Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ViZo72

    tag

    Sziasztok!
    Nyugdíj célú megtakarítást szeretnék kezdeni, természetesen alaposan elkésve.
    Elvileg 15évem van nyugdíjig, így relatíve kevés az időm.
    Viszonylag kis pénzeket tudok mozgatni erre a célra, de próbálnék évente beletenni valamennyit.
    Állampapírjaim vannak (PMÁP, DKJ) ezeket tartom amíg tudom, de ezeket tekintem hozzányúlós pénznek ha kell.
    (Márpedig kelleni fog sok mindenre a következő években.)

    Kétféle megtakarításban/befektetésben gondolkodom párhuzamosan.
    1. ETF
    - Szolgáltató: KBC (itt olvasottak alapján szimpatikusabb a rendszere, mint Erstenek)
    - Értékpapírszámla: TBSZ, akár évente újat nyitva ha keret engedi.
    Azért nem NYESZ, mert ha mégis kell a pénz időközben, 6év után elvileg adómentesen felvehető, míg tudtommal NYESZ-ről csak adókkal terhelten juthatok hozzá nyugdíj előtt. (Tudom, 6év rövid táv "long" ETF-nek, rosszul is járhatok ha éppen gyengélkedik amikor hozzá kell nyúlnom.)
    - Éves befizetés: 500.000-1.000.000 Ft (1 vagy 2 részletben ahogy lehetőségeim adják.)
    - ETF-ek: kinéztem az itt "népszerűbbeket", de erre esetleg majd külön rákérdezek még.
    2. Önkéntes nyugdíjpénztár.
    Alapértelmezésben csak az alapdíjat rendszeresen vagy egyben befizetni és ha úgy alakul pluszban még kisebb összegeket -ami ETF-hez kevés- még beletenni.
    Szolgáltató: OTP vagy Allianz (ezekkel van egyébként is kapcsolatom).
    Portfólió: első 5 (vagy 10?)évben valami kockázatosabb csomag (nagyobb részvény arányú), éves felülvizsgálattal, aztán mondjuk az utolsó 5évben valami nyugisabb portfólióra váltva (bár nem tudjuk mi lesz még addigra).
    (Ahogy láttam a kisebb kockázatú portfóliók mind mínuszba mentek az utóbbi 1-2 évben a pénztáraknál.)

    Vélemény?
    ETF-hez elég ez a pénz egyáltalán?
    Vagy vegyek még PMÁP-ot addig amíg relatív jól "fizet" és ha már "gyengül", akkor tegyem át ETF-be VAGY inkább mielőbb ETF?
    (Rengeteget olvastam itt és az ajánlott forrásokat is, de szerintem csak még több kérdésem lett. :-) )

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák