincsen navigációs eszköz. A fel-le irányt ugyanis a középső két gombbal működtethetjük, ezek a billentyűk az alapképernyőről a telefonkönyvbe és az üzenetek közé visznek. Vízszintes görgetésre végképp nincs kezelőszerv, de csak azért, mert vízszintes görgetés a menürendszerben sincs. A piros háttérvilágítású gombok már ránézésre is kicsinek tűnnek, bumszli ujjú felhasználók ne kísérletezzenek SMS írásával.

A telefon bal oldalán a zenelejátszó vezérlőbillentyűi láthatóak, valamint a microSD kártya nyílása található, melyet egy gumiajtó véd. Az alapcsomag egy 128 megabájtos lapkát tartalmaz, ez gyógyír lehet a kijelző okozta stresszre. A készülék alján szabványos mini USB csatlakozó várja a kábelt. A telefon hátlapja sima, de nem bírták ki, hogy ne tegyenek rá egy feliratot: "music mobile by alcatel". A hátlapot nem leszedni, hanem letépni szükséges, de ez már az 565-ben is így volt.

Menü, alapfunkciók

A menü egyszerű. Csak listás nézetben működik, mint a régi szép időkben, ikonos verzió nincs, de nem is lenne értelme, hiszen horizontális közlekedés a gombok hiánya miatt nem megoldható. A látvány paraméterezhetősége kimerül a háttérkép variálgatásában, valamint a színsémák cserélgetésében.

A telefonkönyv gyér. A SIM kártyán felül további 255 név tárolására alkalmas, nevenként egyetlen telefonszámmal. A listázás egyszerre történik, de amin kiborultam, hogy a névsorban a kisbetűvel kezdődő neveket hátrébb teszi még akkor is, ha a második betű okán előrébb kellene lennie a bejegyzésnek. Alcatel sajátosság, hogy a telefonkönyv mindig ott nyílik ki, ahol a legutóbb becsuktuk, ezt lehet utálni, de inkább hasznos.

Az üzenetkezelés is elég puritán. Hiába színes a kijelző, a telefon nem kezeli az MMS-t, így pusztán szöveges tartalmak küldésére és fogadására van lehetőség. Úgy fest, hogy SMS memória nincs a telefonban, legalábbis nem találtam erre utaló jelet, ergo marad a SIM kártya kapacitása. Szövegbevitel során csak az látszik, hogy épp hanyadik üzenetet írjuk, a hátralevő karakterek kiírása hiányzik. A prediktív jól teszi a dolgát, a gombokról pedig már szóltunk. Vannak sablonok, ezeknek a neve: előre meghat. Hm, de kedves, még el sem küldtem, de már meghatotta a másik felet...

Naptár nincs. A szervezőfunkciók kimerülnek az ébresztőórában, amely négy időpont tárolására alkalmas. Ismétlődés nyista, de szerencsére a riasztási dallam legalább konfigurálható. Van egy alapfunkciós számológépünk is, de stoppert, időmérőt, vagy konvertert ne keressünk.

Zene

Eddig vérgáz volt a készülék, rég járt ennyire buta eszköz a kezünkben. Azt reméltem, hogy majd a zenei rész kárpótol mindenért. Hát nem. Értelemszerű, hogy mivel a készülékben konkrétan nincsen memória, ezért csak a memóriakártyára hagyatkozhatunk. Ide kizárólag MP3 zenék tehetőek, minden mást ignorál a szoftver. Csak akkor hajlandó felismerni a zenéket, ha azok az mp3 könyvtárban vannak, bárhol máshol van a fájl, akkor kiírja, hogy hiba.

A zenelejátszó elindítása után választhatunk három hátteret, amik fixen figyelnek a képernyőn amíg fut a szoftver. Ezután felkínálja a számok listáját, ki kell választani a hallgatni óhajtott muzsikát és ennyi. Playlist nincs. Véletlenszerű ismétlődés beállítható, az oldalsó gombokkal pedig léptethetünk a számok között. Van egy apró hangszínszabályozó is előre definiált hangzásképekkel, de lássuk inkább a vicces dolgokat: a zene csak a fülessel hallgatható, kihangosítani nem lehet. Lehet, hogy csak a tesztkészülék hibája volt, de a zenehallgatás közben érkező bejövő hívást viszont nem lehetett hallani a headseten, csak ha azt kihúztam és normálisan a fülemhez tettem a készüléket.

Maga a füles elég egyszerű kis darab, de végeredményben nem szól rosszul. A hangerő viszont lehetne erősebb. Magyarán szólva halk. Mivel a telefonon sem infra, sem Bluetooth nincsen, ezért marad az USB kábel, amelyet viszont értelmesen oldaottak meg, ugyanis a zenelejátszó menüjében aktiválni kell, ezek után a memóriakártya tartalmát külső meghajtóként látja a Windows.

A csengőhangok nem lehetnek a kártyán tárolt MP3 fájlok, csak a beépített rettenek közül válogathatunk. Hasonló a helyzet az üzenethangoknál is. Az viszont dícséretes, hogy az E801 képes egyszerre rezegni és csörögni, illetve ezen üzemmódokat különbözőképpen kombinálni is hajlandó. A beszélgetési minőséggel viszont nem voltam megelégedve, torzan hallottam a másik felet, még akkor is, ha lentebb csavartam a hangerőt.

Akkumulátor, játékok

A hátlap alatt 650 mAh teljesítményű telepecske dolgozik. Szerencsére a kijelző nem fogyaszt sokat, így aztán 3-4 napig is elmegy egyetlen töltéssel, amelyet szintén a mini USB csatlakozón keresztül vesz fel a készülék. Nyilván az aktív zenehallgatás jobban kifeketeti az akkumulátort.

A telefon kettő darab játékot tartalmaz, két igazi klasszikus: egy tetris és egy faltörögető. Nagyon okés lenne mindkettő, ha nem szaggatna olyan nagyon, ami a faltörögetősnél külön vicces, a labda nem folyamatosan, hanem fázisonként mozog.

Adatkommunikációs paraméterekről nem tudunk beszámolni, nincs GPRS, nincs WAP, nincs infra, Bluetooth pláne nincs. Akkor mégis mi ez az Alcatel E801? Egy olyan full fapad telefon, amelyben van egy memóriakártya és egy igen egyszerű zenelejátszó. Emelett rajzoltak hozzá egy korrekt formát.

Azt gondolom, hogy ez telefonnak kevés. Tudom, hogy vannak hasonló képességű mobilok, de ha már van színes kijelző, akkor lehetne MMS, a WAP nem tudom, hogy miért maradt ki, a gombok túl kicsik, az egész már túlságosan puritán. Ha meginognék esetleg, hogy jó ez így, akkor csak elég elkezdenem írni egy SMS-t, rábambulok a nagy fehér, információk nélküli szerkesztőképernyőre és máris meggyőzöm magam, hogy igazam van. A zenei rész szintén eléggé alapfunkciós, nyilván ezt a telefont egy dolog fogja majd eladni: az ára.


Bog

Specifikációk

Alcatel E801
Technológia GSM 900/1800
Méret 96,5x45x17,5 mm
Súly 76g
Kijelző 128x128 pixel, 65 ezer szín, CSTN
Telefonkönyv 255
SMS/MMS memória nincs
Egyéb memória microSD (128MB)
Java nincs
Vibra funkció van
Naptár nincs
Ébresztés van, kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE/3G nincs/nincs/nincs
Push To Talk nincs
Infra/Bluetooth nincs/nincs
Prediktív T9, magyar
Hangtárcsázás nincs
Hangrögzítõ nincs
Hangvezérlés nincs
Valutakonverter nincs
FM rádió nincs
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 650 mAh Li-Ion
Készenléti idõ 250 óra
Beszélgetési idõ 600 perc
Fényképezőgép nincs
POP3 e-mail nincs
WAP böngészõ nincs
HTML böngészõ nincs
Játékok 2
Csengõhangok MIDI, MP3
Operációs rendszer nincs
MP3 lejátszás van
Egyebek füles, szabvány USB

Azóta történt

Előzmények