Vodafone Smart Tab 7 - királyfi

Előszó

Egy-másfél éve az olcsó tablet még gyakorlatilag azt jelentette, hogy használhatatlan. Az első iPad megjelenése után a gyártók egy része habzó szájjal, kapkodva kezdte piacra dobálni a különféle táblagépeket, melyek közül kezdetben bizony csak a Samsung Galaxy Tab volt használható. Ezek ráadásul még olyan idők voltak, melyekben az efféle gépekre optimalizált Android Honeycomb még sehol nem volt, ergo ugyanazt a 2.x-es rendszert futtatták a sokszor rezisztív kijelzővel szerelt gépek, melyek a telefonokon is megtalálhatók voltak. Az eredmény kiábrándító volt, a gyártók és az Android pedig égtek, mint a Reichstag.

Vodafone Smart Tab 7
[+]

Ma viszont már más idők járnak. A gyártóknak volt idejük megtanulni, hogy mitől lesz jó egy tablet, ráadásul már olyan operációs rendszer is futhat rajtuk, mely tényleg nagy kijelzőkre lett tervezve. Ennek eredménye lehet az, hogy ma már bőven 100 000 forint alatt is lehet kapni értelmes, használható gépeket, igaz, nem túl sokat. A 7 hüvelykes méretben ott van a T-Mobile-nál kizárólag előfizetéses konstrukcióban megvásárolható Huawei Ideos S7 Slim, az Acer Iconia A100, meg persze a régi Galaxy Tab, melyhez használtan lehet hozzájutni. Ennyi. Ráfért hát a mezőnyre egy kis vérfrissítés, mely meg is érkezett a Vodafone Smart Tab 7 személyében; egy ZTE által gyártott, elérhető árú, kétmagos processzorral és nagyfelbontású kijelzővel szerelt táblagép. Mi kell még?

Vodafone Smart Tab 7
[+]

A csomagolásról nem tudunk nyilatkozni, mert magától a gyártótól kaptunk meg egy végleges készüléket, mely egyszerű, fehér dobozban érkezett, gyakorlatilag tartozékoktól mentesen. Egyedül egy hálózati töltőfejet és egy USB-s adatkábelt kaptunk hozzá, melynek a gépbe csatlakozó végén egyedi fej fityegett, azaz a többi táblagéphez hasonlóan ez a masina sem tud microUSB csatlakozón keresztül kommunikálni.

Külső

Héthüvelykes gépről beszélünk, tehát nem sokkal nagyobb, mint az előző oldalon lévő fotón szereplő Samsung Galaxy Note, ellenben sokkal kisebb, mint az iPad vagy bármelyik tízhüvelykes megjelenítővel szerelt táblagép. Pontos mérete 194 x 120 x 11,4 milliméter, tömege 319 gramm, azaz egy könnyen hurcolható masináról beszélünk, melynek külsejét fémnek látszó műanyagok borítják. Ezek jellegzetessége, hogy elképesztő mértékben gyűjtik az ujjlenyomatokat, még szerencse, hogy a hátlap középső része nem ilyen. Az ugyanis fekete színű, ami kicsit visszavesz az egyébként enyhén bazárias jelleg összhatásból. Az összeszerelés minősége érezhetően elmarad a drágább táblagépekétől, de nehéz lenne megfogalmazni, hogy mi vele a gond. Itt-ott minimálisan mozog egy-két elem, de nem kell ám lötyögésre gondolni, csak olyasvalamire, amit az ember tud, nem feltétlenül érez. De összességében teljesen vállalható a készülék.

Vodafone Smart Tab 7
[+]

Az előlapon terpeszkedik a 7 hüvelykes átlójú, 1280 x 800 pixeles felbontású, kapacitív érintésérzékelő technológiát használó TFT-LCD kijelző, melynek képminőségére nem lehet semmi panasz. Napfényben is olvasható, betekintési szöge elég nagy (ebből a szempontból jobb, mint pár drágább konkurens, de az iPad szintjét nem éri el), színei élénkek, de nem túlszaturáltak, a nyomkodást jól érzékeli. És koszolódik, mint az állat, de ezek a kijelzők már csak ilyenek. Viszont 10 ujjas multitouchra képes, kipróbáltuk. Gombokat az előlapon kár is keresnünk, a gépen Honeycomb fut, a gombok mind szoftveresek.

Vodafone Smart Tab 7
[+]

A hátlapról és az oldalsó részekről itt egyben beszélhetünk, mivel az íveknek köszönhetően a két dolog egymáshoz tartozik. A hátsó rész tapintásra elég kellemes, eltávolítani nem tudjuk, az akkumulátor be van építve; a SIM-kártya és a microSD-foglalatokhoz ebből adódóan oldalt férhetünk hozzá, könnyen kipattintható, de a helyén stabilan ülő kis ajtó mögött találni őket. A bal felső sarokban van a bekapcsológomb és a két hangerőszabályzó, jobbra került a fülhallgató kimenet, alul az egyedi csatlakozós adatkommunikációs portot találjuk, más érdemi rész nincs. Mármint oldalt, hátul azért van még egy 5 megapixeles, autofókuszos kamera, mely tökéletesen kiegészíti az előlapon lévő 2 megapixelest.

Hardver, oprendszer, szoftverek

A készülék szíve egy Qualcomm S3 szériás, kétmagos processzor. Az S3 családba többek között a HP TouchPadben is megtalálható APQ8060-as chip tartozik bele, amit érthető módon ebbe a gépbe nem tettek bele, mert egy drágább, 512 kB L2 cache-sel ellátott SoC. A QSD8672 sem jöhet szóba, mivel kizárólag 1,5 GHz-es változat létezik belőle, marad tehát az MSM8260 és az MSM8660, melyek közül utóbbi támogatja az EV-DO-t is, úgyhogy az MSM8260 a nyerő válasz. Órajele egészen biztosan 1,2 GHz, 45 nanométeres csíkszélességgel készült, a grafikus gyorsításért egy Adreno 220-as GPU felelős, a memória pedig 1 GB-os méretű. A belső tárhely 16 GB-os, melyből 12,7 szabadon felhasználható; a kapacitás microSD kártyával bővíthető.

Vodafone Smart Tab 7
[+]

A gépen a Google mobil operációs rendszerének kimondottan táblagépekre optimalizált variánsa, a Honeycomb fut, annak is a 3.2-es verziója. Ebben debütált az alkalmazások pixeltöbbszörözéssel történő nagyítása, valamint a támogatott kijelzők és hardverek listája is bővült; többek között utóbbinak köszönhető, hogy a Qualcomm megoldása is elviszi a hátán a rendszert. A ZTE mérnökei nem nagyon nyúltak bele a UI-ba, nagyrészt a gyári kezelőfelületet kapjuk, egyedül a bal alsó sarokban található virtuális gombokat (vissza, főképernyő és alkalmazásváltó) rajzolták át. Emellett három egyedi minialkalmazással is kiegészítették a kínálatot: két eltérő méretű digitális órát és egy időjárás-jelentőt kapunk, utóbbi az AccuWeather szolgáltatását használja.

Vodafone Smart Tab 7 Vodafone Smart Tab 7
[+]

Szintetikus tesztek
Benchmark Vodafone Smart Tab 7 Samsung Galaxy Tab 8.9 Acer Iconia Tab A100
Quadrant Standard 1401 pont 2405 pont 2007 pont
Linpack for Android (single)

44,123 MFLOPS / 1,9 s

30,912 MFLOPS / 2,71 s 28,809 MFLOPS / 2,91 s
Linpack for Android (multi) 70,336 MFLOPS / 2,4 s 54,958 MFLOPS / 3,07 s 54,585 MFLOPS / 3,09 s
Smartbench 2011 Prod. 2430 pont 2546 pont 2632 pont
Smartbench 2011 Games 1633 pont 2388 pont 2338 pont
AnTuTu Benchmark 4776 pont 4972 pont 4673 pont

Vodafone Smart Tab 7 Vodafone Smart Tab 7
[+]

Az alap szoftvereken nem változtattak, a Honeycomb beépített alkalmazásait a ZTE táblagépén is használhatjuk. Ezek bemutatásától jelen cikkben eltekintünk, az extra kínálat viszont megér egy misét. Kapunk egy időjárás-jelentőt (AccuWeather.com), egy könyvolvasót (Amazon Kindle), egy fájlkezelőt, egy világórát, valamint egy Dropbox-klienst. A Fordítás egy Google-alapú szótárat jelöl, az aktuális irodaszoftver szerepét pedig a teljes verziós QuickOffice HD tölti be. A Zinio elektronikus újságok olvasására használható, a közösségi alkalmazásokat pedig a Twitter képviseli. A kínálat ékköve az Electronic Arts játékcsomagja, amely a Need for Speed Shift, a Tetris és a Sim City Deluxe demóit tartalmazza. Az alkalmazások indításakor egy gyors játék erejéig kipróbálhatjuk őket, a következő indításkor viszont már fizetni is kellene értük.

