Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kiir

    tag

    válasz 4D4M #786 üzenetére

    Köszönöm a választ. Szép sorban haladva:

    A házat adott energetikai állapotban vettem (a padlásszigetelést én javítottam föl 10-ről 30 cm-re, a kazáncsere meg kényszer volt, miután a beköltözés utáni 4. napon, épp dec. 31-én bemondta az unalmast a régi). A felújítás elsődleges célja a szobakiosztás teljes átalakítása, burkolatcsere, festés. Váratlanul ért a felismerés, hogy ezzel a fűtést (vagyis a hőleadóim jelenlegi rendszerét) szétcseszem, így erre költeni kell. Az aljzatszigetelés és padlófűtés célja a jövőállóság -- amíg a gyerekek föl nem nőnek, biztos még egyszer nem nyúlok hozzá (befektetésként nyilván nem térül meg soha, ettől akár maradhatna a radiátor+hideg padló+10% fűtésienergia-többlet kombó is, ami most van). A ház szigetelésén néhány kisebb ponton javítok, de csak a saját fejem után, szóval simán lehet, hogy nem optimálisan. A légkondi csak komfort lenne, fűtésben meg jól kiegészítené a kissé rugalmatlan padlófűtést; de jelen fázisban el is tudom engedni (a pénzmennyiség sajnos korlátos).

    A padlástérre teendő 20 cm pluszszigetelést nem értem. Ha az 0,11-es hőátbocsátási tényezőmet (W/m2K) leveszem mondjuk 0,06-ra, az évi kb. 5500 Ft-ot ad nekem fűtésköltségben -- vagy valamit elrontottam? A hőszigetelés kimaxolása korlátos, én is úgy látom, hogy aránytalan erőfeszítéssel jár a jelenlegi állapotot alapvetően javítani. A hőszigetelő burkon jelenleg két jelentős lék van: az egyik a szigeteletlen padló, a másik pedig a szomszéddal összeépült hosszú-hosszú falszakasz, ami mégsem épült össze a szomszéddal, mert van köztük 5-10 cm rés. A többi hiányosság kisebb, könnyebben javítható, de a javítás eredménye sem sok.

    A szellőztetés a jelenlegi tervekben maradna az állandó üzemű fürdőszobai elszívó plusz szobánkénti résszellőzés szintjén. A központi rendszert elsősorban anyagi okokból vetettem el: a gép és a csövezés még csak-csak meglenne 2,5-3 misiből, de mégegyszer ennyi az álmennyezet-építés glettelve-festve (ha pedig becsövezem a jövőbeli hűtés kedvéért, akkor még több). Pedig vonzó: (1) van penészünk, (2) az utcai szobák csöndesebbek lennének ablaknyitás nélkül. Eszembe jutott az is, hogy a ház felét légtechnikázom és álmennyezetezem csak: így a fürdő-háztartási helyiség-konyha kapna elszívást, a hálók pedig befújást, de kimaradna a nappali, vendégszoba, kisfürdő. Még jobb lenne, ha csak a közlekedőben futnának a légcsövek, de ebben az esetben a hálók befújási pontja épp az ajtó felett lenne: vajon átöblítené így a szobát (vö. Coanda-effekt)?

    Ez az ATREA ötcsonkos gép vajon micsoda? Nem bírtam azonosítani a honlapjukon. Egy egyesített szellőztető-temperáló szerkezet szuper lenne. A köztudomás szerint azonban a légcsere más rendszert igényel, mint a légfűtés, mert az utóbbihoz lényegesen több levegőt kell mozgatni. Ez esetben mégis lehetett egyesíteni? És árban összevethető egy egyszerűbb központi szellőztető meg egy légkondi együttesével?

    A lényeg mindenesetre az, hogy a padló szigetelése és a mennyezet gépészete közül csak az egyiket választhatom. Hacsak nincs valami varázseszköz, amin többmillió forintot fogok. Vagy valamelyik szerkezettel több célt is elérek.

Új hozzászólás Aktív témák