UmiDigi G - új gének, régi vas

A kínai telefonok között, az alsóbb kategóriákban egyre több életképes vétel van, szerencsére mai tesztünk alanya sem okozott komoly csalódást, a formai másolást pedig megszoktuk.

Hirdetés

Bevezető, külső

Most már senki nem lepődik meg azon, hogy egy kínai, alapvetően ismeretlen márka okostelefonját használni nem fájdalmas kínszenvedés, hanem adott árkategóriákon belül akár praktikus döntés, a 100 dollár alatti kategória még mindig rejthet magában meglepetéseket. Ezen a szinten ugyanis – ahol a nagy gyártók termékei közül a legharmatosabb a választék – a kínaiak már leígérik a csillagokat az égről, a végeredmény pedig vagy megfelel az elvárásoknak, vagy kiderül, hogy a gyönyörű szavakból csak egy idegesítő, igénytelenül összerakott hulladék marad. Akkor pedig nem nagy vigasz, hogy olcsó volt.

Feltörekvő kínaiak egymás mellett: UmiDigi G és Doogee Mix
Feltörekvő kínaiak egymás mellett: UmiDigi G és Doogee Mix [+]

Az UmiDigi ebben a formában új márka oldalunk hasábjain, de nem kell sokat logikázni ahhoz, hogy kitaláljuk, három éve ismerős lehet a cég olvasóinknak, 2014-ben teszteltük az UMi X3-at, nemrég pedig az UMi Z volt az utolsó, ami a régi márkanévvel jelent meg. A beltartalom és a háttér ettől függetlenül változatlan, aki ilyen készüléket szeretne magának választani, ellátogathat egy tetszőleges kínai webshop felületére, és kedvező áron megveheti, de csak az erre rakódó extra költségek kifizetése után, némi várakozás és a rizikós garanciális háttér tudomásul vételével veheti használatba a terméket, vagy választhatja a néhány ezressel drágább, de támogatás és szállítási idő szempontjából sokkal praktikusabb megoldást: a Speedshop 45 000 forintos bruttó összegért kezdte forgalmazni, a tesztkészüléket tőlük kaptuk bemutatásra.

A tartozékkínálatot jóval drágább mobilok is megirigyelhetik
A tartozékkínálatot jóval drágább mobilok is megirigyelhetik [+]

Menő fémdoboz helyett egyszerű papírkarton várja azt, aki frissen bontaná ki készülékét, tartozékok szempontjából azon nem érhet minket csalódás, az egyszerű töltőfej és a hozzá tartozó microUSB kábel mellé ugyanis elöl-hátul felhelyezett fóliát és az előlapot is részben védő szilikon tokot kapunk. Mindezeken kívül jár hozzá SIM-tű, hiszen a unibody készülékház bal oldalán lévő hibrid SIM-tálcát másképp nem lehetne kiszedni.

Nem nehéz belelátni az iPhone 7-et
Nem nehéz belelátni az iPhone 7-et [+]

A kínai vállalat nem rejti véka alá, hogy az iPhone 7 formáját másolta a tervezés során, kimondottan büszkék rá, hogy ők 3,5 milliméteres jack csatlakozóval és öthüvelykes kijelzővel, nem utolsó sorban mennyire olcsón szállítják a terméket. A minőség persze nem azonos: az Apple említett termékénél a részletmegoldások kidolgozásán és az anyaghasználaton percekig lehet ámulni és bámulni, az UmiDigi G-nek jól áll a távolság. Elég egy határozott megfogás, hiszen a műanyag ház reccsen-roppan, a hátlap horpadozik, a rezgőmotorja inkább hangos, mint erős, a kijelzőn pedig némi fényszivárgás rontja el a hangulatot. Egy mondatba leírva ez persze soknak tűnhet, de ezek közül mindegyikkel együtt lehet élni, mi lepődtünk volna meg a legjobban, ha nem találkozunk hasonlókkal. Fogalmazhatunk úgy is, hogy egy gyakorlott kínai telefonos felhasználónak egyik sem lesz ismeretlen.

Kijelző-teszt
Mérés UmiDigi G Nokia 3 Huawei Nova Smart Sony Xperia XA
Képátló 5 hüvelyk 5 hüvelyk 5 hüvelyk 5 hüvelyk
Felbontás 720 x 1280 720 x 1280 720 x 1280 720 x 1280
Technológia IPS LCD IPS LCD IPS LCD IPS LCD
Fehér fényerő (max.) 410 nit 481 nit 405 nit 503 nit
Fehér fényerő (min.) 8,7 nit 16,1 nit 3,9 nit 3,6 nit
Fekete fényerő 0,40 nit 0,22 nit 0,25 nit 0,36 nit
Kontrasztarány 1025:1 2191:1 1623:1 1399:1
Színhőmérséklet 13060 K + kézi 9356 K 8280 K + kézi 9452 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

720 x 1280 pixelünk van, öt colon ez 294 ppi-t jelent, ami egyáltalán nem tűnik kevésnek, ráadásul a Sharp-származék kijelző többi paramétere is rendben: az erőteljes napsütésben látható maradt, éjszaka sem bökte ki a szemünket, megfelelő a kontrasztja, az élményt pedig segíti, hogy a kijelző/előlap arány kimondottan jó, főleg akkor, ha a nyomógombként egyébként nem funkcionáló ujjlenyomat-olvasót használjuk a rendszer kezelésére, virtuális sáv helyett. Egyedül a fehéregyensúlyt kalibrálták el, de azt nagyon. Az érintésérzékeléssel nem volt gond, a tartós karcmentességről pedig nem csak a gyári fólia, hanem a negyedik generációs Gorilla Glass üveg gondoskodik.

A kijelző minősége várakozásokon felüli
A kijelző minősége várakozásokon felüli [+]

Az ergonómia rendben van, kis erőlködéssel ugyan, de egy kézzel is kezelhető a mobil. Az előlapi ujjlenyomat-olvasó sokaknak praktikus megoldás, a jobb oldalt elhelyezkedő bekapcsológombot, illetve hangerőszabályzókat is megszokhattuk már, és a telefon felső részén lévő microUSB csatlakozó és 3,5 milliméteres jack sem fog problémát okozni a legtöbbeknek. Alul jó helyen van a hangszóró, a bal oldali SIM-tálcát pedig jó eséllyel nem használjuk majd sűrűn, aki két nanoSIM-et akar beletenni, jó eséllyel végleg lemond a tárhely bővítéséről.

Ha kompaktnak nem is nevezhető, a phabletektől távol áll a méretosztálya
Ha kompaktnak nem is nevezhető, a phabletektől távol áll a méretosztálya [+]

Enyhén kilóg a kamera a hátlapból, viszont akit ez zavar, felrakhatja a tokot, amivel teljes mértékben alkalmas lesz asztali kezelésre a mobil: a szilikon miatt nem csúszik, felülete pedig teljesen sík lesz. A hátlapi fényképezőhöz szimpla ledes vaku tartozik, az előlapit egyébként semmi nem segíti a fotók elkészítésében.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • UMi Z - az utolsó mohikán

    Az UMi csúcsmodellje a legfrissebb MediaTek lapkával kiváló teljesítményt mutat. Ezen kívül viszont nem sokat, pedig papíron igen meggyőzően hangzik, és ezzel a márkanévvel utoljára volt lehetősége bizonyítani.

  • Egyes UMi modellek már karácsonykor Android 7-tel futhatnak

    Az UMi nem bízza a véletlenre a karácsonyi ajándékokat, így már most tudja, mivel lepi meg vásárlóit. Nem mással, mint a legfrisebb Android főverzióval.

Hirdetés