Az elmúlt tíz év során hatalmasat fejlődött a mobiltelefónia, hiszen az elsősorban hívás- és üzenetkezelésre hivatott távközlési végberendezések mára többmagos processzorral és focipálya méretű érintőkijelzővel szerelt multimédiás internet terminállá váltak. Az egyetlen probléma, hogy a gyártástechnika fejlődése ellenére a teljes rendszer energiaéhsége igencsak megnőtt, melyet a komótosan fejlődő akkumulátorok nem igazán tudnak követni. A Massachusettsi Műszaki Egyetem (Massachusetts Institute of Technology – MIT) kutatói éppen ezért másodlagos energiák begyűjtésével próbálják meghosszabbítani a hordozható készülékek működési idejét. Az első prototípus chipek fényből, környezeti hőből és vibrálásból állítanak elő energiát, melyet kondenzátorokban tárolnak el későbbi felhasználásra. A kutatók szerint míg korábban a három különböző energiafajta begyűjtéséhez külön vezérlésre volt szükség, addig az új megoldásban a villámgyors átkapcsolással lényegesen hatékonyabban elvégezhető. A források hatékony valósidejű kombinálása és az állandó kimeneti szint biztosítása azonban nem egyszerű feladat, mivel a hőváltozásból általában csupán 0,02–0,15 V, az alacsony energiájú napelemekből 0,2-0,7 V, a vibrációs energiagyűjtők pedig akár 5 V feszültség is előállítható. A rendszer pontos működéséről az IEEE Journal of Solid-State Circuits tudományos folyóirat számol majd be publikáció formájában.
Energiagyűjtő chipen dolgozik az MIT

Fényből, hőből és rázkódásból állít elő elektromos energiát a Massachusettsi Műszaki Egyetem legújabb megoldása.
Azóta történt
-
Érintőkijelző triboelektromos generátorral
A Georgia Tech kutatói szerint a megfelelően előkészített érintőkijelzők akár az akkumulátorok töltésében is segíthetnek.
-
Rejtett szenzorokon dolgozik az Apple
Szabályozható átlátszóságú PDLC ablakok mögé rejtett ujjlenyomat-olvasó, fény- és közelségmérő szenzorral, kamerával, napelemmel, illetve szivárványhártya-letapogatáson alapuló biztonságos fizetési modellel is rendelkezhet a jövő iPhone-ja.
-
Nanovirágok az akkumulátorokban
Az Észak-Karolinai Egyetem kutatói germánium-szulfid fraktálok segítségévél fokozták az akkumulátorok kapacitását és a napelemek hatásfokát.
Előzmények
-
Monster Watts – hibrid akkumulátor
Napelemmel és 2400 mAh kapacitású akkumulátorral érkezik a Monster Watts legújabb iPhone kabátja.
-
AIRE – egy lélegzetvételnyi energia
Egy speciális maszk-koncepció az emberi légzést használná fel telefonok töltésére.
-
OLED kijelző beépített napelemmel?
A Londoni Nanotechnológiai Központ kijelzőkbe integrált napelemekkel próbálja meghosszabbítani az okostelefonok üzemidejét.
-
Elkészült a világ leghatékonyabb napeleme
A Sharp által bemutatott háromrétegű napelem akár 36,9 százalékos konverziós hatásfokkal is működhet.

- Autós topik
- Elite: Dangerous
- Napelem
- HDD vs SSD: Ki nyer 2025-ben? – Tech Percek #4
- Gaming notebook topik
- Samsung Galaxy S21 Ultra - vákuumcsomagolás
- Formula-1
- Elmondta a Nintendo, hogy mennyi Switch 2-t vihetnek haza az emberek
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- További aktív témák...