ZTE Blade Super - őrült ellentét

Bevezető, tartozékok

Hol vannak már azok az idők, amikor az SMS-ekre sokan rövidített szavakkal válaszoltak, mert a 160 karakter bizony nagyon kevés mondandóra volt elég. Manapság már csak küldünk egy rövid szöveget, és valamelyik közösségi oldalon, vagy más ingyenes üzenetküldő alkalmazással válaszolnak vissza a barátaink. Az okostelefonok elindítottak egy visszafordíthatatlan folyamatot, életünknek olyannyira részeivé váltak már, hogy bizonyos felmérések szerint sokan már egy napot sem bírnak ki kedvencük nélkül. A funkciók rohamosan bővülnek, egyszerűen nem lesz olyan dolog, amire ne tudnánk használni a készülékeket, lassan saját kommunikációra is képesek lesznek, a "Gorilla Glass 9" pedig már egy kijelzőn ugrálást is ki fog bírni.

ZTE Blade Super
[+]

Az Android, az iOS és a Windows Phone térnyerése lélegzetelállító, több millió ilyen eszközt aktiválnak naponta, és lassan minden földi emberre jutni fog legalább egy okostelefon, de persze nem mindenkinek lesz még ténylegesen ettől. A Blade sorozat első tagja annak idején rendkívül kedvező áron hozta el a kategóriához képest nagyon jónak számító kijelzőt, és a ZTE mindig arra törekedett, hogy a szűkebb pénztárcával rendelkező vásárlóknak is jusson a jó dolgokból. Mai tesztalanyunk a Blade Super névre hallgat, mely nevéhez méltóan újra szuper szolgáltatásokkal támad, bár messze nem tartozik a pengevékony modellek közé, a fontosabb probléma viszont az lehet, hogy nem minden téren sikerült leküzdeni azokat a hiányosságokat, melyek komolyan érinthetik a felhasználói élményeket.

ZTE Blade Super
[+]

A dobozon a telefon képe alatt jól látszik, hogy a Super megnevezésből az S betűt vastaggal jelölték, az "uper" rész viszont halványabb lett. Ennek oka, hogy a kék szolgáltató és a kínai gyártó más nevet szerettek volna, és ez a kompromisszumos megoldás született rá. A csomagolás tartalma egyébként tejesen átlagos, egy töltőfej, egy headset és egy microUSB kábel pakoltak bele. A Blade Super külföldön egyébként Grand X Pro néven fut, méghozzá sárga, piros, sötét- és türkizkék, valamint fekete színben.

Külső

A külcsín nekem bejön, eleve szeretem az olyan készülékeket, amiknek az előlapját csak üveg borítja és nem töri meg az egységet fizikai vagy egyéb gomb. A Blade Super is ilyen konstrukcióban készült, javarészt üvegből és műanyagból építették a házat. A szépség mellett az összeszerelési minőségre is kellő figyelmet fordítottak, nem recseg-ropog semmi, az illesztések is teljesen rendben vannak. Hiába a Blade név, már nem ér fel egy Huawei vékonysággal, de azért a 133 mm x 66 mm x 9 milliméteres méretek sem óriásiak, egy kézzel tökéletesen megfogható és vezérelhető, a 146 grammnyi matéria pedig inkább az érezhető tömeggel rendelkező telefonokat kedvelőknek lehet ideális.

ZTE Blade Super
[+]

A kijelzőt védő üveg karcálló, de arról nincs információnk, hogy esetleg a Gorilla Glass valamelyik verzióját használták-e fel. Azonnal szembetűnik, hogy alul nem találunk sem fizikai, sem virtuális gombokat, a megszokott funkciókat a képernyőről érjük el. Felül az 1,3 megapixeles másodlagos kamerát láthatjuk, ugyanide szerelték a beszédhangszórót, a két színben villogó LED-es visszajelzőt, valamint a távolság- és fényérzékelő szenzorokat. Az előbbiek fogják közre a 4,5 hüvelykes HD, azaz 1280 x 720 pixel felbontású IPS megjelenítőt. A kép nagyon éles, a 326 PPI majdnem eléri a Retina szintet, a színek élénkek, a fényerő pedig erős közepes, de napfényben tökéletesen látható. A kütyünek egyébként egyértelműen a kijelző a legfőbb vonzereje, igencsak Blade I érzése lehet tőle az embernek.

