Társasjátékok Pocket PC-re

The Travel Collection

Játszani jó. Egyedül is, de a legjobb, ha többen vagyunk. Számítógépen hódítanak is az MMORPG-k, a csapat alapú FPS-ek, ám Pocket PC-n csak mostanában kezdenek megjelenni az első, Bluetoothon/interneten játszható multiplayer programok. Társasjátékok viszont már jóideje vannak, most ezek közül nézünk meg négyet, melyek közül első címünk rögtön egy játékgyűjtemény.

Hirdetés

A The Travel Collectionről van szó. Nevéből is látszik, hogy ez egy tipikus utazójátékokból álló gyűjtemény, egész pontosan hat címet tartalmaz. Az első a sakk, a második a dáma, ezeket azt hiszem, felesleges részleteznem.

A harmadik reversi névre hallgat, de othelloként talán többen ismerik. Ez is egy 8 x 8-as táblán játszódik, mindkét játékos korongokat rakosgat le, amikkel át tudják fordítani az ellenfél korongjait, hogy azok is hozzájuk tartozzanak. A végén természetesen az nyer, akinek több korongja van. A negyedik játék a tic-tac-toe, ez egy három dimenziós amőba. A játéktér 4 darab 4 x 4-es táblából áll, szerintem elég nehezen átlátható, nem sokat játszottam vele.

Utolsó előtti játékunk a 4-in-a-row, magyar nevén ötödölő, pontosabban negyedelő. Itt a 7 x 7-es táblába felülről kell bedobálni a korongjainkat, majd kirakni 4-et, ami horizontálisan, vertikálisan, vagy keresztbe is lehetséges. Végül, de nem utolsósorban nézzük a dots-ot, ami egyben a személyes kedvencem. Ez egy területfoglalós logikai játék, feladatunk, hogy a pályán lévő 10 x 10 pöttyöt vonalakkal összekössük, majd leválasszunk magunknak négyzeteket. A játékosok mindig egy-egy vonalat húzhatnak, de ha valakinek sikerül egy négyzetet befejeznie, akkor újra jön, a négyzet pedig az ő színében fog pompázni. A lényeg, hogy a játék végén a mi színünkből legyen több. Nagyon élvezetes játék, főleg multiplayerben, folyamatos odafigyelést igényel, különben az ellenfél könnyen "csőbe húz" minket.

A Travel Collectionben lehetőségünk van a gép ellen is játszani, a nehézségi szint játékonként, ötös skálán állítható. Ha egy másik emberke ellen szeretnénk megnézni, hogy mit tudunk, azt a PDA-t oda-vissza adogatva (ez az ún. hot-seat), vagy interneten keresztül is megtehetjük. Mivel ez IP alapú, ezért Bluetooth hálózatot létrehozva is működik, de ennél azért egyszerűbb és komfortosabb a hot-seat. A program támogatja a WM5-öt, így valószínűleg a 6-on is elfut. Kijelzőkből sem válogatós, a QVGA/VGA felbontás mellett elboldogul a 240 x 240 pixel felbontású négyzetes gépekkel is, aminek főleg a HP tulajok fognak örülni. A zenék PDA-s játékhoz képest kellemesek, de 10 percnél tovább ennek ellenére sem lehet hallgatni őket. A mindössze 9,95 USD-be kerülő játék próbaverziója ezen a linken érhető el.

Add-Venture

Második programunkkal annak idején szintén nagyon sokat játszottam. Az Add-Venture a jól ismert Rizikó játék, ám van benne némi újdonság is.

Első indításkor a kezelés elsajátítása miatt a profi Rizikósoknak is érdemes végigmenni a tutorialon. Kampány vagy előre generált küldetések nincsenek, új játékot kérve ki kell választanunk az emberi és gépi játékosok számát (és ez utóbbiak nehézségi szintjét), avatarját, színét, majd mehet a móka. Furcsa programhiba, hogy bár a menüben ki lehet választani 2 játékost is, a játékban mindenképp lesz egy harmadik,a gép is. Csak ketten tehát nem tudnak egymással játszani.

Ha az említett problémán túltettük magunkat, szembesülhetünk a klasszikus Rizikóhoz nézett első eltéréssel: nincsenek speciális célok, a győzelemhez mindenképp teljes világuralom szükséges. Annyi baj legyen, "világuralkodni" úgyis sokkal szórakoztatóbb, mint például likvidálni a sárga ellenfelet.

A Rizikó szabályrendszerébe nem szeretnék belemenni, mivel a legtöbben valószínűleg úgyis ismerik. A világ meghódítása előtt itt is kontinenseket fogunk elfoglalni, mivel ezek nagyobb utánpótlást (=több katonát) jelentenek a körök elején. Ha a kör folyamán sikerül akár egyetlen területet is elhódítani az ellenségtől, akkor a következő fordulóban kapunk egy kártyát, ami lehet földi, vízi, vagy légi egység. Ha ezekből összejön három teljesen ugyanolyan, vagy mindegyikből egy-egy, akkor azt be tudjuk váltani katonákra. Három földi kártya 4, három különböző kártya pedig 10 katonát ér, az újítás azonban a vízi és légi haderő megjelenése. Utóbbival a térképen bárhova lehet támadni, nagy veszteségeket okozva ezzel az ellenségnek, hiszen ha pl. belepiszkálunk egy kontinensbe, akkor nem kapja meg a bónuszát kör elején. A vízi haderő hasonlóan működik, ám csak bizonyos helyekre lehet vele támadni. Ha egy ellenfél utolsó katonáját mi győzzük le, megkapjuk a kártyáit.

A mesterséges intelligenciával sokáig gondok voltak, a gép ugyanis a legkönnyebb (novice) fokozaton is rendszeresen földbe döngölt. Az új, 1.85-ös verzió megjelenésével szerencsére butítottak rajta, a legnehezebb fokozaton pedig még okosabbak az ellenfelek. Bár sablonosan játszanak, tényleg okosak, folyamatosan meghiúsítják az ember számításait, nem könnyű legyőzni őket.

A hangokról felesleges írni, a grafika a célnak tökéletesen megfelel. A VGA felbontás nem, de a kijelzők támogatottak, csakúgy, mint a WM 5.0. A program pozitívuma továbbá elképesztően kis hardverigénye, ami a hosszabb üzemidőben nyilvánul meg. Negatívuma az ára, ami 24 USD - a Rizikó rajongóinak ennek ellenére kötelező. Próba verzió itt.

Naval Conflicts

A Naval Conflict: USA vs. Japan jelen cikkünk kakukktojása, mert bár egy torpedó játék, nem támogatja a többjátékos mód semmilyen formáját. Összeállításunkba azért került mégis bele, mert kivitelezése példamutatóan igényes.

A játék elindításakor a "piracy kills videogaming" felirat fogad, ami ezekre a kis cégekre valószínűleg igaz is, elgondolkodtató. Ezt követően a menüben találjuk magunkat, ahol érdemes egyből új játékot kezdeni, mivel a beállítások kimerülnek a hangerőben és a fényerőben.

Itt végre van kampány is, mindkét, a címben szereplő országot választhatjuk, 20-20 pályán kell majd átverekednünk magunkat. Van egyszeri játék is, abból is kétféle, classic és generated. Utóbbinál kiválaszthatjuk, hogy mennyi sziget legyen a pályán, valamint hogy hajókból és extrákból mennyivel kezdjenek a felek (classicban nincsenek se szigetek, se extrák). Ezekből 4-4 található, mindegyik extra használatához szükség van valamelyik hajótípus meglétére.

Hogy mik is az extrák? A legkisebb, 2 négyzetet foglaló hajó képes dupla lövést leadni, azaz két játékmezőt lövünk ki egy körben. A 3 egységnyi tengeralattjáró torpedót tud kilőni, ami a legegyszerűbb módja annak, hogy megtaláljuk az ellenséges hajókat. A második legnagyobb hajó bombázást tud kérni, ez egy 3 x 3-as négyzet kilövését jelenti egy körben. A legnagyobb, 5 egységnyi anyahajóról pedig egy kisebb vadászgépszázad tud felszállni, csapást mérve a pálya jelentős részére. Extrákból korlátozott mennyiség áll rendelkezésre, ha pedig elsüllyed a kapcsolódó hajó, akkor nem tudjuk használni. Fontos továbbá, hogy az extrák használata kemény pontlevonást von maga után, nem érdemes tehát folyamatosan alkalmazni őket.

Ahogy az a képernyőfotókon is látszik, a Naval Conflict nagyon szép. A repülőgépek animációja, a lángoló hajók nagyon jól néznek ki, ráadásul a szoftver támogatja a VGA felbontást is, az ilyen kijelzőjű géppel rendelkezők tényleg eszméletlenül szép grafikát kapnak.

A Windows Mobile mellett a Palm OS (5.0 vagy újabb), valamint az asztali Windows is támogatott. A szoftver ára 19,95, demó verzió a készítők honlapján érhető el.

Monopoly

A Monopoly a világ egyik legnépszerűbb társasjátéka. Elődjét még 1935-ben találta ki egy Charles Darrow nevű úriember, azóta pedig 19 nyelven (köztük magyarul) is megjelent, világszerte pedig több, mint 100 millió darabot értékesítettek belőle.

A Pocket PC-s verzió elég régi, az sem biztos, hogy fut WM 5.0 alatt, mivel semmi erre vonatkozó információt nem találtam. A fejlesztő a Handmark, akiknek a nevét a Warfare Incorporated miatt sokan ismerhetik. A szoftver természetesen a Hasbro-tól van liszenszelve.

Hogy őszinte legyek, életemben legfeljebb kétszer játszottam a játék táblás változatával. A Pocket PC-s verzió sem kötött le igazán, mivel egy-egy játék legalább 1 óra hosszú. Emiatt kicsit furcsa is a Pocket PC verzió, nehezen elképzelhetőnek tartom, hogy 3-4 ember hosszú órkáig görnyedjen egy aprócska kijelző fölött, bár hosszú utakon megeshet.

A játékmenetről szándékosan nem írok, valószínűleg mindenki hallott már a Monopoly-ról. A Pocket PC-re és Palm-ra is elérhető program megvásárlását csak a játékot kedvelőknek ajánlom, nekik 19,99 USD-t kell majd fizetniük érte. A próba verzió erről a linkről tölthető le.

Bocha

Azóta történt

Előzmények