Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • tehPwnerer

    csendes tag

    válasz momo2828 #4976 üzenetére

    Szerintem ha óránként nettó 800-1200 közé mondod, akkor nagyon nem lőhetsz mellé. Persze tényleg valószínűbb, hogy nem nagyon fogják megkérdezni. Heti 24 órával kerekítve ~100 óra egy hónapban, arra 80-120e egy tipikus gyakornoki fizetés saját és ismerőseim tapasztalatai alapján. Persze ez egy viszonylag tág intervallum, tudom.

    Bár ha a szakmai gyakorlatod alatt is kaptál fizetést, akkor abból ki tudsz indulni (értsd: annál csak több lehet :DD )

  • tehPwnerer

    csendes tag

    válasz momo2828 #4979 üzenetére

    Hát a nettó 700 tényleg karcsú egy kicsit, az én ismerősi körömben nettó 800 volt a minimum, de 3 hónap próbaidőt követően neki is feltolták nettó 1000-re.
    Esetleg érdeklődj utána, hogy mikor várható emelés (pl. próbaidő lejárta után, vagy ilyesmi), részesülsz-e esetleg bónuszban év végén (bár gyakornokok ritkán szoktak, de láttam már ilyet is), kapsz-e béren kívüli juttatásokat (utalványok, telefon, BKV bérlet, edzőterem, akármi). Ezek tudják egy kicsit ellensúlyozni az alacsony órabért.

    Egyébként sajnos a gyakornokok helyzete ilyen: nincsenek tárgyalási pozícióban. Nem tudnak felmutatni számottevő tapasztalatot, meg szinte semmit, amire hivatkozva többet kérhetnének. Én több, mint egy éve ugyanannyit keresek, mert egyszerűen nem tudnék mire emelést kérni. Persze odateszem magam meg minden, de heti 20-30 óra munka nem elég ahhoz, hogy az ember kitűnjön. Na de ha a kezemben lesz a diploma januárban, akkor majd előállok egy jó kis igénnyel, aztán ha nem adják, majd megyek szépen máshova :D Azért egy diploma, meg 2 év gyakornoki tapasztalat talán már elég tárgyalási alap, hogy beleszóljak a bérezésembe és ne csak lenyeljem, amit kapok. Persze lehet, hogy csak a bilibe lóg a kezem :)

  • tehPwnerer

    csendes tag

    válasz FLx #4990 üzenetére

    Mindig örülök, ha engem nem ismerő idegenek két félmondatom alapján kioktatnak, és közben még az arcomba is dörgölik, hogy ők mennyivel nagyobb királyok, mint bárki más. :U

    Azért kifejtem mire is gondoltam, hátha tisztul a kép.

    "Heti 20-30 órában nem lehet kitűnni? Akkor 40-ben hogy fogsz?"
    Gondolom úgy, hogy a 40 több, mint a 20-30. Több munka, több eredmény. (Ez amúgy kicsit úgy hangzik, hogy "200-300 ezerből nem tudsz megélni? Hogy fogsz 400-ból?") Egyébként én ezt úgy értettem, hogy mivel nem vagyok ott folyamatosan munkaidőben (van olyan nap, amikor nem megyek, van amikor fél napot, van olyan, hogy reggel bemegyek, aztán elugrom a suliba, majd este visszamegyek), nem nagyon tudnak rám bízni fontos, szűk határidejű, esetlegesen folyamatos rendelkezésre állást igénylő feladatokat. Nyáron, amikor teljes munkaidőben mentem, kaptam olyanokat is, az jó volt. Szorgalmi időszakban marad a robotmunka: bug fixelgetés meg kisebb, kevésbé fontos fejlesztések. Ezek mellett azért nem én jutok először a PM eszébe, amikor a bónuszokat osztják. Ez változik majd meg, ha végzek a sulival és lesz időm teljes állásban dolgozni.

    "Úristen, több mint egy éve nem változott a fizetésed? Megsúgom, főállásban sem fognak percenként emelni. Diplomával majd más lesz? Nem."
    Akkor úgy mondom, hogy amióta elkezdtem dolgozni, nem emelték a fizetésemet. Nem kell megsúgnod, tisztában vagyok ezzel én is. Ami miatt ezt felhoztam: van egy kolléga, akivel anno együtt kezdtünk gyakornokként. Annyi volt a különbség, hogy ő már rendelkezett egy BSc diplomával, MSc mellett akart gyakornokoskodni. Még a nyár folyamán kiderült, hogy mégsem megy MSc-re, így nem tudják diákként foglalkoztatni, felvették hát teljes állásba. Ez egy helyből 1,5-szeres emelést jelentett a nettó fizetésében, órabérre leosztva. 3 hónappal később, a próbaidő lejártával kapott emelést. Kb két hónappal később voltak az azévi bértárgyalások (ja igen, a cégnél a policy szerint minden évben van bérfejlesztés, ez is hozzátartozik a "több, mint egy éve nem emeltek" panaszhoz), amikor is szintén kapott emelést az említett kolléga. Szóval szűk fél éven belül gyakorlatilag duplázta a fizetését az a tény, hogy van neki papírja. Mi diákok mind kimaradtunk a béremelésből... Pedig a kolléga ugyan azt a munkát végzi, mint én, mellettem ül, néha én segítek neki, és az értékelések alapján sem jobb, mint bármelyikünk.

    "Magas szakmai tudással lehet alkudozni, nem papírral, vagy évek számának emlegetésével."
    Oké, és akkor miért épül ez a fórum is arra, hogy x végzettséggel és y év tapasztalattal mennyit lehet kérni, ha ez a két mutató nem jelent semmit? Mivel bizonyítanám pályakezdőként, hogy magas szakmai tudással rendelkezem, ha nincs róla papírom, és referenciaként sem tudok felmutatni korábbi munkatapasztalatot? Egy egyórás felvételi teszttel? Vagy simán elhiszik, hogy én az elmúlt 1,5 évet jól végigtanultam autodidaktán, és most már istencsászár vagyok? Ugyan már... Vagy akkor ne is fejezzem be a sulit? Sőt ne is dolgozzak, inkább szorgalmasan és kitartóan tanuljak magamtól, mert az számít igazán? Akkor neked miért kellett a diploma? Értem, hogy senki nem kérte, de mi van, ha be se hívtak volna interjúra, ha esetleg nincs beleírva az önéletrajzodba a diploma?

  • tehPwnerer

    csendes tag

    válasz momo2828 #4991 üzenetére

    Sajnos ez ismerős helyzet. Nekem is főleg anyagi megfontolásai voltak a dolognak, nem igazán tudtak otthonról támogatni, meg nekem se volt pofám kérni. Nyomorogtam a kis ösztöndíjból meg egyéb éjszakai diákmunkákkal megkeresett fillérekből. Aztán amikor volt már elég tudásom - na meg a szakmai gyakorlat miatt amúgy is kötelező volt - elkezdtem dolgozni. És itt kezdődtek a bajok, egészen addig a mintatanterv szerint egyenesen haladtam, de onnantól már inkább a munkára koncentráltam ahogy megéreztem a pénz szagát. Nekem ez végül 2 félév csúszást eredményezett, ami nem a világ vége, de ha visszamehetnék, akkor inkább arra koncentrálnék, hogy mielőbb meglegyen a diploma. Ez csak az én véleményem persze, de azért javaslom, hogy fontold meg jól, hogy mégis mennyire kell az a plusz pénz, amit azzal keresel, hogy tanulás helyett inkább dolgozni mész. :)

  • tehPwnerer

    csendes tag

    válasz FLx #4998 üzenetére

    Igen, én is így vagyok vele, hogy sokkal inkább a munka, mint a suli. Ebben a kicsit kevesebb, mint másfél évben, amit gyakornokoskodással töltöttem eddig, többet tanultam, mint 4 év alatt a suliban. Pontosabban: több használható, az iparban alkalmazható tudásra tettem szert, még akkor is ha csak kisebb feladataim voltak a fent említettek miatt. Az egyetem már csak egy púp a hátamon, hogy úgy mondjam.
    De ha már eljutottam oda, hogy egy húzósabb tárgyam meg a záróvizsga van csak hátra, akkor már befejezem.
    Egyébként lehet, hogy félreérthető voltam, én sem azért akarom már annyira azt a diplomát, mert akkor attól okosabb leszek, vagy többet fogok érni, hanem mert akkor végre egyel kevesebb nyűg lesz a vállamon és koncentrálhatok a munkára. Teljes jogú alkalmazottként pedig máris megszűnne a fentebb tárgyalt gondjaim nagy része (reményeim szerint), hiszen akkor mehetnék teljes munkaidőben, kaphatnék komplexebb feladatokat, így tanulhatnék még többet és lenne lehetőségem bizonyítani, stb :)
    Addig viszont nem szeretnék nem-gyakornoki, teljes munkaidős állást vállalni, mert akkor soha nem diplomáznék le. Viszont attól még, hogy a legtöbb helyen nem kérik, hátránynak biztosan nem számít az a nyomorult papír (akkor lennék csak igazán kiakadva :)) ).

  • tehPwnerer

    csendes tag

    válasz Soak #5022 üzenetére

    Személyesen nem vagyok érintett, így első kézből nem tudok információval szolgálni, csak ismerős útján, bocs ha így nem érdekel.
    A lényeg az, hogy ha Budapesten keresel X pénzt, Bécsben meg 2X-et, akkor kb ugyan azt az életszínvonalat tudod elérni, max egy hangya-lábujjkörömnyivel jobbat. Ezt úgy, ha egyedülálló vagy. Ja és a kézhez kapott pénz értendő ezalatt, nem a levonások előtti, mert azok különbözhetnek, meg általában egyénfüggő is.
    Ha mondjuk asszonnyal mész, lehet, hogy neki időbe telik állást találni, így őt is el kell tartani. Arról se feledkezz meg, hogy a legritkább esetben fordul elő az, hogy egy kész kis életbe csöppensz bele, berendezett lakással, stb. Az indulás mindig pénzigényes, lakásra kaució, bútorok, mindenféle hivatali ügyintézés költsége, meg amit még el tudsz képzelni. Így egy darabig mindenképpen mínuszos leszel, az itthonról vitt megtakarításaidból élsz.
    Ezzel mindenképpen számolni kell, az általad emlegetett "bónusz" hónapokkal, évekkel később jelentkezik csak (ha azt vesszük, hogy előbb vissza akarod termelni a megtakarításaidból befektetett összeget), ne hidd, hogy abból hirtelen sportautók meg világkörüli utak lesznek. (Tudom, nem hitted ezt, csak úgy mondom :) )

  • tehPwnerer

    csendes tag

    válasz Soak #5029 üzenetére

    Ilyen feltételek mellett visszalépés szerintem nem lesz az életszínvonaladban, így ha valóban nem a többletpénz mennyisége az elsődleges, akkor nyugodtan belevághatsz. Aztán hogy azt mire költöd, már csak rajtad áll :)
    Meg ugye ettől (valószínűleg) csak fölfelé van, idővel emelkedik a fizetésed kint is, meg akármerre indulhatsz még onnan később.
    Ha van kedved, majd írd meg, hogyan döntöttél.

  • tehPwnerer

    csendes tag

    válasz CyberPunk666 #5328 üzenetére

    +1
    Bizonyára van itt több vezető beosztásban dolgozó fórumtárs is, akik rálátnak a cégnél mások fizetésére is, esetleg ők maguk szabják meg azt.
    Érdekes lehet egy ilyen gyűjtés is: kis cég-nagy cég, multi-nem multi, mi alapján lövik be, hogy ki melyik sávba tartozik (pl. tapasztalat években, teljesítmény, betöltött pozíció, ...), az adott sávban mit várnak el egy dolgozótól és mennyit fizetnek azért, stb.
    Meg engem az is érdekelne, hogy milyen pozícióra milyen igényekkel állnak elő az emberek, milyen gyakran esik bele abba a sávba, amit a cégnél gondoltak számukra, vagy hogy gyakrabban lőnek-e alá vagy inkább fölé, stb.
    Ha már jövedelem a téma szerintem belefér, nem csak az, hogy ki mennyit keres per pillanat (főleg, hogy az ugye elég nagy szórást mutat).

