Funkcionalitás, edzés
A ScanWatch 2 használatához a Withings alkalmazásának telepítése szükséges. Ez egy roppant barátságos felület, ahol alapesetben az egészségügyi adatainkat látjuk, de a jobb felső sarkot megérintve átkerülünk a csatlakoztatott készülékekhez. Az órához tartozó van egy csomó hasznos beállítás, ezeken érdemes átszaladni. Bekapcsolható a csuklómozdulattal történő ébresztés, ami szerintem felesleges, mert alapvetően ilyenkor az időt akarjuk látni, ahhoz pedig nem kell a kijelző. Lehet funkciót rendelni az oldalsó gomb hosszas nyomásához, én a ne zavarjanak üzemmódot állítottam ide, mert azt automatikusan nem szinkronizálja a telefonnal.
Hirdetés
Állítható, hogy a korona csavargatásával egymás alatt jövő menüpontok közül mi legyen aktív, ugyanígy lehet felvenni és elvenni a támogatott edzésformák közül is (valami 50 féle edzést tud monitorozni a készülék), beállítható a napi lépésszám, a pulzusmérés és a véroxigénszint mérésének intervalluma is. A háttérvilágítás automatikus módja remekül alkalmazkodik a környezethez, de ez is felülbírálható.
Viszont magán az órán kissé nehézkes az ügymenet a kicsi kijelző miatt. Egymás alatt jönnek a funkciók, elsőre kicsit túl sok is, egy edzés elindítása is eléggé nyögvenyelős. Egy gombnyomással vagyunk a menüben, ott addig csavargunk, amíg az edzésekhez jutunk, ott kiválasztjuk a megfelelő tevékenységet, megint gombnyomás, után szól az óra, hogy szorosan húzzuk a csuklónkra, aztán még egy gombnyomás. Az automatikus edzésfelismerés nálam nem igazán működött. A leállítás is körülményes, hosszan kell nyomni a gombot (amit sajnos elég könnyű bizonyos súlyzós edzéseknél sima csuklóhajlítással is megtenni), után csavarni kell egyet lefelé, hogy ne pause, hanem stop legyen kijelölve, aztán megint hosszan kell nyomni a gombot.
Az értesítéskezeléssel sem vagyok megelégedve. Bár minden átjön az órára, amit csak akarunk, de a kis kijelző miatt egy email esetén először azt látom, hogy melyik címemre érkezett (oké, a BB kliens ezt tényleg belerakja a notifikációba, de más óra nem veszi át), aztán hogy kitől és csak utána látom a levél tárgyát. Mire ez oldalirányban végigfut, addigra a mobilomat is elővehettem volna. Ennél nagyobb baj, hogy ha olvasatlan marad a telefonon az értesítés és jön egy újabb mail, akkor megrezzen az óra, de a legkorábbi olvasatlan levél fejlécét kezdi el megint scrollozni, ami irtó idegesítő, volt olyan edzésem, hogy azt gondoltam, hogy a Virág Dani hét levelet küldött, pedig csak az első volt ő, a többi hat valaki mástól érkezett. Természetesen az értesítésekre kezelőfelület hiányában nem tudunk reagálni.
Az óra tud EKG-t is mérni, ezt 30 másodperc alatt oldja meg úgy, hogy a másik kezünkön levő két ujjunkat a karimára kell tenni. Ilyenkor rajzol diagramot, mér szívritmust, valamint kiírja, hogy van-e jele pitvafibriilációnak. Ennél azért jóval komplexebb egy WIWE, ami analizálja is az EKG görbét és több kockázati szempontot is vizsgál. Egy Galaxy Watch 4 Classiccal vetettem össze az edzésekkel és a lépésszámokkal kapcsolatos eredményeket, a Withing dehonesztálóan alálövi az elégetett kalóriát. Egy órás edzés során a Samsung 613 kcal-t hozott ki, a másik csuklómra szorított Withings pedig 261-et, ami azért gáz, mert egy közepes tempójú egy órás sétával is elégetek átlagosan 400 kcal-t. És közben a pulzusmérés kapcsán a két óra jobbára ugyanazt mutatta. Aztán a részletes aktivitásokat átnézve találtam pont ugyanakkor egy rögzített “other” típusú edzést is 524 kcal elégetéséről, vagyis a “weight” mozgásforma mellé rakott csak feleannyi kalóriát, viszont az “other” mellett nincs rögzítve a pulzusszám. A lépésszám tekintetében is alálő a Withings a Samsunghoz képest úgy 20%-kal, távolságot pedig csak saccol, mert nincs benne GPS. Tudja használni a kapcsolódó telefon helyadatait, de csak akkor, ha a mobilon a Withing alkalmazásból indítjuk az edzést, magától nem támaszkodik rá. Viszont séta és futás kapcsán jól méri a kalóriát, legalábbis nagyon hasonlót mutat, mint a Samsung. Az alváskövetés is kevésbé részletes, mint amit a Samsung készít, de nagy vonalakban stimmel, viszont összességében úgy éreztem, hogy sport kapcsán a ScanWatch 2 nem megbízható partner.
Fentiek ellenére a Withings termékét mégis nagyon kedveltem. Ebben biztosan benne van, hogy egy hetes nyaralásra nem kellett töltőt vigyek és ez óriási könnyebbség, csak tusoláshoz vettem le (pedig megvan az 5ATM-es védelem). Biztos benne van az is, hogy nagyon minőségi a termék kialakítása és ennyire disztingvált a megjelenése. Az is biztos benne van, hogy nem kell a profilomban túl sokat állítgatnom, mert a testtömeg adataimat simán átrántja a Withing mérleg adataiból, de ha már így tesz, akkor jó lett volna az óra és a mérleg adatainak változásai nyomán javaslatokat is tesz arra nézve, hogy ha mondjuk a mérleg szerint hízom (gaining fat), akkor az óra mozgásadatai alapján megsaccolja, hogy mondjuk hány sétát és/vagy edzést kéne még beiktatnom a heti programomba. Aki aktívan sportol, annak nem a ScanWatch 2 lesz a barátja, de a Withing sosem mondta, hogy ez egy sportóra. Ez egy értesítéseket kijelző, alapvető egészségügyi monitorozásra felkészített, visszafogott és elegáns óra barátságos alkalmazással, kifejezetten nívós kialakítással és azzal a diszkrét megjelenéssel, amivel az ember nem villogni akar, hanem csak egy klasszikus külsejű órát szeretne viselni, amin tényleg mindig látható az idő, tölteni pedig háromhetente szükséges csupán. Hogy ehhez mérten a 140 ezer forintos ár mennyire számít drágának az nyilván ízlés kérdése is, én ennyiért legalább egy GPS-t elvárnék, hogy legalább futni el lehessen menni telefon nélkül.
Bog