Vivo V40 SE 5G - nem rossz ez se

A gyenge SoC az egyetlen necces pont, egyébként jól össze van rakva a Vivo százezres mobilja.

Kamera, fotók, videók


[+]

Négy kamerát találni a Vivo V40 SE 5G-n, hármat a hátlap síkjából minimálisan kiemelkedve, egyet pedig a kijelzőbe lyukasztva. A hátlapi trió egy széles látószögű főkamerát (50 megapixeles Samsung érzékelő), egy ultraszéles kamerát (8 megapixeles OmniVision érzékelő), valamint egy 2 megapixeles makrót (szintén OmniVision szenzor) jelent. Az előlapon egy 16 megapixeles széles látóterű Samsung szenzor van. Optikai képstabilizálás nincsen, a videofelvételek is 1080p-ben és 30 képkockás másodpercenkénti sebességben maximalizálnak mindkét oldalon, kameraszenzort pedig váltani nem lehet videózás közben. Meglepő módon elektronikus képstabilizálás van a telefonban, ez a főkamerával rögzített videókon bekapcsolható.

50 MP főkamera (f/1,8, PDAF)

12,5 MP főkamera (f/1,8, PDAF)

Nem voltak túl jó fények a tesztidőszak alatt, konkrétan aznap sütött ki a nap délelőtt, amikor kora délutánra már ütemezve volt a futár a készülék visszaküldésére. Viszont a napsütésben, az este és a szürke időben készült fotók is egyformák abban, hogy a kép széle felé szétesnek a részletek, a zajszűrés kicsit gyengécske, de középen pontos a fókusz és jó a rajzolat. Nappali fények mellett ez egy használható kamera. Este viszont gyakori a fókuszvesztés. Az algoritmus érzékeli a sötétet, ezért hosszú záridővel dolgozik, de ez sok esetben képhibákat eredményez (lásd például a benzinkút előtt mozgó autó lámpáit), statikus témák esetén ilyet nem tapasztaltunk, ott a nappali képekre jellemző adottságokkal produkálta a fotókat a mobil. Százezres szinten elfogadható ez a kamera, de nem világmegváltó. Az 50 megapixeles felbontás használatát nem látjuk indokoltnak, sőt, időnként a 12,5 megapixelre binnelt képek még jobbak is lesznek hála az algoritmus élesítésének.

Hirdetés

12,5 MP főkamera, kétszeres nagyítás

A kétszeres nagyítás nem szépen megkomponált szenzoros zoom az 50 megapixeles érzékelő adatait használva, hanem pusztán egy digitális nagyítás. Az eredménye gyenge, napsütésben is gyakran pontatlan a fókusz, így sokszor nincs vonalélesség, hajlamos a fehéregyensúlyt és a dinamikát nagyon eltolni.

8 MP ultraszéles kamera (f/2,2, fix fókusz)

Nappali fények mellett is tele vannak képhibával az ultraszéles fotói. A szélek felé haladva rendszerint szétesik a kép, homály az egész, a fényesebb részletek környékén gyakori a kromatikus aberráció. De középen sem jobb a helyzet, a fix fókusszal dolgozó szenzor nem tud éles vonalakat produkálni. Este még rosszabb a helyzet, olyan, mintha egy párás ablakon keresztül néznénk a képeket. Ráadásul itt is próbálkozik hosszú záridővel az éjszakai mód, de itt is gyakran durva képhibák lesznek az eredményben, ha mozgó elem is látható a fotón.

2 MP makró kamera (f/2,4, fix fókusz)

Van egy alacsony felbontású makró, a szokásos felejthető minőség, lapozhatunk.

16 MP előlapi kamera (f/2,0, fix fókusz)

Az előlapi kamera fotói kifejezetten jónak tűnnek, ügyesen állítja be a szelfiken a bőrtónusok színét, kellő részletet rögzít, és nem mossa le az anyajegyeket, bőrhibákat sem, amiket más kínai mobilok gyakran szoktak. Este azért a fehéregyensúly beállítása nem tökéletes, kicsit fakók lesznek a képek gyenge fények mellett, de van a szelfikhez is éjszakai mód, ami ezen javít moderáltan agresszív élesítéssel. A portré mód ügyes, és vannak olyan extrák, mint például a háttér monokrómmá varázsolása.


[+]

Videók terén a főkamera elfogadható, korrektnek mondhatók a videói nappali környezetben. Probléma itt is a zajszűréssel van, illetve az elektronikus stabilizáció nem tökéletes, időnként pedig úgy tűnt, mintha a fókusszal is összeveszne. Ennek eredménye, hogy ha mi állunk és úgy rögzítünk videót, az rendben lesz, de amint mi is elkezdünk mozogni a kamerával, szétesik kicsit a felvétel. Az ultraszéles kamera felejtős bármilyen jó fények mellett is videózásra, az előlapi kamera ugyanakkor a fotókhoz hasonló jó minőséget hoz nappal, de este már gyenge. Minden videót megtalálni a lejátszási listában:

Százezer forintért nem várunk sokat a telefonok kameráitól, jellemzően egy jó főkamerát. Ezt itt részben megkapjuk, esti környezetben vannak azért problémák a széles látószögű egységgel is, de valamit kompenzál a jó minőségű előlapi kamerával a telefon. A segédkamerák viszont a totál felejthető kategóriába esnek.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Vivo

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés