Kialakítás
Ha valaki úgy dönt, hogy elsősorban biztonsági okokból kamerát helyez az ingatlanára, az ma már irgalmatlan sokféle termék közül választhat. Legalább annyiféle megoldás létezik, mint amennyi okostelefon, de itt is az lényeg, hogy pontosan érdemes meghatároznunk, hogy hol és mire szeretnénk használni. Rögtön kettéosztja a mezőnyt a kültéri és a beltéri üzemeltetés döntése, ezután pedig jön a többi fontos paraméter.
A Cellect a Shelly Eye nevű terméket adta oda egy gyors tesztre, ami egy furcsa öszvér, mert bár beltérben használatos, de nem muszáj neki WiFi-t adni, ha beleteszünk egy olyan SIM-et, amin van adatkapcsolat, akkor azon keresztül is ellátja a feladatát. Plusz van benne egy 1000 mAh-s akkumulátor, ami 24 órán keresztül képes videót rögzíteni — de az embereknek zömmel csak akkor van szükségük a felvételre, ha valami konkrétan történik is a kamera körzetében, tehát jó esetben hetekig elvan töltés nélkül.
És itt rögtön lehet is kicsit magán a funkcionalitáson töprengeni, ha ugyanis beltérben használom, ott általában akad WiFi is (mondjuk otthon), magyarán ez a kis kamera elsősorban oda lehet hasznos, ahol ez nem adott. Nyaraló, hétvégi ház, csónakház, pajta, tehát egy olyan épület, ahol nem vagyunk ott állandóan, ezért fix netet sem tudunk neki biztosítani. Áram viszont remélhetőleg akad, mert azért egy téli szezonra nem lehet a Shelly Eye-t magára hagyni, biztosan le fog merülni.
A termék nem túl bonyolult, de a dobozban találunk ezt-azt. Nyilván maga a kamera a fő attrakció, de ehhez tartozhat egy talp, ami mágnesesen csatlakozik a készülék aljára, ez akkor hasznos, ha sík felületre tesszük a masinát. Ha falra óhajtjuk szerelni, ahhoz akad egy kiegészítő, amihez még a csavarokat is mellékelték. Más nincs, a töltést microUSB-n keresztül szippantja magába, ehhez nekünk kell túrnunk egy kábelt, ami azért nem olyan nagy elvárás.
A hasáb alakú Shelly Eye frontoldalán ott a 110 fokos látószögű kamera, ami amúgy 1 megapixeles felbontású, ezzel már képes 1280 x 720 pixeles videót rögzíteni. Alatt van az infravörös lámpa, hogy rossz fényviszonyok esetén is láthassunk valamit, legalul pedig a fényérzékelő félgömbje látszik. A kamerát a hasáb tetején levő gombbal lehet kapcsolni ki-be, hátul pedig a SIM, a microSD és a microUSB helye található meg. Oldalt még lesz egy kis mikrofon, plusz hangszóró, a távolból ugyanis tudunk beszélni a kis kütyün keresztül, illetve van egy alert funkció, ami éktelen szirénázást idéz elő.
Hirdetés
Üzemeltetés
A Shelly Eye tetején van a bekapcsoló gomb, ezt hosszan nyomva tudjuk életre lehelni az eszközt, kikapcsolni is itt lehet. Ha pedig egymás után tízszer megnyomjuk, akkor reseteljük. A telepítési folyamat elég triviális, két út van, vagy van benne SIM, vagy nincs. Ha van, akkor a termék rögvest megpróbál fel is lépni mobilhálózatra (és ezt jelzi is), ha nincs, akkor pedig azt mondja, hogy “waiting for connection”. Mindkét esetben a telefonunkra letöltött app fog segíteni, amiben van egy QR-olvasó, a kamera alján látható a kód, abból tudja, hogy mivel kell összelőnie magát. A folyamat utolsó lépése (a WiFi adatok megadása után, ha nincs SIM), hogy a mobilunk kijelzőjére kitol egy ordas nagy QR-kódot az alkalmazás, ezt kell megmutatni a kamerának és így jön létre a kapcsolat.
