Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ViZo72

    tag

    válasz Zada #77685 üzenetére

    Kezdőként -mivel most tanulom én is- csak annyit tennék hozzá, hogy nézegetheted őket, de nem biztos, hogy meg is tudod venni. (Épp előttem írták ahogy látom.)
    A listában ugyan ott vannak, de csak amikor leütöd az "entert" a vásárláshoz, hogy na ez kell nekem és éppen már csak fizetned kellene, akkor írja ki a kincstári rendszer, hogy nincs elegendő mennyiség, nem tudnak adni belőle.
    Vagy agyalsz tovább, hogy akkor most melyik másik legyen vagy próbálgatod naponta, hátha lesz megvásárolható mennyiség a kiszemeltből vagy lesz újabb és kezdődik elölről az agyalás. Bár ilyen rövid lejáratnál nagy csodák nincsenek, ahogy látszik.

    Azt, hogy melyik DKJ mennyit hoz, azt egyszerű megérteni, csak el kell kezdeni a vásárlást, legfeljebb nem zárod le. (Legalábbis a kincstár rendszerében egyszerű.)
    Pl. megadod, hogy 1000.000 Forintért akarsz adott DKJ-t vásárolni és kiírja a rendszer, hogy akkor most 915.000 Ft-ot kell fizetned. Amikor lejár, 1.000.000 Ft-ot kapsz érte.
    Persze ez már látszik a Vételi és Eladási árfolyamokból is csak így világosodik meg egy kezdő, hogy mit is jelent, az, hogy nem kamat van, hanem névérték alatt veszem meg és később megkapom a névértékét.

  • ViZo72

    tag

    válasz Misi 007 #79524 üzenetére

    Nem lehet, hogy valami technikai probléma van náluk?
    Én PC-n jelenleg be se tudok lépni, nem jön meg az engedélyezési kód a mobilra.
    Illetve percekkel később kiírja, hogy hiba történt a PUSH kiküldésekor.. SMS kódot sem kapok.
    Mobilon viszont beenged.

  • ViZo72

    tag

    Sziasztok!
    Nyugdíj célú megtakarítást szeretnék kezdeni, természetesen alaposan elkésve.
    Elvileg 15évem van nyugdíjig, így relatíve kevés az időm.
    Viszonylag kis pénzeket tudok mozgatni erre a célra, de próbálnék évente beletenni valamennyit.
    Állampapírjaim vannak (PMÁP, DKJ) ezeket tartom amíg tudom, de ezeket tekintem hozzányúlós pénznek ha kell.
    (Márpedig kelleni fog sok mindenre a következő években.)

    Kétféle megtakarításban/befektetésben gondolkodom párhuzamosan.
    1. ETF
    - Szolgáltató: KBC (itt olvasottak alapján szimpatikusabb a rendszere, mint Erstenek)
    - Értékpapírszámla: TBSZ, akár évente újat nyitva ha keret engedi.
    Azért nem NYESZ, mert ha mégis kell a pénz időközben, 6év után elvileg adómentesen felvehető, míg tudtommal NYESZ-ről csak adókkal terhelten juthatok hozzá nyugdíj előtt. (Tudom, 6év rövid táv "long" ETF-nek, rosszul is járhatok ha éppen gyengélkedik amikor hozzá kell nyúlnom.)
    - Éves befizetés: 500.000-1.000.000 Ft (1 vagy 2 részletben ahogy lehetőségeim adják.)
    - ETF-ek: kinéztem az itt "népszerűbbeket", de erre esetleg majd külön rákérdezek még.
    2. Önkéntes nyugdíjpénztár.
    Alapértelmezésben csak az alapdíjat rendszeresen vagy egyben befizetni és ha úgy alakul pluszban még kisebb összegeket -ami ETF-hez kevés- még beletenni.
    Szolgáltató: OTP vagy Allianz (ezekkel van egyébként is kapcsolatom).
    Portfólió: első 5 (vagy 10?)évben valami kockázatosabb csomag (nagyobb részvény arányú), éves felülvizsgálattal, aztán mondjuk az utolsó 5évben valami nyugisabb portfólióra váltva (bár nem tudjuk mi lesz még addigra).
    (Ahogy láttam a kisebb kockázatú portfóliók mind mínuszba mentek az utóbbi 1-2 évben a pénztáraknál.)

    Vélemény?
    ETF-hez elég ez a pénz egyáltalán?
    Vagy vegyek még PMÁP-ot addig amíg relatív jól "fizet" és ha már "gyengül", akkor tegyem át ETF-be VAGY inkább mielőbb ETF?
    (Rengeteget olvastam itt és az ajánlott forrásokat is, de szerintem csak még több kérdésem lett. :-) )

    [ Szerkesztve ]

  • ViZo72

    tag

    válasz PredatorZoli #96042 üzenetére

    Köszönöm a véleményt és tanácsot, számítottam erre, mármint hogy ahhoz ne nyúlkáljak, ami nyugdíjra van. :-)
    De ezek szerint nem ördögtől való terv csak legyek szigorú magammal.

  • ViZo72

    tag

    válasz repvez #102589 üzenetére

    "Tehát nekem ez a dillemám, hogy nem látom, hogy hogy lesz nekem használhato pénzem ha beletolom részvénybe anélkül, hogy el kellene adnom"

    Én csak kezdő vagyok ezen a téren de azt még talán én is értem, hogy sehogy.
    ETF-et részben vagy egészben el kell adni, hogy pénzed legyen belőle.
    Az ETF nem fog folyamatosan pénzt hozni (kamatot fizetni) ezért olyan pénzt kell beletenni hosszú időre (10+év), ami nem fog kelleni a közeljövőben.
    (Kivéve talán az osztalékfizető részvények, de az már problémásabb eset úgy tudom.)

    Úgy csinálsz belőle pénzt, hogy megveszed most (esetleg évente veszel még hozzá) és eladod később részben vagy egészben, amikor a pénz kell. És azért adod el, mert azt a pénzt fel akarod használni (nyugdíjkiegészítés, lakásvásálrlás stb.).
    És nem veszed újra, hiszen akkor nem volt értelme eladni... De ha marad belőle, újra be lehet fektetni másba, ami akkor éppen olcsóbb.

    A házas példádnál maravda.
    A felesleges pénzedből nem lakóházat kell venni amiben élsz és feltétlenül kelleni fog később is, hanem pl. egy nyaralót amire nincs szükséged de befektetésnek jól lesz. (Ez az ETF.)
    10év alatt remélhetőleg szépen felmegy az ára, akkor eladod és nem veszed meg újra, hiszen nincs rá szükséged, a befektetés miatt vetted. Az a cél megvalósult, így remélhetőleg több pénzed lett mint előtte.
    A kivett pénz elköltöd amire akarod, ha marad még, azt újra befekteted valami másba...

    A folyamatosan (pl. évente) pénzt hozó befektetések azok a kamatot fizető papírok (pl. PMÁP), ahol bent marad a pénzed és fizetnek kamatot.
    Ez olyan, mintha a nyaralót nem adod el de kiadod albérletbe és jön belőle a pénz
    folyamatosan.
    A kifizetett kamatot elvileg visszaforgathatod, hogy az a pénz is dolgozzon "következő körben" de ott is előfordul, hogy ugyanazt a papírt már nem tudod venni mert megszűnt közben, tehát másik fajtába kell befektetned.

Új hozzászólás Aktív témák