Hirdetés

WayteQ xTAB-100dci - egy szinttel följebb

Bevezető

Nem ez az első WayteQ táblagép, ami a kezünk közé kerül, s valószínűleg nem is az utolsó. Amikor az első masinákat megnyomkodtuk, akkor a WayteQ egy olcsó, de árához képest jó minőségű gyártó képét sugallta, most viszont (miközben eltelt több mint egy év) egy olyan motyó esett be hozzánk, ami igyekszik felvenni a versenyt a piac nevesebb szereplőivel is. Sokat javult az anyagminőség, a kijelző, a sebesség, s most már egyedi szoftveres megoldások is látszódnak, ami az első lépés afelé, hogy egy gyártó megkülönböztesse magát és ne szürküljön bele a többi, hasonló felépítésű brand forgatagába. Ami nem színes.

WayteQ xTAB-100dci 3G
[+]

Az xTAB-100dci most a WayteQ legdrágább és legkomolyabb terméke. A bruttó, 65 ezer forintos végfelhasználói ár talán riasztó lehet azoknak, akik 7 inches, WiFi-only eszközök között nézelődtek manapság, ott ugyanis kábé ennek a feléért már lehet értelmes gépet kapni. Itt viszont egy combos tabletről van szó, amely magában foglal egy 3G modemet is, ami eddig a WayteQ masináira nem volt jellemző. És egyébként is ritkaság az olcsóbb tabletek körében, hogy SIM-et is lehet beletenni, a múltkor pont ilyesmit kellett keresnem és szűkös a lista, tehát van a WayteQ számára piaci rés.

WayteQ xTAB-100dci 3G
[+]

Az a helyzet, hogy azért a 3G mellé kell még adni valamit, hogy a vásárló ténylegesen elégedett legyen, ezért aztán a fehéres dobozban (amelynek oldalán a "time to have fun" felirat olvasható) nem csak egy töltő és egy adatkábel árválkodik, hanem kapunk pici törlőkendőt és egy USB OTG kábelt, amivel egeret, pendrive-ot is a géphez lehet kötni. Ezek persze apróságok, mégis sokat hozzátesznek a vevői jóérzéshez, még egy combos memóriakártya elférhetett volna, de ne legyünk telhetetlenek.

Külső

Maga a tablet pont olyan, mint egy ekkora tablet. A 10 inches kijelző határozza meg alapvetően a méretet és hát a formával sem lehet túl sokat játszani, ez csak keveseknek sikerül, utoljára a Sony Xperia Tablet Z tudott újat mutatni, de az több mint háromszor ennyibe kerül. Annyi pénzért pedig legyen is olyan. No, nem mintha a WayteQ termékének különösebben szégyenkeznie kellene, barátságos a forma, lekerekítettek a sarkok, a kijelző körüli keret kicsit talán vaskos, de ezért cserébe két hangszórócska is virít ide ágyazva, szépen, szimmetrikusan.

WayteQ xTAB-100dci 3G
[+]

A kijelző 1280 x 800 pixeles felbontása korrekt, a technológia pedig IPS, így aztán a betekintési szöggel és a fényerővel nincs gond. Mivel egy tabletnél a kijelző a legfontosabb pont, ezért örömteli, hogy nem kell csalódnunk. Az előlapon csak egy piciny kamera kuksol, minden mást a gép oldalsó részein kell keressünk. Aki keres, az pedig talál, van itt mütyür bőven, egy picit talán több is, mint kéne.

WayteQ xTAB-100dci 3G
[+]

Ha fektetve, szemből nézzük a gépet, akkor bal felől találjuk a következő dolgokat, fentről lefelé haladva: kijelző feloldó / lezáró gomb, 3,5 mm-es jack dugasz, reset nyílás, microSD, töltőcsati, microUSB bemenet és HDMI. Ez bőven sok, de még nincs vége, mert érdemes átkukkantani a cucc tetejére is, ahol balra rendezve találunk még egy home gombot (minek?) és hangerőállító billentyűket is.

WayteQ xTAB-100dci 3G
[+]

Nincs még vége: szintén felülről lehet betolni a SIM-et a masinába, normál méretű kártyát vár a készülék, de elég érdekes ez a fedetlen nyílás. Mindegy, működik, s pont ez az egyik legfontosabb paramétere a tesztcuccnak: kevés olcsóbb árfekvésű tablet kap gyárilag 3G-s képességet, ez viszont ilyen. A hátlap alumínium, igazából egész csinos, csak két érdemleges információt kell róla tudni: egyik csücskében van kamera, a másik oldalon pedig találunk egy méretesebb, fekete műanyagból készült betét - igen, e mögé kerültek a rádiós antennák, mert a fémen kissé nehézkesebben jut át a jel. Össze van rakva rendesen, nem is megbontható a cucc, ennek ellenére ha erősen megnyomkodjuk a hátsó területet, akkor képes elszíneződni a kijelző, de ehhez tényleg koncentrálnunk kell.

Hardver, szoftver

Belül nem fog érni minket különösebb meglepetés, egy kétmagos Rokchip RK3066 dolgozik a gépben, ezt egy Mali 400-as GPU támogatja a grafikai műveletek közben, míg mindezekhez 1 GB RAM társul. A belső tárhely 8 gigányi, ebből majdnem 6 giga szabadon várja, hogy a felhasználó megtöltse tartalommal. Nyilván nem vár az ember egy ilyen hardvertől csodát, mert nem fog megalázni Qualcomm és Tegra rendszerű masinákat, de tisztesen helytáll, a mindennapi feladatok nem izzasztják meg, teszi a dolgát, működik.

Teljesítmény-teszt
Benchmark WayteQ xTAB-100dci 3G Google Nexus 10 Ghoo Tab 9700DC ASUS MeMO Pad 10 Smart
Quadrant Standard 3915 pont 4644 pont 4182 pont 3281 pont
Linpack for Android (single) 51,455 MF. / 1,63 s 130,858 MF. / 0,63 s 58,137 MF. / 1,44 s 42,577 MF. / 1,97 s
Linpack for Android (multi) 76,667 MF. / 2,20 s 181,557 MF. / 0,92 s 95,888 MF. / 1,76 s 131,771 MF. / 1,28 s
Smartbench 2012 Prod. 2053 pont 3396 pont 1850 pont 3340 pont
Smartbench 2012 Games 1606 pont 2616 pont ? pont 2383 pont
AnTuTu 3.x Benchmark 11024 pont 13722 pont ? pont 12519 pont
Geekbench 2.4.2 819 pont ? pont ? pont ? pont

A szoftveres oldal az Android 4.1.1-es verzióján alapszik, illetve inkább azt mondanám, hogy ez mindenféle módosítás nélkül egyszerűen a gyári verzió. Nem mindig baj ez, tableteken általában inkább ez a jellemző, főleg a Kínából származó masinákon, ráadásul a WayteQ viszonylag jó rendszerességgel ad is ki frissítéseket, pont most kapta meg néhány régebbi kütyü a 4.2-es verziót, remélhetőleg erre is megjön majd. Ami a WayteQ kapcsán új, hogy a SIM miatt telefonálásra is alkalmas a termék, miután Bluetooth is akad, ezért ezt headset segítségével is meg lehet tenni.

WayteQ xTAB-100dci 3G
[+]

Az extra szoftverek között a fuso a legfontosabb, hiszen ennek a matricája még a termék csomagolásán is rajta van, s innentől vélhetően az összes WayteQ tabletre rákerül. Egy olyan multimédiás központról van szó, amely a magyar tévék és rádiók adásait teszi utólag erléhetővé és visszanézhetővé, én speciel megnéztem a tegnapi időjárás előrejelzést. Nyilván a videók minősége nagyban függ attól, hogy a tartalomszolgáltató (MTVA, TV2, Viasat3 stb.) milyen módon rögzíti az ilyesmit, egy múlt hetti pingpongmeccset nem néznék így meg ugyan, de elég sok olyan kontent van, ami agypihentetésnek jó lehet elalvás előtt. Bár ez most pont tilos állítólag, mint a teflon.

WayteQ xTAB-100dci 3G
[+]

A fuso mellett a WayteQ Táblamagazin is rajta van a készüléken, ennek segítségével igen sok offline és online újság hasábjait olvasgathatjuk, tök ingyen. Ehhez nem árt valami netkapcsolat, mert magától nem terem oda a tartalom, de ha már letöltöttük, akkor offline is el lehet mélyülni a tartalomban. Fentieken túl még egy fájlkezelőt kapunk, ezzel vége is az extra programoknak, minden másra ott a Play Áruház és a Mastercard, ha fizetős appot választunk.

Multimédia

Ha röviden akarom megmagyarázni a dolgokat, akkor azt mondanám, hogy ez a tablet is sokkal inkább tartalom fogyasztásra való, mintsem annak előállítására, különösen igaz ez a multimédia területén. A hátlapra szerelt kamera ugyanis nem egy nagy eresztés, a két megapixeles felbontás is csirke, az autofókusz és a villanó hiánya is ezt támasztja alá. Végszükség esetén fog csak az ember egy 10 hüvelykes izével fotózgatni, a WayteQ legalábbis így áll hozzá a dologhoz (ellentétben mondjuk a Sony-val), így aztán a beállítási lehetőségek is csekélyek, a képminőség pedig csak kicsit haladja meg azt, ami már a vállalhatatlan kategóriába sorolható, ráadásul minden kissé zöldes, mintha megtelepedett volna némi moha az optikán.

Sokkal jobb a helyzet akkor, ha úgy tekintünk a masinára, mint egy eszközre, ami arra szolgál, hogy a mások (profik) által előállított tartalmakat igényes minőségben visszanézzük. A Mail 400-as GPU-nak ugyanis meg sem kottyan egy Full HD felbontású videó lejátszása, a HDMI kimenet segítségével tévére is rá tudjuk kötni a motyót, és az sem baj, hogy nem kell adott esetben azzal sem vesződni, hogy egy pendrive tartalmát rámásoljuk a gépre, hiszen a mellékelt USB OTG kábel segítségével elég csak hozzálógatni a tablethez az adathordozót.

WayteQ xTAB-100dci 3G
[+]

A hab a tortán, hogy a két előlapi hangszóró is meglepően jól teljesít, ha nem is kapunk kézben tartott házimozit, de egész decens lesz mind az erősség, mind pedig a minőség. Ráadásul az IPS kijelző oldalról is jól látható, tehát ha valaki "romi" filmet akar nézni az asszonnyal az ágyban, annak már csak alkarra kell erősen gyúrnia, hogy órákig tudja tartani az eszközt mozdulatlanul. A zenei rész a fentiekből következően szintén korrekt, bár nincs semmi extra szoftveres megoldás itt, a gyári lejátszó megfelel a célnak, s persze csak rajtunk múlik, hogy milyen fülessel tápoljuk fel a produkciót. Ebben a tabletben sincs viszont FM-rádió, holott meggyőződésünk, hogy ez egy olyan fícsör, aminek igenis van helye még egy olyan gépben is, amit mérete miatt relatív ritkán viszünk el otthonról mondjuk kocogáshoz.

Adatátvitel, akkumulátor

Kezdjük talán azzal, ami nincs. Ez pedig a GPS, ami egyértelműen az árazás áldozata. Nincs NFC sem, ugyanakkor viszont Bluetooth és WLAN természetesen akad, utóbbi közepes erősséggel gyűjti össze a kósza jeleket. A xTAB-100dci igazi fegyvere azonban a beépített 3G modem, ami ritkaság ebben az árkategóriában, ezért mi a magunk részéről kifejezetten üdvözöljük a törekvést. Persze nincs azért egyedül ezzel a képességével a WayteQ masinája, de kétségtelenül egy szűkösebb mezőnnyel kell felvennie a vásárlók kegyeiért folytatott harcot.

WayteQ xTAB-100dci 3G
[+]

A böngésző villámsebes, mind a felbontás, mind a méret kiváló partner arra, hogy esténként az ember ne a notebookját macerálja, hanem a nagyságrendekkel kényelmesebben használható táblagépet vegye az ölébe, még Flash is van benne. Egyébként is pont most volt egy felmérés, ami rávilágított arra, hogy este 9 és 11 óra között ugrik meg a táblagépről történő oldalletöltések száma hazánkban. A hátlap alatt 6000 mAh teljesítményű telep lakik, de nagy csodát azért ne várjunk. Kissé csökkentett fényerőt feltételezve, az adatátviteli szolgáltatásokat kikapcsolva két filmet is meg fogunk tudni nézni anélkül, hogy a tölőért kellene kapkodni, de ilyen szempontból azért nem hoz kiemelkedőt az xTAB-100dci. Töltést egyébként is csak a saját csatlakozóján vesz fel, microUSB kábellel ilyesmire nem hajlandó, túl nagy lenne az áramfelvételi igénye.

WayteQ xTAB-100dci 3G
[+]

Értékelés: WayteQ xTAB-100dci 3G
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 2 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Nekem azért jött épp jókor, hogy az xTAB-100dci piacra került, mert pont most kellett valakinek segítenem, aki viszonylag olcsó, de 3G képességekkel rendelkező tabletet vadászott. Meggyőződésem, hogy a klasszikus TFT panellel operáló gépeket már nem tartom alkalmasnak arra, hogy kielégítő élményt nyújtsanak (drága és kiváló ellenpélda a Sony Tablet Z, de azért az sem egy kínai pajtából összekapart kijelzőt kapott), az IPS, vagy az AMOLED már-már alapkövetelmény. Szintén értékeltem az átlagnál jobb hangminőséget, a hátlap alumínium borítását és az általános összeszerelési minőséget. Viszont kissé lehangoló a kamera, nagyon furcsa a mindenféle védelem nélkül SIM-nyílás, tök felesleges a fizikai home billentyű (és párszor meg is nyomtam véletlenül), de egyébként nehezen tudok más dolgokba belekötni. A fuso és a tabletmagazin engem speciel kevésbé hergelt fel, de mindenképpen hozzáadott értéknek tekinthető ez a két alkalmazás, a hardver teljesítménye a tartalomfogyasztás legtöbb formájához untig elegendő, jár a pont a HDMI kijáratért, de a GPS hiánya ezt rögtön félig el is lopja. Mindenképpen jár rá a Tetszett plecsni, azok számára lehet ajánlott, akiknek fontos, hogy SIM-et tudjanak belerakni, mert ha a nagy gyártók gépeinek árát nézzük (Nexus, Galaxy Tab, Tablet Z, iPad), akkor bizony igen jó vétel a WayteQ masinája is, még ha nem is egyedüli ezen a piacon. Plusz ezzel esetleg be tud törni a vállalati piacra is, hiszen a legújabb ICT trendeknél a mobilitás kerül fókuszba, ahol kiemelten fontos, hogy a döntéshozóknál munkaeszközként inkább szolgáló táblagép bárhol tudjon a vállalati infrastruktúrával kapcsolatot teremteni, ennek pedig kulcsa a 3G képesség.

WayteQ xTAB-100dci 3G

Bog

A cikk elkészítésében a Telekom 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

WayteQ xTAB-100dci 3G
WayteQ xTAB-100dci 3G Általános
Technológia GSM 900 / 1800 MHz
UMTS 900 / 1800 / 2100 MHz
Méret 255 x 169,5 x 9 milliméter
Tömeg 571 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat normál SIM
Kijelző
Kijelző átlója 10,1 hüvelyk
Kijelző felbontása 1280 x 800 (149 ppi)
Kijelző típusa IPS-TFT kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa RockChip RK3066 Chipset
Processzor típusa 1,6 GHz kétmagos
Processzor csíkszélessége 40 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Mali-400-MP4
RAM mérete 1 GB RAM
Memória
Belső tárhely 8 GB
Memória bővíthetősége 32 GB microSD HC
Adatátvitel
IrDA / Bluetooth nincs / van
WiFi 802.11 b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/hangos
Vibra funkció nincs
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.1.1 (Jelly Bean)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Tabletmgazin, fuso, fájlböngésző
Multimédia
Fő kamera 2 megapixel, fixfókusz
Másodlagos kamera VGA
Videófelvétel VGA
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 6000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Videólejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, HDMI, giroszenzor

Azóta történt

Előzmények

  • Mobilarena TV: WayteQ xTAB-100dci 3G

    Egyre jobban erősít a WayteQ a táblagépek piacán, mostani adásunkban egyik büszkeségükkel foglalkozunk, mely az IPS panel mellett a 3G modem miatt is kiemelkedik.

Hirdetés