És innentől a dolog működik. A Shelly Eye szoftvere elég triviális, ha megnyitjuk és már túlestünk a telepítésen, akkor azonnal látjuk, hogy mit lát a kamera, a felületen rögtön van egy sereg gombunk, tudunk képernyőmentést csinálni, bekapcsolhatjuk a szirénát, a hangszórót és mikrofont, illetve felülbírálhatjuk, hogy az automatika használja-e az infravörös fényt. Ha van microSD a cuccban, akkor kézzel is indíthatunk felvételt, ha nincs, akkor a felhőben levő, fiókunkhoz kapcsolódó tárhelyre tudunk 15 másodpercet menteni.
A tényleges biztonsági funkció azonban nyilván egy fokkal összetettebb, hiszen nekünk az a fontos, hogy akkor legyen felvételünk, ha van is értelme a dolognak, ehhez pedig alapvetően két szenzort tudunk használni. A mozgásérzékelő tök triviális, ha valamit észlel, akkor felvételre kapcsol (és igény esetén értesít), ha pedig már így tett, akkor azt is elvileg felismeri, hogy van-e ember a képen. Ez egyébként tényleg működik, ha én másztam be a képbe, akkor rögtön kaptam értesítést, ha Csutka kutya kolbászolt arra, akkor csak a mozgásról notifikált. A másik érzékelő a mikrofon, ha kérjük, akkor zajra is bekapcsol a cucc, függetlenül attól, hogy lát-e valamit a képen, vagy sem. Kapunk ezeken kívül értesítést arról, ha leszakadt a hálózatról a termék, valamint arról is, ha megszűnt a tápellátás. Ezeket mind lehet külön-külön kapcsolgatni.
Ugyanakkor viszont a termék egyáltalán nem marad észrevétlen. Egyrészt amikor bekapcsol, akkor valami relé kattog benne, ami abszolút hallható, másrészt a tetején kéken kezd világítani a LED, ezzel jelezve, hogy épp zajlik felvétel, illetőleg valaki telefonról pont azt figyeli, hogy mi van a környezetben. Ezt viszont ki lehet kapcsolni az alkalmazás segítségével. A másik tapasztalatunk az akkumulátorral kapcsolatos, éjszakára letettem a kutya mellé a motyót, reggelre 40% eltűnt a telepből, nyilván azért, mert az eb néha feltámadt, elment inni, mászkált, poloskát vadászott (ebből végtelen mennyiséget tudunk felmutatni), ilyenkor pedig a mozgás miatt magához tért a berendezés, használta az infravörös fényt és rögzített ezt-azt.
A Shelly Eye bruttó 45 ezer forintot kóstál. Ez elsőre elég soknak tűnik, főleg ha mondjuk a Xiaomi által gyártott Yi kamerával vetjük össze, ami töredékáron érhető el. Az árat itt egyértelműen az drágítja meg, hogy a Shelly Eye nem csak WiFi-n keresztül üzemel, hanem SIM-et is lehet belerakni, ez viszont erősen leszűkíti a potenciális vásárlók körét. Otthoni biztonsági szempontból legtöbbször totál lényegtelen, hogy tudunk-e bele kártyát tenni, mert ott a WiFi, ugyanakkor viszont ha mégis ilyesmire van szükségünk, mert nincs fix internetkapcsolat ott, ahol használni óhajtjuk, akkor jelentősen csökken a konkurens termékek köre, illetőleg megugrik az ár is. Magyarán a verdiktünk tömören annyi, hogy a Shelly Eye az otthonunkba nem éri meg, ha van WiFi, a nyaralóba, vagy bármilyen más olyan ingatlanba, ahol ritkábban fordulunk meg és nincs fix internet bekötve viszont helytálló lehet.
Bog
A terméket a Cellect biztosította, köszönjük!