  • tehPwnerer

    csendes tag

    válasz syl5 #5330 üzenetére

    Nem egészen értem a választ.
    Az első bekezdéssel nem értek egyet, nehogy már attól legyen jó egy vezető, hogy nincs szabadideje. Nálunk a vezetőség összes tagjának csak hűlt helyét találod 4-kor az irodában, de simán előfordulhat, hogy korábban is. De van köztük olyan, aki 0-24 osztja meg a hülyeségeket facebookon. Pont te írod a későbbiekben, hogy ők is csak emberek. Pontosan annyi szabadidejük van, mint bárki másnak. És azt akár fórumozással is tölthetik. (Oké, pl. vannak olyan vállalkozók, akik 24/7 dolgoznak, mert hajtani kell, hogy legyen megrendelés, meg egyedül intéz mindent, mert nem engedheti meg / sajnálja a pénzt arra, hogy embereket vegyen fel a különböző ügyek intézésére. De azért mondjuk egy középvezetőnek egy multinál - aki mondjuk egy csoportot/részleget vezet - ugyanúgy 40 munkaóra egy hét.) Titoktartási kötelezettsége meg egy tápláléklánc alján álló mezei juniornak is lehet. De pont ezért jó egy névtelen fórum, ahol a fontosabb adatok kiadása nélkül tud ezekre válaszolni. Attól, hogy közli, hogy pl. "többszáz fős multi, nálunk x-y bérsávok vannak", még nem derül ki egyáltalán, hogy ez hol van, és hogy ki ő. És nem is ez érdekel engem.

    A második bekezdést főleg nem értem. Nem szidtam senkit. Egy pillanatra sem felejtettem el, hogy egy céget emberek alkotnak. Nem értem, hogyan jön ez ide. A ködösítéssel kapcsolatban igazad van, de pont azért van ez a fórum, hogy a ködöt oszlassuk (bár egyesek inkább villogásra, mások meg keserves sírásra használják, de ez más kérdés.)

  • tehPwnerer

    csendes tag

    válasz syl5 #5333 üzenetére

    Nem tudom miért jók ezek a megjegyzések, de igazából sokkal hasznosabb válasz volt, mint amit te írtál :)
    Meg válaszolni sem igazán sikerült arra, hogy miért ne lenne egy vezetőnek ideje fórumozni, vagy hogy honnan jött ez a "cégek is emberekből állnak, úgy tessék szidni őket" dolog.
    Lehet fikázni a kérdésemet meg mások válaszát, de a hozzászólásaid sem visznek előrébb senkit :)
    És ezt nem azért írom, mert megsértődtem volna, de az első válaszodat tényleg nem értem, hogy mit akartál vele, ez pedig már csak kötekedés szvsz.

  • tehPwnerer

    csendes tag

    válasz KergeK@csa #5332 üzenetére

    Köszi, érdekes dolgokat írtál :)
    Lenne hozzá még kérdésem, ha belefér írd meg, pls :)

    Ha valaki rosszul lőtte be állásinterjún, tehát kissé alálőtt, akkor nincs olyan, hogy ti ajánlatok magasabbat? Nekem volt ilyen a jelenlegi (első :D ) munkahelyemen, hogy én mondtam egy X összeget, és erre közölte a HR-es, hogy Y-ra gondoltak, és Y > X, bár nem sokkal. Mástól is hallottam ilyesmit. Bár az én esetemben hozzátartozik, hogy ez egy oktatással egybekötött junior program volt végzősöknek/frissdiplomásoknak, egyszerre 5 embert vettek fel és mindenki pontosan ugyanannyit kapott, csak előtte tájékozódásképpen megkérdezték, hogy amúgy mire számítunk. Így valószínű, hogy volt olyan is, aki többet kért volna. Ja meg az is hozzátartozik, hogy ez 2 éve volt, és azóta nem emelkedett a fizetés, míg más régebbi dolgozóknak kétszer is. (Lehet, hogy nem véletlen, hogy már csak 2-en vagyunk az 5-ből :D )
    Ehhez kapcsolódóan, ha valaki fölélő, akkor megpróbáltok alkudni vele, vagy megköszönitek, hogy befáradt és kész? Vagy ez mitől függ? Előfordult, hogy engedtetek, és kicsit többet adtatok a tervezettnél?

  • tehPwnerer

    csendes tag

    válasz sutszi #5472 üzenetére

    Igen, de ő is pont azt írta, hogy emberfüggő a dolog. Ő bratyizni szeret, más - kevésbé szociálisabb ember - meg pont, hogy nem, így totál egyénfüggő, hogy ki milyen légkörben érzi jól magát.
    Nálunk pl. sokan pozitívumként hozzák fel, hogy az iroda egy csendes külvárosban van, és hogy egy-egy irodahelyiségben 3-5 fő van maximum, és hogy mennyivel jobb ez a nyugiság, mint esetleg egy belvárosi irodaházban ülni egy boxban, zajban, összezárva sok-sok ember egy nagy légtérben. Én - bár bevallom még nem dolgoztam olyanban - valószínűleg ott jobban érezném magam, mert itt kb. elalszom néha. Az jelent némi felüdülést, ha kevesebb a meló épp, és kialakul valami csoportszintű spontán beszélgetés, vagy ilyesmi. Amúgy meg úgy érzem néha, mintha egy gőzőlgő, meleg mocsárban szenvednék. Más meg pont ezt szereti. Ízlések és pofonok.
    Ezért is felesleges állandóan mantrázni, hogy mennyivel jobb külhonban a légkör, mert teljesen szubjektív a dolog. (Ezt a mondatot már nem Neked címeztem, alapvetően csak rá akartam mutatni, hogy lényegében ugyanazt írtad, mint FLx és én is egyetértek ezzel.)

  • tehPwnerer

    csendes tag

    válasz Viszlát #5479 üzenetére

    Egészséges helyzetben az embernek vannak barátai és vannak kollégái, a kettő pedig ritkán találkozik.

    Ez megint csak egy vélemény a sok közül. A Te véleményed, attól más még gondolhatja máshogy. A probléma abból fakad, hogy nem definiáltad a "bratyizás" fogalmát, így az másnak esetleg mást jelent, mind neked. De a lényeg akkor is az, hogy egyénfüggő, hogy ki milyen légkörű helyen, milyen tulajdonságú kollégákkal szeret dolgozni, nem pedig attól, hogy az adott iroda melyik országban található.

    Szerk: az utolsó bekezdésedben leírtakkal egyetértek, bár szerencsére én még nem találkoztam olyannal, hogy valaki a "haverjait nyomja" cégen belül, egyetemi szervezeteknél annál inkább.

    [ Szerkesztve ]

  • tehPwnerer

    csendes tag

    válasz Viszlát #5482 üzenetére

    Abban a hozzászólásban, amire válaszoltam, egy szóval sem írtad, hogy ez csak a te véleményed. Az általam kiemelt mondatod erősen úgy hangzott, mintha az lenne az "egészséges" helyzet, amit te annak gondolsz és ez így kőbe van vésve. De bizonyára én értettem félre, mea maxima culpa.

    A kulturális különbséggekkel nyilván számolni kell, de az ugye nem csak a munkahelyen jelenik meg, hanem úgy általánosan minden területen. De az eltérő kultúrák közt nem lehet minőségbeli különbséget tenni, nem lehet azt mondani, hogy az egyik jobb, mint a másik. Nekünk esetleg furcsa, de ugye mind tudjuk, hogy van olyan kultúra, ahol illetlenség nem böfögni evés után, pedig nálunk ez mekkora felháborodást okoz. És újra az egyénfüggőségnél tartunk: neked a nyugati kultúra (és az általa befolyásolt munkahelyi légkör), másnak meg másik.

  • tehPwnerer

    csendes tag

    Sziasztok!

    Mennyire szokás nettó bérben megegyezni? Milyen előnyei-hátrányai lehetnek? Kell aggódni amiatt, ha a munkáltató mindenképpen nettóban szeretne megállapodni?

    Köszi!

  • tehPwnerer

    csendes tag

    Köszönöm a válaszokat.

    Közben sikerült levadászni egy távoli ismerős ismerősének a ... szóval valakit, aki korábban dolgozott a kérdéses cégnél. Tőle azt tudtam meg, hogy bár zsebbe fizetés nincs, egyéb trükközés bőven. A fizetés úgy áll össze, hogy van egy nevetségesen alacsony (értsd: ~1.5 x minimálbér) fix alapbér, arra jönnek különféle címszóval (titoktartási díj, útiköltség térítés a csak papíron létező vidéki irodába történő ingázás miatt, stb.) mindenféle kiegészítések. Ez utóbbiak állítólag nem is havi rendszerességgel, hanem mondjuk 2-4 havonta esedékesek, így a fizetés kb. úgy néz ki, hogy 2-4 hónapig alig kapsz valamit, aztán meg egy nagyobb összeget egyben. Ezzel még nem is lenne baj talán, de mesélt olyat, hogy valakinek pl. nem adták oda a kiegészítéseket amikor esedékes lett volna, mondván, hogy nem dolgozott megfelelően az adott időszakban. Illetve állítólag többeknek is "pitizni" kellett néha, hogy ugyan fizessék már ki azt a pénzt. Na ezek után szerintem nincs több kérdésem.

  • tehPwnerer

    csendes tag

    válasz emvy #5709 üzenetére

    Ez saját tapasztalat? Tudsz esetleg bővebb dolgokat mondani ezzel kapcsolatban? Még nem kerültem ilyen szituációba, de érdekel, hogy mi lehet mögötte :)

    Szerk.: lassú voltam :P

    [ Szerkesztve ]

  • tehPwnerer

    csendes tag

    válasz S0m30n3 #6079 üzenetére

    Azonos paraméterekkel én 300k-t kapok nettóban, Budapesten.

  • tehPwnerer

    csendes tag

    válasz S0m30n3 #6083 üzenetére

    Nem multi, magyar kkv. Annyi hozzátartozik még, hogy én előtte ennél a cégnél voltam gyakornok a suli mellett, így mondhatni már ismertek.
    Egy multinál voltam interjúzni, amikor megkaptam a diplomámat, ők nettó ~225k + ~25k cafériát ajánlottak.

  • tehPwnerer

    csendes tag

    válasz EQMontoya #6618 üzenetére

    Én beszéltem egy fickóval egyszer, aki részt vett ezen, ő Delphi fejlesztő volt előtte, de azzal már nem nagyon tudott hova menni, ezért kapóra jött neki ez a Java irányú képzés.

  • tehPwnerer

    csendes tag

    válasz fukyu #6766 üzenetére

    Én eleinte visszaírtam, hogy nem köszi. De tapasztalataim szerint bátorításnak veszik, mert így ugyan azok 1-2 havonta újra meg újra megtalálnak, hogy "akkor esetleg most aktuális lehet?". Azóta inkább nem válaszolok.

  • tehPwnerer

    csendes tag

    válasz pvt.peter #6948 üzenetére

    A cikkben szereplő cégnél dolgozik egy ismerősöm. A fizuja tekintélyes részét borítékban kapja állítólag, és még úgy sem keres valami kiemelkedően. Talán ezért nem találnak embert.

  • tehPwnerer

    csendes tag

    Sziasztok!

    GE Healthcare-ről tud valaki véleményt, tapasztalatot mondani esetleg? Nem keresek aktívan új helyet, linkedin-en kerestek meg, gondoltam megnézem mit kérnek/ajánlanak. A pozíció mid-level software engineer (java), 3 év tapasztalatot kérnek, nekem pont annyi van. Egyelőre egy telefonos beszélgetésen vagyok túl, már ekkor rákérdezek a bérigényre, br. 700 e körül mondtam, amire azt mondta a hr-es kolléga, hogy okés. Szerintetek?

  • tehPwnerer

    csendes tag

    válasz X Factor #8738 üzenetére

    Velem pedig az esett meg, hogy év végén megállapodtam a főnökömmel X% emelésben, ami januártól lesz hatályos. Aztán január közepén behívott magához beszélni, és mondta, hogy szólt a hr vezető neki, hogy gyanúsan kicsinosítottam (értsd: frissítettem) a linkedin profilomat. Ez után nem kérdezett semmit, csak mondta, hogy akkor alá kéne írni az új szerződést Y% emelésről, ahol Y = 1,8*X :D Szóval való igaz, hogy akár indirekt módon is hasznos lehet az a profil.

  • tehPwnerer

    csendes tag

    válasz Tapsi #8741 üzenetére

    Lehet, hogy furcsa, de megtörtént. Elhiheted, hogy nem kapok jutalékot a linkedin-től, akkor meg minek lódítanék? :)

    Nem mondanám, hogy alul voltam fizetve, gyakornokoskodtam a cégnél, majd amikor végeztem az egyetemen, nettó 300k-val vettek fel teljes állásba, ami nem kiugró, de szerintem semmi esetre sem kevés. Ez az eset, amit leírtam, egy évvel később következett be. Hozzátartozik a történethez, hogy amikor lediplomáztam, nem ajánlottak ennyit, és volt ajánlatom másik helyről is, és már nagyon azon voltam, hogy elmegyek, de a közvetlen főnököm győzködött engem, hogy maradjak, valamint sikerült meggyőznie a vezetést is, hogy marasztaljanak egy kicsit jobb ajánlattal, így lett ennyi az annyi :)

    Pótolhatatlan nyilván nem voltam, de épp benne voltunk egy nagyobb projektben, szóval tényleg lehet, hogy megijedtek, mert azt hitték, hogy megint menni akarok.

  • tehPwnerer

    csendes tag

    válasz Tapsi #8787 üzenetére

    Egyetértek. Bár én messze vagyok attól a szinttől, de a tapasztaltabb kollégák is csak néztek, mint hal a szatyorban, amikor tavasszal a csapból is az folyt, hogy 4 év tapasztalattal egy fejlesztőnek természetes a bruttó milliós fizetés...

  • tehPwnerer

    csendes tag

    válasz harylmu #8971 üzenetére

    Engem egy amerikai fintech startup hr-je talált meg nemrég a remote lehetőségével. Fel is csillant a szemem, aztán egy gyors google keresés után azt találtam a Glassdoor-on, hogy a cég kelet-európai és ázsiai fejlesztőket keres meg, hogy dolgozzanak nekik messziről. A felajánlott bér 10-17 dollár per óra körül mozgott (gondolom bruttó) és többen írták, hogy heti 50-55 órát kell dolgozni, lehetőleg olyankor, amikor az amcsiknál nappal van. :Y (Ezt igazából nem tudom miért írtam most le, tapasztalatom nincs a távmunkával, csak ez olyan megmosolyogtató sztori szerintem :D )

  • tehPwnerer

    csendes tag

    válasz DeathBat666 #9040 üzenetére

    Ha egyetemi szakmai gyakorlatról van szó, akkor valami olyasmi a törvény*, hogy 6 hetet elérő és azt meghaladó időtartamú (heti 40 óra) munkavégzés esetén a mindenkori minimálbér 15%-át kell kifizetnie a munkáltatónak a gyakornok részére hetente. Persze ettől többet is fizethet, nekem pl. normális fizetést adtak gyakornokként szerencsére. De, ahogy savoo is írta, ha trükközni akarnak, van rá mód dögivel, pl. ha 2x3 hétre vesznek fel papíron, akkor nem kell fizetniük, meg hasonlók.

    * 2014-ben voltam hasonló cipőben, azóta változhatott.

  • tehPwnerer

    csendes tag

    Én a munkahelyemhez közel akartam költözni nyáron. Az lett belőle, hogy most egy utcában lakom és dolgozom, az utca két végén. Csakhogy az utca jó 2 km hosszú, gyalog bő 20 perc, tömegközlekedés nincs abban az irányban, csak hatalmas kerülővel tudnék menni. Kocsival akkor se tudnék menni, ha lenne, mert nincs hol parkolni. Biciklivel próbálkoztam, de gyakorlatilag több idő kivenni a bringát a tárolóból, eltekerni melóba, betenni a bringát az irodaház tárolójába, zuhanyozni, átöltözni, stb., mint besétálni. Párom a szomszéd kerületbe jár dolgozni, de a busz gyakorlatilag ajtótól ajtóig hozza-viszi, kevesebb, de maximum ugyanannyi idő alatt.
    Szóval attól, hogy valami fizikailag közel van (vagy annak tűnik a térképen), még nem biztos, hogy úgy van az :D De végül is napi 2x20 perc séta még talán jót is tesz és a metró felújítást is megúszom.

  • tehPwnerer

    csendes tag

    válasz tboy93 #9063 üzenetére

    Gondoltam már arra is, de sajnáltam kiadni egyelőre a pénzt azért, hogy kipróbáljam, kölcsönkérni meg nem tudtam még :)

  • tehPwnerer

    csendes tag

    válasz Jhonny06 #9100 üzenetére

    2016 januárjában nekem junior java dev pozira br 340k + br 39k cafi volt az ajánlat. A csavar az volt benne, hogy mivel a junior lét ott egy 3 hónapos tréninggel kezdődik, ezért kb. 2 évig nem mondhatsz fel, vagy fizethetsz kb. 2 milliót. Azért kb., mert egész pontosan senki nem tudta megmondani, a hr-es a szakmai interjúztatóra (a későbbi team leader-re), ő meg a hr-esre mutogatott. Ekkor gondoltam elkérem a szerződés(tervezetet), mert nagyon érdekelt, hogy mi minden sunnyogás lehet még benne (olvastam/hallottam ezt-azt), erre azt mondták, hogy majd az első munkanapon aláírhatom. Aztán közöltem, hogy nem aláírni, hanem elolvasni szeretném, mert így látatlanba tuti nem bólintok rá. Azt nem lehet, mondták. Én meg elköszöntem szépen. Az összeg amúgy már akkor is nevetséges volt, gyakornokként ennél picit többet kerestem, és végül pedig br 100k-val jobb ajánlatot is kaptam máshol.

    Megj.: ez Pesten volt, akkoriban hallottam olyat, hogy pl. Szegeden inkább br. 270-280k volt az ajánlat, de hallottam megalázóan alacsony összegeket is.

  • tehPwnerer

    csendes tag

    válasz EQMontoya #9145 üzenetére

    Én úgy hallottam, hogy a Blackrock-nál nem csak a felajánlott fizetés nem vonzó.

  • tehPwnerer

    csendes tag

    válasz Ursache #9254 üzenetére

    Érdekes a téma, én is gondolkodtam már ezen. Jómagam 2 éve dolgozom teljes munkaidőben, előtte 1,5 évig gyakornokoskodtam suli mellett (20-30 óra/hét). Nyilván nem vagyok senior szinten (akármit is takarjon az), mégis érdekes módon szinte kivétel nélkül senior fejlesztői ajánlatokkal találnak meg a linkedin-en. Egyszer az egyik toborzó azt mondta a telefonban, hogy neki annyi volt a kitétel, hogy legyen minimum szumma 3 év (!) tapasztalata az embernek, akkor már senior. De pl. itt ez a tavaszi cikk: [link], amiben a második bekezdésben ezt írják: "Négy év tapasztalattal egy senior fejlesztőnél már szinte természetes az 1 millió forint feletti fizetés". Ebből nekem csak ennyi akadt fent: 4 év, senior, 1 millió forint (bruttó, de akkor is) :Y
    Oké, én pl. szeretem is a munkám, ha megnézik jobban az adatlapomat, akkor megtalálhatják a portfólió weboldalam, meg a github repomat a hobbiprojektekkel, stackowerflow profilomat, stb. De nem hiszem, hogy ennyire megnézik, azt meg pláne nem, hogy a toborzó ebből el tudja dönteni, hogy ezek elensúlyozzák-e az években mért tapasztalat hiányát.

    [ Szerkesztve ]

  • tehPwnerer

    csendes tag

    válasz Tapsi #9312 üzenetére

    Te meg az örök pesszimista :D (De viccet félretéve, egyet kell értenem sajnos :( )

  • tehPwnerer

    csendes tag

    válasz tboy93 #10575 üzenetére

    Sziasztok!

    Tavasszal munkahelyet váltottam, gondoltam megosztom veletek is az eredményét.

    Nem: férfi
    Kor: 26
    Munkakör: Java fejlesztő
    Végzettség: BME mérnök infó bsc.
    Tapasztalat: 1,5 gyakornoki + szűk 2,5 év full time
    Nyelvtudás: angol felső, német alap
    Nettó fizetés: 465,5k (bruttó 700k)
    Egyéb: bónusz 2 havi fizetésnek megfelelő összeg, br 30k cafeteria, korlátlan telefonálás + 10GB mobilnet, nyelv- és egyéb tanfolyamok, konditerem, kávé/üdítő, gyümölcs, csocsó, xbox, stb. Ja és high-end eszközök.
    Hely: Budapest, "startup" cég

    Összehasonlításképpen eddig ez volt:

    Nettó fizetés: 430k (bejelentve alacsonyabbra, a többi különböző címeken össze-vissza jött, a 430k az a nagy átlag)
    Egyéb: semmi, gagyi munkaeszközök
    Hely: Budapest, kkv

    Megjegyzés: csak az alapbér nettó összegét nézve nem nagy ugrás, de az, hogy rendesen be van jelentve az egész és szépen kiszámíthatóan havonta egybe jön, az sokat számít nekem. Valamint a cafeteriát, a bónuszt és az egyéb juttatásokat beleszámítva már azért jelentős a különbség. Hozzátartozik az is, hogy alapvetően még nem terveztem váltani, nem kerestem munkát, csak ennél az egy cégnél voltam interjúzni. Talán kicsit többet is ki tudtam volna harcolni, ha aktívan keresek és interjúzgatok, de ezzel most elégedett vagyok - a projekttel is, már amennyire belemélyedtem eddig.

    @tboy93 Bocsi, nem tudom miért neked írtam válaszként... :C

    [ Szerkesztve ]

  • tehPwnerer

    csendes tag

    Kissé off topic, de erre sokan megfordulnak, így hátha valaki tud mondani valamit.

    Szóval egy ideje gondolkodom azon, hogy külföldön is szerencsét próbálok. Most így pecázgatás szintjén küldtem két helyre önéletrajzot és az egyiktől pozitív visszajelzést kaptam. Túl vagyok 3 interjúkörön, és 2 héten belül várható a final round. A cég ad relocation package-et is, viszont nem fejtették ki eddig, hogy ez mit is tartalmaz én pedig nem kérdeztem rá, gondolom majd elmondják, ha esetleg kapok ajánlatot a végén. Viszont addig is érdekelne, hogy akinek van ezzel tapasztalata, milyen csomagot szoktak ajánlani? Az én esetemben a kérdéses cég egy stockholmi fintech cég, a pályázott pozíció pedig (mid-level) backend-dev (java főleg), ha esetleg ez számít. De érdekel bármilyen egyéb európai országból kapott relo package is.

    Több helyen olvastam, hogy legtöbbször ez egy egyszeri pénzösszeget jelent, hogy fedezze a költözés költségeit, de van ahol a cég meg is szervezi a lakáskeresést, az ember holmijainak mozgatását, akár még különböző beilleszkedést segítő training-eket is.

    :R

  • tehPwnerer

    csendes tag

    @szabop27, @bandus, @FLx, @Gabró, @mrhero: Nagyon köszönöm a válaszokat és a konkrét példákat!

    Ami a lakhatást illet, a stockholmi albérletpiac - ahogy olvasom - maga a pokol, több expatoknak segítséget nyújtó portál egyenesen azt javasolta, hogy akinek van némi tőkéje, az inkább venni próbáljon lakást, annyira nincsenek kiadó ingatlanok. Több éves várólisták vannak és bár illegális, mégis virágzik a másod- és harmadbérletek intézménye, ami meg iszonyatosan megdobja az amúgy sem alacsony árakat. Épp ezért lenne kicsit előnyösebb nekem, ha tevékenyen segítenének is a lakáskeresésben. A hr-esnek egyébként volt egy ilyen félmondata, amikor a várható kezdési időpontról beszéltünk, hogy "időbe telik, amíg találunk neked lakást", szóval reménykedem. Szállítandó cuccom egyébként nem sok van, mivel az a néhány ikeás bútorom nem ér annyit összesen, amennyibe a szállításuk kerülne, így nekem az lenne a legjobb, ha segítenek találni egy lakást, meg megdobnak némi pénzzel, amiből kicsit berendezem meg fizetem a kauciót.

  • tehPwnerer

    csendes tag

    válasz H A M M E R #11142 üzenetére

    +1

    Én a múltkor kaptam egy olyan levelet egy mid-level dev poziról linkedin-en, amiben br 700k-1.2M volt megjelölve várható fizetésként. Feltételként egyébként 3+ év java tapasztalat volt megadva, gyorsan meg is kérdeztem, hogy ennyi tapasztalattal van-e esély a megadott intervallum felső tartományába eső ajánlatot kapni. Ja hát, azt nem, aki a minimum elvárásokat teljesíti csak, az az alsó korlát körüli összeget kaphat csak. Köszi, azt máshol is megadják.

  • tehPwnerer

    csendes tag

    válasz gygabor88 #11146 üzenetére

    Nem volt megadva más feltétel, szóval nem a minimumot hoztam, hanem az egyetlen feltételt maximálisan teljesítem. (Oké oda volt még írva a szokásos bullshit, hogy csapatjátékos meg kreatív, stb.) A probléma inkább ott van, hogy ha nekem ettől jóval több tapasztalatom van, akkor nem mid-level pozira jelentkezek. Ha meg ők 6-8+ évre adják csak a nagyobb fizetést, akkor keressenek senior devet. A lényeg, hogy soha nem adnának 1-1.2M-et egy mid-level dev pozira, mégis beleírták a levélbe. Tehát kamu marketingfogás. Ez a baj.

  • tehPwnerer

    csendes tag

    válasz VirsLee #11151 üzenetére

    Nem húztam fel magam, és igazad is van, hogy felesleges a pozíció megnevezésén lovagolni, de ha már megnézte a linkedin adatlapomat, akkor küldhetett volna olyan leírást, amiben az én ~4 évnyi tapasztalatommal elérhető fizetést ír bele, egyetlen számot kellett volna módosítani a copy-pastelt szövegben :)

    @gygabor88: ugyan azt tudom mondani, mint fent, hogy ő pontosan látta, hogy nekem mennyi tapasztalatom van, tök felesleges írnia egy batár intervallumot, ha nekem amúgy csak az alsó felében fizetne. Ezért feltételezem, hogy ez volt a mézesmadzag, hogy hátha ráharapok (végül is bejött, egyel több levelet kapott tőlem, mint amennyit amúgy írtam volna). Egyébként írt néhány technót, mindegyiket ismertem, gondolom ezért is írt nekem, ezt láthatta az adatlapomon. Ha ezen múlna, akkor akár a felső sávot is kaphatnám, de ezek szerint csak az éveken múlik.

  • tehPwnerer

    csendes tag

    válasz tboy93 #14944 üzenetére

    Ezt így nehéz megmondani, az OTP-nek van egy halom leányvállalata és kismilliárd projektje, mindegyik változó.
    Én speciel nem dolgoztam ott, csak egy másik banknál, ott viszont volt pár ex-OTPs kolléga. Senki nem volt rossz véleménnyel, de kifejezetten jóval sem, amolyan okés lehet ott dolgozni.
    Beszéltem egyszer egy sráccal, aki dolgozott a SimplePay projekten, ő azt mondta, hogy szakmailag nagyon jó projekt volt, innovatív termék, modern tech-stack, korrekt menedzsment.
    Viszont volt olyan exkolléga, aki elment az OTP-hez interjúzni, ahol azzal kezdte az interjúztató, hogy 2 éve kezdték a projektet, de a kód már most legacy (azaz elavult kaka) és olyan embereket keresnek, akiknek van tapasztalatuk (és gyomruk) hozzányúlni. A kérdésre, hogy ezt legalább anyagilag kompenzálják-e, egy sokat sejtető "háááááát" volt a válasz.

    Egyébként annál a banknál, ahol én dolgoztam ott elviekben teljesítményfüggő, a gyakorlatban fixen kb egy havi fizunak megfelelő bónusz volt (vagy talán az éves fizu 8-10%-a, nem tudom már pontosan), szerintem a többi bank is hasonló lehet. Aztán persze lehet, hogy architect szinten már más a helyzet, én mid-level fejlesztőként voltam banknál annó.

  • tehPwnerer

    csendes tag

    Biztos láttátok, de senki nem linkelte, szóval itt egy viszonylag friss cikk a videójáték iparról fejlesztői szemszögből: [link]

    Szerintem Magyarországon alig néhány garázscég(szerű) foglalkozik játékfejlesztéssel (bocs, ha valakit most megsértettem), azok is főleg mobiljátékokban utaznak, ami szvsz közel sem a menő és izgalmas kategória, másrészt fejlesztőként aligha lehet anyagilag nagyot szakítani és a cégek mérete miatt nagyon előrelépési lehetőség sincs, a menedzsmentbe maximum kihalásos alapon jut az ember, vagy ha bevásárolja magát. :(

  • tehPwnerer

    csendes tag

    válasz bandus #19587 üzenetére

    Ugyan nem Svájcba, hanem Svédországba, de nekem az alábbiakat tartalmazta a relocation package:
    - Repjegy (magamnak kellett intézni és fizetni, aztán a számlát később benyújtani)
    - Egy teherkonténer a költözéshez a cuccaimnak (ugyanúgy magamnak - én speciel jobban örültem volna némi cashnek, hogy új cuccokat vegyek kint)
    - Kaptam egy relocation consultant-t, aki
    - az általam megadott szempontok szerint keresett nekem lakást a távollétemben (megvoltak a maga forrásai, egy nagyon pöpec lakást talált nekem, ami soha nem volt publikus oldalakon hirdetve, így a piaci ár alatti (10-15%-kal) lakbért fizetek érte; skype-on mutogatta körbe a lakást, hogy tetszik-e), a szerződést online írtuk alá a tulajjal
    - elvitt a megfelelő hivatalokba személyi számot és igazolványt csináltatni (az ügyintéző problémázott valamit, hogy a munkaszerződésem nem mondta ki de facto, hogy egy full-time melóról van szó, ezt is elsimította nekem)
    - elvitt a bankba is később (ajánlott 2-3 bankot különböző szempontok alapján, én választottam ki a nekem tetszőt). A bankszámlához meg kellett várni a személyi igazolványt, anélkül csak valami nagyon fapados számlát tudtam volna nyitni, szóval az első pár hétben én Revoluttal nyomtam.
    - A relocation agencynek volt egy nagy adatbázisa egy csomó cikkel újonnan érkezetteknek, hogy mit, hol, hogyan, merre, meddig, plusz volt egy fórum, ahol tudtam kérdezni - ehhez 3 hónapig volt hozzáférésem.

    A nem-EUs barátnővel kapcsolatban: itt Svédországban létezik élettársi vízum (cohabiting partner), aminek az a feltétele, hogy a pár "helyi" tagja (szóval te, akinek munkája van) keressen eleget, hogy mindkettőjüket eltartsa; legyen megfelelő otthona (saját fürdő, konyha, etc. szóval nem csak egy szoba, vagy motel) és bizonyítsa a kapcsolat komolyságát. Na most ehhez nem árt, ha laktatok már valahol együtt (hivatalosan bejelentkezve), van egy halom képetek közös nyaralásról vagy ahogy meglátogatjátok egymás szüleit, stb. Nézz utána, esélyes, hogy Svájcban is van valami hasonló, de ha nincs, még akkor is feleségül veheted gyorsan :)

  • tehPwnerer

    csendes tag

    válasz mobal #19611 üzenetére

    Igazad van, itt a nagy egyenlőség-testvériségben nem divat kiemelkedően jól fizetni, viszont ahogy bandus is írta, nem csak a pénz volt szempont.

    Viszont ha már jövedelem fórum: én jelenleg 58k SEK bruttót keresek, ez kb 40k nettó (mai árfolyamon br. 1.98M HUF - net. 1.36M HUF) 4.5 év full time meg némi gyakornoki tapasztalattal java (+ némi kotlin és go) backend vonalon Stockholmban. Fizetnek még havi 3-4k SEK-et egy magánnyugdíjpénztárba meg egy halom biztosítást, konferenciákat, telefont, kondi bérletet, meg a többi szokásost. Szerk: Van évi 10% bónusz is, bár nem tudom, hogy ebből mennyit fogok látni a vírus miatt.

    Ez egyébként már a második munkahelyem itt, az előzőnél kevesebbet kaptam, de ezt több másik külföldi is megerősítette, hogy frissen érkezett külföldieket rendszeresen alacsony fizetéssel vesznek fel, kb bármelyik cég.

    [ Szerkesztve ]

  • tehPwnerer

    csendes tag

    válasz Jhonny06 #19614 üzenetére

    Stockholm, igen.

    A belvárosban bérelek egy 43m2-es felújított lakást, hétköznap ebédre mindig rendelek vagy kiugrok enni valahova, hétvégén járunk az asszonnyal szórakozni meg étterembe, hétköznap vacsorára az asszony általában főz. Neki épp nem nagyon van jövedelme, szóval én etetem őt is. Autóm nincs (ja igen, el is felejtettem, hogy van céges autó opció, de nem tudom milyen kondíciókkal), de a belvárosban nem is érzem hiányát. Ruhákból jobb minőségűt veszek (a hiedelmekkel ellentétben a H&M-be itt kb csak a tinilányok és a nem fehér eredetű bevándorlók járnak). Ilyen feltételek mellett én kb havi 15-17k SEK összeget teszek félre.

    Az a meglátásom, hogy a lakásbérlés durván duplája az otthoninak, a különböző szolgáltatások 2-3-szoros árban mennek (pl. egy havi tömegközlekedési bérlet durván 30k HUF - háromszorosa a budapestinek), viszont a műszaki cikkek, ruhák, háztartási szerek, fogkrém, dezodor, stb. nagyjából ugyan annyiba kerülnek.

  • tehPwnerer

    csendes tag

    válasz djgeg #19615 üzenetére

    Azért a lakásvásárlás itt nem egészen úgy működik, mint otthon.
    Nem lakást veszel, hanem lakhatási jogot, pontosabban mondva tagságot váltasz egy lakásszövetkezetben, akik ezért cserébe biztosítják számodra a használati jogot a kezelésük alatt álló épület egy kijelölt részében (azaz a lakásban, amit "megvettél"). A lakás olyannyira nem a tiéd, hogy nem cserélhetsz ablakot meg bejárati ajtót, de még a lakáson belül is engedélyeztetned kell a lakásszövetkezettel ha mondjuk ki akarod cserélni a csempét vagy a kádat a fürdőszobában. Viszont simán lehet olyan, hogy egyszer csak kitalálja a szövetkezet, hogy most újracsövezzük a házat, és akkor jönnek és kitépik a fürdőszobát a helyéről, majd visszateszik és esélyes, hogy nem sok beleszólásod lesz, hogy hogyan szeretnéd. Ja és azt hiszem maximum egyszer öröklődik a lakás, szóval ha a szülők meghalnak mondjuk, akkor a gyerekek megöröklik, de az ő gyerekeik már nem. Persze van kiskapu, ha valaki örököl egy lakást, az az első dolga, hogy eladja és vesz másikat, ezzel újraindítva az öröklési ciklust.
    A lakás kifizetése is más, ugyanis tulajdonképpen nem kell kifizetned a lakást teljes egészében. Az a szabály, hogy a vételárnak legalább 15%-át kell előlegben kifizetni, utána évi 2%-ot törleszteni, amíg a tőketartozás a lakás értékének 75%-ára nem csökken, azután évi 1%-ot amíg a tőketartozás lecsökken a lakás értékének 50%-ára, azután pedig nem vagy köteles a tőkét törleszteni, elég ha fizeted a kamatokat (szóval kvázi a banknak fizetsz némi lakbért), ami még mindig jóval olcsóbb, mint ha bérelnél egy lakást, ráadásul a bérleti törvények miatt kb lehetetlen hosszú távra bérelni, szóval a legtöbb helyi vásárlásra törekszik. Az ismerőseim zöme már saját lakásban lakik a kora-húszas évektől kezdve, ugyanis a legtöbb esetben a szülők megdobják a gyerekeket a kezdőtőkével, vesznek egy lakást, és a hiteltörlesztő + számlák + lakásszövetkezeti tagdíj (ja, ilyen is van, ez kvázi a közös költség, amiből fizetik a felújításokat, takarítást, lift karbantartást, stb.) még mindig általában kevesebb, vagy maximum ugyanannyi, mint bérelni ugyanazt a lakást.

    Szerk.: Sorry, most nézem, hogy ingatlant írtál és nem lakást. Szóval a fentiek a lakásra vonatkoznak, a ház általában más kategória, ha esetleg azt szeretnél.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák