2006 emlékezetes mobiljai

Bevezető

Év végén illik összegezni. Idén 150 cikket írtunk, ennek zöme telefonteszt volt. Rakhatnánk őket olvasottsági sorrendbe, ebben a Samsung D900 lazán leverte szinte a teljes mezőnyt, de jól szerepelt még ugyancsak a koreai gyártótól származó i300 és E900 is. A Samsungok fölé egyetlen készülék tudott magasodni az idén, már amennyiben a kattintásszámot meghatározónak tekintjük, ez pedig a Sony Ericsson K790i volt. Futottak még kategóriában a Nokia E50 és a Sony Ericsson W850i ért el sikereket.

Ám nem olvasottság alapján szeretnénk most kiemelni egy-két készüléket, inkább a számunkra emlékezetes modellekről emlékeznénk meg, azokról, amelyek sok fejtörést, bosszúságot, esetleg örömet okoztak, azokról, amelyeket nehéz szívvel adtunk vissza, illetve természetesen azokról, amelyekről olyan cikkek születtek, amelyekre büszkék lehetünk.

Úgyhogy a továbbiakban talán kicsit szubjektív lista következik. Telefonok, cikkek, amik számunkra emlékezetesek voltak.

Polacheck listája

Az év első tesztje volt a Samsung i300. A szerző teljes extázisban élte át a tesztidőszakot, amely a cikken is tükröződik. Valóban forradalmi készüléknek tekinthető az i300, 3 gigabájtos merevlemezzel, Windows operációs rendszerrel, forgatható navitárcsával rendelkezik, ráadásul kitűnő zenei teljesítményt is nyújt.

Hiába kapta meg a különösen ajánlott címkét, nem futott be mégsem nagy karriert. Ennek két oka van: egyetlen hazai szolgáltató sem forgalmazta, illetve van a készüléknek egy nagy hátránya: a merevlemez egyszerűen felzabálja az akkumulátort.

Nem kellett túl sokat várni az első trónkövetelőre sem, amely a Nokia N91 képében érkezett el. Polacheck életveszélyesen megfenyegetett, hogy ha nem kapja meg tesztelni az eszközt, akkor fuccs a karrieremnek, úgyhogy hezitálás nélkül juttattam el hozzá az ezüstszínű telefont.

Hirdetés

Ha lehet, akkor ez a készülék még jobban teljesített. Itt már 4 gigabájtos winchesterről kellett beszélnünk, és az akkumulátor is bírta a strapát. Ráadásul zeneileg jobbnak bizonyult a koreai vetélytársnál, de persze a Nokia is tutira ment: a sajtócsomagban egy Sennheiser füles is volt, amely jelentőset dobott a hangzáson.

A fenti két készülék vitán felül ott volt a legemlékezetesebb modellek között idén. A harmadik helyezetten már kicsit gondolkodni kellett, de a választás végül szintén egy Nokiára, az E61-re esett. A csempére emlékeztető, QWERTY gombsorral rendelkező telefon nem csak azért nyerte el a szerző tetszését, mert sokat tudott, hanem azért is, mert a gombsor még neki is kezelhető volt, pedig Polacheck nem éppen gyufaszál ujjakkal rendelkezik.

Bog listája

Számomra a legemlékezetesebb tesztek és írások nem biztos, hogy a legjobb készülékeket is takarják. Összesen talán három dolgok emelnék ki, az első mindenképpen az öt darab három megapixeles optikával rendelkező telefon összehasonlító tesztje lenne. Hosszas szervezőmunka és hosszas utómunka után született meg az írás, amely hiánypótlónak bizonyult, olyannyira, hogy rengeteg hozzászólás érkezett a kapcsolódó fórumba, illetőleg több külföldi oldalon is linkelték a képeket.

Ráadásul meglepő végeredmény is született, hiszen - bár konkrét sorrendet nem állítottunk fel - a fotózásra direkt kihegyezett modellekkel szemben a Samsung D900 nem csak labdába tudott rúgni, de több ízben a földbe is döngölte egyik-másik riválisát.

A másik emlékezetes írás még viszonylag friss. Illetőleg ez rögtön két cikk lenne, hiszen előbb sikerült szerznünk egy Vertu Ascent telefont, ami bizony kapott hideget-meleget, számunkra ez már a felesleges luxust testesítette meg, aztán pedig váratlanul kaptunk egy kínai másolatot is, amely Veptu névre hallgat. Ez sem olcsó darab, de én még életemben nem használtam ennyire tökéletlenül elfuserált, béna és ratyi mobilos eszközt.

Ennek a cikknek is lett visszhangja, annak ellenére is kimagasló olvasottságot ért el, hogy aligha tervezi bárki is a megvételét. Rengeteg olvasói levél is érkezett, amelyeket ezúton is szeretnék megköszönni.

Gubro és (An)Dante listája

Az idei évet ketten kezdtük Polacheck mesterrel, ám (An)Dante már januárban megkapta tesztre a Nokia női divatmodelljét, a 7380-at. Vele bővült a szerkesztőség három fősre, kisvártatva pedig elindult az Árfigyelő, amely a hazai szolgáltatók aktuális akcióit hivatott figyelemmel kísérni.

(An)Dante a Samsung E900-ra emlékszik vissza leginkább, egyrészt az érintőgombok miatt, másrészt pedig a készülék által okozott felemás érzések hagytak benne nyomott. Érdekes és szerethető telefon, sok apró hibával. (An)Dante írta a Samsung P310-ről is a cikket és bár számára nem okozott maradandó élményeket az eszköz, én azóta használom gyakorlatilag folyamatosan, azaz már több mint két hónapja.

Gubro a szerkesztőség legújabb tagja. Eddigi írásai - nem volt túl sok - közül egyértelműen a HTC Trinity nyert, alig akarta visszaadni a HSDPA-képes, érintkőképernyős PDA-telefont. Jövőre majd remélhetőleg nagyobb listából szemezgethet.

Egyéb történések

Nem csak különböző telefonok tették emlékezetessé az idei évet. Jókora tortúra volt a CeBIT-re tervezett szerkesztőségi utazás totális kudarca, amely csekély 13 órás ferihegyi tartózkodással, rengeteg vitával és az Air Berlin örökre tartó megutálásával végződött. 2007-ben újra megpróbáljuk.

Decemberben két olyan esemény is volt azonban, amely kárpótolhatott minket és remélhetőleg az olvasókat is az év eleji rossz élményekért. Megnyílt ugyanis a Mobil Show, idén először volt ilyen nagyszabású mobilos rendezvény hazánkban. A három napon át tartó kiállítás stábunk számára igen emlékezetes marad. Egyrészt öröm volt találkozni az olvasókkal, másrészt Bogár Bence formatervező sikerei és koncepciótelefonjai okoztak felejthetetlen pillanatokat.

Ugyanekkor indult a Mobilaréna karácsonyi nyereményjátéka, amelyben több mint félmillió forint értékű ajándékot oszthattunk szét nyolc nyertes között, illetve azok között, akik mind a 25 kérdést helyesen megválaszolták. Persze voltak vitás kérdések, de úgy éreztük, hogy alapvetően megérte a szervezést a dolog, Polacheck hihetetlen energiákat mozgósított, hogy minél több gyártótól és partnertől kaphassunk nyereményeket.

Innentől nem marad más hátra, csak annyi, hogy a teljes stáb nevében köszönjük az olvasóknak, hogy ránk kattintottak, köszönjük a fórumozóknak, hogy észrevételeikkel, kirikáikkal, javaslataikkal segítettek jobbá tenni az oldalt és köszönjük partnereinknek, hogy az idén is elhalmoztak bennünket tesztkészülékekkel.

Ezúton kívánunk Boldog Új Évet, jövőre még több hírrel, még több teszttel és még több egyéb fejlesztéssel készülünk.


A Mobilaréna csapata: Polacheck, (An)Dante, Gubro és Bog

Azóta történt

  • Mobilok 2008-ban

    Mire számíthatunk jövőre? Mi az, amit biztosan tudunk, mi az, ami csak tipp?

Előzmények

  • Legendás mobilok

    Összeállításunkban olyan telefonokra emlékezünk vissza, amelyek egykor kiemelkedtek kortársaik közül.