ZTE Blade Super
[+]

Az oldalsó részt egy fémhatású, de műanyagból készült keret adja, matt ezüstös színe jelentős minőségnövekedést eredményez. A 9 milliméteres vékonyság egyébként alkalmas arra, hogy megmarkolva is átérjük az átellenes sarkokat, az ívelt kialakításnak köszönhetően ilyenkor is nagyon kényelmes marad a Blade Super fogása. Jobboldalon a hangerőt állíthatjuk, felül pedig a headsetet kapcsolhatjuk a telefonhoz, de akár a készüléket is feloldhatjuk az itt található gomb segítségével. A baloldal teljesen sík felületű, a microUSB csatlakozót pedig alul érhetjük el.

ZTE Blade Super
[+]

A hátlapnak nagyon örültem, sima felülete van ugyan, mégis aránylag kemény a tapintása, matt, így akárhogy fogdossuk, nem gyűjti az ujjlenyomatokat, így még a telefont bámuló emberek sem köthetnek bele a külsőbe. Egy ZTE logóval és a fém ovális keretek közé szorított kamera-segédfény kombóval színesítették a borítást, ami egyébként leszedhető, ezáltal hozzáférhetünk és cserélhetjük is az akkumulátort. Az energiaforrás kivétele nélkül is hozzáférünk a normál SIM és microSD foglalatokhoz, így akár működés közben is cserélhetjük azokat.

Hardver, szoftverezettség

A Blade Super belsejében egy 40 nanométeres csíkszélességgel és ARMv7 utasításkészlettel rendelkező MediaTek MT6577T lapkakészletet találunk, a T utótag jelen esetben is az emelet órajelű processzort jelenti. Ha már CPU, akkor fontos kiemelni, hogy kétmagos, a Cortex-A9 magok pedig maximálisan 1,2 GHz-re képesek felpörögni. A grafikus gyorsító feladatát a sajnos már elég gyengének számító PowerVR SGX531 látja el, de hogy ne maradjunk jó hír nélkül, arról RAM mérete gondoskodik, hiszen a készülékbe ebből nagy örömünkre 1 GB RAM-ot tettek. A 4 GB-os belső tárhelyből 2,3 GB-ot tudunk szabadon felhasználni, de van microSD kártya foglalat, a készülék ebből 32 GB-os darabokat is támogat.

Teljesítmény-teszt
Benchmark ZTE Blade Super Huawei Ascend Y300 Prestigio MP 4500 DUO HTC One S
Quadrant Standard 2952 pont 2337 pont 2671 pont 4942 pont
Linpack for Android (single) 40,112 MF. / 2,09 s ? MF. / ? s 40,716 MF. / 2,06 s 101,863 MF. / 0,82 s
Linpack for Android (multi) 73,461 MF. / 2,30 s ? MF. / ? s 54,869 MF. / 3,07 s 218,668 MF. / 0,79 s
Smartbench 2012 Prod. 2700 pont 1921 pont 1850 pont 3078 pont
Smartbench 2012 Games 1309 pont 1703 pont 1603 pont 3374 pont
AnTuTu 3.x Benchmark 6338 pont 6624 pont 6407 pont ? pont
Geekbench 2 1079 pont 482 pont ? pont ? pont

Nyers hardveres erőben egyáltalán nem rossz a Super, sőt, szinte kivétel nélkül a kínai gyártó büszkesége áll az élen. Ez köszönhető az emelt órajelnek, de jót tesz a nagyobb RAM modul is. Mindig azt mondom, hogy a pontszámok nem fedik azt a valóságot, amelyet a készülék használati sebessége mutat. Sajnos itt ez negatív értelmezést nyer, mivel a launchert nem sikerült jól optimalizálni, már a főoldalak közötti lapozgatás és gyakran dolgoztatja meg a telefont, láthatóan nem folyamatos a rendszer sebessége, az animációk közötti váltás sem fluid. A grafikus chip csak a középkategóriás játékokig elegendő, én nagyon sajnálom ezt, hiszen a kijelző tényleg előremutató tesztalanyunk árkategórájában.

ZTE Blade Super screen shot ZTE Blade Super screen shot

Az is lehet egyébként a lassú áttűnések és a váltások gyengeségének oka, hogy mindössze jégkrémszendvicset, azaz Ice Cream Sandwich-et kóstolgat a rendszer, egészen pontosan az Android 4.0.4 fut a kütyün. A felület a Holo UI-ra hajaz, ám a ZTE már saját ikonkészletet is pakolt a telefonra, a legszükségesebb alkalmazások külsejét módosították. A feloldóképernyőről továbbra is általunk megadott programokat érhetünk el, egy lakatra rányomva pedig feloldhatjuk a telefont. A főoldalak száma változatlanul három és hét között állítható, ezeket felturbózhatjuk widgetekkel és gyorsikonokkal is.

ZTE Blade Super screen shot ZTE Blade Super screen shot

A szokásos alkalmazások kivétel nélkül megtalálhatók a telefonon, legyen az a Gmail, böngésző, FM-rádió, jegyzettömb, sokféle nézetet tartalmazó naptár, kamera, zene- és videolejátszó, számológép stb. Érdekesebbek viszont az egyedi programok, melyek közé tartozik Deezer is tartozik, ami a Telenor saját zeneszolgáltatásához kapcsolódó appja. Sajnos a szolgáltató és a gyártó között nincs külön egyezség, így aki ezt a telefont választja, az nem lesz jogosult plusz letöltésekre, ugyanúgy havi szinten kell előfizetnie. A teljes verziós Kingsoft Office dokumentumok olvasására és szerkesztésére szolgál, az eBuddy mögött pedig közösségi szolgáltatás rejtőzik. Az MCM esetén a MasterCard kártyánk által elérhető szolgáltatásokat érhetjük el, a Facetones pedig a névjegyzéket tölti meg tartalommal, a Facebook ismerőseinket mixeli össze a telefonon tárolt kontaktokkal.

Multimédia, kamera

A ZTE szerint szorgosan dolgoznak azon, hogy egyre jobb optikák kerüljenek a telefonjaikba. Egy biztos, a 8 megapixeles autofokuszos kamera keresője egész gyors, jól követi a mozgásokat, illetve a képeket is egész gyorsan elmenti. Alapvetően a fotózás, videózás, sima- és gömbpanoráma módjai között válogathatunk, a beállítási lehetőségek közé pedig az önkioldó, színezet, élesség, telítettség, képméret, kontraszt, jelleg (éjszaka, napnyugta, álló, fekvő), színhatás (szépia, vízszínű, negatív), fehéregyensúly tartozik. Videók esetén 720p a maximális lehetséges felbontás, méghozzá elvileg 30 képkocka / másodperc sebességgel, ekkor a segédfény folyamatosan bekapcsolva is használható.

ZTE Blade Super
[+]

Egy biztos, hiába a gyors fókusz, a képek nem tökéletesek, van mit javítani még. A színek jók, bár amikor jelentősen elkülönülő fényviszonyok közepette fotózunk, akkor könnyedén fakulnak. Ugyanebben az esetben a kromatikus aberráció is felléphet, de bizonyos részek beégnek, a fehér falú háznál tűnik fel legszembetűnőbben az ilyen. A makró mód nagyon el lett találva, pár centiméterre kell csak tartani a telefont, és máris éles képeket lőhetünk. A zajszűrés miatt a vonalélesség is gyengül, a részletek sem tűnnek hibátlannak. A 720p-s videók még ennél is kevésbé részletgazdagok, könyen beégnek több rész is, ezen a videón vizuálisabb olvasóink meg is nézhetik a kritikák eredetét.

ZTE Blade Super
[+]

A zenelejátszó megfelelőre sikeredett, az előadók, albumok, dalok és lejátszási listák szerinti válogatás mellett még az albumborítókat is megjeleníti. Az alapikon külsejét színesítették, de a belső felület egyértelműen az alap Androidból építkezik, lejátszás közben bulikeverést tudunk alkalmazni, vagy csengőhangként is beállíthatjuk az éppen hallgatott muzsikát. Hangszínszabályzó és FM-rádió is rendelkezésünkre áll, utóbbi ugyan elindul füles nélkül, de zárt szobában nem fog jelet találni. Kihangosítva meglepően jól szól a hangszóró, de azért nem kell HiFi minőséget várni.

ZTE Blade Super screen shot ZTE Blade Super screen shot

A gyári videolejátszó nagyon gyér, nem a formátumkezelés miatt, hanem a teljesítmény láttán. Hiába lenne végre releváns a HD filmek lejátszása, egyszerűen nem elég hozzá a telepített szoftver, már a 720p-s mozik is elég jelentősen akadoznak. Ez szintén nem szolgál előnyére a telefonnak, egyedüli megoldásként egy alternatív lejátszót lehet javasolni, ami többnyire megoldja ezt a problémát, és máris élvezhetjük a HD filmek adta lehetőségeket.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

A NFC-n kívül minden szükséges dolgokat megkapunk, legyen az az internetmegosztásra képes 802.11b/g/n-es WiFi modul, vagy az A2DP-vel felvértezett, 4.0-s verziójú Bluetooth chip. Mobilnetezni is tudunk, méghozzá 7,2 Mbps letöltési és 5,76 Mbps feltöltési sebességgel. A hangminőség rendben van, szépen lehet hallani a másik felet, viszont az érzékenyebb füllel rendelkező felhasználók a háttérzajokat is meghallhatják. A Blade Super navigálásra is képes a beépített A-GPS modulnak hála, adatforgalom generálása mellett gyors a pozicionálás, egyébként úgy egy percet kell erre várni. Idegesítő viszont a microUSB csatlakoztatás, hiszen csak azután ismeri fel a Windowsos gép (MAC nem is látta), hogy a telefon által felkínál USB drivert feltelepítettük.

ZTE Blade Super screen shot ZTE Blade Super screen shot

Nem lenne okostelefon a ZTE újdonsága, ha nem tudnánk böngészni rajta, de szerencsére ez is megoldott probléma már. Mivel gyárilag ICS rendszeren dolgozunk, így alapból támogatva van a Flash, ha pedig mégsem működne, az Adobe oldaláról még mindig le lehet tölteni az ehhez szükséges .apk-t. A görgetési sebesség nagyon gyors, a különböző honlaprészeket is sebesen tölti be a szoftver, alkalmazhatunk kétujjas nagyítást és szövegtördelést is. Nem jelenthet gondot, ha épp akkor botlunk bele egy cikkbe, amikor netmentes övezetbe érünk, ugyanis a böngésző későbbi offline olvasást is lehetővé tesz.

ZTE Blade Super
[+]

A 2000 mAh-s akkumulátor egész méretesnek mondható, ez a gyári adatok is próbálják tükrözni, 11 óra beszélgetés és 500 óra készenlét lehetséges elvileg. Minden megváltozik persze, ha úgy rendesen elkezdjük használni a masinát, bár még ekkor sem lesz vészes a helyzet, bő egy, jobb esetben másfél napot üzemidőt tudunk kicsikarni az energiaforrásból. Videót nagyjából öt óráig nézhetünk teljes töltöttség után, ezáltal egy normál utazás során is kipipálhatjuk az unalmas órákat.

ZTE Blade Super
[+] ZTE Blade Super vs. Alcatel OT M'Pop

Értékelés: ZTE Blade Super
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 5 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 6 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Az 1985-ben alapított ZTE kétségtelenül fejlődik, 2012-re pedig elérte, hogy a világ negyedik legtöbb telefont gyártó vállalata legyen. Hírnevük összeforr a első Blade telefon sikereivel, és már ekkor körvonalazódott, hogy a gyártó igyekszik az alsókategóriás készülékek kedvelőinek is az átlagnál minőségibb szolgáltatásokat nyújtani. A ZTE Blade Super (külföldi nevén Grand X Pro) erősen hasonlít az említett modellhez, hiszen kijelző terén abszolút rendben van a cucc, éles kép, nagy felbontás és kiváló olvashatóság jellemzi. Az igazán erős párhuzam viszont abban lelhető fel, hogy tesztalanyunk sem mondható villámsebes készüléknek, igazából hardveres téren kicsit erősebb vas kell már egy ilyen megjelenítőhöz, hiába van 1 GB RAM a masinában, a grafikus gyorsító nem mindig képes felvenni a ritmust. Persze lehet ennek még számos indoka, de az Ice Cream Sandwich mindenképpen negatívan járul hozzá a folyamatossághoz, nagyon hiányzik a Jelly Bean, ez számomra olyan háromvonalas hiba, mint egy középiskolás nyelvtandolgozatnál a j és ly felcserélése. Az akkumulátor sem rossz, a kamera olyan, amilyen, de legalább használható. Konkurenst nehéz találni mellé, a hiszen a Huawei kelendő modellje is "csupán" WVGA felbontású kijelzőt kapott, mondjuk annak az ára is kedvezőbb. Összességében tehát rendben lenne a Blade Super, pláne az 57 ezer forintos kártyás ár mellett, és én továbbra is állítom, hogy a zseléscukorka Project Butterje minden nagyobb gondra megoldást jelentene, utána már bőven megütné az ajánlott szintet. Addig maximum csak egy tetszett plecsnit érdemel, reméljük, lesz még rá Jelly Bean idén.

ZTE Blade Super

Legendd

A cikk elkészítésében a Telekom 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

ZTE Blade Super
ZTE Blade Super Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 66 mm x 9 mm x 133 milliméter
Tömeg 146 gramm
Színvariációk fekete, kék, rózsaszín, sárga, piros, türkiszkék
SIM-foglalat normál méretű SIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (326 ppi)
Kijelző típusa IPS LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MTK MT6577T Chipset
Processzor típusa 1,2 GHz-es kétmagos Cortex-A9
Processzor csíkszélessége 40 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip PowerVR SGX531
RAM mérete 1 GB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 4 GB Belső tárhely (2,2 GB)
Memória bővíthetősége 32 GB SDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11 b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google+, GTalk, Google Maps, Deezer, Amazon MP3, eBuddy, FaceTones, FM-rádió, MI-EasyAccess, Kingsoft Office, Kamkorder, MCM
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, autófókusz
Másodlagos kamera 1,3 MP
Videófelvétel 720p
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 500 óra
Beszélgetési idő 11 óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor
  • Kapcsolódó cégek:
  • ZTE

Azóta történt

  • Lenovo S750 - engedelmes védelem

    A Lenovo megpróbálta a legjobb kínai komponenseket összeszedni, majd ezt egy nagyon impozáns házba csomagolta és ellátta IP67-es védettséggel.

  • Mobilarena TV: ZTE Blade V

    A kínai gyártó most egy olyan telefonnal lepett meg minket, ami négymagos hardverrel rendelkezik, éppen ezért gyors is, de nem túl szép.

  • ZTE Grand X2 In - duplán Intelligens

    A kínai gyártó rálépett az Intel gázpedáljára, és készülékébe egy kétmagos, nagyon gyors Atom processzort épített, ráadásul még a kijelző is kiválóra sikeredett.

  • ZTE Blade V - négyhengeres energia

    A kínaiak véglegesítették a korábban nálunk járt terméküket, viszonylag nagy külső, négymagos hardver jellemzi, ráadásul az árcímke is vonzónak mondható.

Előzmények

  • Vodafone Smart III - okosan a nyáron

    A piros szolgálgató legújabb okostelefonja viszonylag kedvező áron kínál teljesen vállalható sebességet, még ha a belső nem is olyan ütős már.

  • ZTE Blade G - G lett és pont

    A kínai gyártó újdonsága a penge név ellenére nem annyira vékony már, viszont teljesen jól használható, gyors szoftver és kellemes ár jellemzi.

  • ZTE V889M - kétélű penge

    Itthon is ismert és meglehetősen népszerű a kínai gyártó Blade III nevű készüléke, ám létezik kétkártyás változat is belőle, le is csaptunk rá.

  • ZTE Blade III - újra éles lehet az a penge

    ZTE tanult az előző széria hibáiból, így újra egy kiváló ár-érték aránnyal rendelkező telefont raktak le az asztalra a Blade III személyében.

Hirdetés