Külső
A Sony Ericsson az elmúlt időben egyre nagyobb tudású készülékekkel rukkolt elő a felső kategóriában, de az alsó- és középmezőny valahogy egyre-másra felemásra sikeredett. Erre még rátesz egy lapáttal az a tény, hogy a hazánkban is meglehetősen keresett kagylófonokat a japán-svéd tervezők sajnos mostohagyermekként kezelik. Az a pár darab, amit kiizzadtak magukból vagy szép, apró, de buta (Z300i), vagy nem annyira okos, mint amennyire nagy és csúnya (Z800i, a'la Miss Jeti). A Z530i valahol a kettő között landolt, méghozzá ikertestvérével a Walkman képes W300i-vel együtt. Némi zavar támadhatott az erőben amikor ezen modellszámokat megalkották, mivel alacsonyabb sorszáma ellenére a W300i jóval fejlettebb testvérénél, hiszen EDGE támogatást, 262 ezer színű TFT kijelzőt, FM rádiót és MegaBass hangzású Walkman lejátszót kapott, emellett az alapcsomag neodímium fejhallgatót és 256 MB kapacitású kártyát is tartalmaz.
Hozzánk az XXL GSM jóvoltából jutott el a Z530i parányi doboza, melyet azonnal szét is túrtam. A telefon egyáltalán nem annyira csúnya, mint azt a kiszivárgott kémfotók vagy a sajtófotók sejtetik, bár szépségversenyen biztos kieső. A gumibevonatos fekete fedlap és akkufedél rendkívül kellemes, bársonyos tapintású és biztos fogást kölcsönöz, de sajnos a tapizások „emlékei” felsejlenek rajta. A túlságosan is téglalapba hajló fedlap egyhangúságát a vaskos ezüstös keretbe foglalt inverz kijelzőn túl az asszimetrikus kamera-tükör kompozíció is megtöri. A készülék hátoldalán a hurokantenna feladata, hogy kissé megemelje tesztalanyunkat az asztal síkjától, ezáltal is teret és kicsivel több mély hangzást kölcsönözve az alatta díszelgő meglepően tiszta hangú hangszórónak.
Klikk a képre!
A készüléktest jobb oldalán egyetlen infravörös port, míg bal oldalán a hangerőgombokon túl egy apró „M2” felirat is díszeleg. Először nem teljesen értettem, hogy hol is kellene keresnem a memóriakártya-helyet, majd rájöttem, hogy csak a hátlap levétele után hozzáférhető. Nem túl elegáns megoldás, de legalább pormentesen elzárja a foglalatot. Kipróbálni sajnos nem tudtam, mivel az elvileg 64 MB kapacitású kártya idehaza nem része az alapcsomagnak ezen túlmenően fejhallgatót sem mellékel a gyártó. A puritán kiszerelésért bőségesen kárpótol a Z530i mérsékelt ára.
A készülék belseje erőteljesen megosztja a közvéleményt. A matt, kissé érdes, ezüstös műanyag az a „fémnek látszani akaró” kopogós fajta, de mivel nem fényes, annyira nem irritáló. A navigációs szervek, valamint a készülék alján elhelyezkedő bekapcsoló és tevékenység gombok kényelmetlenül mélyen ülnek, de legalább nem csúsznak. A számbillentyűk viszont nem elég, hogy minden előbbi negatívummal rendelkeznek, de még egybe is folytak, ráadásul csúszós felületűek. Íráshoz egyáltalán nem ideális, sajnos igen gyakori a mellényomás, melyet az a sajnálatos tény is „elősegít”, hogy a dizájn szempontjából érdekes egymásba csúszó körök íves határvonalai is teljesen egybeolvadnak. Sötétben egy újabb pályaszörny áll utunkba, ez pedig a gyertyalángként pislákoló háttérfény, mely az erotika kiállításon biztosan tarolna, mivel leginkább csak sejteti hova téved kezünk...
Kijelző, menü
Végre volt lehetőségem alaposan szemügyre venni a 128 x 160 képpontos 65.536 színű UBC kijelzőt, melyet a cSTN technológia nyugdíjaztatására állítottak csatasorba. A hangzatos „ultrafényes színek” elnevezés valóban nem túlzó. A színek szépek, élénkek, a fehér hófehér és a pixelek is egybeolvadnak, nincs közöttük zavaróan tátongó „kráter”. Vicces volt látni, hogy a K508i azonos felbontású TFT-je mennyivel fakóbb, pixelesebb, mint az olcsó és elvileg „rosszabb” UBC. De persze vannak árnyoldalak is. A ragyogó színek kissé homályosan és kontrasztszegényen jelennek meg, valamint a gyors mozgások némi szellemképpel járnak. Sajnos a kijelző kis felbontása miatt részletgazdagsága sem nevezhető ideálisnak.
A külső kijelző az elődtől eltérően nem színes. Ez egyesek szemében visszalépésnek tűnhet, mivel trendi hívóképeket nem képes megjeleníteni. Ugyanakkor a Z520i színes kukucskájával ellentétben ez a 101 x 80 képpontos inverz narancssárga-fekete megjelenítő napfényben is tökéletesen látható. Szinte minden fontos információ megtalálható rajta kis piktogramok formájában az aktuális profiltól a térerőig bezárólag. Ha a médialejátszó fut, akkor összecsukott állapotban a külső kijelzőn látható az előadó neve és a szám címe.
Menürendszer terén nem történt komoly előrelépés, de így is jól használható. A hagyományos 3 x 4 ikonos főmenü animált képecskéi listás almenüpontokba visznek. A K750i-ben debütált „tevékenység” billentyű itt a készülék alján látható, melynek segítségével a felhasználói gyorsmenük, háttérben futó alkalmazások (Java és Médialejátszó), elmulasztott események és a böngészőbe elmentett könyvjelzők egyetlen kattintással elérhetők. Itt elérhető egy csaknem két perces videófelvétel a menü működéséről:
Z530iMenu.avi (3,06 MB)Telefonkönyv, üzenetek
Az 1000 neves telefonkönyv hozza a szokásos japán-svéd normát. Nevenként 5 szám, e-mail és webcím, fénykép, csengőhang, hangparancs, lakcím, születésnap és megjegyzés tárolható. A fénykép külső színes kijelző hiányában csak a belső kijelzőn látható kimenő és bejövő híváskor egyaránt. A névhez rendelt hangparancs nem csak hanghívásra használható, hanem bejövő híváskor is hallható, mely nagymértékben leegyszerűsíti a hívófél beazonosítását, főleg fejhallgató használatakor. Ilyenkor ugyanis a zenelejátszó elnémul, megszólal a hangcímke, végül pedig felzendül a kiválasztott csengőhang, és eközben még rezegni is tud.
Mind szöveges, mind multimédiás üzenetek könnyen és gyorsan szerkeszthetőek, feltéve hogy az ember fia megszokta a kissé kényelmetlen billentyűket. A magyar T9 szótár a régebbi modellektől eltérően sajnos nem használ fordított ékezetes „á” betűket, de minden másban ugyanolyan kényelmes. Persze aktiválható a „nemzeti karaktertámogatás”, de ilyenkor fele annyi betű fér el egy SMS-ben. Vannak mosolygó arcocskák, valamint EMS animációk és dallamok is tarkíthatják az üzeneteket. Az e-mail kliens tetszőleges csatolt állományokat küld és fogad méretkorlátozás nélkül. Ez utóbbi kellemes lehet akkor, ha valaki egyszerre szeretne több képet vagy nagyobb videóklippet megosztani másokkal.
Külön figyelmesség a gyártótól, hogy az üzenetek olvasottságát jelző nyitott vagy zárt boríték mellett egy újabb piktogramot is segítségül hívott kis nyilacskák formájában. Ezen nyilak emlékeztetnek arra, ha az adott üzenetet már megválaszoltuk, vagy netán továbbküldtük. Az üzenet státuszát megtekintve pedig nem csak az eredeti küldés és fogadás, hanem a továbbítás vagy megválaszolás dátuma is látható. Magyarországon egyelőre nem lehet kiaknázni a „Presence”, azaz jelenlét funkciót, melyet a „Barátok” menüpontból lehetne elérni. Itt az ismerősök elérhetőségét lehetne látni ugyanúgy, mint például az MSN vagy Yahoo Messengerben. További érdekesség a „vágólap”, mely segítségével nem csak üzeneten belül, hanem akár alkalmazások között is másolhatók szövegek.
Multimédia és szervezőfunkciók
A Z530i szervezőfunkciói átlagosak. A napi, heti és havi nézetes naptár sajnos továbbra sem kezeli az ismétlődő eseményeket – csekély vigaszt nyújt a telefonkönyv születésnap opciója – viszont PC-vel mindenféle külön szoftver nélkül szinkronizálható és természetesen riasztani is tud – kikapcsolt állapotban is. A feladatok menüpontban nyomon követhetők az el (nem) végzett feladatok. Ezen kívül van még ismétlődő riasztásra képes ébresztőóra, számológép, valutaváltó, hangfelvevő, stopper és visszaszámláló. Plusz egy igazi csemege: ez pedig a szoftverfrissítés. Bizony ám, az új Sony Ericsson telefonokkal nem kell szervizbe rohangálni, a szoftverfrissítés ugyanis GPRS WAP vagy Internet hozzáféréssel bárhol, bármikor elvégezhető, melyre külön kérésre havonta egyszer figyelmeztet is a kis ketyere.
A telefon legerősebb funkciója a médialejátszó. A beépített 27 MB memória akár 2 GB kapacitású „M2” kártyával is bővíthető. Némi üröm az örömben, hogy idehaza még kisebb kapacitású változat sem kapható, ráadásul nyitóára – a Sony árpolitikája miatt – biztosan magas lesz, de ne legyen igazam. A lejátszó nem csak MP3, hanem jóval fejlettebb AAC és eAAC+ kódolású zenékkel, valamint H.263 és MPEG-4 videókkal is megbirkózik. A mozik nem jeleníthetők meg teljes képernyőn, a muzsika hangjai viszont kézi ekvalízerrel is tökéletesíthetőek. Sajnos fejhallgató nincs az alapcsomagban, de kihangosítva, monóban sem szól rosszul, a basszus viszont sokkal kevesebb mint fülessel. A lejátszás háttérben is folytatódik. A készüléket összecsukva az aktuális szám címe és előadója látható a kijelzőn. A hangerőszabályzó gombjait hosszabban lenyomva egy számmal előbbre vagy hátra lehet lépni a lejátszási listában, mert hogy azokat is kezeli a szoftver.
A kamera minden kétséget kizáróan a telefon gyenge pontja. 640 x 480 pixeles felbontása ma már kategórián aluli, bár az elkészített fotók részletgazdagok és jó fényviszonyok mellett szépek is, csak talán túlságosan is agresszívek a színei, melyek – pont emiatt – a kijelzőn jól mutatnak. Fotózás közben állítható a minőség és felbontás – mely akár megnövelt, 1280 x 960 is lehet – fehér egyensúly; valamint hatások, keretek és panoráma mód is kiválaszthatók. Utólag a PhotoDJ segítségével kerettel, pirinyó piktogramokkal, valamint számítógépes képszerkesztőkből ismert hatásokkal, mint például „zúzmarás üveg” tarkíthatóak.
Az arcok mókás eltorzítására hivatott a FaceWarp Java alapú alkalmazás, melynek különlegessége, hogy eléri a telefonon tárolt fájlokat, tehát hamarosan más alkalmazások is kiaknázhatják az új Java motor ezen funkcióját. Sajnos videó terén sem domborít a kütyü, maximum 176 x 144 képpontos „egérmozikat” rögzít, bár azt „magas minőségben” is képes. Az egyetlen ehhez kapcsolódó pozitívum a VideoDJ, mellyel villámgyorsan és egyszerűen feliratokkal, állóképekkel, képátmenetekkel és háttérzenékkel tarkított „mozik” vághatók össze közvetlenül a telefonon.
Íme néhány megbolondított fotó, valamint egy videófelvétel is.
Adatkommunikáció, akkumulátor
A beépített böngésző GPRS kapcsolat segítségével WAP oldalakon túl teljes internetes oldalak megjelenítésére is alkalmas, melyek tartalmazhatnak kereteket, JavaScript-eket és akár háttérzenéket is. Az oldalak képernyőre tördelhetők a „Smart-Fit” funkció segítségével, valamint eredeti méretben is megjeleníthetők, de ilyenkor jobbra-balra is görgetni kell a lapokon. Számomra kicsit csalódás volt, hogy a nagyobb oldalak megnyitásakor sok kép már nem fért el a memóriában, és a túlméretes betűk miatt igen kevés tartalom látható egyszerre a képernyőn. Inkább az új Opera Mini 2.0 letöltését ajánlom, mely nem csak gyorsabban, de kisebb betűi miatt áttekinthetőbben hozta a lapokat. Ráadásul kevesebb adatot forgalmaz és ugyanúgy le tud tölteni tartalmakat a telefon belső memóriájába. Próbaképp egy Java alkalmazást töltöttem le minden gond nélkül.
Átvitel szempontjából a helyzet kedvezőnek mondható. Ugyan WLAN támogatásról szó sincs, de az USB, az infravörös port és a Bluetooth átvitel rendelkezésre áll, bármelyikük segítségével a telefon PC-s modemmé is változtatható. Sajnos az A2DP Bluetooth profilt nem támogatja, így vezeték nélküli sztereó fejhallgató nem kapcsolható hozzá. Naptári bejegyzések, névjegyek és egyszerre több fájl is elküldhető mind infravörös, mind Bluetooth átvitel segítségével. Az akkumulátor nálam majdnem 8 óra folyamatos beszélgetést bírt.
A Z530i személyében egy kiegyensúlyozott, szerethető középkategóriás modellt volt szerencsém megismerni. Ugyan technikai paraméterek terén lenne még hova fejlődnie, hiszen kamerája és kijelzője sem maga a tökély, de a készülék szoftverei jól leplezik eme hiányosságokat. Kíváncsain várjuk, hogy a W300i mennyivel lesz majd drágább, mint a szegényes alapcsomaggal, ám kedvező áron forgalmazott tesztalany.
(An)Dante
A Sony Ericsson Z530i-t az XXL GSM-től kaptuk.
A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 11-13.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.
Specifikációk
Sony Ericsson Z530i | ||
![]() |
Technológia | GSM 900/1800/1900 |
Méret | 90x47x24 mm | |
Súly | 93g | |
Kijelzõ | 128x160 pixel, 65 ezer szín, UBC | |
Telefonkönyv | 1000 | |
SMS/MMS memória | 100/27 MB | |
Egyéb memória | M2 kártyahely | |
Java | MIDP 2.0 - fájlrendszer elérés | |
Vibra funkció | van | |
Naptár | van | |
Ébresztés | van - kikapcsolva is | |
Számológép | van | |
GPRS/EDGE | 4+2/nincs | |
Push To Talk | nincs | |
Infra/Bluetooth | van/van | |
Prediktív | magyar T9 | |
Hangtárcsázás | van | |
Hangrögzítõ | van | |
Hangvezérlés | van | |
Valutakonverter | van | |
FM rádió | nincs | |
Kihangosítás | van | |
Alap akkumulátor | 900 mAh Li-Ion | |
Készenléti idõ | 400 óra | |
Beszélgetési idõ | 540 perc | |
Fényképezõgép | 640x480 + 176x144 videó | |
POP3 e-mail | van | |
WAP böngészõ | 2.0 | |
HTML böngészõ | van - kereteket is kezel | |
Játékok | van, 3 | |
Csengõhangok | MIDI, MP3, MP4 | |
Operációs rendszer | Sony Ericsson zárt OS | |
MP3 lejátszás | van - háttérben is | |
Egyebek | Kép és hangszerkesztő: PhotoDJ, VideoDJ |