A masina sebessége a kellemes kategóriába tartozik, veszélyes lassulások nincsenek, viszont villámgyors képernyőváltások és teljesen sima animációk sem. A Tegra 2-vel, ne adj' isten Tegra 3-mal szerelt masinák érezhetően folyamatosabb működést produkálnak, de nem is ezen az árszinten mozognak. A főképernyő lapozgatása itt egy kicsit be tud szaggatni, ha telepakoljuk a lapokat minialkalmazásokkal, a billentyűzet előugrása is némi időt vehet igénybe, de ezen kívül nincs sok gond. Az alkalmazások gyorsan elindulnak, a köztük történő váltás sebessége rendben van, a kétpontos nagyítás szélsebes; a sebesség megtapasztalásához ajánljuk a bekezdés feletti videót.

Adatkommunikáció, multimédia, összegzés

A Smart Tab 7-ben van SIM-foglalat is, nyilván, ha már egy szolgáltató neve alatt kerül forgalomba. Négysávos a rádiós modul, s az is biztos, hogy a HSPA lefelé 14,4, felfelé pedig 5,76 megabittel tudja az adatokal tolni minden egyes másodpercben, ami internetezésre bőven elég. A WiFi a 802.11b/g/n szabványokat ismeri, a Bluetooth 2.1-es verizójú. Telefonálni csak IP alapon lehet, az SMS viszont működik a cuccal, az Android Honeycomb már csak ilyen. E-mail és közösségi szolgáltatás viszont nyilván van, de utóbbihoz azért nem árt lehúzn egy Facebook kliensprogramot a Marketről.

Vodafone Smart Tab 7 Vodafone Smart Tab 7
[+]

Internetezni teljesen normálisan lehet a masinával. Az oldalak betöltése az Okos Fülön meglepően gyors, gyakorlatilag alig kell várnunk. Flash van, zoomolni viszonylag gyorsan lehet és kicsit furcsán, de működik az intelligens tördelés is (zoomolás után kell kettőt koppolni a kijelzőn), az oldalak a teljesen gyári böngészőben szépen jelennek meg; egyedül az igényel némi megszokást, hogy a címsorra kattintva a billentyűzetnek néha egy-két másodperc kell, mire felugrik, de ezzel nyilván együtt lehet élni, az árcédula még ezt a részt is beragyogja.

Van a hátlapon ez az 5 megapixeles kamera, melyhez nem tartozik ugyan segédfény, de egész sok dolgot lehet rajta állítani. Például érzékenységet ISO 100 és ISO 1600 között, meg persze hozzá lehet nyúlni a fehéregyensúlyhoz, kontraszthoz, színtelítettséghez, jpeg-tömörítéshez, bónusznak pedig van expozíció-korrekció és csíkozás szűrő, ami a jó ég tudja csak, hogy micsoda. Mozgóképeket 720p-s HD-felbontásban tudunk rögzíteni.

Vodafone Smart Tab 7

Ha kicsiben nézzük a Smart Tab 7 fotóit, egészen okénak tűnnek. Ha kinagyítjuk őket, akkor viszont elképesztő hibákat fedezhetünk fel; a kromatikus aberráció például olyan erős, hogy olyat nemhogy telefonnál, semmilyen eszköznél nem láttam még, az ég előtt lévő faágak körül kilométeres lila aura látható; ez komoly lencsehibáról, vagy legalábbis a lencse gyenge minőségéről tanúskodik. A dinamikatartomány is nagyon kicsi, a színek sem túl élénkek, ugyanakkor a zajszint nem magas és a fotókon a feliratok is élesek. Összességében nyilván használhatók a képek, de azért pár dolgon lehetne még javítani.

A zenelejátszó teljesen gyári, azt nyújtja, amit nyújtania kell: fut a háttérben, ID3-tagek szerint szűri a zeneszámokat, megjeleníti az albumborítókat. Viszont hiányzik belőle a hangszínszabályzó, a készülék szolgáltatásai közül pedig az FM-rádió. Fülhallgatót nem kaptunk a géphez, így a gyári kiegészítő (ha van egyáltalán) minőségéről nem tudunk mit mondani, a saját fülhallgatóinkat viszont kipróbáltuk, semmivel sem szólnak rosszabbul ezzel a géppel, mint egy átlagos telefonnal. Kihangosítva nem kimagaslóan, de meglepően jól zenél a ZTE táblagépe.

Vodafone Smart Tab 7
[+]

Az akkumulátorról azt tudni, hogy 3400 mAh-s kapacitású, üzemidővel kapcsolatos adatokat viszont sem a gyártó, sem a szolgáltató nem közölt. Nálunk pedig nem volt elég sokáig a gép ahhoz, hogy mi pótoljuk az ő hiányosságukat, ezért csak saccolni tudunk. Ez a kapacitás ezzel a hardverrel valószínűleg 6-9 órás internetezési időt kellene, hogy nyújtson, ami azért elég kellemes. Nálunk abszolút nem merült gyorsan, használtuk, használtuk, aztán egy idő után lemerült. A tulajdonosok tapasztalatait mindenesetre nagyon várjuk a fórumban!

Értékelés: Vodafone Smart Tab 7
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás - pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

A masinát kártyafüggően, de előfizetés nélkül jelenleg 77 000 forintért árulja a Vodafone, méregdrága internetcsomaggal és két év hűséggel pedig 1 forintért is haza lehet vinni. Az Acer Iconia A100 ennél azért egy tízessel drágább és papíron gyengébb, kisebb felbontású a kijelzője, fele annyi RAM van benne, de alapvetően mindkét gép használható. A T-Mobile-nál listaáron 74 000, weben vásárolva 70 000 forintért vihető el a Huawei Ideos S7 Slim, ami méretében ekkora, de egymagos processzorral rendelkezik és régi Androidot futtat, igaz, egy teljesen jól használható, egyedi kezelőfelülettel. A Vodafone tehát nagyon szépen alávágott az áraknak, a Smart Tab 7 jelenleg a 7 hüvelykes tabletek között nem csak a legjobberősebb, hanem az egyik legolcsóbb is. Árban a WayteQ xTab 70 ugyan jobb, de az egy 800 x 600 pixeles kijelzővel ellátott gép, mely minden szempontból gyengébb a Vodafone megoldásánál. A Huawei MediaPad nagyjából ugyanez a szint, de azt itthon csak előfizetéssel (Telenor) lehet kapni.

A Smart Tab 7 egy kellemes, használható készülék, melynek létjogosultságával kapcsolatban személy szerint azért vannak kérdéseim, de úgysem én vagyok a vevő, csak az újságíró. Annak ellenére, hogy a táblagépek létjogosultságával kapcsolatban sokakkal vitába szállnék, azt mondhatom, hogy ez a gép jelenleg a best buy a piacon. Különösen ajánlott.

Vodafone Smart Tab 7

Bocha

Specifikáció

Vodafone Smart Tab 7 (ZTE Web tab 7)
Vodafone Smart Tab 7 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 194 x 120 x 11,4 milliméter
Tömeg 319 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 7 hüvelyk
Kijelző felbontása 1280 x 800 pixel (149 ppi)
Kijelző típusa kapacitív TFT-LCD érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
Processzor típusa 1,2 GHz-es Qualcomm Snapdragon QSD8260
Processzor csíkszélessége 45 nanométer
Utasításkészlet ARMv7
Grafikus chip Adreno 220
RAM / ROM 1 GB / 16 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória -
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok ?
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 14,4 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP és EDR)
WiFi 802.11b/g/n
USB USB 2.0, speciális aljzattal
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok némaüzem
Vibra funkció van
Kihangosás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 3.2 (Honeycomb)
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok vannak
Valutakonverter van
Extra szoftverek AccuWeather, Amazon Kindle, fájlkezelő, Dropbox, QuickOffice HD
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autófókuszos
Másodlagos kamera 2 megapixeles
Videófelvétel van (720p)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió nincs
Üzemidő
Akkumulátor 4000 mAh-s
Egyebek
3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, giroszenzor, gyorsulásérzékelő, DLNA

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés