Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • 4D4M

    aktív tag

    válasz kiir #785 üzenetére

    Szia,

    jó sok dolgot leírtál, ami nagyon hasznos, de a pénzköltési terv lényegét pont nem:
    Mi a célja a beruházásnak? Jövőállóság? Zöldítés? Üzemeltetési költség mérséklés? Több lábon állás? Üzembiztonság? stb. Ezt noha elsősorban magadnak kell megválaszolnod, de fontos része a döntésnek.

    Egy egyéves kondenzációs gázkazánnal pőre gazdaságossági szempontok mentén nehéz lenne bármi mellett is érvelni, aminek beruházási összege meghaladja a ház 15 éves üzemeltetési költségének várható összegét (pl. hőszivattyú, klímák).

    Sajnos a szigetelés már nem elég rossz ahhoz, hogy érdemes legyen hozzányúlni, de esetleg a födémre további 20 cm kőzetgyapot (az üveggyapot további rétegzése már esélyes, hogy összenyomná az alsó rétegeket, rontva a szigetelőképességet, tehát alulra kellene tenni a kőzetgyapotot) elférne. Ezen kívül hőhidak felkutatását lenne érdemes elvégezni és csökkenteni. Én amúgy sosem szoktam újabb és újabb gépek beépítését preferálni, amíg nincs kimaxolva a ház szigetelése. (szigetelés kimaxolás után gyakorlatilag eltűnnek a különböző energiaforrások és hőtermelők közti hatékonyságbeli különbségek, ami azt eredményezi, hogy bármivel könnyedén kifűthető az épület, ez már unalmas témává válik.

    Így kerülnek az ember homlokterébe az olyan komfortkérdések, hogy hogyan is lesz egészséges egy ház, ha nem juttatok be annyi friss levegőt, amennyit elhasználnak a bentlakók? Központi hővisszanyerős légtechnika nélkül nem szabadna már korszerű energiatakarékosnak szánt háznak léteznie. Ebben az irányban haladnék. Léteznek 5 csonkú gépek (pl ATREA), amikbe lehet tenni vizes kalorifert és/vagy direkt elpárologtató hőcserélőt. Utóbbira egy kültéri klíma egységet kötve hűteni és fűteni tud. (hűtés és fűtés üzemben a komfort friss levegő igényéhez szabályozható mennyiségű recirkuláltatott levegőt kever, hogy meglegyen az értelmes teljesítményhez szükséges légszállítás – 5. csonk a recirkulált levegő elszívási pontja). Amikor nincs hűtés/fűtés, akkor pedig csak egy sima hővisszanyerős gépként működik.

    egy kisteljesítményű hőszivattyú lenne a padlófűtésre kötve, szintén fűteni az átmeneti időben és hűteni nyáron. Van ennek értelme? Szoktak ilyet csinálni?

    Van értelme és nem szoktak ilyet csinálni. A fizika maga működik, tehát lehet hűtési teljesítményt leadni a padlóval, azonban a család nőnemű tagjai jó eséllyel megvétózzák a dolgot. Egy elfogadható mód lehet ha pl a nappal betárolt hőenergiát éjjel elvezetjük a padlóból, de ez ugye nagyobb levegőhőmérséklet lengést kell megengednünk a nap folyamán és pont nem növeljük a napenergia önfelhasználásunkat vele.

    Amúgy a szinteket jól vetted fel szerintem. Nagyjából ezeknek lehet értelme, de az is legyen egy szempont, hogy az éves szaldó egy nagyon illékony bódító vegyület, és a tudatmódosító hatása alatt egészen irracionális döntések is racionálisnak tűnnek...

    ...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

Új hozzászólás Aktív témák